۵ نقش تجارت الکترونیک در توسعه کسب و کار + فیلم

تجارت الکترونیک پدیده ای است که به سرعت درحال فراگیر شدن است. شاید افراد مشغله کاری زیادی داشته باشند و فرصت رفتن به بازار و خرید را نداشته باشند؛ یا به هر دلیلی مثل آلودگی هوا یا ترافیک شهری ترجیح دهند که از خانه خارج نشوند و از طریقی کالای مورد نیاز خود را پیدا کنند.

یا حتی شاید افراد بازار را کاملا زیر و رو کرده باشند اما کالای مورد نظر خود را پیدا نکرده و خسته شده اند؛ یا به هزاران دلیل دیگری که برای خارج نشدن از خانه وجود دارد ترجیح دهند از منزل خود بیرون نروند .

نقش تجارت الکترونیک در توسعه کسب و کار

خرید الکترونیکی

در چنین شرایطی مردم ترجیح میدهند تا به راحتی در خانه خود نشسته و محصول مورد نیاز خود را تهیه کنند و حتی ناهار و شام خود را نیز از منزل به راحتی سفارش دهند.

تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک به معنای انجام معاملات تجاری از طریق ابزارهای الکترونیکی مثل اینترنت، تلفن، تلویزیون و کامپیوتر است.

ظهور سایت هایی مثل فیس بوک، توییتر و دیگر شبکه های اجتماعی، محرک های بزرگ و مهمی برای تجارت الکترونیک است.

نمونه های تجارت الکترونیک موفق در کشور

یکی از موفق ترین نمونه های این نوع تجارت فروشگاه دیجی کالا است؛ این فروشگاه درحال تک فروشی است اما به دلیل تبلیغات بالا و هزینه هایی که در زمان درست انجام داده در حال حاضر تقریبا رقیب ندارد.

یکی دیگر از این سایت های موفق اسنپ است که به دلیل بی رقیب بودن در زمان خود و هزینه های زیادی که انجام داده بسیار موفق بوده و هست.

 فروش فایل های الکترونیکی

یکی از سایت های موفق در زمینه فروش فایل های الکترونیکی که بسیار هم موفق بوده سایت  فایل سل است و هیچ محصولی را به صورت حضوری و فیزیکی به فروش نمیرساند.

در واقع فعالیت این سایت به صورت واسطه ای و بر اساس فروش فایل های الکترونیکی کاربران مانند مقاله، پروژه، کتاب، نمونه سوال و بسیاری موارد دیگر است.

 فروش فایل های الکترونیکی

تکنیک های حرفه ای فروش

 •  SPIN

این نوع تکنیک به معنای پرسیدن سوالات مرتبط به اساس چرخه فروش است.

یعنی هدف از سوال کردن، درک مشتری و کشف موقعیت او در مواجه شدن با پیشنهاد فروشنده است.

یعنی فروشنده با توجه به موقعیت، بتواند سوالاتی را از مشتری بپرسد که به فروش محصول کمک کند.

فروشنده باید تلاش کند سوالاتی بپرسد تا با کمک آن سوالات از مشکلات مشتری مطلع شود.

 • نتیجه

تکنیک دوم نتیجه است. این تکنیک در خصوص سوالاتی است که بر نتایج منفی ناشی از مشکلات برای مشتری متمرکز است و فروشنده سعی در برطرف کردن یا گوشزد کردن آن ها دارد.

مشتری باید فروشنده را به چشم یک مشاور ببیند تا به یک مشتری ثابت تبدیل شود.

افزایش فروش

 •  پرداخت

مورد بعدی پرداخت است. برای مثال اگر مشتری نیازی به مراجه به بانک نداشته نباشد، تاثیر های مثبتی در فروش و سود دهی خواهد داشت. پس با رعایت این نکات علاوه بر راحتی فروشنده بلکه به راحتی خریدار نیز میتوان کمک کرد.

 •  تمرکز بر تصمیم سازی

تکنیک بعدی تمرکز بر تصمیم سازی مشتری دارد. این تکنیک کمک میکند برای تصمیم سازی مشتری اثر مثبت داشته باشد. یعنی به شکلی با مشتری برخورد شود که مشتری فکر کند تمامی تصمیمات را خود به تنهایی گرفته است.

 • تمرکز بر تفکر مشتری

یک تکنیک دیگر در فروش، تمرکز فروشنده بر شیوه تفکر مشتری است تا بتواند در نقطه نظر های مشتری اثر بگذارد و نظرات مشتری را تغییر دهد.

 •  گوش دادن به مشتری

بسیاری از مشتری ها دوست دارند تا فروشنده به صحبت های آن ها گوش دهد، با آن ها هم دردی کند، نیاز آن ها را بداند و فروشنده از طریق گوش دادن درست به حرف های مشتری و فهمیدن مشکل او میتواند محصول خود را به فروش برساند.

 اولین تصمیم مشتری

اولین تصمیم مشتری در برقرار کردن ارتباط با شما است که ممکن است اصلا تمایل به برقراری ارتباط نداشته باشد و فروشنده باید آن را متوجه شود.

فروشنده خوب باید آن دسته از افرادی که تمایل به برقراری ارتباط دارند را به مشتری ثابت خود تبدیل کند و مشتری را با کلمات کلیدی و مناسب به خود مطمئن کند.

  تلاش مشتری در خرید

اکثر مشتری ها در تلاش هستند تا محصولی که خودشان در نظر دارند را خریداری کنند؛ اما فروشنده خوب باید مشتری را راهنمایی و ترقیب کند تا محصولی که واقعا برای فرد مفید است انتخاب و خرید کند.

تشخیص تکنیک درست

اینکه فروشنده متوجه شود در چه زمانی از کدام تکنیک استفاده کند تنها از طریق تجربه به دست میاید و قابل یادگیری نیست. مشتری باید ارتباط درستی با مشتری برقرار کند تا بتواند تشخیص دهد کدام تکنیک برای کدام مشتری باید مورد استفاده قرار گیرد.

 روش های تبلیغات

یکی از این روش های تبلیغات از طریق سایت است و روش دیگر از طریق شبکه های اجتماعی است.

این ها روش های مناسبی هستند زیرا علاوه بر داشتن قیمت کمتر افراد بیشتری نیز این تبلیغات را مشاهده میکنند.

روش های تبلیغ

تعداد سایت های زیاد

حتما لازم نیست تا فروشنده در یک سایت تبلیغ محصول خود را انجام دهد. بهتر است تا محصول در سایت های زیادی مورد نمایش قرار گیرد به این شکل تعداد مشتری ها بالا رفته و سود فروشنده نیز بیشتر خواهد شد. اما باید به تمام سایت ها رسیدگی درست انجام شود.

  فضای رقابتی در اینترنت

اینترنت فضای رقابتی بسیار شدیدی دارد و روز به روز تعداد افراد فعال در آن درحال افزایش هستند پس باید در این فضا به درستی کار انجام شود و فروشنده باید بداند که اگر از تبلیغات خود غافل شود قطعا جایگاه خود را از دست خواهد داد.

سایت های ویترینی

برخی سایت ها هستند که فقط نقش معرفی محصول را به عهده دارند که سایت ویترینی نام دارند.

این سایت ها نیز باعث جذب مشتری خواهند شد اما این سایت ها فقط نقش مکمل را دارند و نقش اصلی در فروش به عهده این سایت ها نیست بلکه مشتری باید از طریق این سایت های ویترینی وارد سایت فروشگاهی فروشنده شده و از تمامی محصولات دیدن کند.

سایت ویترینی

سایت جذاب برای مشتری

سایت جذاب برای مشتری این سایت های ویترینی نیستند بلکه سایت های فروشگاهی هستند که برای مشتری جذابیت دارند و مشتری در این سایت ها میتواند تمام محصولات را مشاهده و محصول مورد نیاز خود را خریداری کند.

سایت های درج آگهی

یک نمونه دیگر از سایت ها ، سایت های درج آگهی هستند که بعضی از آن ها رایگان و بعضی دیگر غیر رایگان هستند. فروشنده پس از یاد گرفتن تکنیک های درست باید شروع به درج آگهی در سایت های غیر رایگان کند تا بتواند مراجعه کنندگان خود را تبدیل به سود کند و این هزینه ها در سایت های درج آگهی باعث ضرر فروشنده نشود.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 پاسخ
 1. نیوشا باستانی
  نیوشا باستانی گفته:

  یکی از خوبی های خرید آنلاین تخفیف های خیلی خوبیه که سایت ها میزارن و من همیشه از این فرصت استفاده میکنم و خیلی از خرید هامو با یک سوم یا حتی یک پنچم قیمت میخرم و این پول کمتر پرداخت کردن خیلی لذت بخشه در حالیکه اگه برم فروشگاه های داخل شهر باید با ادا و اصول فروشنده ها مواجه بشم ولی من می مونم خونه و از خرید اینترنتی خودم لذت میبرم

  پاسخ
 2. اکبر تهامی
  اکبر تهامی گفته:

  تا به حال اسم سایت فایل سل رو نشنیده بودم. از خواندن این مقاله یک سایت مفید هم کشف کردم.
  سپاس

  پاسخ
 3. رهنما
  رهنما گفته:

  من از اینکه موقع خرید فروشنده ازم سوال کنه خیلی اذیت میشم و از فروشگاه میرم بیرون. ترجیح میدم راحت باشم و بدون اینکه کسی تعقیبم کنه هرچی میخوام طبق سلیقه ی خودم انتخاب کنم.

  پاسخ