مسیر تازه در تجارت + فیلم

تجارت کالا باید به گونه ای باشد که هم برای کشور سود آور باشد و هم بتواند ما را در بازار جهانی بالا بکشد. اما چگونه می توانیم خود را در بازار جهانی بالا بکشیم و سهمی که میخواهیم را از این بازار بدست بیاوریم؟

صادرات و واردات کالا

بیشتر کشورهای دنیا قسمتی از کارهایشان در این زمینه است که کالایی را دوباره صادر می کنند و این جز تجارت های بزرگ دنیا است. مثلا آمریکا به عنوان یک کشور بزرگ در صادرات دنیا فعالیت میکند و ۲۲۰ میلیارد دلار صادرات مجدد دارد که چهار برابر نفتی است که ما میفروشیم، ما افتخار میکنیم که ۶۰ میلیارد دلار صادرات نفتی داریم ولی همه این ۶۰ میلیارد که سود نیست اما آمریکایی ها از هیچی پول در می آورند، از صادر کردن. همچنین عربستان ۸ میلیارد دلار صادرات مجدد دارد که تقریبا نزدیک ۱۵ درصد از صادرات نفتی ما می باشد.

ما در منطقه ای حضور داریم که تمام کالاهای دنیا می تواند بارانداز ما باشد و ما باز به دنیا صادر کنیم. درآمد خیلی زیادی که کانادا دارد به خاطر صادرات است.

افغانستان در زمینه واردات آمار دارد ولی ایران آمار چندانی در این زمینه ندارد. مشکل ما اینجاست که ما مخالف بعضی کارها هستیم و بعضی وقتها در آن می مانیم مثلا میگوییم واردات خوب نیست. واردات به شرطی خوب نیست که به ضرر کشور ما باشد اما اگر چیزی وارد کردیم و دوباره آن را بفروشیم خوب است.

 رشد در بازار جهانی

وقتی شرکت های ژنرال از بازهای جهانی خارج شوند بازار به سمت تخصص گرایی می رود به خاطر همین شما باید در هر زمینه ای تخصص داشته باشید. بازار جهانی که به سمت تخصص گرایی پیش رود دوباره بازار رشد می کند و بالاترین رقمش را در ۲۰ سال گذشته بدست می آورد.

در این بازار میبینیم که چینی ها عددشان در یک دوره هایی بسیار کاهش یافته است یعنی عدد سال ۲۰۱۷ از عدد سال ۲۰۱۴ کمتر بوده است. دلیل این کاهش این است که آمریکایی ها می خواهند اقتصاد دنیا را از چینی ها بگیرند به خاطر همین به هندی ها امتیاز داده می شود و برای رشد هندی ها هزینه می کنند.

هند بدی اش این است که نیروی کارگرش خیلی ارزان است اما بی قانونی در آن کشور عاملی است که اجازه نمی دهد خیلی رشد کند اما آمریکا هزینه می کند که هندی ها را بالا بیاورد، یعنی یکی از کشورهای اقتصادی دنیا هند خواهد بود. البته الان در تراز تجاری خیلی بالا نیامده اند ولی تغییراتی است که یک دفعه اتفاق می افتد.

استفاده از فرصت ها برای رشد بیشتر

درگیریهای بین چین و آمریکا همین طور ادامه دارد و ما باید از این درگیری ها نهایت استفاده را بکنیم. ما موقعیت لجستیک خیلی خوبی در دنیا داریم، اکثر سهم دنیا نزدیک به ما می باشد یعنی اگر ما بخواهیم در بازار جهانی کار کنیم می توانیم بین ۳۰ تا ۴۰ درصد سهم دنیا را از نظر لجستیکی مزیت داشته باشیم و از طرف دیگر ما منابع ارزان زیادی در کشور داریم که می توانیم از آنها استفاده کنیم و رشد بهتری در کارمان داشته باشیم.

این اعداد و رقم ها نشان دهنده گذشته می باشد که باید از این گذشته یاد گرفت. همچنین نشان می دهد که کشورهایی که هیچ عددی در دنیا نبودند امروز در دنیا مطرح هستند.

سال های پیش کشورهای آمریکا، آلمان، ژاپن، فرانسه، انگلستان و چین در صدر بازار جهانی بودند ولی الان چین، آمریکا، آلمان، ژاپن و کره در صدر این بازار قرار دارند که در این سال ها فرانسه و انگلستان حذف شدند و پایین آمدند پس دنیا می تواند خیلی تغییر کند و ما هم می توانیم در این تغییرات سهیم باشیم.

در بین این دعواها و جنگ هایی که بین کشورهای مختلف در دنیا وجود دارد ما آرام آرام رشد میکنیم تا بتوانیم تغییرات و سهمی که میخواهیم از این بازار را بدست بیاوریم. ما مسیر تازه ای را شروع کردیم و نتیجه خاصی را میخواهیم از کارمان بگیریم.

نتیجه خاص ما خیلی بزرگتر از تمام تصورات آدم های دیگر هست. نتیجه خاص ما خیلی بیشتر از تمام کسانی هست که به دنبال مسیرهای کوچکی و تحول یک دفعه و یک شبه هستند ولی مسیر ما طولانی است، ولی بسیار بزرگ و با نتیجه های بسیار تاثیر گذار است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 پاسخ
 1. آیدا تهرانی
  آیدا تهرانی گفته:

  یکی بهترین کارهایی که میشه کرد اینه که از پتانسیل های کشور استفاده کنیم. یعنی محصولات و کالاهای نابی که خاص ایران هستند و کمتر روی اونها کار شده رو به صورت تجاری و شیک دربیاریم و به فروش جهانی برسونیم. خیلی از محصولات کیفیت بالایی نداره بنابراین خریداری هم نداره اما فرش ایران ناب و درجه یک بنابراین همیشه خریدار داره

  پاسخ
 2. مریم تقدسی
  مریم تقدسی گفته:

  این اسمش از هیچی پول درآوردن نیست اسمش بهره مندی از قوه ی تفکر و خلاقیتی ست که خدا در وجود همه قرار داده و خیلی ها در امریکا ازش استفاده میکنن ولی در ایران آکبند میزارن بمونه

  پاسخ
 3. بلوت
  بلوت گفته:

  مشکل اینه که سرعت پیشرفت در ایران خیلی پایینه. تا ما بخوایم یه کاری بکنیم کشورهای دیگه میرن انجامش میدن تموم میشه و ما هنوز کاری از پیش نبردیم

  پاسخ
 4. پاکدل
  پاکدل گفته:

  اینکه ایران نمیتواند بارانداز باشد متاسفانه به خاطر سیاست های اشتباه داخلی و بوروکراسی های اداری خودمان است و تا سیاست هایمان را تغییر ندهیم به جایی نمیرسیم

  پاسخ