📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
🌟 جایزه بهترین پاسخ ۶ محتوای فارسی رایگان
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
🎁 به بهترین سوال در هر روز ۱۰ محتوای فارسی رایگان و به بهترین پاسخ برای هر سوال ۳ محتوای فارسی رایگان جایزه داده می شود.
💎 در گروه تلگرام آرادی ها هر روز یک سوال پرسیده می شود و به بهترین پاسخ ۱۰ محتوای فارسی رایگان هدیه داده می شود.
💰 برندگان جوایز روز - با ما انس بگیرید.

با ایام بی پولی چه کنیم؟

روزهایی هست که حسابت پر پول است و روزهایی هست که در جیبت شپش قاب می اندازد.
همه ما کم و بیش این دو روز را تجربه کرده ایم مگر کسی که پدرش از همان زمان به دنیا آمدنش ثروتمند بوده و به او بخشیده یا ارثی برایش به جا گذاشته است.

آفت روزهای ثروت آنست که آدمی گمان می کند راهی که انتخاب کرده یقینا درست است.
کمتر پیش می آید انسان زمانی که سر حال است و چرخ زندگی اش نیکو می چرخد به طبیبی مراجعه کند یا از خیرخواهی مشورت بخواهد یا دست دعایی بلند نماید و یا به فکری فرو رود تا ایرادش برطرف گردد چرا که در خود عیبی نمی یابد که آن را محتاج اصلاح ببیند.

پس برکت روزهای بی پولی آنست که انسان خود را محتاج عنایتی حس می کند و می فهمد راهی که پیشتر برگزیده راه درستی نبوده و یا در آن نواقصی وجود داشته است.

حال دو نفر را در نظر بگیرید که یکی سال های سال در پول غوطه ور بوده و همین موجب شده تا به فکری فرو نرود و تغییری نکند و این در حالی باشد که ستون های ثروتش در حال نابودیست.
و دیگری که ایام سختی را می گذارند و بی پولی خسته اش کرده لکن او را به فکری عمیق فرو برده و خداوند به برکت اندیشیدن که ثوابش برتر از هفتاد سال عبادت است به او شغلی عنایت نموده و استواری اش را در ثروتمندی زیاد کرده تا هیچ وقت طعم فقر دوباره را نچشد.
پس ثروت اولی از او فقیری ساخته و فقر دومی از او ثروتمندی.

و دلیل درستی این سخن آنکه مولای متقیان امیرمومنان که درود خدا بر او و خاندانش باد می فرمایند:
خیری که انتهای آن شر باشد خیر نیست شر است و شری که انتهای آن خیر باشد شر نیست خیر است./

 

اینگونه است که خداوند در کتابش می فرماید: سوره فصلت آیه ۴۹
لَا یَسْأَمُ الْإِنْسَانُ مِنْ دُعَاءِ الْخَیْرِ وَ إِنْ مَسَّهُ الشَّرُّ فَیَئُوسٌ قَنُوطٌ
انسان از درخواست خیر باز نمی ماند و اگر به او شری برسد پس ناامید و بی انگیزه و بی حال می شود./

خداوند همواره حیات را در پس نیستی و مرگ را در پشت حیات و خیر را در پس شر و آسانی را همراه سختی و بهشت را در دامنه ترک لذت ها و جهنم را در پس خوشگذرانی ها و امید را در انتهای ناامیدی و نور را در پشت ظلمت ها قرار داده تا انسانی که بالا رفته مغرور نگردد و به تکبر دچار نشود و خود را باقی و دائمی نبیند و آنکس که زمین خورده ناامید نشده و خود را نبازد و هستی اش را تباه شده قلمداد نکند.

پس ای کسی که خداوند ایام و روزها را بر تو سخت گرفته ناراحت نباش و به فکر فرو برو.
آیا نشنیده ای که خداوند فرموده: سوره بقره آیه ۲۵۷
اللَّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُوا یُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ
خداوند سرپرست کسانیست که ایمان آورده اند خارج می کند آنها را از ظلمت به نور.

خداوند خواسته تا تو را ناامید گرداند از امیدی که به هر کسی غیر او داشتی.
شاید پیشتر گمان می کردی چون بی پول شوی پدرت یا مادرت یا برادرت و یا اقوام و آشنایانت و یا دوستانت و یا قدرتمندتر از آنها به دادت می رسند و بارت را بر می دارند و غذایی به تو می رسانند به نسبت ادعایی که پیشتر می کردند و ثروت و قدرتی که از آن خود نموده بودند.
حال دیدی که آنان ثروتشان را برای خود اندوخته کرده و نصیبی از آن به تو ندادند و یا اصلا توانی نداشتند که تو را یاری نمایند.
پس حال که بی چاره بودنت را یافتی و ظلمتت را با چشمانت مشاهده کردی باید دلت را از دیگران خالی کنی اما مراقب باش مبادا شیطان فریبت دهد و امیدت را از آنکس که تو را خلق کرده از دست دهی.
خداوند اراده کرده که تو بفهمی هر کسی که برای خودت دوست و سرپرست گرفتی و او را ولی خود دانستی همه در این ایام تنهایت گذاشتند پس بیا و سرپرستی شان را انکار کن و سرپرستی امورت را به کسی بده که در سختی ها تنهایت نمی گذارد و دلت را از امید داشتن به غیر او وا بگذار و امیدت را به او وصل کن که او همان کسیست که به تو عطا می کند در عوض آنچه بخیلان از تو منع کرده اند.

و ما دیدیم و گذشتگانمان نیز برایمان همینگونه تعریف کرده اند که هر زمان امیدی به غیر او داشتیم او را نیافتیم و چون امیدمان از غیر او بریده شد او از رگ گردن به ما نزدیکتر بود.

و اینجاست که خداوند رحمت خودش را آشکار می گرداند.
اما بعد از آنکه رحمت خدا از پشت ناامیدی ها آشکار می شود اکثر مردم را می بینی که باز خدا را نادیده می گیرند و خداوند آنان را اینچنین در کتابش توصیف می کند. سوره فصلت آیه ۵۰
وَ لَئِنْ أَذَقْنَاهُ رَحْمَهً مِنَّا مِنْ بَعْدِ ضَرَّاءَ مَسَّتْهُ لَیَقُولَنَّ هَذَا لِی وَ مَا أَظُنُّ السَّاعَهَ قَائِمَهً وَ لَئِنْ رُجِعْتُ إِلَىٰ رَبِّی إِنَّ لِی عِنْدَهُ لَلْحُسْنَىٰ ۚ
و اگر رحمتی از سمت ما به او بچشانیم بعد از ضررهای زیادی که به او رسیده یقینا خواهد گفت این ها برای من است و گمان نمی کنم که قیامتی برپا شود و اگر هم به سمت پروردگارم باز گردم برای من جای خوبی مهیا کرده است./

یعنی آنچه از رحمت خداست به پای خود می نویسد و خوبی خدا را در حق خودش انکار می کند و به بزرگواری و شرافت خودش نسبت می دهد و آن را حق خویش می داند و خود را شایسته آن رحمت قلمداد می نماید.
قیامت خدا را انکار می کند و یا با تردید به آن می نگرد و خود را سزاوار جایی نیکو در سرای باقی می داند.
و خداوند این سخنان و باورهای مردم را کفر و ناسپاسی خوانده و این چنین افرادی را کافر خطاب نموده و در ادامه فرموده است.
فَلَنُنَبِّئَنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا بِمَا عَمِلُوا وَ لَنُذِیقَنَّهُمْ مِنْ عَذَابٍ غَلِیظٍ
پس یقینا به کسانی که کفر ورزیدند خبر می دهیم کارهایی که کردند و یقینا به آنان می چشانیم از عذاب غلیظی که مهیا شده است./
یعنی خبر می دهد که کارهای شما جز زشت کاری نبود و آن رحمت نه به سبب بزرگواری شما بلکه به سبب بزرگی خدا بود و چون صدایش زدید در حالیکه از دیگران ناامید شده بودید خواست تا بر شما منت گذارد و ترحم کند چرا که او با بندگانش همواره ترحم نموده است لکن شما خوبی اش را به پای خود نوشتید و آنچه سزاوار او بود به خود نسبت دادید از اینرو اعمال زشت گذشته تان که دلیل آن بدبختی هایتان شده به شما خبر خواهد داد تا دیگر سخنی در میان نباشد.

سپس خداوند گروه دیگری از انسان ها را بیان نموده که آن ها چون نعمتی از خدا می یابند راه دیگری می روند. سوره فصلت آیه ۵۱
وَ إِذَا أَنْعَمْنَا عَلَى الْإِنْسَانِ أَعْرَضَ وَ نَأَىٰ بِجَانِبِهِ وَ إِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ فَذُو دُعَاءٍ عَرِیضٍ
و زمانی که بر انسان نعمتی بفرستیم از خدا رویگردان می شود و از جانبش می گریزد و چون به شر مبتلا شود دعای عریض و طویلی می آورد./

در روایت است از ابن عباس که می گوید از رسول خدا پرسیدم آیا برای خدا مکانی هست که در کنار آن مکان جنبی باشد چرا که خداوند می فرماید از جانب خدا دور می شود؟
رسول خدا فرمود: خداوند بود پیش از آنکه مکانی باشد پس او برتر است از هر مکانی و با مکان ها تصور نشود.
ابن عباس می گوید پس منظور سخنش از جانب خدا چیست؟
رسول خدا اشاره کرد به علی بن ابیطالب علیه السلام و فرمود این همان کسیست که خداوند از او به جنب خودش یاد کرده است.
پس هر گاه نعمتی از خدا به شما رسید بدانید که به برکت علی به شما رسیده پس از علی دوری نکنید./

پس این آیه مصداق کسانیست که چون به سختی و گرفتاری می خورند خدا و پیامبر و اهل بیتش را صدا می زنند و از فلانی و فلانی کمکی به آنها نمی رسد و چون از سمت خدا و فرستادگانش به آنها نعمتی می رسد از خدا و فرستادگانش رویگردان می شوند و به سمت فلانی و فلانی می روند.
منظور از فلانی و فلانی تمام کسانی هستند که در سختی های مردم کمکی به آنها نمی کنند اما در زمان آسایش و راحتی دوست دارند تا مردم آنها را همراهی کنند و از آنها اطاعت نمایند.
و خداوند در پاسخ به این دسته از مردم به پیامبرش می فرماید تا به آنها بگوید. سوره فصلت آیه ۵۲
قُلْ أَرَأَیْتُمْ إِنْ کَانَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ ثُمَّ کَفَرْتُمْ بِهِ مَنْ أَضَلُّ مِمَّنْ هُوَ فِی شِقَاقٍ بَعِیدٍ
بگو چه می پندارید اگر او از ناحیه خدا باشد سپس شما به او کفر ورزیدید.
چه کسی گمراه تر است از کسی که او در اختلاف افکنی و گمراهی دوریست؟

پس ای مردم
اگر بی پول شدید بی تابی نکنید بلکه ناامید شوید از دیگران و امید ببندید به او.
و یقینا رحمت خدا به شما می رسد و چون رحمت خدا به شما رسید باز به سمت کسانی که در سختی ها پولی به شما نرساندند و کمکی نکردند و سختی ای از دوشتان بر نداشتند نروید و این رحمت را از خدا و پیامبر و علی امیر مومنان بدانید و به خدا و فرستادگانش پشت نکنید و به دیگران مایل نشوید.

شخصی به نزد امام عسکری علیه السلام رسید و سوال کرد مولای من اگر خداوند بخواهد رحمتش را به کسی بچشاند چگونه این کار را می کند؟
امام فرمودند: چون خداوند درباره کسی اراده ی خیر نماید هفتاد هزار ملک بر او می گمارد تا گریبانش را گرفته و او را بر سر راه مومنی از دوستداران ما اهل بیت قرار می دهند تا به واسطه ی آن مومن با ما و سیره ما آشنا گردد.
سپس خداوند قلبش را برای پذیرش محبت و دستورات ما آماده می نماید و این شخص به تدریج به آداب ما تربیت می شود و کسی که به آداب ما تربیت شود همواره رستگار خواهد بود./

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.49 پاسخ
 1. Avatar
  جمشید دیانتی گفته:

  با سلام
  دقیقا درست است اگر ما در مسیر و راه پیامبر و امامان مان قرار گرفتیم و حتی در این مسیر دچار بی پولی شدیم باز هم خدا رو شاکر باشیم و یقینا بدانید که رحمت خدا بهمون می رسد و وقتی که رسید باز هم شاکر باشیم و نا امید نشویم و همیشه این را بیان کنیم که روزی دهنده خداست و تمام این اموالی که هم داریم از ان خداست و اگر زمانی هم این اموال از مون گرفت ناامید نشویم و همیشه از خدا زیاد بخواهیم که اگر در مسیر درست باشیم و قلب پاکی داشته باشیم روزی مون خواهد رسید
  خدایا امیدم تویی نه دیگری نا امیدم مکن تو را به جان علی
  با تشکر از این متن های خیلی زیبا و عالی

  پاسخ
 2. Avatar
  حسین صالحی گفته:

  سلام
  بله کاملا درست است. خداوند را به جهت نعمت آشنایی با آراد شکر می کنیم چرا که به وسیله آراد غلط بودن باورهای گذشته ما را نشان داد و این که به جای این که جیره خوار دیگران شویم به رزاق بودن خداوند اطمینان داشته و راه تجارت را در پیش گیریم.
  همان طور که امیرالمومنین علی (ع) فرمودند فقر از قبر و مردن بدتر است. پس از امیدواریم خدواند ما را از فقر رهایی داده و البته انشاالله که در صورت ثروتمند شدن دچار غرور نشده و عاقبت به خیر شویم.

  پاسخ
 3. Avatar
  سعیده محمودی گفته:

  خدایا به ما توفیق هدایتت را عطا کن و توفیق شکر گذاری از خودت و کسانی که حقی برگردن ما دارند، را در تمام حالات خوشی و ناخوشی نصیبمان گردان.

  پاسخ
 4. Avatar
  نیره آشوری گفته:

  سلام
  خدا رو شکر که خدا واسم خیر خواسته و من رو در مسیری قرار داد که با جناب رییس عزیز و مجموعه آراد آشنا باشم تا از این طریق بتونم با صراط مستقیم آشنا شم.
  واقعا دوستتون دارم و ممنون بابت خیری که بهم رسوندین.

  پاسخ
 5. Avatar
  رویال ترمه سقط فروش گفته:

  سلام خدمت سروران وهمکاران گرامی البته اگرقابل باشم که خودراهمکارشماخطاب کنم قویاهمین طوراست تجارتی که بنفع همه جامعه باشدوموجب رونق اقتصادکشور وکسب و کارتولیدکنندگان باشدوباعث سلامتی افادجامعه گرددبرکت بیشتری داردودرامد انراباوجدانی اسوده میتوان مصرف کرد

  پاسخ
 6. Avatar
  فرجی گفته:

  سلام
  یاد یه رمانی از یه نفر افتادم که میگفت:
  یه نفر تو ساحل دریا راه میره هی شکوه و شکایت می کرده که:
  ای خدایا تو کجایی؟چرا نمی شنوی؟ خسته شدم!!! و …
  خدا به شکل انسانی جلوش ظاهر میشه میگه من خدام چی میگی؟
  شخص میگه من این همه سختی کشیدم تو کجا بودی، تو چیکار کردی برام؟
  خدا میگه زندگیت رو مرور کنیم ببینی من چه کردم!
  خدا تو ساحل ۲ تا جا پا نشون میده میگه این جا پای منه اون یکی جا پای تو وقتی داری خاطراتت رو مرور میکنیم به این ۲ جا پا دقت کن!
  خوشی ها رو مرور میکنن، شخص دقت که میکنه، میبینه ۲ تا جا پا هست (یکی خدا یکی خودش)
  میگه خدا موقعی که فقر و مصیبت سراغم اومد رو نشونم بده کجا بودی؟
  وقتی نشونش دادند دید جا پای ۱ نفر هست!
  میگه دیدی خدا تنهام گذاشتی تو نداریام و مصیبت هام! خدا خندش میگیره، میگه اول بین جا پای کیه؟ تو یا من؟!
  پاش رو که میذاره جا پا بزرگ میشه براش!
  خدا میگه اونجا جا پای منه!!! شخص میگه پس من کجا بودم؟
  خدا میگه تو مشکلات و سختی ها تو، تو بغل من بودی و من از اون سختی ها ردت کردم که اگر ولت میکردم نابود میشدی!!!
  خدا ندار نیست … خدا خسیس نیست … خدا فراموش نمیکنه … خدا میدونه کی چی کارست … .
  آرزوی قلبیمه واقعا، خدا یه حافظه قوی بهمون بده که:
  اولا: محبت هاش رو در حقمون ببینیم!
  ثانیا: هیچ وقت اون چه که ازش دیدیم رو فراموش نکنیم!

  پاسخ
 7. Avatar
  طاهره چهرقانی گفته:

  با سلام
  ممنون از مطلب بسیار عالیتون
  تشکر ویژه دارم از ریاست محترم آراد، خاطرم هست اولین باری که با ایشون صحبت کردم و نظراتم را گفتم ، ایشون گفتن صبر کن و تو جلسات آراد شرکت کن و تا متوجه اشتباهاتت بشی و به هدفت برسی.
  همیشه امید به غیر خدا باعث شده دچار شکست بشم و مسیرهایی برم که سرانجامش موفقیت و عاقبت به خیری نبود، ولی با اشنا شدن با آراد مسیر زندگیم کاملا عوض شد و امیدهای واهی که قبلا بهشون داشتم از بین رفت. خوشحالم از این بایت و امیدوارم لطف خدا شامل حالم بشه و بتونم شکر نعمتهایی که بهم داده را به جا بیارم.
  برای رسیدن به سعادت در دنیا و آخرت باید فقط به خدا توکل داشت همونطور که خداوند میفرمایند: هیچ مخلوقى نیست که به غیر من پناه ببرد مگر این که دستش را از اسباب و ریسمان هاى آسمانها و زمین کوتاه کنم پس اگر از من بخواهد عطایش نکنم و اگر مرا بخواند جوابش ندهم.
  در هر شرایطی چه در دروان بی پولی و چه صورت باید شکرگذار خالق خودمون باشیم تا همیشه مورد فضل و رحمتش قرار بگیریم.

  پاسخ
 8. Avatar
  محمد گفته:

  چه متن زیبایی بود،این متن روباید هرجوان ناامید وکم اراده این مملکت باید بخونه،بلکه روزنه ای درزنگیش درست بشه.

  پاسخ
 9. Avatar
  بینش راژ گفته:

  بسیار عالی و تاثیر گذار
  یکی از رحمت‌های خداوند برای من آشنایی با آراد هست
  از خداوند ممنونم و سپاسگذارم که شما هستید

  پاسخ
 10. Avatar
  خانم فیروزی گفته:

  سلام خدمت جناب رییس عزیز و بزرگوار مجموعه

  خدا میدونه من چند ماه بود تو همین شرایط بودم و پولی برام نمی اومد ، گوشیم زنگ نمی خورد و خودم متعجب بودم که بااینکه محتواهام صفحه اول ، خبر اول هستن چرا گوشیم زنگ نمی خوره؟
  بعد به خواست خوده خدا بعد از اینکه خیلی از خدا خاستم علت رو بهم برسونه به واسطه یک شخصی بهم رسوند که من امیدم به بقیه هست برای پول و خودم خوب کار نمی کنم.
  و از اونموقع امیدم رو از همه بریدم و خدا میدونه انقد گوشیم زنگ میخوره هر روز فروش های بیشتر با سودهای بیشتر دارم تجربه می کنم.
  هم به فروش های با سود کم راضی ام و میگم خدایا شکرت تویی که داری روزی میدی من فقط نیتم رو تغییر دادم هم وقتی فروش های با مبالغ بالا و سود بیشتر میشه شکرش می کنم و میگم خدایا این تویی که داری روزی میدی، این تویی که باعث میشی مشتری ندیده پول میزنه اون هم به مبالغ بالا و من نیستم ، این تویی که عزت میدی جلو مشتری به ما و باعث میشی که به ما اعتماد کنن و پول بزنن
  همچنین یک مساله دیگه هم بود که باز باعث شد مدتی روزیم بسته بشه و این بود که نیت کردم با پولی که بدست میارم برای کسی که در جهت رضای خدا و پیامبرش گام برنمیداره ماشین بخرم.
  و خدا میدونه تلفن ها و فروشم که قطع شد هیچ، فرداش یک اتفاقی برای اون شخص افتاد که سبب شد من بفهمم نباید برای ایشون ماشین بخرم و نیتم رو بردم سمت یک شخص دیگه ای که محب خدا و امامانش هست و از همون موقع که نیتم تغییر دادم دوباره زنگ و فروشم شروغ شد.
  نیت خیلی تاثیر داره توی فروش همونطور که جناب رییس توی سخنرانی هاشون مکرر اینو گفتن که نیت شما در فروش و سودتون خیلی تاثیر داره وقتی خدا میدونه میخاید درامد داشته باشید ولی باهاش مجلس شراب برگزار کنید، هرچی هم بگید نمیده بهتون و بخاطر همین هست که اکثر مردم فقیرن
  جناب رییس گفتن پارسال که پولتون رو باید در جایی خرج کنید که رضای خدا و پیغمبرش باشه به مومن بدید و از کجا بفهمید که این پول در جای درست خرج شده یا نه؟
  اینکه وقتی خرج کردید ببینید رزق و روزیتون بیشتر میشه یا فقیر تر می شید ؟ اینم راه فهمیدنش

  پاسخ
  • Avatar
   ناشناس گفته:

   سلام
   البته درست فرمودین؛ اما چون به نقل از صحبت های جناب رییس مطلب رو فرمودین و اینکه کاملش رو ننوشتید دیدم کاملترش رو بنده عرض کنم تا یه وقت سوء برداشت نشه:
   اگر کسی آدم پاک و درستی باشه و نیت انجام کار خیر و درست کنه خدا بهش پول میده و اگر نیتش بد باشه خدا بهش لطف میکنه و فقیر نگهش میداره و البته برعکشس هم هست: اگر کسی آدم ناپاکی باشه و اون هم نیت کار ناصواب کنه باز خدا به اونم پول میده و برای کارهای خیر بهش پول و توفیق نمیده!
   پول حلال و درست فقط در راه درست خرج میشه و یکی از راه هایی که میشه فهمید پولمون سالمه اینه که ببینیم در چه راهی خرج میشه.

   تا جایی که یادمه این بود.

   پاسخ
 11. Avatar
  محمد دلگری گفته:

  سپاسگزارم از شما برای انتقال این مفاهیم و علوم گرانبها. خداوند متعال را حمد و سپاس می گویم که با لطفش ما را بر راهی آورد که محبت حضرت محمد (صلوات الله علیه و آله) و اهل بیت پاک و مطهرش (علیهم السلام) در دلهای ما فزونی یابد و با سیره آن بزرگواران بیشتر و عمیق تر آشنا شویم و بدانیم که چه گنجی به ما عطا شده است و از آن غافل نباشیم.

  پاسخ
 12. Avatar
  امیر کریمی گفته:

  سلام جناب رئیس عزیز و همه آراد
  همانطور که قبلا گفته بودین. دوران بی پولی باعث میشه آدم به فکر فرو بره و ببینه چه کاری کرده که امروز به این نقطه رسیده و همچنین ایام بی پولی بهترین زمان برای این هست که بیشتر خدا رو یاد کنیم. یکی از بزرگترین بخشش های خدا به من قرار دادن آراد در مسیر زندگی من بود.
  امیدوارم بتونیم در همه ایام شکرگزار خدا باشیم که سبب هاش رو برای رسوندن نعمت برای ما فراهم کرد.

  پاسخ
 13. Avatar
  زهرامجیدی گفته:

  بیاییم به روزهایی که شاید از لحاظ مالی در شرایط خیلی مناسبی نبودیم و یا آنقدر غرق ثروت بودیم ولی پس از مدتی به شرایط دشوار مالی دچار شده ایم ، کمی فکر کنیم . بیایید ببینیم وجه اشتراک تمامی آنها در چیست ؟
  پاسخ بسیار آسان تر از چیزی است که ما فکرش را میکنیم . در دورانی که غرق ثروت هستیم ، همه چیز را در اختیار خودمان میبینیم و فکر میکنیم هر آنچه که داریم ، بخاطر بزرگی خودمان بوده است اما ای دل غافل که همه و همه ی آنچه داریم از خداست . خدایی که بی هیچ منتی تمامی لطف اش را بر ما ارزانی داشته و هر وقت صدایش زدیم ، با جان و دل گوش کرده و همیشه برایمان وقت داشته . برعکس خیلی ها که ، تنها زمان خوشی و رفاه کنار مان بودند و در زمان ناخوشی ، تنها همان کسی که با وجود اینکه موقع شادی و رفاه ، خیلی به فکرش نبودیم باز هم در سختی ها میبینیم که تنها او کنار ماست و با بزرگواری هر چه تمام تر آغوش مهربانی اش را به رویمان باز میکند . پس چه تکیه گاهی بهتر از خدا در ایامی که دست مان تنگ است و رفاه مناسبی نداریم ؟ چه کسی بهتر از خدای بخشنده که با تنها تکیه به او کردن ، یک جهان را برای ما گلستان میکند . پس وقتی که بی پول هستیم و دست مان تنگ است ، اگر تنها راه نجات را طلب کمک و رهایی از خالق بخواهیم و نه مخلوق و اینکه کمی به اشتباهات مان که موجب شرایط مالی نه چندان خوب مان است، فکر کنیم ، قطعا به مرور زمان زندگی مان بهتر و پر روزی تر میشود و خواهیم دانست که تنها با تکیه بر خداوند و اصلاح اندیشه مان ، توانایی درآمد های کلان خواهیم داشت .

  پاسخ
 14. Avatar
  زهرا بازرگانی گفته:

  سلام
  ممنونم بابت این یادآوری های باارزش که اولش را هم در محضر شما یاد گرفتیم.
  امید بدون اعتقاد قلبی ایجاد نمی شود.خدا اول عشق به دوستداران اش را در قلبمان ایجاد بکنه ان شالله.

  پاسخ
 15. Avatar
  فاطمه فغانی گفته:

  سلام خدمت بزرگان آراد

  سخن مولا امام حسن عسگری ع خیلی به دلم نشست بنازم قدرت خدای الرحم الراحمین رو …

  امام فرمودند: چون خداوند درباره کسی اراده ی خیر نماید هفتاد هزار ملک بر او می گمارد تا گریبانش را گرفته و او را بر سر راه مومنی از دوستداران ما اهل بیت قرار می دهند تا به واسطه ی آن مومن با ما و سیره ما آشنا گردد.
  سپس خداوند قلبش را برای پذیرش محبت و دستورات ما آماده می نماید و این شخص به تدریج به آداب ما تربیت می شود و کسی که به آداب ما تربیت شود همواره رستگار خواهد بود.

  ۞ اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ۚ مَثَلُ نُورِهِ کَمِشْکَاهٍ فِیهَا مِصْبَاحٌ ۖ الْمِصْبَاحُ فِی زُجَاجَهٍ ۖ الزُّجَاجَهُ کَأَنَّهَا کَوْکَبٌ دُرِّیٌّ یُوقَدُ مِنْ شَجَرَهٍ مُبَارَکَهٍ زَیْتُونَهٍ لَا شَرْقِیَّهٍ وَلَا غَرْبِیَّهٍ یَکَادُ زَیْتُهَا یُضِیٓءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ ۚ نُورٌ عَلَىٰ نُورٍ ۗ یَهْدِی اللَّهُ لِنُورِهِ مَنْ یَشَآءُ ۚ وَیَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ ۗ وَاللَّهُ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ

  خدا نور آسمان‌ها و زمین است؛ وصف نورش مانند چراغدانی است که در آن، چراغ پر فروغی است، و آن چراغ در میان قندیل بلورینی است، که آن قندیل بلورین گویی ستاره تابانی است، [و آن چراغ‌] از روغن‌ درخت زیتونی پربرکت که نه شرقی است و نه غربی افروخته می‌شود، و روغن آن از پاکی و صافی‌ نزدیک است روشنی بدهد گرچه آتشی به آن نرسیده باشد، نوری است بر فراز نوری؛ خدا هر کس را بخواهد به سوی نور خود هدایت می‌کند، و خدا برای مردم مثل‌ها می‌زند تا حقایق را بفهمند و خدا به همه چیز داناست.

  نور – ۳۵

  پاسخ
 16. Avatar
  لیلی محمدی گفته:

  یا علی

  سلام، خداوند صد هزار مرتبه شکر
  ان شاءالله خدا به حق امیر المومنینش از مال دنیا بی نیازتون کنه بابت خیری که در زندگیم مسبب شدید

  پاسخ
 17. Avatar
  جعفر علی آبادی گفته:

  باسلام وعرض ادب به محضر تمامی آرادی های عزیز…
  بالاَخص ریاست محترم مجموعه که به واقع اگر بتوان حقشونو ادا کرد باید عرض کنم ایشون قبل از اینکه یک تاجر دنیوی باشند وتاجر پرور وتاجرساز، یک عارف فی سبیل الله هستند که درونشان غنی تر از بیرونشان هست واین جای بسی امید است که خداوند کسانی را سرراه بنده وامسال بنده قرار داده که با کمال اطمینان می‌شود بعد از خداوند به آنها تکیه کرده و راه سعادت دنیا وآخرت را باهاشون طی کرد…
  به امید روزی که همگی از ثروتمندانی باشیم که با تأسی از حضرت خدیجه سلام الله علیها، تمام دارایی خود را پیش کش دین و اسلام کنیم که رسالت یک مسلمان واقعی، جز ثروت اندوزی از راه حلال، برای خدمت به برادران وخواهران دینی وگسترش دین محمدی (ص) و اشاعه مکتب علوی(ع) نیست…
  برای تک تک آرادی ها آرزوی سلامتی وثروت دارم… یاعلی 💐 💐 💐

  پاسخ
 18. Avatar
  محیا خانبابایی گفته:

  با سلام
  متن زیبا و امید دهنده ای بود
  در زمان بی پولی نباید امید خود را از دست داد،وقتی بر خدا توکل کنید بهترین ها در مسیر راهتان قرار خواهد گرفت.
  به نظرم در زمان بی پولی دو مورد را میتوانیم انجام دهیم
  ۱٫مشورت با گروهی همچون آراد تا بتوانیم تجربه و تحصیلات عالی کسب کنیم و کاری درست و آینده دار انتخاب کنیم
  ۲٫علاوه بر کسب تحصیلات و سواد مالی به شغل شخصی خودتان در کنار شغل ثابت اهمیت دهید و بگذارید دارایی‌های‌تان برای شما پول بسازند.

  پاسخ
 19. Avatar
  الهه پوررستمی گفته:

  دقیقا حال خیلی از انسان ها امروزه همینه انشالله خداوند به همه مون بینایی این رو بده که بتونیم در هر حالی هستیم بنده شکر گزارش باشیم و هرگز دیروز خودمون رو به واسطه فراوانی های امروز فراموش نکنیم . و بدونیم که همیشه و هر جا تنها خداست که میتونه حال و روزمون رو تغییر بده.

  پاسخ
 20. Avatar
  سیده زاهده بشارتی گفته:

  همیشه در هر زمان به خداوند توکل کنیم،تنها پناه و پشتیبان ما در این دنیا تنها خداوند رحمان و رحیم است و تمام اتفاقات زندگیمان دارای حکمت می باشد و هیچ اتفاقی بی دلیل نیست
  اگر در دوره ای از زندگی قرار گرفته ایم که خواسته ناخواسته مشکلات بر سر راهمان آمد مثل همین مسئله تنگ دستی تنها به خداوند توکل کنیم و تلاشمان را دو چندان کنیم تا بتوانیم از این مشکل و شاید امتحان الهی به خوبی گذر کنیم مبادا مشکلات باعث بشود تا برای عبور کردن از این مشکل از راه غیر حلال پول در بیاوریم که قطعا وقتی مشکلی در زندگی هر انسانی به وجود بیاید خدایی رحمان و رحیم است که می توانیم با توکل به او و تلاش درست مشکلات را پشت سر بگذاریم و تا زمانی که خدایی به این عظمت را داریم که بخشاینده بخشایش هاست و گشاینده تمام مشکلات پس چرا از بندگان خداوند در خواست کمک و دست گیری داشته باشیم؟
  و اما کسانی که به لطف و مرحمت خداوند در شرایط آرام تری قرار دارند و دارای ثروتی هستند چرا دست گیری از تنگ دستان را نکنند؟ اگر این لطف و موهبت الهی را در نظر داشته باشند قطعا دستگیری از مظلوم و تنگ دستان را جزئی از روزمرگی های زندگی خود قرار میدهند و انشاالله که اگر هر کسی در این شرایط قرار گرفت به خود غره نشود که اگر در هر جایگاهی که ما بندگان خدا قرار داریم به لطف خداوند و توکل به او بوده و بس بس در هر بازه و دوره ای از زندگی قرار گرفتیم تنها به خداوند پناه آوریم و توکل کنیم و فراموش نکنیم که همه اتفاقات زندگی امتحان الهی است و انشاالله همه ما در هر جایگاهی که هستیم بتوانیم سربلند از آن بیرون بیاییم

  پاسخ
  • Avatar
   نرگس شوكتي گفته:

   سلام
   عدم وجود پول مساوی عدم وجود سرگرمی است. وقتی سرگرمی نداشته باشی، مجبوری فکر کنی مجبوری تحلیل کنی، مجبوری دنیای درون خودت را آنقدر غنی کنی که از دنیای بیرون بی نیاز شوی و عمیق شویم و به خدا توکل کنیم

   پاسخ
 21. Avatar
  سمانه محمدی گفته:

  سلام و عرض ادب. مثل همیشه عالی بود. مطالب شما واقعا تلنگرآمیز هستند. با سپاس از اساتید آراد.

  پاسخ
 22. Avatar
  زهرا قاضی لو گفته:

  با سلام
  انسان ها همیشه در کنار روزهای خوش ی سری روزهای ناخوشی نیز دارند.پس در کنار جیب پرپول بعضی روزها بی پول میشوند.انسان همیشه باید به فکر آن روزهای بی پول باشد تا با توکل بخدا و تلاش خود کار کرده و اندوخته ای برای خود پس انداز داشته باشد.

  پاسخ
  • Avatar
   عباسی گفته:

   به نام خدا
   سلام
   خیلی متن عالی بود، و جای فکر داره.
   الان تو این شرایط کشور به جرات میشه گفت خیلی ها طعم نداری رو چشیدن، حتی به صفر رسیدن…
   اونجاست که باید گفت مگر خدا نگاه کنه و نجاتمون بده.
   منم از این شرایط دیدم و سرم اومده و میفهمم دست تنگ شدن چیه.
   اما بازم بارها خدا رو شکر میکنم که کسی که به دادم رسید خوده خدا بود، و همین الانم ارش معذرت میخوام اگه لحظه ای ازش قافل بودم.
   اما به جرات باید بگم وسط این روزهای خالی وجود بعضیها خیلی قوت قلبه
   نمونش سخنرانی های رئیس بزرگوار، هر چند نبودم تو جلسات “اونم به خاطر شرایط خاصم” اما سنیدنش واسم قوت قلب بود و هست.

   شخصی به نزد امام عسکری علیه السلام رسید و سوال کرد مولای من اگر خداوند بخواهد رحمتش را به کسی بچشاند چگونه این کار را می کند؟
   امام فرمودند: چون خداوند درباره کسی اراده ی خیر نماید هفتاد هزار ملک بر او می گمارد تا گریبانش را گرفته و او را بر سر راه مومنی از دوستداران ما اهل بیت قرار می دهند تا به واسطه ی آن مومن با ما و سیره ما آشنا گردد.

   فکر میکنم شاید خدا خواسته که با آراد آشنا بشم و بیشک ازش میخوام کمکم کنه که آرادی صاف و پاک و خوب بمونم.
   این وسط یه چیزیم نباید فراموش کنیم، و او وفاداریه
   فراموش نکنیم وفاداری نه پول میخواد نه شهرت نه مدرک و نه هیچ چیز دیگه
   وفاداری فقط و فقط وجود میخواد
   یادمان نره قیامت هست، و اونجا باید جواب این لحظه هامون رو بدیم، یادمون نره آراد بود که باعث این رشد ما شد و تا به جایی رسیدیم بی معرفتی نکنیم. یا علی

   پاسخ
 23. Avatar
  طاهرپور گفته:

  سلام
  بعضی وقتها ادم و بی پوله بی پول میشه و همه تجربه کردیم
  شاید این تلنگری از سوی خداست تا اینگه او را صدا بزنیم
  بعضی وقتها هم که خیلی پول دار میشیم وخدارو فراموش میکنیم خدا یه سوزن به ما میزنه که باد مارو خالی کنه پس سعی کنیم وقتی به پول زیاد رسیدیم باد ما رو ور نداره،،،

  پاسخ
 24. Avatar
  محسن موحد نسب گفته:

  سلام وقت بخیر.
  تجربه شخصی بنده این بود که هر زمان به خدا توکل کردم و از بقیه بریدم خصوصا کسانی که اهل نیستن، خدا از لطف و کرمش نیازمو برآورده کرد و این وعده خداست.

  پاسخ
 25. Avatar
  الهام فردی گفته:

  همانطور که در متن هم اشاره شد انسانها در زمان ناامیدی باید تنها به خدا متوسل شوند زیرا تنها اوست که می تواند روزی انسان را وسعت دهد ویا بر او تنگ بگیرد. مصلحت را فقط او می داند و بس.

  پاسخ
 26. Avatar
  سید حسین گفته:

  شکرخدای را جل جلاله

  بعضی وقتها آنقدر روی آدم فشار هست
  که دیگه عقل کار نمیکنه
  عقل که کار نکرد .تمام…

  بعضی وقتها هم از خوشی عقل کار نمیکنه
  بازهم تمام…..
  به نظرم حبل الهی باید راهور باشه که اهل بیت پیامبرن ومومنان راه رفته
  چیزی که این وسط گم هست میزان ایمان انسانها ست هرکسی ظرفیتی داره از خدا بخواهیم ظرفیت وظرف مان را بزرگ کند …..
  .

  پاسخ
 27. Avatar
  حسن فریدونیان گفته:

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

  فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا ﴿۵﴾

  پس بی تردید با دشواری آسانی است. (۵)

  إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا ﴿۶﴾

  [آری] بی تردید با دشواری آسانی است. (۶)

  پاسخ
 28. Avatar
  فریده محمودی گفته:

  شخصی به نزد امام عسکری علیه السلام رسید و سوال کرد مولای من اگر خداوند بخواهد رحمتش را به کسی بچشاند چگونه این کار را می کند؟
  امام فرمودند: چون خداوند درباره کسی اراده ی خیر نماید هفتاد هزار ملک بر او می گمارد تا گریبانش را گرفته و او را بر سر راه مومنی از دوستداران ما اهل بیت قرار می دهند تا به واسطه ی آن مومن با ما و سیره ما آشنا گردد.
  سپس خداوند قلبش را برای پذیرش محبت و دستورات ما آماده می نماید و این شخص به تدریج به آداب ما تربیت می شود و کسی که به آداب ما تربیت شود همواره رستگار خواهد بود.

  الحمدالله رب العالمین فصل الله علی محمد و اهل بیته

  پاسخ
 29. Avatar
  فرزاد کامیاب گفته:

  سلام
  وقتتون بخیر
  تشکر می کنم از شما که وقت میذارید و این سخنان رو برای رشد ما و فهم بهتر ما از راه درست در اینجا قرار میدید.
  خداوند اراده کرده که تو بفهمی هر کسی که برای خودت دوست و سرپرست گرفتی و او را ولی خود دانستی همه در این ایام تنهایت گذاشتند پس بیا و سرپرستی شان را انکار کن و سرپرستی امورت را به کسی بده که در سختی ها تنهایت نمی گذارد و دلت را از امید داشتن به غیر او وا بگذار و امیدت را به او وصل کن که او همان کسیست که به تو عطا می کند در عوض آنچه بخیلان از تو منع کرده اند.
  شخصی به نزد امام عسکری علیه السلام رسید و سوال کرد مولای من اگر خداوند بخواهد رحمتش را به کسی بچشاند چگونه این کار را می کند؟
  امام فرمودند: چون خداوند درباره کسی اراده ی خیر نماید هفتاد هزار ملک بر او می گمارد تا گریبانش را گرفته و او را بر سر راه مومنی از دوستداران ما اهل بیت قرار می دهند تا به واسطه ی آن مومن با ما و سیره ما آشنا گردد.
  سپس خداوند قلبش را برای پذیرش محبت و دستورات ما آماده می نماید و این شخص به تدریج به آداب ما تربیت می شود و کسی که به آداب ما تربیت شود همواره رستگار خواهد بود.

  خدا رو سپاسگزارم که ما رو با مجموعه آراد آشنا کرد تا در همه ابعاد رشد کنیم.

  پاسخ
 30. Avatar
  فاطمه زمانی گفته:

  باسلام وخسته نباشی به همه آرادی ها من خیلی خوشحالم که با اراد برندینگ آشنا شدم ب امید موفقیت های بزرگ درکنارشما ارادی های عزیزومحترم

  پاسخ
 31. Avatar
  طیبه عراقی گفته:

  الهی بِیَدِکَ لا بِیَدِ غَیْرِکَ زِیَادَتِی وَ نَقْصِی وَ نَفْعِی وَ ضَرِّی
  خدایا به دست علی (ع) است و نه به دست غیر او فزونى و کاستی ام و سود و زیانم
  و راست گفتی یا الهی که
  مَّا أَصَابَکَ مِنْ حَسَنَهٍ فَمِنَ اللَّهِ وَ مَا أَصَابَکَ مِن سَیِّئَهٍ فَمِن نَّفْسِکَ
  آنچه از نیکی ها به تو می‏رسد، از طرف خداست و آنچه از بدی به تو می‏رسد، از سوی خود توست

  پاسخ
 32. Avatar
  غبرایی گفته:

  سلام همکاران گرامی
  طاعات قبول
  با گوشت و پوستم متوجه شدم که خدا هیچ بنده ای را فراموش نمیکند و منت میگذارد و در رحمت را باز میکند، خدایا منت تو بر ما، خودپسندی و تکبر مان را زیاد نکند. الهی آمین
  با تشکر

  پاسخ
 33. Avatar
  شی ما موسوی گفته:

  وَ یوْمَ یعْرَضُ الَّذِینَ کفَرُوا عَلَی النَّارِ أَذْهَبْتُمْ طَیباتِکمْ فِی حَیاتِکمُ الدُّنْیا وَ اسْتَمْتَعْتُمْ بِها…

  و آن روز که کافران را بر آتش عرضه می کنند به آنان گفته می شود از طیبات و لذایذ در زندگی دنیوی خود
  استفاده کردید. (سوره احقاف، آیه ۲۰)

  واقعا امید بستن فقط و فقط به خدا و اهل بیت مطهرش و نا امیدی از همه به جز خدا، تنها راه آرامش و سعادت در این دنیا ست چرا که هیچ موجودی جز خالق انسان و این جهان هستی، پایدار و همیشگی نیست و هیچ قدرتی فراتر از قدرت خداوند پاک و منزه نیست.
  خدا رو شکر می کنم بابت همه ی سختی ها و غم هایی که در دلم احساس کردم و اون ها رو مشکلاتم نامیدم اما در حقیقت: چیزی نبودن جز لطف و رحمت خدا نسبت به من و نشانه هایی که بیشتر به خودم بیام و هوشیار تر باشم و تنها به خودش پناه ببرم و از امام و جانشین خدا بر روی زمین یاری بگیرم.
  حسبُنَا اللّهُ وَ نِعْمَ الْوَکِیلُ نِعْمَ الْمَوْلَى‏ وَ نِعْمَ النَّصِیر

  و طبق گفته ی امام بزرگوار ما، امام عسگری علیه السلام:
  خداوند، رحمت خودش رو به من چشاند و بر سر راه من نیز اون فرد مومن رو قرار داد تا به واسطه ی این فرد صالح، با سیره ی اهل بیت بیشتر آشنا بشم و قلبم آمادگی بیش تری برای پذیرش حقایق پیدا کنه.
  انشاالله که شایستگی خدمت به بندگان مومن خدا رو داشته باشم و توفیق درک بیش تر نیکی و لطف اون ها رو در حق خودم پیدا کنم.
  خداوند، جناب رئیس و تک تک افراد نازنین و مخلص تیم آراد رو حفظ کنه و در پناه خودش و امام زمان از شر هرگونه آفت و گزندی، مصون بِداره.

  پاسخ
 34. Avatar
  علی خوانساری گفته:

  فَأَمَّا الْإِنْسَانُ إِذَا مَا ابْتَلَاهُ رَبُّهُ فَأَکْرَمَهُ وَنَعَّمَهُ فَیَقُولُ رَبِّی أَکْرَمَنِ ﴿۱۵﴾ وَأَمَّا إِذَا مَا ابْتَلَاهُ فَقَدَرَ عَلَیْهِ رِزْقَهُ فَیَقُولُ رَبِّی أَهَانَنِ ﴿۱۶﴾

  اما انسان هنگامى که پروردگارش وى را مى ‏آزماید و عزیزش مى دارد و نعمت فراوان به او مى‏ دهد مى‏ گوید پروردگارم مرا گرامى داشته است (۱۵) و اما چون وى را مى ‏آزماید و روزى‏ اش را بر او تنگ مى‏ گرداند مى‏ گوید پروردگارم مرا خوار کرده است (۱۶)

  و مصداق کامل این آیه ایم که همیشه در درگاه خدا ناسپاس بودیم چه زمانی که نداشتیم که امیدمون به دیگران بود و اعتنایی به غنی حقیقی نکردیم و چه زمانی که داشتیم و اعتنایی به اینکه این نعمات از کجا میاد نکردیم

  و به واقع انسان ناسپاس است.
  مخصوصا مایی که دم از خدا میزنی و فقط در حد همین دم زدن باقی مونده.

  پاسخ
 35. Avatar
  majid گفته:

  سلام دورود بی پایان .به همه عزیزان فعال آرادبرندینگ. و سلام دورود به شما دوستان عزیز منم مثل شما؟ تازه وارد هستم.اماقبل ازاینکه شروع کنم؟ مطالعه کردم وبعدوارد آرادبرندینگ شدم، اما شاید هیچکس باور نداشته باشه من بعدازسالها.یه حس.معرفت شناسی خاصی .انگارپروازکردم.به دنیای فهمیدگی. و وجودم انرژی الهی بهم بخشیده.واگرذره ای خوب بودم، امابسیارذهنیت وجودم زیباترین شده؟ سپاسگزارم majid

  پاسخ