۷ تکنیک کاربردی در مذاکرات تجاری + فیلم

برای موفقیت در کسب و کار و ثروتمند شدن لازم است که قواعد و اصولی را رعایت کنید.

یکی از اصول موفقیت در تجارت، برقراری ارتباط مناسب با مشتریان و رعایت فنون مذاکرات تجاری است.
در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که بهترین شیوه برخورد با مشتریان چیست و باید از چه رفتارهایی در مذاکره با مشتری پرهیز کرد.

تکنیکهای مذاکره

ابزارهای موفقیت در تجارت

امیرالمومنین فرمود: اگر خداوند بنا را بر این بگذارد که کسی را ثروتمند کند، خنده را در چهره او نمایان می‌کند.
خوش‌خلقی یکی از لوازم انکارناپذیر ثروتمند شدن است. بنابراین از همین امروز با خود عهد ببندید که روز به روز خوش‌خلق‌تر شدن را جزء اصول‌تان قرار بدهید.

اگر می‌خواهید تاجر موفقی باشید، همان‌طور که لازم است روز به روز سایت‌های تجاری خود را قوی‌تر کنید، لازم است خوش‌خلق‌تر هم بشوید.

بنابراین باید همه لوازم موفقیت در تجارت را در کنار هم داشته باشید؛ یعنی سایت‌های شما روز به روز قدرتمندتر شود، در شهری مستقر شوید که شرایط آن برای تجارت عالی است و خود شما هم روز به روز خلق و خوی بهتری پیدا کنید. علاوه بر این، سعه صدر شما هم باید بیشتر شود. اما سعه صدر به چه معناست؟

سعه صدر یعنی چه؟

برخی از برخوردها و روابط در جامعه، با نفس و وجود انسان موافق است، بنابراین برای او خوشایند است.
فرض کنید تشنه هستید و شخصی برای شما آب می‌آورد، چون در آن لحظه کار این شخص با ذائقه و خواسته شما در تناسب است، از کار او لذت می‌برید. اما اگر همین فرد فحش بدهد، با ذائقه شما سازگار نیست.
سعه صدر یعنی داشتن سینه وسیع، به‌گونه‌ای که وقتی ناملایماتی به سمت شما می‌آید، آن‌ها را در وجود خودتان حل کنید و به هم نریزید. چنین مواردی در تجارت و به‌خصوص در گفتگو با مشتری بسیار پیش می‌آید.

شیوه برخورد مناسب با مشتری

فرض کنید شما برای محصولی پانصد هزار تومان به مشتری قیمت می‌دهید و این قیمت هم پایین‌ترین قیمت بازار است. مشتری صرفا برای اینکه چیزی گفته باشد، می‌گوید: من این محصول را به قیمت ۴۲۰ هزار تومان هم سراغ دارم.
شما از این حرف مشتری آتش می‌گیرید و می‌خواهید هر طور که شده دروغ او رسوا کنید. اما باید خشم خود را فرو ببرید و آرام شوید، به مشتری هم بگویید: «چقدر خوب! اگر شما می‌توانید محصول را با چنین قیمتی پیدا کنید، ما هم از خود شما می‌خریم».
چنین مواردی در تجارت بسیار پیش می‌آید، ممکن است هزاران بار پیش بیاید که صحبت‌های مشتری باب دل شما نباشد. بنابراین باید عادت کنید که آنچه باب دل شما نیست، در درون خود فرو ببرید؛ چون اگر خشم خود را فرو نبرید و این خشم منجر به اختلاف با مشتری شود، او را از دست می‌دهید.

شیوه برخورد مناسب با مشتری

چگونه در مذاکره برنده شویم؟

اگر مشتری در بحث با شما بازنده شود، دیگر از شما خرید نمی‌کند. بنابراین یکی از اصول ارتباط با مشتری این است که در بحث‌های کلامی بگذارید مشتریان شما ببرند.
حتی اگر مشتری به شما فحش بدهد یا طوری وانمود کند که گویا از شما عالم‌تر است، اهمیتی ندارد؛ چون اگر در پایان به شما پول بدهد، شما برنده هستید.
هدف از چنین مذاکراتی پول گرفتن از مشتری است و شما هم وارد تجارت نشده‌اید که با مردم بحث‌های منطقی راه بیندازید. بنابراین به جای اینکه سعی کنید در بحث با مشتری، او را سر جای خود بنشانید، به‌گونه‌ای حرف بزنید که پول خودتان را بگیرید.
بروز اختلاف و بحث کردن با مشتری باعث می‌شود به پول‌تان نرسید، ولو شما در این بحث برنده باشید.
چون اگر مشتری در بحث مغلوب شود، در مقابل شما احساس خواری کند و آبروی خود را از دست رفته ببیند، به شما پول نمی‌دهد.

چگونه در مذاکره برنده شویم؟

اصول اخلاقی در تجارت

امیرالمومنین (علیه السلام) فرمود: مدارا کردن با مردم نیمی از عقل است. امام صادق هم فرمود: کسی که وارد تجارت نشده، دو سوم عقلش کامل نمی‌شود.
از این دو حدیث می‌فهمیم که اگر مدارا کردن برای همه واجب باشد، برای تاجران واجب‌تر است. کسی که هیچ‌گاه تجارت نکرده، تنها یک سوم از عقلش کامل می‌شود، بنابراین مدارا هم نمی‌تواند بکند.
مدارا کردن و داشتن سعه صدر برای تاجران اصل بسیار مهمی است. پس برای موفقیت در تجارت، خوش‌خلق باشید و با مردم مدارا کنید.
خود را به مدارا کردن عادت بدهید تا سعه صدر در وجود شما بیشتر شود. البته این وضعیت نقطه توفقی ندارد و باید دائمی باشد؛ چون سعه صدر چیزی نیست که کسی بتواند در آن به انتها برسد، بنابراین باید روز به روز سعه خود را بیشتر کنید.

چگونه با مشتری ارتباط برقرار کنیم؟

ممکن است در کسب و کار هزاران حرف مختلف بشنوید، اما نباید به هم بریزید و استقرار درونی خود را از دست بدهید. بگذارید مخاطبان شما، همان شخصیت مهربانی را ببینند که از ابتدا دیده بودند.
گاهی مشتری‌ها فقط می‌خواهند به شما بد و بیراه بگویند و به دنبال جوابی هم نیستند.

بنابراین حتی اگر پیغمبر هم باشید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که مشتری حرف‌تان را بپذیرد، چون در این لحظه واقعا نمی‌خواهد حرف شما را قبول کند.
حتی ممکن است مشتری در همان لحظه حرف شما را قبول داشته باشد، اما از سر لجاجت و برای خشمگین کردن شما نپذیرد. در چنین وضعیتی، هر چه بحث را ادامه بدهید، هیچ فایده‌ای ندارد. اما اگر بحث را رها کنید، ممکن است مشتری آرام شود و دوباره برگردد.

اصول اخلاقی در تجارت

نمونه اعلای سعه صدر

سعه صدر آنجاست که تمام یاران ابی عبدالله را کشته‌اند و فجیع‌ترین جنایت‌ها را مرتکب شده‌اند، علی‌اکبرش، علی‌اصغرش و عباسش کشته شده‌اند، جراحت‌های فراوان بر وجود نازنین آن حضرت وارد شده و باز هم در لحظه آخر که شمر بر سینه حضرت نشسته، ابی‌ عبدالله رو به شمر می‌کند و می‌گوید: از روی سینه من پایین بیا تا برای بخشیده شدنت دعا کنم.
شمر گفت: از ترس جانت این را می‌گویی؟ حضرت فرمود: اگر تو این کار را نکنی، هزاران نفر چون تو هستند که مرا بکشند. اما من می‌خواهم تو آن فردی نباشی که به واسطه کشتن پسر پیامبر، جهنمی شده و به دوزخ افتاده است.
دیگرانی هستند که بخواهند من را بکشند، اگرچه به آن‌ها هم همین را می‌گویم تا بعدها ادعا نکنند به آن‌ها چنین چیزی را نگفته بودم.
این نمونه اعلای سعه صدر است؛ در وضعیتی که همه یاران امام حسین کشته شده‌اند، حضرت می‌خواهد قاتل خود را از جهنمی شدن نجات دهد، با وجود اینکه می‌داند به دست او کشته خواهد شد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 پاسخ
 1. الهام خدایی
  الهام خدایی گفته:

  برای من ارتباط برقرار کردن و گفتگو با مشتری کار خیلی سختیه. میدونم که باید فن مذاکره رو یاد بگیرم

  پاسخ
  • حسن صارمیان بیرانوند
   حسن صارمیان بیرانوند گفته:

   سلام
   دوست عزیز

   سعی کن با خودت حرف بزنی فکر کن مشتری جلوت نشسته…
   وقتی با خودت حرف بزنی و فکر کنی مشتری روبه روته زمانی که با مشتری روبه رو بشی هم دیگه برات مهم نیست و خیلی راحت میتونی ارتباط برقرار کنی…

   پاسخ
 2. رحمتی
  رحمتی گفته:

  اخلاق خوش چیزی که در بسیاری از فروشگاه ها و در میان بسیاری از فروشنده ها یافت نمی شود.

  پاسخ
 3. سایری
  سایری گفته:

  چرا برخی از صاحبان مغازه ها انقدر با غرور و تکبر برخورد میکنن با ماهایی که برای خرید میریم پیششون؟۱! اون هم تو این گرونی های سرسام آور مگه نباید از خداشون باشه کهما برای خرید بریم؟ باز هم برخوردهای بد میبینیم

  پاسخ
 4. آراسته
  آراسته گفته:

  تجربه ی شخصی من به من میگوید هرچه در برابر ناملایمات اطرافیان و همکاران خود صبوری و مهربانی داشته باشید به مرور زمان رفتارهایشان تغییر میکند و به مهربانی گرایش پیدا میکنند مثل کوه یخی که کم کم ذوب میشود

  پاسخ
  • زهرا رنگ امیز
   زهرا رنگ امیز گفته:

   سلام
   من هم به شدت موافق این حرف هستم
   ولی چرا بعضی افراد جسارت بیشتری دارن

   پاسخ
 5. ارسلان
  ارسلان گفته:

  چه جالب در گفتگو با مشتری بگذاریم مشتری برنده باشد.
  به نکته ی جالبی اشاره کردید من همیشه دلم میخواد خودم برنده باشم و دیگرانو عصبانی میکنم با این کار ??

  پاسخ
 6. پورناظری
  پورناظری گفته:

  بسیاری از تاجران بیش از اینکه اهل مدارا باشند بیشتر در پی نگاه های مغرورانه و خودخواهانه ی خود هستند مگر با افراد هم رده ی یا بالاتر از خودشان

  پاسخ
  • یوسفی
   یوسفی گفته:

   این اخلاق تاجران و رقبای حوزه من ،همیشه برای من یه فرصت بوده و مشتری هام خیلی راحت به من پول میدن و دوست دارن با من کار کنن تا با قدیمی های بازار که غرور دارن و خیلی مشتری ها باهاشون راحت نیستن …

   پاسخ
 7. ندا نورمحمدی
  ندا نورمحمدی گفته:

  سلام. جناب رییس دلمون ترکید دعا کنین دوباره جلسات حضوری باشه . عجب غنیمتی از دست دادیم.
  پیرو مطالب شخصا وقتی به هر دلیل حال و حوصله ندارم کلا فروشم کم میشه اما وقتی انرژی بالا دارم خوب می فروشم.

  اما سعه صدر واقعا بعضی مشتری ها روح آدم رو داغون می کنند. کلا حرف خودشونه. بعضاً ثابت هم بشه بهشون حرفش غلطه باز یه چیز دیگه می گن.
  بعضی هاشون هم کلا قصد خرید ندارند. هر چقدر هم کوتاه بیایم و به توصیه ها عمل کنیم باز در پول گرفتن موفق نمی‌شیم.

  ولی در کل تجارت خیلی خوبه هیجان انگیزه . هیچ روزی مثل روز دیگه نیست اصلا تکراری نمیشه.

  ممنون از صحبت های بسیار آموزنده اتون جناب رییس

  پاسخ
 8. عبدالله
  عبدالله گفته:

  باسلام.وعرض ادب وتشکرازجناب رییس برای مباحث عالیشون.
  لطفاصدای محل سخنرانی روتنظیم کنید
  کیفیت صدازیادمطلوب نیست

  پاسخ