📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
🌟 جایزه بهترین پاسخ ۶ محتوای فارسی رایگان
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
🎁 به بهترین سوال در هر روز ۱۰ محتوای فارسی رایگان و به بهترین پاسخ برای هر سوال ۳ محتوای فارسی رایگان جایزه داده می شود.
💎 در گروه تلگرام آرادی ها هر روز یک سوال پرسیده می شود و به بهترین پاسخ ۱۰ محتوای فارسی رایگان هدیه داده می شود.
💰 برندگان جوایز روز - با ما انس بگیرید.

تعصب و خیانت، ویران کننده تاجران

خداوند دنیا را با خوشی ها و ناخوشی ها تنیده و با حق و باطل به یکدیگر گره زده است.

آیا شده در گوشه ای بنشینی و در این باره فکر کنی که پروردگاری که ما را آفریده چه قصدی از این فراز و فرودها داشته است؟

چرا روزهایی را چنان قرار می دهد که همچون کبوتران در اوج پروازیم و روزهایی که بدتر از خاک در زیر پای مردمان له می شویم؟

خداوند در کتابش می فرماید: سوره ملک آیه ۲

الَّذی خَلَقَ الْمَوْتَ وَ الْحَیاهَ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً وَ هُوَ الْعَزیزُ الْغَفُورُ

کسی که خلق کرد مرگ و زندگی را، تا شما را مبتلا گرداند و معلوم شود که کدامیک نیکوکارترید و او شکست ناپذیریست که از گناهان می گذرد./


مرگ مظهر تمام نابودیها و حیات مظهر تمام آبادانی هاست و اینگونه نیست که همیشه مرگ بد و حیات خوب باشد چرا که مرگ کثیفی های درون انسان، نیکو و حیات و زندگی پستی ها در انسان، زشت است و خداوند این دو پدیده را در کنار یکدیگر قرار داده است تنها برای آزمودن و مشخص کردن نیکوکاران و درجه بندی آنان.


حال که دانستی این بالا و پایین شدن ها به جهت آزمایش و امتحان است پس باید خود را به مانند دانش آموزی در محضر معلمی بدانی که علمش بر همه چیز واقف است و دچار جهلی نمی شود و چیزی از او پوشیده نیست و او همان خداییست که مخلوقات نمی توانند چیزی را از او مخفی نمایند و بر حالات بندگانش شاهد است و فریب و مکر بندگان او را نمی فریبد و حقه بازی حقه بازان از نظرش پنهان نمی ماند و هر که را به آنچه سزاوار اوست می رساند در زمانی که خودش بهتر می داند.


از اینروست که مولای ما علی امیرمومنان که درود خدا بر او باد به کمیل بن زیاد رحمه الله علیه فرمودند:

یا کمیل

مردم سه دسته اند.

عالمان ربانی

شاگردان راه نجات

خس و خاشاک


پرسید مولای من عالمان ربانی چه کسانی هستند؟

فرمود و آن کسیست که علمش را از پروردگار گرفته و در آن هیچ خطایی رخ نمی دهد و هر آنچه از او پرسیده شود می داند چه در آسمانها باشد و چه در زمین و او همان امامیست که خداوند برای مخلوقاتش برگزیده و اطاعتش را واجب نموده است.

ما اهل بیت پیامبرتان هستیم که علم را از رسول خدا که درود خدا بر او و خاندانش باد آموختیم و ماییم همان عالمان ربانی.


پرسید شاگردان راه نجات چه کسانی هستند؟

فرمود شیعیان و ولایت مداران و دوستداران ما هستند که علم و دانش را از ما می خواهند و حق را از ما و در ما جستجو می کنند و جای دیگری برای یافتن علم نمی شناسند.

اینان شاگردان راه نجاتند و امید است به زودی نجات یابند.


پرسید خس و خاشاک چه کسانی هستند؟

فرمود آنچه از مردم باقی مانند همه خس و خاشاکند که به بادی آرام از سویی به سوی دیگر می روند بی آنکه خودشان بدانند باد آنها را به کجا می برد.

لحظه ای بر بلندی ها هستند و لحظه ی دیگری در پستی ها./


طبیعیست که چون کسی به ستون محکمی و یا در جایگاه امنی نرسیده باشد حوادث کوبنده ی دنیا همچون بادهایی سهمگین او را به سمت و سویی می برند و خودش هم نمی داند که زمانه با او چه خواهد کرد.

به همین جهت است که اگر به اکثر مردم بگویی ممکن است تو سال دیگر یک ثروتمند باشی با تردید می گوید شاید و اگر بگویی سال دیگر در فقر کامل به سر خواهی برد با تردید می گوید ممکن است.

و چون به دانش استواری چنگ نزده اند هر فریبکاری می تواند با تحریک آنها بر رشد دادنشان، مکر خود را بر قلبشان بنشاند و مال و آبرو و جانشان را در راه بالا کشیدن خود به کار اندازد و آنها نیز نمی فهمند که چه بلایی بر سرشان آورده است.


پس ای مردم، به ریسمان های محکمی که خداوند برای شما فرستاده چنگ زنید که آنها در سختی ها شما را وا نمی گذارند و در مشکلات بهترین یاری رسانند.

چون به اینجا رسیدی باید تلاشت در این باشد که عملت احسن شود.

اگر از اکثر مردم بپرسی که بین فلانی و فلانی کدامیک نیکوکارتر است آنکسی را نیکوکارتر می دانند که کار نیکش از دیگری بیشتر باشد اما اینگونه نیست که می پندارند.


سفیان بن عیینه می گوید از امام صادق درباره این آیه که خدای عز و جل فرمود لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا سوال کردم.

ایشان فرمودند: نه به معنای آنکه عملش از نظر تعداد و فراوانی بیشتر باشد بلکه باید عملش درست تر باشد و درست بودن عمل در فروتنی برای خدا و ترس از او و نیت صادقانه و نیک است.

سپس به من فرمودند:

باقی ماندن بر عمل تا خالص شود سخت تر از خود آن عمل است.

پرسیدم: عمل خالص چیست؟

فرمودند: عمل خالص آنست که نخواهی جز خداوند کسی به تو پاداش دهد و این همان نیت عمل است./


حالا می خواهیم از شما بپرسیم که می توانید بفهمید چرا اکثر مردم عملشان خالص نمی شود؟

چرا پاداششان را جز از خدا نمی خواهند؟

رابطه اینها را با تجارت و اجیری برای دیگران می دانید؟

شاید برخی بگویند اینها چه ربطی به تجارت دارد؟

چرا همه چیز را بیخودی به هم می بافید؟

اگر کسی مدتی در کنار ما بوده باشد و ما را شناخته باشد می داند که ما بافنده نیستیم بلکه آنچه درست است را به شما نشان می دهیم و چون سالها غلط ها را به جای درست در ذهن خود نشاندید درکش برایتان دشوار است اما اگر کمی صبر پیشه کنید و بیشتر فکر کنید خواهید دید که درست گفتیم و نبافتیم.


عمل خالص آن عملیست که انسان در ازای انجامش پاداشش را از کسی جز خدا نخواهد.

اما چگونه برای کسی که سال های سال پاداش کارش را از دیگری گرفته این ممکن است؟

کارگری که سی یا چهل سال اجیر دیگری بوده است و پولش را هر روز یا هفته و یا ماه، دیگری به او داده است و هر روز تمنای پول از یک کارفرما داشته عادتش شده که پاداش عملش را از غیر خدا دریافت کند حال چگونه می تواند پاداش عملش را فقط از خدایی بخواهد که ندیده است؟

تا امروز هر که به او پاداشی داده را دیده و از دست کافر و مومن پول گرفته و برای خوشایند آنها کار کرده تا پول بیشتری به او بدهند.

منظورمان این نیست که همه کارگران و کارمندان نمی توانند عمل خالصی داشته باشند بلکه منظور آنست که خالص کردن عمل برای کسی که اجیر دیگران بوده و مزدش را از دیگران گرفته بسیار سخت تر است از کسی که آقا بالاسر خودش بوده و مزد بگیر کسی نبوده است.


اینکه امام صادق علیه السلام فرمود دو سوم عقل در تجارت است و اینکه بارها به اصحاب خویش فرمودند تا از اجیر شدن برای دیگران دوری کنند و به تجارت روی بیاورند همه به این جهت است که چون اجیر و کارگر و کارمند دیگری می شوی نگاهت بر این خواهد بود تا او پاداشت دهد و کار نیکت را ببیند و بسیار پیش می آید که رضایت کارفرما در خلاف رضایت خدا باشد و آن کارگر به جهت کسب پاداش بیشتر رضایت خدا را نادیده می گیرد و رضایت کارفرما را بر می گزیند تا به پول بیشتری برسد.


فرض کنید شما در اداره ای و یا شرکتی کار می کنید و مافوقی دارید.

مافوق از شما کاری می خواهد که خداوند به آن کار راضی نیست.

اگر انجام دهید خدا را ناراضی کرده اید ولی احتمالا پول بیشتر یا درجه بالاتری به شما برسد.

اگر انجام ندهید خدا را راضی نموده اید اما یقینا با عقوبت و عذاب کارفرما مواجه خواهید شد که یا شما را تبعید می کند به نقطه بدتری در آن اداره و شرکت و یا اخراج می شوید و یا حقوقتان کم خواهد شد و یقینا افزایش رتبه  ای نخواهید داشت.


حال به سوالی فکر کنید:

کسانی که به درجات بالا در اداره ای می رسند معنی اش چیست؟

آیا می توان معنی اش را این دانست که در بسیاری از امور از مافوقشان اطاعت نکرده اند؟

اگر اطاعت نمی کردند آیا بالا می آمدند؟

پس همین که بالا آمدند معلوم می شود که در همه امور مطیع مافوق بوده اند که مافوق آنها را بالا کشانده است.

پس بالا آمده ها همه مطیعان مافوق های خود هستند.

حالا اگر فرامین مافوق ها همسوی فرامین خداست پس معلوم می شود بالا آمده ها بندگان مطیع و خالص پروردگارند و اگر مافوق ها در بسیاری از امور خلاف خدا می گویند پس معلوم می شوند بالا آمده بندگان مطیع و خالص شیطانند و اگر دستورات مافوق ها الهی باشد معلوم می شود آنکه بالاتر آمده خدایی تر بوده است و اگر دستورات مافوق ها غیرخدایی بوده پس معلوم می شود آنانکه بالاترند شیطانی ترند و چه واضح است حق برای کسی که خداوند خواسته تا او را هدایت کند.

پس از اجیری کسی که دستوراتش خلاف دستورات خداست دوری کنید که شما را از اعمال نیکو دور می گرداند و به قعر آتش می برد.


و بسیاری از مردم گمان می کنند چون از اجیری برای ظالمان دور شوند بدبخت می گردند و بی پول و خوار گشته و به مشکل می خورند و آواره و سرگردان باید زندگی کنند در حالیکه خداوند این طرز نگاهشان را کفر خوانده و این تعصب و حمیت و اصرار و پافشاری که بر راه غلطشان دارند را حمیت جاهلیت نامیده و فرموده: سوره فتح آیه ۲۶

إِذْ جَعَلَ الَّذینَ کَفَرُوا فی قُلُوبِهِمُ الْحَمِیَّهَ حَمِیَّهَ الْجاهِلِیَّهِ فَأَنْزَلَ اللهُ سَکینَتَهُ عَلى رَسُولِهِ وَ عَلَى الْمُؤْمِنینَ وَ أَلْزَمَهُمْ کَلِمَهَ التَّقْوى وَ کانُوا أَحَقَّ بِها وَ أَهْلَها وَ کانَ اللهُ بِکُلِّ شَیْ‌ءٍ عَلیماً 

زمانی که کافران در قلب هایشان پافشاری هایی را قرار دادند پافشاری و تعصب جاهلانه پس خدا نازل کرد آرامشش را بر پیامبرش و بر مومنین و آنها را الزام داشت به کلمه ی تقوا و آنها شایسته آن کلمه و اهلش بودند و خداوند به همه چیز دانا بود./


علی بن ابراهیم از شاگردان امام هادی علیه السلام می گوید:

زمانی که رسول خدا کافران مکه را با نامه ای از جنگ بر حذر داشت ابتدای نامه را با نام خدای رحمان رحیم آغاز نمود و خود را محمد رسول خدا خواند اما مشرکان و کافران قریش در پاسخش گفتند ما رحمان و رحیم را نمی شناسیم و اگر تو را رسول خدا می دانستیم با تو جنگ نمی کردیم پس بنویس محمد پسر عبدالله آنگاه خداوند این پافشاری شان را بر گمراهی ای که در آن بودند حمیت جاهلیت خواند و در عوض تند و ترسی که با این تهدیدشان در قلب مومنین ایجاد نموده بودند آرامشی بر قلوب آنان به جریان انداخت./


امام باقر علیه السلام از رسول خدا روایت نمود که ایشان فرمودند:

بعد از آنکه در شب معراج مرا به آسمان بالا بردند و به سدره المنتهی رسیدم و در مقابل پروردگار عزیز و جلیل قرار گرفتم پروردگارم به من فرمود: ای محمد.

پاسخ دادم لبیک و سعدیک یا پروردگار من.

فرمود: تو بندگان مرا آزمودی.

کدامیک را در اعمالش نیکوتر و برای خود مطیعتر یافتی؟

پاسخ دادم: علی را.

فرمود: راست گفتی ای محمد.

آیا برای خود جانشینی برگزیده ای تا پس از تو برنامه هایت را اجرا کند و به بندگان من آنچه از کتاب من نمی دانند بیاموزد؟

پاسخ دادم نه خودت برایم انتخاب نما زیرا انتخاب تو برای من بهتر است.

فرمود: من علی را برایت برگزیدم و او را وصی و جانشین خودم قرار دادم و علم و بردباری را به او تقدیم کردم.

او امیر مومنان است و چنین مقامی را کسی پیش از او نگرفته و پس از او هم نخواهد گرفت. او پرچمدار هدایت و امام هر کسیست که مطیع من باشد.

او نور روشنایی بخش دوستان من است.

او همان کلمه تقواست که من اطاعتش را بر مومنین واجب ساخته ام و محبت و دوستیش را الزام نموده ام./


پس تعصب یا همان عصبیت غلط می تواند سال های سال موجب بدبختی انسان شود چرا که به واسطه آن سخن حق شنیده نمی شود و آدمی به راه باطلش ادامه می دهد.


زهری می گوید از امام سجاد درباره عصبیت سوال کردم.

فرمودند: عصبیتی که گناه را می آورد آنست که شخصی بدترین نفر از قوم و گروه خود را خوب بداند و خوبان قوم و حزب دیگری را بد بداند.

سپس فرمودند: تعصب آن نیست که کسی قوم خود را دوست بدارد بلکه آنست که از ظلم قوم خود بر دیگران دفاع کند و قومش را در این حالت یاری نماید./


و چه بسیار زیادند متعصبانی که ظلم گروه و جناح خود را در حق دیگران می بینند اما آن را به گونه های مختلفی توجیه می کنند و گردن نمی گیرند و آنکس که سرمنشا ظلم و فساد است را پاک می دانند و در یاری از او کوتاهی نمی کنند.

چه حالی خواهند داشت اینها در روز قیامت با آنکه رسول خدا فرموده: اگر کسی به اندازه دانه ی خردلی تعصب باطل داشته باشد خداوند او را در قیامت با اعراب جاهلیت محشور خواهد کرد./


پس با تعصب به موضوعات مختلف نگاه نکنید و اجازه دهید تا اگر کسی می خواهد آنچه در بنیان فکری و وجودی شماست و شما آن را خوب می دانید بد بخواند از شما نترسد.

اگر سخنانش درست بود بپذیرد و اگر درست نبود با دلیل و منطق رد کنید.


رسول خدا بعد از فتح مکه اعراب را فرا خواند و آنها را از تعصبات قومی و قبیله ای نهی کرد و فرمود خداوند هیچ برتری به شما نسبت به سایر اقوام نداده و شما به سبب پدرانتان شایسته افتخار و تکریم نیستید بلکه تنها خداوند زبان عرب را گویا قرار داده پس هر کس بر این زبان آگاه شود زبان گویایی پیدا کرده است هر چند از قوم عرب نباشد./


و نیز امیرمومنان علی علیه السلام فرمودند:

خداوند شش گروه را به شش چیز عذاب می کند.

عرب را به تعصب جاهلی.

کشاورزان و دهقانان را به تکبر.

امیران و فرماندهان را به ستم و ظلم.

فقیهان را به حسادت.

تاجران را به خیانت.

روستاییان را به جهل./


پس باید مراقب بود.

اگر قرآن خواندید و بر زبان عرب آگاه شدید نشود که تعصبتان زیاد شود.

و آنچه ما از واقعیت ها می بینیم نیز همین است کسانیکه قرآن زیاد می خوانند و یا حافظ قرآن می شوند حرف حق سخت تر به گوششان می رود و اگر چیزی را درست دیدند سخت تر باور می کنند که غلط بوده است و بر آن تعصب می ورزند نه اینکه این ایراد در قرآن باشد بلکه خاصیتیست که در وجود اعراب بوده است و این شخص با آنان در این خصلت زشت شریک شده است.


و مانند کشاورزان نباشید که تکبر وجودتان را پر کرده و زیادی باغ و دام مغرورتان نموده باشد.

نمی بینید مالکان زمین ها را که چه تکبر و غروری دارند و چون می میرند زمین و کشت و زرع و نیز همسرانشان مال دیگران می شود و در همان زمین که آنان عمری بر آن افتخار کردند و تکبر ورزیدند به لذتجویی مشغول می گردند؟


و چون خداوند شما را بر گروهی امیر کرد و فرمانتان را بر آنان نافذ نمود بر آنان ستم نکنید چرا که عذاب خدا بر شما سخت خواهد بود.

امام جواد علیه السلام در پاسخ حر طایی درباره ظلم امیران فرمود:

ای حر بدان که روز عدل بر ظالم شدید تر است از روز ظلم بر مظلوم.

پس بر ظلم امیران صبر کن که سلاح توست در مقابل قدرت آنان./


و چون درک و فهمتان از دیگران بالاتر رفت و قلبتان فقیه تر گردید نسبت به سایر فقیهان حسادت نورزید چرا که اغلب فقیهان حسد می ورزند و دوست دارند فقیه دیگری بالا نرود و پایین بیاید تا طرفداران او زیاد گردند و بر طرفداران رقیب افزوده نگردد.

نشود در ما چنین خصلت هایی شکل گیرد که عذاب خدا را تحمل نتوانیم کرد.


و آفت تجارت خیانت است.

بسیار پیش می آید که کالاها و مال ها و پول های مردم در اختیار شما خواهد بود و شما می توانی در آن مال دخل و تصرف کنی.

مبادا شیطان شما را بفریبد و از امانتداری به خیانت بکشاند.

بدانید که اگر مالی به امانت به شما سپرده شده باشد و شخص مقابل کافرترین کافران و دشمنترین دشمنان خدا باشد حق ندارید در مالش خیانت کنید و دشمنی اش با خدا را دلیل خیانت خود قرار دهید چرا که امام صادق علیه السلام فرمودند: اگر همان شمشیری که با آن جدم علی بن ابیطالب را به شهادت رساندند به من به امانت بسپارند این امانت را به صاحبش باز خواهم گرداند./


اگر کمی تاریخ بخوانید خواهید دید آنکه غاصب حق امیرمومنان بود چون به هر سفری خارج از مدینه که مقر خلافتش بود می رفت شهر را به دست علی علیه السلام می سپرد با آنکه خودش آگاه بود به اینکه این منصب از آن علی می باشد و متعلق به او نیست پس چرا به دست علی علیه السلام می سپرد؟

آیا نمی ترسید از اینکه او حق خویش را باز ستاند؟

نه نمی ترسید و هیچ نگرانی از این بابت نداشت چون به امانتداری علی علیه السلام ایمان داشت و می دانست که چون بازگردد شهر را بهتر از حالت قبل یا به همان صورت به او باز خواهد گرداند.


و دوری کنید از جهل که خاصیت روستاییان است هر چند روستاهای امروز خلاف روستاهای گذشته است و اگر در گذشته یک شخص روستایی، جهلش را به دلیل دوری از شهر و مرکز علم می دانست امروز دیگر همین دلیل را هم ندارد.

و بدانید که جهل و نادانی موجب نمی شود تا خداوند عذاب نکند و شخص بگوید فلان باطل در من بود و چون نمی دانستم عذابی بر من نیست.

اینگونه نیست که اکثر مردم می پندارند.


حال ما ماندیم و شما و انتهای این متن پر از فراز و نشیب.

ما بر آنچه می گوییم هیچ تعصبی نداریم و اگر کسی گمان می کند که باطل است و حق چیز دیگریست ما را بیاموزد و با برهان و دلیل و منطق اثبات کند و خداوند فرموده: سوره بقره آیه ۱۱۱

قُلْ هاتُوا بُرْهانَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ صادِقینَ

بگو برهانتان را بیاورید اگر راستگویید./


و از آرادی ها هم می خواهیم بر ما تعصب نورزند و ما را بیشتر از آنچه هستیم نخوانند همانگونه که انتظار داریم کمتر از آنچه هستیم ندانند.

اگر شخص مخالفی خواست تا مخالفت کند با دلیل جلو بیاید و منطق محکمی از کتاب خدا و سنت پیامبرش به ما نشان دهد و اگر کتاب خدا و سنت پیامبرش را قبول ندارد سخنی بگوید که نزد تمامی صاحبان عقل و فرقه ها یکسان باشد و همگان آن را پذیرفته باشند.


توصیه ما به شما اینست که در نظرات مشارکت کنید و مباحث مطرح شده را چه در جهت تایید و یا رد به چالش بکشانید و حتی اگر دوست ندارید نظرتان را کسی بداند بر روی متن هایی که نوشته می شود فکر کنید و خدای ناکرده همچون چهارپایی نباشید که به کاغذی نگاه می کند و بی آنکه تغییری در فکرش ایجاد شود می گذرد.

خداوند ما و شما را به آنچه در دلهایمان دوست داریم برساند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.58 پاسخ
 1. Avatar
  حسین صالحی گفته:

  سلام
  خدا را هزاران بار شکر کنیم که ما را از اجیر شدن دیگران رهایی بخشید و به واسطه آراد با سنت فراموش شده تجارت آشنا کرد.
  در رابطه با تعصب یاد ماجرایی افتادم که امیرالمونین علی (ع) مالک اشتر را به شهر مدینه فرستاد و محمد ابن ابابکر (محمد ابن علی (ع)) را به شهر کوفه. در حالی که از نظر ظاهری باید خلاف این انجام می شد اما حضرت می خواست مردم فقط به خاطر تعصبات قومی و قبیله ای با امام بیعت نکنند.
  امیدوارم خدواند ما را از تعصبات بیجا دور کند و همچنین این که امانت داری حتی در مقابل دشمنان را رعایت کنیم و در تجارت خود مرتکب خیانت نشویم.

  پاسخ
 2. Avatar
  رضا سالاری گفته:

  باز هم این مقاله نداشته های ذهن بنده رو کم کرد و داشته هاشو زیاد تر کرد.

  بسیار بسیار ممنون.
  مخصوصا روش های خدا برای عذاب بنده ها که بیان کردین کشاورز رو با تکبر و…

  اما برای من یک سوال پیش اومده
  شما تاکید بسیار زیادی دارین که تنها راه درست زندگی، تجارت هست.

  و کسی که اجیر دیگران باشد بسیار سخت است که برای خدا عملش را خالص کند.
  چون روزی خود را از دست غیر خدا می گیرید.

  اما بنظر من این گفته خیلی هم درست نیست.
  موارد بسیار زیادی من دیدم که اجیر دیگری بودند ولی از یک تاجر عملشان برای خدا خالص تر بود.

  مخصوصا در نسل قدیم و پدر مادر های خود ما
  یه مثال بزنم:
  مثلا پدر و مادر خود من کارگر هستند اما بنظرم عمل اون ها و هم نسل های اون ها خیلی خیلی خالص تر از تاجر های امروزی هست.

  یا مثلا رجبعلی خیاط که کارش خیاطی بود نه تجارت اما به مقام بالایی از خالص سازی عمل برای خدا رسید.
  نمیشه قطعی گفت تاجرا کار آسونی برای خالص سازی عمل برای خدا دارند و دیگران سخت تر

  و یک مورد دیگر هم اینکه شما در مطالعاتی که داشتین مقام تجارت رو بالا دیدین.
  به من القا شده از صحبت های چند ساله شما که کار فقط تجارت.
  و باقی مردم هم در دین بیچاره هستن هم در اقتصاد.
  این سوال برام پیش اومده پس اگر کار تجارت ر
  بهترین کار و همه برن تاجر بشوند پس باقی کارهای جامعه رو چه کسی باید انجام بده؟
  اگر فرض کنیم همه جامعه به سعادت تاجر شدن برسن هم که نمیشه اونقت این همه تاجر به کی بفروشند؟

  البته به یقین رسیدم که قطعا شما انسان بسیار بزرگی هستین و فهمیده در دین.
  در این شکی ندارم که بسیار بیشتر از من رضا سالاری شما سواد در دین دارین.

  اما گاهی وقتا فکر می کنم با تعصب در مورد تجارت صحبت میشه
  چون می دونم که حتما دلیل منطقی دارید که من در مورد اون آگاهی ندارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید رئیس عزیز و دوست داشتنی

  پاسخ
  • آراد برندینگ
   آراد برندینگ گفته:

   گفتین کسانی رو دیدیدین و شناختین که تاجر نبودن اما خالص تر بودن و اسم هایی هم آوردین.
   روزی که رازها برملا شود می بینید که انهایی که به شما به عنوان مرد خدا خوراندند از پست ترین مخلوقات خدا بودند اما چه سخت است باور کنید.
   و کسانی که خیلی خالص شناختید خلوصی در آنها نبود.
   خالص بودن مال قلب است و چگونه شما درون قلب ها را می بینید مگر آنکه بگوییم آنها به شما القا کردند که خیلی خالصند پس به ریاکاری نزدیکترند تا به خلوص.
   و درباره اینکه گفتی بقیه شغل ها رو کیا انجام بدن جواب واضحی داره.
   کمند کسانی که به حرف امامان گوش میدن و تجارت رو شروع می کنن.
   اون بقیه ای که به حرف امامان گوش نمیدن بذار برن کارگری رو انجام بدن.

   پرسید از امام رضا علیه السلام که من در چنین شرایطی که باطل می تازد چه کنم؟
   فرمود در خانه ات بنشین و مراقب خانواده ت باش.
   گفت اگر من بنشینم و دیگران هم بنشینند پس چه کسی از نوامیس دفاع کند؟
   فرمود کمند کسانی که به سخن ما عمل می کنند و زیادند آنهایی که دنباله رو طاغوت می شوند.
   همان ها از نوامیس دفاع خواهند کرد.

   پاسخ
   • Avatar
    مهدی خدادادی گفته:

    سلام

    متن را خواندم و موافق هستم ولی آنجایی که گفتید آنهایی که به عنوان مردان خدا به شما خوراندند و یا آنهایی که مخلص بودند بعد از کنار رفتن پرده ها پست ترین مخلوقات هستند را باور ندارم و با این تفکر مشکل هم دارم.
    بهتر هست شفاف صحبت کنیم
    مگر شما از غیب و آن طرف پرده خبر دارید؟؟!

    بستگی دارد مردان خدا در دید هر کس چه کسانی هستند

    تجارت قطعا به معنی داد و ستد مالی نیست

    چه بسا که شهدای عزیز با جان خود عالی ترین تجارت ممکن را انجام دادن

    و چه بسا فقیهانی که با علم خود و اخلاص در عمل خود جماعتی را از گمراهی درآوردند و اجر عظیمی نصیبشان شد.

    نمونه ها زیاد هستن

    برداشت ما از مفهوم کلمات مهم هست

    تجارت با آراد شیرین و دلچسب هست چون منش و رفتار صحیح و سالم را در کنار خدمات خودش همواره آموزش می دهد

    اما نباید نسبت به مردان خدا و افراد مخلص که مورد احترام مردم بوده و هستند با توجه به موارد ذکر شده بی مهری کرد

    پاسخ
    • آراد برندینگ
     آراد برندینگ گفته:

     بذار وقتی که جانت به گلو رسید می فهمی که فریب خوردی.
     وقتی امامت را درست شناخته باشی دشمنانش را نیز خواهی شناخت آنگاه دوست و دشمن امامت بر تو آشکار خواهد شد.

     پاسخ
     • Avatar
      ف. شیری گفته:

      سلام
      ابتدا عرض کنم اگر لازم است اینجا سوال درج شود و نیاز به ویرایش در متن جهت انتشار دارد مانعی نمی بینم. فقط جواب را حتما یا در اینجا یا اختصاصی برای بنده ارسال کنید.

      خداوند در آیه ۲۲ سوره توبه می فرمایند:
      وَمَا کَان الْمُؤْمِنُونَ لِیَنفِرُواْ کَآفَّهً فَلَوْلاَ نَفَرَ مِن کُلِّ فِرْقَهٍ مِّنْهُمْ طَآئِفَهٌ لِّیَتَفَقَّهُواْ فِی الدِّینِ وَلِیُنذِرُواْ قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُواْ إِلَیْهِمْ لَعَلَّهُمْ یَحْذَرُونَ.
      خب این یعنی تفقه در دین ولو بر گروهی نه بر همگان لازمه! از طرف دیگر شما تقریبا تمام این فقیهان را مردود می دانید.
      لطفا این موضوع رو روشن کنید که فقیه چه کسی است و چه خصوصیاتی باید داشته باشد. و آیا این آیه در زمان ما که در عصر غیبتیم نیز جاری است؟! و تکلیف ما برای دانستن احکام دین چیست؟ از کجا احکام را دریافت کنیم؟ مسائل جدید پدید را چه کنیم؟!
      و اینکه به چه علت کلا این سیستم حوزه و حکومت و روحانیت را رد کنیم؟!
      ممنون میشوم اگر پاسخی در خور ( یا در اینجا یا اگر صلاح دانستید خصوصی در ایمیل بنده ارسال کنید) ارائه دهید.
      تشکر از شما.

     • آراد برندینگ
      آراد برندینگ گفته:

      از امام صادق علیه السلام درباره همین آیه سوال شد امام فرمودند تاولیش در زمانیست که امام حاضری وجود دارد.
      در این زمان است که مردم می بایست از هر شهر و روستای جمع گردند و یک نفر را که معتمد تر و آشناتر به اهل بیت پیامبر است روانه کنند تا به نزد امام بیاید سوال بپرسد و پاسخ بگیرد و سپس باز گردد و به دیگران برساند.

      و اما در زمان عصر غیبت
      مثل امام مثل شبان است و چون در عصر ما شبان حاضر نیست ما بی شبان و سرگردانیم.
      رجوع به کتاب خدا و آثار رسول خدا و اهل بیت پیامبرش راه محکمی است بر پیدا کردن مسیر حق.
      و اما اگر خودت نتوانی پیدا کنی باید بر کسی اعتماد کنی
      اگر درست اعتماد کردی و آنکس که به او اعتماد نمودی پاک بود رستگار می شوی و اگر گرگی را محل اعتماد قرار دادی تو را می درد و از تو چیزی باقی نمی گذارد.

    • Avatar
     یک بنده خدا گفته:

     سلام
     ببین آقا مهدی اولش بگم من خودم به جرأت ادعا می کنم اگر گذشته ام رو برات باز کنم خواهی دید و از شما آتیشی تر بودم.
     اما اصل حرفم:
     معلومه شما هنوز هم به درستی پیام این مطلب و‌عنوانش رو نخوندی و‌متوجه نشدی.
     فقط یکبار، مردونه بیا بدون تعصب داشته ها و اعتقادات رو‌ بریز رو‌ دایره اونوقت از نوع با دقت بچین و بررسی کن

     مطئنم اگر بدون تعصب این کارو کنی و‌اجازه نقد عقایدت رو‌بدی تعییراتی خواهی دید.
     اگر خودم تجربه نکرده بودم نمی گفتم.

     پاسخ
   • Avatar
    ابوالفضل حسنی گفته:

    سلام
    رحمت خدا بر شما
    چقدر زیبا و دقیق این شبهه را که گاها برای من هم پیش می اومد پاسخ دادین:
    بله یقینا اخلاص در قلب هست و اگر ما عمل مسی را خالص حس می کنیم پس به جوری بهمون القا شده و این یعنی ریا 😉

    چقدر زیباست این فراز از دعای سحر:
    اللهمَّ طهِّرْ قَلْبِی مِنَ النفاقِ ، وعملِی منَ الریاءِ ، ولِسانِی منَ الکذبِ ، وعینی منَ الخیانهِ ، فإِنَّکَ تَعْلَمُ خائِنَهَ الأعینِ وما تُخْفِی الصدورُ

    آمین

    پاسخ
  • Avatar
   Sasan گفته:

   سلام وقت شما بخیر
   سلام عرض میکنم خدمت رئیس عزیز و همراهان گرامی
   روی صحبتم با کسانی هست که نسبت به هر چیزی سریع میخوان واکنش بدن!!!
   اخه شما فرضا ۳۰ سال عمر کردی چه وضعیتی داری و چه گلی به سر خودتون زدید خب حالا ۳۰ سال هیچی نشدید حداقل یکسال بدون تعصب صحبت ها رو گوش بدید شاید به دردتون خورد اگر هم تغییر نکردید به راه خودتون ادامه بدید.

   پاسخ
 3. Avatar
  جواد باباپور گفته:

  سلام…بسیار متن زیبا و تاثیر گذاری بود ارزوی سربلندی و موفقعیت دارم برای همه ارادی ها

  پاسخ
 4. Avatar
  حسین اسدی گفته:

  با سلام و تشکر
  چیزی که من به عینه در کارمندی و شغل آزاد و در راس آنها تجارت فهمیدم، بحث توکل است.
  انسانی که در انواع تجارت فعالیت دارد هزاران موقعیت پولساز نصیبش می شود که به نتیجه نمی رسد. آن وقت با همه وجود حس می کند سررشته رزق دست خداست و اوست که باید بخواهد
  از طرفی در مشاغل حقوق بگیری عمدتا چشم به راه آحر ماه باید بود تا حداقل رزق ممکن از دست کارفرما به انسان برسد و کم کم این شبهه ایجاد می شود که نه تنها حقوق بلکه رزق انسان دست کارفرماست

  پاسخ
 5. Avatar
  معصومه شاکه نیا گفته:

  سلام و صلوات

  خالص کردن و خالص ماندن عمل برای خدا کار خیلی سختیه ولی حتما خیلی شیرینه. چه قدر قشنگه که انسان غیر از خدای متعال و رضای خدا مد نظرش نباشه.
  و در مورد دعای آخرتون: الهی آمین

  پاسخ
 6. Avatar
  ابوالفضل موشانی گفته:

  امیدوارم که ما در دسته شیعیان باشیم و علم ربانی زمان ما هم سریع تر ظهور کند

  پاسخ
 7. Avatar
  رقیه محمدی گفته:

  سلام
  نماز و روزه ها تون قبول
  ممنون و سپاس
  به خاطر وقت هایی که برای ما میگذارید
  علی یارتان

  پاسخ
 8. Avatar
  لاله گفته:

  سلاااام. و دروووود،
  عمل خالص، واقعا دوست دارم که چنین آدمی باشم،همه بت ها رو نابود کنم در خودم تا برسم، واقعا همه متن های شما کد داره، چه حس خوبی حس آزادی عمل خالص

  پاسخ
 9. Avatar
  جمشید دیانتی گفته:

  با سلام
  خیلی عالی و کامل بیان شده است
  امیدوارم تمام تاجران و آرادی ها این مطالب را بخوانند و در زندگی هاشون تغییر ایجاد شود و مثل اکثر مردمان جامعه فکر نکنند و از جهل و نادانی بیرون آیند
  ممنون و با تشکر از تمام این متن هایی که نوشته می‌شود

  پاسخ
 10. Avatar
  زهرا بازرگانی گفته:

  سلام
  وقت بخیر و ممنونم برای مطرح شدن این موضوعات با ارزش

  می خواهم یک مثال ساده بزنم در مورد اینکه چقدر تعصب چشم انسان را به حقیقت می بندد.
  من ترک زبان هستم و در میان متعصب های زبان ترکی یا همان پان ترک ها هم مدتی بوده ام. جلسات شعر و داستان ترکی تشکیل می شد.
  من در این جلسات می دیدم که افراد به دلیل تعصب بیش از حد نسبت به زبان و قم ترک، حقیقت ها را وارونه می کردند. حتی برخی فقط به این دلیل که ائمه عرب بوده اند، از ایشان بدشان می آمد و کل ایشان را دروغ و غیر واقعی می پنداشتند.
  می گفتند عرب ها این افراد را بزرگ کردن.همان طور که کافر همه را به کیش خود پندارد. با وجود قران، احادیث، داستانهای هزاران نویسنده حتی از میان خود ترکان درباره حقیقت های مربوط به ائمه، چشمانشان به حقیقت کور و گوشهایشان کر و قلب هایشان از درک آن عاجز بود.
  همان موقع از تعصب می ترسیدم و با خودم می گفتم چه چیز وحشت ناکی است تعصب داشتن.
  تعصب موجب می شه چیزی در ذهن ما آنقدر پر رنگ بشه که خیلی حقیقت ها در پس آن رنگ بیاره.

  پاسخ
 11. Avatar
  محمد دلگری گفته:

  الحمدلله و صلوات الله علی محمد و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین.
  سپاسگزارم از شما و کلامتان را تصدیق می کنم. تلاش کرده ام که در مورد سخنان به اندازه توانم تفکر کنم و می توانم بگویم اگر تصدیق می کنم از روی تعصب نیست؛ بلکه از روی عقلم (گرچه ضعیف است) و از روی محبتیست که در دل دارم.

  پاسخ
 12. Avatar
  سید حسین گفته:

  به نام هم او که میداند
  بسیار کلمات وجملات زیبا وخوبی بود متشکرم.
  نظر شخصی من آنچه که باعث گناه انسان میشود شغل اونیست فقط شغل
  نوع گناه عوض میشود
  مثلا تاجری که غش در معامله میکند و میزان راکم میدهد دروغ میگویدو ربا مگیرد و…
  تنها چیزی که باعث میشود انسان گناه نکند لطف و عنایت پروردگار عالم است و
  انسان تنها کاری که باید انجام دهد خواستن لطف خدا برای حفظ انسان از گناه است.
  تنها چیزی که از مقام پایین (انسان )به سمت مقام بالا(خداوندمتعال)میرود نه انفاق نه صدقه نه قربانی ونه هیچ چیز دیگری است فقط تقاضا و درخواست میباشد.از خداوند بخواهیم مارا در پناه خود از شر شیاطین محفوظ بدارد
  با تشکر از آراد,

  (نظر شخصی)

  پاسخ
  • Avatar
   ابوالفضل گفته:

   سلام
   بله در اینکه انسان در هر پست و مقامی امکان خطاکردن و گناه کردن و پستی دارد.
   اما با این دودوتا چهارتاها که شغل انتخاب نکردیم (یعنی نباید انتخاب کنیم)
   بلکه به توصیه و تأسی از رسول خدا و اهل بیتش علیهم السلام به تجارت روی آورده ایم (البته نیت ها متفاوت است).
   حال اگر کسی با این نیت وارد تجارت شود خب طبیعتا باید سایر توصیه های ایشان راهم اجرا کند تا ان شاءالله دچار خسران دنیوی و اخروی نشود.

   پاسخ
 13. Avatar
  عباسی گفته:

  به نام خدا
  سلام
  خیلی این متن جای فکر کردن داره
  جالبه خط به خط که خوندم به سوالی تو ذهنم میومد که تو پاراگرافهای بعدی به جواب رسیدم.
  از خدا میخوام به حق این ماه و به حق امیرالمومنین امام علی(ع) ما را هدایت کند و از گمراهان دور کند، و یاریمان سازد که با تعصبات جاهلانه به منجلاب گناه و خیانت نیوفتیم، الهی آمین.

  پاسخ
 14. Avatar
  مهسا سعیدی گفته:

  کلا ادما نیاز دارن درهر لحظه از زندگیشون درحال یادگیری باشند وبه دانش وداشته های خود متکبر نشوند زیرا تکبر میتواند باعث فروپاشی تمام داشته های یک انسان بشود

  پاسخ
 15. Avatar
  ستایش صفری گفته:

  سلام
  نظری که من دارم ادما یا باید چیزیو خودش تجربه کنن یا کسی کمکش کنه پس ما در همه مراحله زندگی کمک به دیگران داریم

  پاسخ
 16. Avatar
  سحر اشعری گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  اکثر ما ادم ها این خصوصیت را داریم که از یکجا به بعد که در کار و زندگیمان به موفقیت هایی میرسیم تکبر و غرور همه وجود مارا فرا میگیرد و خیال میکنیم که از همه دانا تر و موفق تر هستیم اما در حالی که این یک خیال باطل است و ما همیشه و در هر لحظه باید در حال یادگیری چیز های بیشتری باشیم و به خود مغرور نشویم.ممنون بابت موضوع خوبتون.

  پاسخ
 17. Avatar
  فاطمه فغانی گفته:

  سلام احترام خدمت بزرگان آراد

  خداوند حق و باطل را باهم در آمیخت تا به ما بفهماند بغیر رسولش و امامان ع نمی توان حق باطل را شناخت پس

  مادامی که انسان ها به اهل بیت ع ایمان دارند و عمل به دستوارت ایشان می کنند گمراه نمی شوند و وای به حال

  کسانی که امامانی باطل برخود می گزینند و تا زمانی که در راه و مسیر آنها باشند جز آتش چیزی عایدشان نمی

  شود و افرادی که اجیر کسی می شوند درواقع نه تنها پیشرفتی نمی کنند بلکه باعث رشد کسی شدن که خدا و

  رسولش از آن بیزارن و این افراد هم در دنیا و هم در آخرت سوخته اند.

  پاسخ
 18. Avatar
  پریسا میلانی گفته:

  سلام

  فکر می کنم هدف از این متن دوتا موضوع هست نه قضاوت در مورد دیگران

  ۱- من فکر کنم در چه زمینه هایی تعصب دارم

  ۲- وقتی در موقعیتش قرار گرفتم هوشیارتر عمل کنم و بدونم که الان زمان امتحان من هست

  پاسخ
 19. Avatar
  محیا خانبابایی گفته:

  سلام ممنون بابت متن زیبا و آموزندتون
  امیدوارم انسان ها هیچ گاه در جهل و نادانی فرو نروند و به خود متکبر نشوند .
  خداروشکر که آراد در زمینه برندینگ و تجارت توانسته بسیاری از افراد همچون بنده را از جهل نجات دهد و پنجره هایی جدید و زیبایی از تجارت و روش های ایجاد درآمدزایی را برایمان بگشاید
  باز هم ممنون از آراد عزیز

  پاسخ
 20. Avatar
  خانم فیروزی گفته:

  سلام
  ممنون بابت توضیحاتتون راجع به تعصب؛ من خودم به این موضوع رسیده بودم که روی نزدیکانم تعصب نادرست دارم با اینکه حق باهاشون نیست و خداروشکر مدتی بود که تونستم تعصب رو به طورکامل کنار بگذارم اما دغدغه ام بود و وقتی بازش کردید قلبم اروم گرفت و کامل متوجه شدم که درست ونادرست در تعصب چیه.
  خدا خیرتون بده برای ما هر روز یک مساله ای رو به طورکامل بازمی کنید.
  خدا به سبب این خیرخواهی که در حق ما میکنید روز به روز به عزتتون اضافه کنه و هر روز به خدا و امامش نزدیک تر بشید.

  پاسخ
 21. Avatar
  لیلی محمدی گفته:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام
  سبحان الله خداوند چقدر بزرگ و مهربانه که وقتی بنده به یه جایی میرسه که میگه خدایا، خداوند مهربان از دهن شخص بزرگوار و عزیزی مثل شما چیز هایی رو به ادم میرسونه که آدم با خودش بگه خدا رو صد هزار مرتبه شکر
  گرهی برام پیش اومده بود که خیلی درگیرم کرده بود اما به لطف خدا و به سبب شما فکر میکنم راه رهایی اش رو پیدا کردم الحمدلله
  حقیقتا عین همیشه آقایین، خداوند به حق این ماه مبارک روزی رو برسونه که در کنار آقایی باشید که آرزوی کنارش بودن رو دارید و ان شاءالله خدا نگهدار و محافظتون باشه.
  التماس دعای خیر

  پاسخ
 22. Avatar
  ثریا شریفی زاده گفته:

  سلام
  خدا خیرتون بده. تو این روز ها که ذهن ها پر از شک و شبهه شده، خوب می فهمید و خوب جواب سوالات ذهن آدم رو می دین.
  ممنون از اینکه هستید و خداروشکر از اینکه با مجموعه آراد همراه شدم.

  پاسخ
 23. Avatar
  احمد سماکوش گفته:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام و خداقوت به همه عوامل و اساتید و ریلست محترم آراد
  آموزنده و پر از نکته بود
  امان از جهل و تعصب های غلط ما که ما رو به بیچارگی و درماندگی میکشونه
  خدا خیرتون بده
  سپاس

  پاسخ
 24. Avatar
  امیر کریمی گفته:

  سلام
  افکار و تعصبات به سان پرده ایست که جلوی چشمان آدمی را می گیرد تا انسان نتواند درست فکر کند، درست تصمیم بگیرد و درست عمل کنید و باور انسان که اصلی ترین مسبب اعمال انسان است را خراب می کند.
  خیلی ممنون و تشکر بابت اینکه در این ایام هم با آموزش نکات کاربردی همراه ما آرادی ها هستین.
  خدا خیرتون بده

  پاسخ
 25. Avatar
  غبرایی گفته:

  با سلام خدمت جناب رئیس عزیز
  طاعاتتون قبول
  ممنون از رهنمود های دلسوزانه همیشگی
  خدا توفیقتان بده به همان چیزی که در اعماق وجودتان جوش و خروش میکنه
  علی (ع) پشت و پناه مومنان
  با تشکر

  پاسخ
 26. Avatar
  فرزاد کامیاب گفته:

  سلام
  طاعات و عبادات شما مقبول درگاه حق تعالی

  حضرت علی(ع) مى فرماید: آگاه باشید! خداوند پرده از اسرار درون بندگان خود با آزمایشها برداشته، نه بخاطر این که از آنچه انسانها در درون پنهان داشته اند و اسرارى را که فاش نکرده اند بى خبر است، بلکه براى این است که مى خواهد آنها را امتحان کند، تا آشکار شود کدام یک عمل نیکوتر انجام مى دهند تا ثواب و کیفر، پاداش و مجازات عمل باشد.
  و چه زیبا سخن امام باقر در مورد شب معراج…و گفته پیامبر (ص): خودت برایم انتخاب نما زیرا انتخاب تو برایم بهتر است. فرمود: من علی را برایت برگزیدم…و تنها او امیر مومنان است…چقدر متاثر شدم از این حدیث…
  خدا ما و شما رو به آنچه در دلهایمان دوست داریم برساند و در زمره ی شاگردان راه نجات قرار دهد و توفیق عمل درست را عنایت فر مایید. ان شاالله
  تشکر از تمام زحماتتون

  پاسخ
 27. Avatar
  majid گفته:

  سلام تشکر از مدیران محترم آرادبرندینگ و دلسوز.به نظر من امروز باوضعیت اقتصادی برای یادگیری بایدتعصب داشت، من پس ازشصت سال زندگی ماننداسب سرکش بودم، که هیچ کسی تابه این لحظه که آشنایی پیداکردم نتوانست شجاعت درونی و ذهنیت رویایی وجودم روالتیام ببخشه تا بتوانم بپذیریم که من گنج طلایی آرادبرندینگ روپیداکردم تابه وسعت ذهنیت رویائیم پس ازسالها.شکست پرواز کنم.لاجرم اینکه من باچندین مشاوران محترم .آراد.خانم وآقامشورت کردم در رشته خودم اینکه برای تجارت تابلوهای نقاشی تخیلی تجارت خارجی روشروع کنم.تااینکه نظریه یکی ازآقایان آرادتجارت میوه رو به من پیشنهاد.کردند.وگفتندمیوه بهتره؟ ومن هم قبول وواردآرادشدم.امامن از ریاست محترم عزیز آقای.مهندس زیارکلائی و دوست گرامی خوبم آقای مهندس نظام پرور.خواهشی دارم.دراموربهترین مشاوران محترم اینکه مادرامورذهنیت تجارت لغزندگی داریم.ومانندهمان خمیرشده که سالیان سال در گوشه ذهنیت وجودمان زندانی بودیم.ودرچرخه گردان.پخته همچون آفتابی مانندآرادقرار بگیریم تا بتوانیم ازسکوی کوچک برای تجارت ازجهاد.داخلی.به جهانی تبدیل شویم.به نظر من یک سبدی جداگانه برای انتقادهای مختلفی ایجادشودتارسیدگی شود.مثال.من سئوال کردم.امابعددوروزگویندمن متوجه نشدم. جالبتر اینکه من سایت بیشتر درخواست کردم.اماچیزی غیراز این جواب دریافت کردم.من بااغماض به بزرگانی مانندآرادمی اندیشم .لاجرم آیا میتوانم مشاورم شخصی بهترانتخاب کنم؟ ممنونم ازشما سپاسگذارم .majid

  پاسخ
 28. Avatar
  جعفر علی آبادی گفته:

  باسلام به همه آرادی های عزیز بالاخص ریاست محترم مجموعه که با رهنمودهای داهیانه ومدبرانه و دلسوزانه خود، راه خوشبختی را همیشه رهنمون هستند…
  مثل همیشه مطالب بسیار آموزنده بود و بنده به شخصه مستفید شدم…
  هر شخصی به میزان عقل وفهم خود که متاثر از تربیت وگذشته اوست (خانواده وجامعه) مفاهیم را درک می‌کند…
  چه بسیار سخن درست ومنطقی که توسط یکسری از افراد ترد شده و مورد نکوهش قرار می‌گیرد… وچه بسیار سخن ناثواب وغلط که مورد اقبال وپذیرش وخوشایند عده ای قرار میگیرد…
  حال باید دید حقیقت چیست وچرا عده ای دربرابر سخن حق مخالفت ومقاومت می‌کنند…
  به قول استاد(ریاست محترم آراد) چون همیشه حق وحقیقت با اقلیت همراه بوده و اکثر مردم تربیتشان کوچه وبازاری بوده واز نظام برّه وبزغاله ای تبعیت کرده اند، دنیایشان محدود می‌شود به ذهن و وَهم خویش و میزان باورهایی که شاکله وجودیشان چه باطنی وچه ظاهری، خواسته یا ناخواسته ازآن شکل وقالب گرفته است…
  دست زدن به ترکیب ذهن وباور وعقایدانسانهایی که یک عمر اشتباه زندگی کرده اند کار بسیار سختی است حتی اگر ازلسان مبارک ونافذ امام معصوم باشد…
  همانگونه که در طول تاریخ خوانده وشنیده ایم، سخن حق ائمه هدی نیز درگوش اکثریت مردم هم عصرشان فرو نرفت و آخر سر، مظلومانه تنها مانده ومظلومانه بدست همان جاهلان، شهید شدند…
  پذیرش حقیقت اگر چه مورد اقبال اکثریت مردم نیست، اما رسم آزادگی بر این است که باید حق را شناخت، حق را پذیرفت، با حقیقت زیست ، ازحقیقت گفت، و با حقیقت به حقیقت پیوست…
  آرزویم برای خودو برای همه همکاران وهمراهان آرادی، سلامتی توأم با ثروت است… درپناه حق باشید، یاعلی 💐

  پاسخ
 29. Avatar
  ناشناس گفته:

  حَدَّثَنَا أَبُو اَلْحَسَنِ مُحَمَّدُ بْنُ عَلِیِّ بْنِ اَلشَّاهِ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو حَامِدٍ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو یَزِیدَ أَحْمَدُ بْنُ خَالِدٍ اَلْخَالِدِیُّ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ صَالِحٍ اَلتَّمِیمِیُّ عَنْ أَبِیهِ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ حَاتِمٍ اَلْقَطَّانُ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عَمْرٍو عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِیهِ عَنْ جَدِّهِ عَنْ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ عَلَیْهِ السَّلاَمُ عَنِ اَلنَّبِیِّ صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ أَنَّهُ قَالَ فِی وَصِیَّتِهِ لِی: یَا عَلِیُّ إِنِّی رَأَیْتُ اِسْمَکَ مَقْرُوناً بِاسْمِی فِی أَرْبَعَهِ مَوَاطِنَ فَأَنِسْتُ بِالنَّظَرِ إِلَیْهِ إِنِّی لَمَّا بَلَغْتُ بَیْتَ اَلْمَقْدِسِ فِی مِعْرَاجِی إِلَى اَلسَّمَاءِ وَجَدْتُ عَلَى صَخْرَتِهَا مَکْتُوباً لاَ إِلَهَ إِلاَّ اَللَّهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اَللَّهِ أَیَّدْتُهُ بِوَزِیرِهِ وَ نَصَرْتُهُ بِوَزِیرِهِ فَقُلْتُ لِجَبْرَئِیلَ مَنْ وَزِیرِی فَقَالَ عَلِیُّ بْنُ أَبِی طَالِبٍ فَلَمَّا اِنْتَهَیْتُ إِلَى سِدْرَهِ اَلْمُنْتَهَى وَجَدْتُ مَکْتُوباً عَلَیْهَا إِنِّی أَنَا اَللّٰهُ لاٰ إِلٰهَ إِلاّٰ أَنَا وَحْدِی مُحَمَّدٌ صَفْوَتِی مِنْ خَلْقِی أَیَّدْتُهُ بِوَزِیرِهِ وَ نَصَرْتُهُ بِوَزِیرِهِ فَقُلْتُ لِجَبْرَئِیلَ مَنْ وَزِیرِی فَقَالَ عَلِیُّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ فَلَمَّا جَاوَزْتُ اَلسِّدْرَهَ اِنْتَهَیْتُ إِلَى عَرْشِ رَبِّ اَلْعَالَمِینَ جَلَّ جَلاَلُهُ فَوَجَدْتُ مَکْتُوباً عَلَى قَوَائِمِهِ أَنَا اَللّٰهُ لاٰ إِلٰهَ إِلاّٰ أَنَا وَحْدِی مُحَمَّدٌ حَبِیبِی أَیَّدْتُهُ بِوَزِیرِهِ وَ نَصَرْتُهُ بِوَزِیرِهِ فَلَمَّا رَفَعْتُ رَأْسِی وَجَدْتُ عَلَى بُطْنَانِ اَلْعَرْشِ مَکْتُوباً أَنَا اَللّٰهُ لاٰ إِلٰهَ إِلاّٰ أَنَا وَحْدِی مُحَمَّدٌ عَبْدِی وَ رَسُولِی أَیَّدْتُهُ بِوَزِیرِهِ وَ نَصَرْتُهُ بِوَزِیرِهِ .

  پاسخ
 30. Avatar
  پریسا عارفیان گفته:

  سلام به همه تاجران آرادی عزیز علی الخصوص اساتید محترم و ریاست آراد
  در ابتدا تشکر میکنم از متون بسیار زیبا و روشنگری که می نویسید و جای تشکر فراوان دارد که ذهن من را در مورد امامان روشن کردید چرا که تا بحال چنین احادیث سازنده ای از امامان نشنیده بودم و به جرات میگم که هر چه بود چیزی جز خرافات نبود و چون من همیشه دنبال واقعیت بودم خداوند عزیز و مهربان هم راه را برایم هموار کرد و مرا با گروه شما آشنا کرد. و بابت این موهبت جدید خدا را شاکرم.

  پاسخ
 31. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام آراد عزیز
  ممنونم به خاطر متن هایی که بدون چشم داشت برای بالا بردن آگاهی و درک ما میذارید.
  واقعا تعصب آفتیه که هرکس رو به یک نحو درگیر میکنه. انشالله بتونیم خودمون رو از هر تعصبی پاک کنیم.
  برای شما از خدا توفیق روز افزون میخوام.

  پاسخ
 32. Avatar
  آسمان گفته:

  هنگامی می توانیم به خودمان امیدوار باشیم که در دنیا خوب زندگی کنیم و اطرافیان ما هم از دست ما در امان باشند و هر کجا هستیم مایه خیر و برکت باشیم.
  چرا که خداوند برای تمام بندگانش نیکی و ثروت بی نهایت در نظر گرفته است و فقط این ما هستیم که با عملکرد نامناسب خود لطف و نعمت خدا را از خود دور می کنیم و موجب نارضایتی خداوند می شویم.

  پاسخ
 33. Avatar
  ناشناس گفته:

  ،با سلام و عرض ادب متنهای جالب وپر محتوایی هستند ولی خیلی بلند هستند به نظر من اگر خلاصه تر باشند تاثیر گذارترند ممنون

  پاسخ
  • آراد برندینگ
   آراد برندینگ گفته:

   هر کسی نوعی تاثیر می پذیرد.
   کسانی هستند که دوست دارند ما بیشتر حرف بزنیم
   کسانی هم هستند که دوست دارند کمتر حرف بزنیم.
   شما اگر احساس می کنی وقتت برای این مطالب زیاد گرفته می شود و کار مهمتری در زندگی داری هر دو سه روز یک بار به سایت سر بزن تا سرانه وقتت کمتر شود و به هدر نرود.
   با این حرفت خستگی را در تن ما نشاندی و بر درستی راهمان تایید کردی.

   پاسخ
   • Avatar
    بی نام بماند تا بین خود و خدایم باشد! گفته:

    سلام
    خداقوتتان دهد و بر عزتتان بیافزاید.

    بنده که در طول روز و به ویژه ساعات بعداز ظهر لابلای کارهایم یا حتی بتوانم وقتم را خالی می کنم و در انتظار انتشار مطلب جدید از شما می مانم تا بلکه نور بیشتری از هدایت برمن بتابد.
    گاها شده بارها این متن های طولانی! را می خوانم و حتی آنها را با دوستان و یا خانواده می خوانیم و تفکر و تبادل نظر می کنیم و می دانم برخی از دوستان هم همین حس و حال را دارند.

    اجرکم عندالله

    پاسخ
 34. Avatar
  شی ما موسوی گفته:

  وَ لا حَبَّهٍ فِی ظُلُماتِ الْأَرْضِ وَ لا رَطْبٍ وَ لا یابِسٍ إِلَّا فِی کتابٍ مُبِینٍ.

  «و هیچ دانه ای در تاریکی های زمین و هیچ تر و خشکی نیست، مگر این که در کتابی آشکار است.»

  باشد که به یاری خدا و حجت خداوند بر زمین، شاگردان راه نجات باشیم و چه دانشی مطمئن تر و به حق تر و یقینی تر از علم خالق این جهان هستی و رسول خدا و عترت پاک ایشان. ان شاالله که در سخت ترین و پر پیچ و خم ترین مسیر های زندگی هم، دست از تلاش بر نداریم و به خود غره نشیم چرا که انسان هر لحظه ممکن است در حال امتحان و آزمایش الهی قرار بگیرد و خداوند میزان او را نسبت به آنچه برای خود می بالد، مورد سنجش قرار دهد و به هیچ کس به جز خدا، تکیه نکنیم و انتظار پاداش نداشته باشیم.

  پاسخ
 35. Avatar
  مجید گفته:

  سلام. ممنون از گروه عزیز آراد. اینکه تجارت را با تعالیم دینی به این زیبایی ترکیب کردید برام بسیار جالب بود.

  پاسخ
 36. Avatar
  فاطمه گفته:

  درود به شما
  تکبر و نادانی در پی یکدیگر، جان می گیرند، و با قوت یافتن این دو تعصب در وجود انسان ریشه می کند. این ریشه آفت زده، ثمره ای جز نابودی ندارد.
  به آیه ی “نفخت فیه من روحی ” بیندیشیم؛ خدا از روح خود در بشر دمید تا پایه جهان هستی بر صلح و آرامش باشد. با صداقت و انسانیت، معیشت حلال و آرامش واقعی را به خود و دیگران، هدیه کنیم.

  پاسخ