انواع روش های ارتباط با مشتری + فیلم

یکی از سریعترین انواع روش های ارتباط با مشتری این است که بتوان مودم های اینترنتی تهیه کرده و با استفاده از فضای مجازی به صورت آنلاین با مشتریان در ارتباط بود.

آموزش ارتباط با مشتری از طریق پیام رسان ها

موضوعی که امروز می خواهیم صحبت کنیم نحوه رفتار و پیام ها در شبکه های اجتماعی است، خیلی از افراد علاقه مند هستند که این موضوع را بدانند، این بحث یک بحث کاملا کاربردی است و در گام نخست یک مقدمه در رابطه با انواع ارتباطات خواهیم داشت.

ارتباط از طریق تلفن

هر کدام از ما به عنوان یک تاجر، به مشتری هایمان از طریق مسیرهای ارتباطی، در ارتباط هستیم و هر کدام از این مسیرها ابزارهایی را شامل می‌ شوند که یکی از مهم ترین این ابزارها تلفن است، یعنی به صورت کاملا مجازی و تلفنی با مشتری ارتباط برقرار می ‌کنیم، منظور ما از تلفن صرفاً تلفن ثابت نیست و موبایل هم به نوعی شامل همین بخش می شود پس ارتباطات صوتی از راه دور، از طریق ابزار موبایل، یکی از وسایلی است که ما با اکثر مشتری هایمان در ارتباط هستیم.

ارتباط از طریق پیام رسان ها

ارتباط گرفتن بعد از آن، از طریق پیام رسان ها است، یعنی اگر ۲۰ یا ۳۰ سال گذشته کسی از ما در رابطه با ارتباطات صحبت می کرد ما فقط ارتباط حضوری و نامه نوشتن را می شناختیم، این ها دو تا از مسیرهای ارتباطی بودند که مردم تقریباً از همدیگر بهره می‌ گرفتند و از این ابزارها استفاده می‌ کردند، نامه می ‌فرستادند، پست می کردند و از قدیم، شرکت‌ های پست برای همین منظور ایجاد شده بودند که نامه ها را رد و بدل کنند.

 اما امروز شما می ‌بینید که پست به نوعی نامه ارسال نمی ‌کند و صرفاً باربری شده است و کالا را جا به‌ جا می ‌کند و نقش و وظیفه اصلی خودش را تغییر داده است، این تغییرات از زمانی که اینترنت رشد کرد و همه مردم به ایمیل دسترسی پیدا کردند و صاحب اینترنت و شبکه جهانی شدند و توانستند به این شبکه متصل شوند به وجود آمده است.

گوشی های موبایل پیشرفته

بعد از ایمیل‌، گوشی ‌های موبایل، هوشمند شدند یعنی سیم ‌کارت ‌هایی خلق شدند که می ‌توانستند به اینترنت متصل شوند، قبلا موبایل ها فاقد اینترنت بودند یعنی اصلا گوشی قابلیت اتصال به اینترنت را نداشت و فقط می توانست یک ارتباط صوتی را منتقل کند یا پیامکی ارسال نماید.

انتقال پیام از طریق شرکت های پست

بعد از اینکه اینترنت به وجود آمد یعنی گوشی های موبایل در ایران و کل دنیا هوشمند شدند و توانستند به اینترنت متصل شوند دیگر شرکت پست کاری از دستش ساخته نبود به همین دلیل صرفاً پیام جا به جا نمی کند مگر اینکه پیام اداری یا پیامی بین دولت ها و حکومت ها باشد که بخواهند پیام محرمانه ای را منتقل کنند.

وگرنه اگر چند دوست از چند کشور مختلف بخواهند با همدیگر ارتباط برقرار کنند و نامه بنویسند، نیازی نیست که مثلاً دو هفته صبر کنند تا پیامشان به دوست دیگرشان برسد بلکه امروزه در لحظه پیام را می ‌فرستند و کمتر از ثانیه این پیام انتقال داده می ‌شود و ارتباطات راحت تر، سبک تر، آسان تر و کم هزینه تر شده است.

شرکت پست وقتی متوجه شد که دارد ظرفیتش را از دست می دهد و توانمندی ها و منبع درآمدش کم تر شده است وارد بحث باربری شد و کالا جا به جا می کند، این در رابطه با شرکت های پست در تمام مناطق دنیا است.

استفاده از اینترنت در گذشته

اما وقتی که اینترنت قدرت تماس های صوتی و تصویری خودش را افزایش داده است، یعنی زمانی ارتباطات از طریق خط تلفن بود و برای اینکه بتوانیم به اینترنت متصل شویم یک مودمی وجود داشت که این مودم به یک خط تلفن وصل می شد، خط تلفن اشغال می شد و سرعت فوق العاده پایینی داشت که مثلا اگر می خواستید سایت گوگل را باز کنید حداقل یک دقیقه باید صبر می کردید تا گوگل باز شود و برای سرچ کردن دوباره همین اتفاق می ‌افتاد و باید کلی زمان صرف می کردید و درک اینکه بتوان یک فیلم را به صورت آنلاین و بدون قطعی اینترنت ببینیم یک چیز غیر ممکنی بود و دانلود فایل های با حجم حتی ۱ مگابایت حداقل ۱۰ دقیقه زمان می برد.

ولی خوشبختانه امروز در ایران چنین ساختارهایی ایجاد شده است و شما هم به لحظه می توانید فیلم ببینید یعنی قدرت اینترنت ایران هم افزایش پیدا کرده است و می ‌بینیم که این موضوع برای ما هم راحت تر شده است.

استفاده از پیام رسان ها برای تجارت

از وقتی که اینترنت در ایران قدرت بیشتری پیدا کرد و نقش های قوی‌ تری گرفت، ابزارهای دیگری هم در کنارش آمدند و دارند از اینترنت بهره می گیرند، یکی از این ابزارها همین پیام رسان ها می باشند که امروز می خواهیم در رابطه با ارتباط گرفتن از طریق این ها صحبت کنیم، همه ما ابزار پیام ‌رسان را می ‌شناسیم و نمی‌ خواهیم در رابطه با واتساپ، تلگرام و … که چه آپشن ها و چه امکاناتی دارند صحبت کنیم، بحث ما مدل استفاده از ابزار برای تجارت است یعنی ما می خواهیم بدانیم که چگونه می توانیم از این ابزار پول در بیاوریم.

درست که همه مردم واتساپ، تلگرام، شبکه ‌های اجتماعی و پیام رسان های مختلف را می‌ شناسند اما سوال اینجاست که چه کسی می ‌تواند از این ابزارها برای اینکه درآمد بیشتری به دست بیاورد استفاده کند؟ چه کسی درک می کند و تخصص دارد؟ همه این ها مهم است و مورد بحث امروز ما خواهند بود.

تا این جای کار یک تاریخچه ای از اینترنت داشتیم و فهمیدیم که اینترنت خیلی آپشن های خوبی دارد و متاسفانه امروز می بینیم که خیلی از جوان ها از اینترنت برای فیلم دیدن و بازی کردن بهره می گیرند و این ناراحت کننده است که چرا دارند عمرشان را تلف می ‌کنند در صورتی که می ‌توانستند استفاده‌ های بیشتری را داشته باشند، پس خیلی مهم است که ما این مسائل را کامل بفهمیم‌ و درک کنیم و بتوانیم آنها را یک به یک جلو ببریم.

پس همانطور که گفتیم اینترنت در ایران قوی می‌ شود و سرعت می ‌گیرد و برنامه‌ های مختلف، گوشی‌ های هوشمند مختلف، با سرعت های بالاتر هر روز طرفداران بیشتری پیدا می ‌کنند تا جایی می ‌رسد که حتی تلفن ثابت دیگر هیچ ارزشی در ایران پیدا نمی کند و دو تا حالت برای مخابرات جمهوری اسلامی ایران و مخابرات دنیا اتفاق می‌ افتد.

در دنیا خیلی از خطوط ارتباطی کنسل شده است و دیگر کاربردی ندارند و خط های ثابت را می‌ بندند، در ایران هم خیلی هزینه شده است و شما وقتی در یک پورت و یک شرکت مخابراتی قرار می گیرید متوجه می شوید که چقدر سیستم ‌های شبکه با چه سرمایه و چه هزینه ‌های زیادی آنجا راه اندازی شده است که مخابرات می ‌گوید یا باید آن ها را جمع ‌آوری کنم یا اینکه این سیستم و ساختار خودم را نگهداری کنم.

راهکارهای مخابرات

شرکت مخابرات برای نگهداری سیستم ‌هایی که دارد باید هزینه‌ هایی را متقبل شود که شامل هزینه های نگهداری، تعمیر و همچنین نیروهایی که نیاز است تا آن شبکه ‌ها را راه اندازی و حفظ کنند تا مشکلی برایشان  به وجود نیاید، می باشد. از یک سمت دیگر هم می بینند که مردم دیگر از تلفن ثابت استفاده نمی کنند پس شرکت مخابرات یا باید سیستم هایش را جمع کند یا تعرفه هایش را زیاد کند، شما می ‌بینید که در چند ماه اخیر تعرفه های تلفن ثابت به 4 برابر ارتقا یافت و این یکی از شگفتی های کشور ما است که شما هزینه مکالمه تان ۴ برابر می ‌شود.

افزایش تعرفه های تلفن

چرا هزینه مکالمه باید 4 برابر شود در صورتی که کارکنان شرکت‌ های مخابراتی حقوق هایشان ۴ برابر نمی ‌شود؟ این هم مثل تورم است که 10 یا 15 درصد در سال افزایش حقوق طبیعی است ولی ضرب در 4 نمی شود، پس این پول ‌ها برای حفظ و نگهداری همین ها است یا باید شرکت ‌های مخابراتی همه این سیستم‌ ها و دستگاهایی که خریداری کردند را جمع کنند یا اینکه بگویند جمع نمی کنیم و برای اینکه بتوانیم هزینه ‌های خودمان را تامین کنیم از مردم 4 برابر درآمد کسر خواهیم کرد.

چون از آنجایی که مردم هر روز با تلفن ثابت به همدیگر زنگ می زدند امروز می ‌بینیم که دیگر با تلفن ثابت این اتفاق نمی‌ افتد و اکثر مردم با موبایل و آن هم در پیام رسان ها با همدیگر ارتباط دارند و دارند اینگونه به شدت هزینه های خودشان را کاهش می ‌دهند یعنی قبلاً هزینه مکالمه زیاد بود ولی الان برای ارتباط گرفتن بسیار بسیار پایین آمده است و شرکت ‌های مخابراتی به همین دلیل مجبور هستند که تعرفه های خودشان را زیاد کنند.

سیستم های اینترنت  adsl

خیلی از شرکت‌ های مخابراتی، ارائه دهنده خدمات adsl هستند که امروز شما می ‌بینید اکثر مردم به دلیل adsl که استفاده می کنند، در خانه ‌هایشان تلفن ثابت دارند وگرنه اگر adsl نباشد یعنی مردم نخواهند استفاده کنند خدمات تلفن ثابت به کل قطع می ‌شود و دیگر کاربردی ندارد و در آینده خواهیم دید که موبایل ها بیشتر روی کار می‌ آیند و همه مودم های مردم دارای سیم کارت می شوند.

مثلاً در یکی از طبقات شرکت آراد برندینگ حدود ۱۵ تا مودم وجود دارد که از این ۱۵ تا حدود ۱۳ تای آنها سیم کارت دارند فقط 2 یا 3 تای آنها به خط ثابت وصل می باشند و کاربردی برای شان ندارد و راحت می ‌توانند سیم کارت را روی مودم بگذارند و حتی اگر بخواهند از یک دفتر به دفتر دیگر بروند جا به جایی برایشان راحت است اما اگر خط adsl باشد تا دوباره بخواهند تمام آن داستان های ثبت نامی اش اتفاق بیفتد خیلی سخت است، مودم سیم کارتی شارژ کردنش راحت است، فورجی اش به نسبت adsl بالاتر است و در واقع مزایای زیادی دارد و باعث می ‌شود مردم هم در گذر زمان این موضوع را درک کنند.

یعنی خیلی از شما شاید نمی دانستید که سرعت مودم های سیم کارت خور بالاتر است، کیفیتشان بهتر و قابل حمل می باشند الان مودم جیبی هم آمده است که هر جا به مشکل خوردیم سریع به اینترنت متصل شویم.

دلیل استفاده از تلفن ثابت

اینترنت موضوع فوق ‌العاده مهمی در کسب و کارها است و آنهایی که امروز هنوز با تلفن ‌ثابت انس گرفتند و رهایش نکردند به خاطر این است که یا گوشی های موبایل خیلی حرفه ‌ای ندارند یا سیم کارتشان اعتباری است و درگیر مسائل شارژ می باشند وگرنه تلفن ثابت هیچ کاربردی ندارد و نه تنها حس بهتری به شما نمی دهد بلکه هزینه ها و تعرفه هایش هم بیشتر است، مگر اینکه فردی که استفاده می کند خیلی بچه باشد که بگوید چرا من باید از تلفن موبایل استفاده کنم تا بخواهم پول شارژ بدهم از تلفن ثابت استفاده می کنم که اگر پولش هم زیاد شد خانواده ام این هزینه را متقبل می شوند.

جمع بندی کلی

نکته اصلی در رابطه با بحث ارتباطات اینترنتی است یعنی پیام رسان ها اینجا وارد بازی می شوند و ارتباطات اکثر مردم در ایران و دنیا از طریق همین پیام رسان ها است و اینطور نیست که فکر کنید فقط ایرانی ها اینطوری هستند بلکه همه جای دنیا همین طور است و برنامه‌ هایی مثل واتساپ، وایبر، ایمو، اسکایپ و … برنامه های پرطرفدار دنیا هستند و تقریبا می توانیم بگوییم که در ایران باید تلگرام را فراموش شده نام برد و دیگر تلگرام آن قابلیت های قبلی را ندارد و در دنیا هیچ وقت نداشت.

یعنی شما یک زمانی می دیدید که در ایران همه کانال های فوق العاده زیادی می ساختند ولی در دنیا اینطوری نبود.

ما آرادی ها در سال‌ های هم قبل می گفتیم که برای ارتباطات صادراتی و مشتری های خارجی تان هرگز از تلگرام بهره‌ نگیرید چون خارجی ‌ها اصلاً تلگرام ندارند و بایستی حتما از واتساپ استفاده کرد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 پاسخ
 1. محسن حسین پور
  محسن حسین پور گفته:

  برقراری ارتباط مناسب با مشتری یکی از مهمترین اهداف هر واحد خرده فروش محسوب می ‌شه

  پاسخ
 2. هادی آقایی
  هادی آقایی گفته:

  اگه فروشندگان درصدد برقراری ارتباطی مداوم با مشتری خود باشن فضای فروشگاه به فضایی مناسب و پسندیده تبدیل میشه

  پاسخ
 3. پیمان خرم آبادی
  پیمان خرم آبادی گفته:

  نمای داخلی و بیرونی فروشگاه از جمله ویژگی‌هایی هست که می تونه روی نحوه برقراری این ارتباط تأثیر بزاره

  پاسخ
 4. رهام تاجیک
  رهام تاجیک گفته:

  یک طراحی داخلی و خارجی منسجم می تونه مهمترین عامل در رساندن مفهوم اصلی کسب و کار ما باشه که به طور حتم مفهوم برند ما رو از هر نظر مستحکم تر میکنه

  پاسخ
 5. علی اصغررضایی نژاد
  علی اصغررضایی نژاد گفته:

  بازاریابی و تبلیغات باید بازتاب کاملی از اهداف و ارزش های فروشگاه ما باشه
  برای رسیدن به موفقیت در این زمینه روش هامون باید دقیق و در عین حال مؤثر باشه

  پاسخ
 6. جوادجوینده
  جوادجوینده گفته:

  در پرداختن به استراتژی های بازاریابی باید بیشتر تلاشمون رو صرف جذب مشتری واقعی کنیم

  پاسخ
 7. داوودصابر
  داوودصابر گفته:

  استراتژی ها و تکنیک های بسیاری وجود داره که نیروهای فروش می تونن برای بالا بردن شانس برقراری یک ارتباط مؤثر و واقعی از اون استفاده کنن

  پاسخ
 8. اکبرنوروریان
  اکبرنوروریان گفته:

  یکی از روش های افزایش فرصت های برقراری ارتباط داشتن ویژگی بازتاب کنندگی و آهسته و یکنواخت پیش رفتنه

  پاسخ
 9. حمیدفرخی
  حمیدفرخی گفته:

  طراحی یک طرح اولیه و یادداشت جزئیات مهم این امکان رو به ما میده تا به جمع آوری تعداد زیادی از اطلاعات لازم و ضروری بپردازیم

  پاسخ
 10. حسین افشاریان
  حسین افشاریان گفته:

  ارتباط با مشتری در کسب و کار جزء موارد کلیدی به حساب میاد و صاحبین کسب و کار علاوه بر ارائه خدمات باید کیفیت پشتیبانی و ارتباط با مشتری رو هم بالا ببرن

  پاسخ
 11. علی پویان
  علی پویان گفته:

  پشتیبانی تلفنی و ایمیل از رایج ترین راه ارتباط با مشتریه که برخی از مدیران پشتیبانی تلفنی رو وقت گیر تلقی می کنن و بر این عقیده هستن که پشتیبانی ایمیلی هم بی فایده و کنده

  پاسخ
 12. میثم مروستی
  میثم مروستی گفته:

  برنامه چت و پیام رسان این امکان رو به کاربران می ده تا از طریق اینترنت و به صورت آنلاین با دوستان و باقی کاربران به چت و گفتگو بپردازن

  پاسخ
 13. نوشین جعفری
  نوشین جعفری گفته:

  با ظهور اینترنت و پیشرفت تکنولوژی ارتباط کاربران با یکدیگه از طریق اینترنت،شکل جدیدی رو به خودش گرفته

  پاسخ
 14. آرزو احمدی
  آرزو احمدی گفته:

  این روزها با وجود پست های الکترونیکی و پیامک و به طور کلی با وجود فناوری های جدید پست های سنتی شاید کمتر مورد استفاده قرار می گیرن اما همچنان پست کارهای مهمی رو انجام میده که نامه رسانی بخشی از اونه

  پاسخ
  • فاطمه نجمی
   فاطمه نجمی گفته:

   سلام
   هرچند که امروزه وسایل الکترونیکی و ارتباطی زیادی بعد از تلفن امده اما همچنان تلفن یکی از پر کاربردترین وسایل ارتباطی می باشد مخصوصا با امدن تلفن های همراه که اغلب ارتباطات با ان انجام می شود

   پاسخ