🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

۱۵ روش موثر برای شکست خوردن در کار و زندگی

در این آموزش می‌خواهم درباره بهترین‌ روش‌های شکست خوردن در کار با شما صحبت کنم!

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

ممکن است خیلی از شما دوستان با بهترین روش‌های موفقیت در کسب‌وکار آشنا شده باشید، اما بد نیست بدانید که چطور می‌شود در کسب‌وکار بهترین شکست‌ها را خورد. مهم‌ترین موضوعات را به شما می‌گویم. شاید بالا و پایین و اولویت‌بندی نشده باشد، اما چند تای آنها را می‌گویم تا آشنا شوید و اگر دوست داشتید از آن استفاده کنید. قطعا به شما تضمین می‌دهم که شکست بخورید. استفاده کنید، امتحان کردن آن ضرری ندارد.

چگونه زندگی کنیم تا شکست خوردن در کار اجتناب ناپذیر شود

اگر کسی می‌گوید من از این روش‌هایی که در ادامه می گویم استفاده کرده‌ام و شکست نخورده‌ام به من بگوید تا بدانم که گاهی اوقات معجزه هم اتفاق می‌افتد.

۱ـ ناامید شدن

اول از همه این است که کسی در کسب‌وکار خود ناامید شود؛ ناامید از خودش، توانمندی‌هایش، لطف خدا و غیره. هر چقدر که این ناامیدی بیشتر باشد، شکست او هم سنگین‌تر خواهد بود. افرادی را دیده‌ام که با ناامیدی خود را نابود کرده‌اند. اطرافیانشان را هم نابود کرده‌اند؛ یعنی شکست شان فقط در ظاهر نبوده است و توانسته‌اند کاملا به یک شکست بزرگ و بسیار خوب برسند.

ناامید شدن

وقتی شما در نیمه و زمانیکه به نزدیک‌ترین مسیرتان رسیده‌اید، به راحتی ناامید می‌شوید و این ناامیدی شما را از بین می‌برد. ناامیدی موجب مرگ می‌شود. افرادی هستند که از ناامیدی، که به آن افسردگی هم می‌گوییم، می‌میرند و واقعا زندگی خود را از دست می‌دهند. یعنی تنها این نیست که مال و ثروت به دست نیاورند، همه چیزشان را از دست می‌دهند؛ زندگی، حیات و نفس‌کشیدنشان!

۲ـ حرکت نکردن

روش دیگری که می‌توان به عنوان بهترین روش‌های شکست نام برد، حرکت‌نکردن است. حرکت نکنید و یک جا بایستید، هیچ پویشی نداشته باشید و هیچ مسیری را طی نکنید. مطمئن باشید شکست می‌خورید و در هر جا باشید هزینه‌ها و جریان روزگار بر شما غالب می‌شود و به شما فرصت نمی‌دهد که خود را بازسازی کنید. مانند بدنی است که بازسازی سلول‌های خود را متوقف می‌کند و هیچ حرکتی نمی‌کند. این بدن می‌میرد و شکست سنگینی می‌خورد.

۳ـ تنبلی

روش سومی که می‌توان گفت این است که تنبلی کنید. خیلی راحت است و بسیار روش خوبی برای شکست‌خوردن است. اکثر دوستانی که این روش را امتحان کرده‌اند شکست خود را دیده‌اند.

تنبلی

حالا این تنبلی درجه‌بندی دارد و به‌ تبع آن درجه شکست آن هم کم و زیاد است. بعضی‌ها آنقدر تنبل هستند که حتی انجام کوچک‌ترین کارهایشان را هم از دیگران توقع دارند. بعضی‌ها هم کمتر و بیشتر، اما هر چه بیشتر شود آسیب بیشتری هم می‌بینند. کسانی که آنقدر تنبل هستند که همه چیز را از دیگران توقع دارند، بزرگترین شکست‌ها را در زندگی خورده‌اند چون همیشه فکر می‌کردند که دیگران می‌توانند کار آنها را انجام دهند. این تنبلی مانع می‌شده است تا پیشرفت کنند.

۴ـ تغییر نکردن

روش چهارم این است که تغییر نکنید. لزومی ندارد تغییر کنید. همان شکلی که هستید بمانید و بدون اینکه بپذیرید دنیا در حال تغییر است و شما هم باید به اندازه آن تغییر کنید، هیچ تغییر در خود ایجاد نکنید. هیچ مسیری را در خود بهبود ندهید. مثل دیگران فکر کنید که باید کارمند، کاسب، شاگرد و غیره باشم تا بتوانم از کارم خروجی بگیرم. هیچ‌وقت نمی‌توانم یک تاجر باشم. لزومی ندارد تغییر کنید که بخواهید زندگی بهتری بسازید. شما به راحتی می‌توانید در این تغییر نکردن شکست‌های زندگی خود را ببینید. اگر شما از تغییر که می‌توانسته‌اید ایجاد کنید و نکرده‌اید بعدا به عنوان ضرر و شکست یاد نکنید، پس اسم آن را چه می‌گذارید؟! خیلی وقت‌ها این تغییرنکردن به شما اجازه نمی‌دهد که مسیرهای درست را پیدا کنید و به باورهایتان برسید.

اگر به مجموعه ما نگاه کنید بارها و بارها تغییر کرده است، بدون اینکه تعصبی به گذشته خود داشته باشد. الان لازم است تغییر کنیم و این کار را انجام می‌دهیم. ضرر و هزینه آن را هم می‌دهیم. به همین دلیل است که ما به نسبت دیگران، با کمترین شکست‌ها مواجه می‌شویم. آنها با شکست‌های زیادی مواجه می‌شوند چون این تفکرات و ذهنیت‌های خود را بدون هیچ تغییری می‌پذیرند.

۵ـ انجام کارهای بیهوده

روش پنجم این است که برای کارهای بیهوده وقت بگذارید. خیلی راحت می‌شود وقت زیادی را برای کارهای بیهوده گذاشت. آنقدر هم تأثیر خوبی دارد. صبح تا شب در اینستاگرام و تلگرام به کانال‌ها و بحث‌های مختلفی بپردازید که نه پولی و نه چیز دیگری دارد. صبح تا شب پای تلویزیون بنشینید و فیلم و سریال ببینید و بعد توقع هم داشته باشید که شکست نخورید. اگر کسی این کار را کرده است و از گشت‌وگذارهای بیهوده شکستی برای او حاصل نشده بگوید تا ما هم بدانیم. من تا به حال ندیده‌ام.

انجام کارهای بیهوده

یعنی هر کسی که شکست خورده است قسمت عمده‌ای از زمان خود را در این کار گذاشته است. مخصوصا جوان‌های امروز عادت کرده‌اند که با  تلف‌کردن وقت خود در امور بیهوده، زندگیشان را نابود کنند. حالا نمی‌دانم سیاست آن در چیست!

۶ـ همنشینی با آدمهای علاف

روش ششم این است که با آدم‌های بیکار بگردید. با آدم‌های بیکار، علاف و کسانی که تفکرات بدی دارند بگردید، به خوبی شما را به زمین سیاه می‌نشانند و نابود می‌کنند. به خوبی بدترین شکست‌های زندگیتان را به شما تحمیل می‌کنند و این فرصت را به شما بدهند که شکست‌هایی را تجربه کنید که در عمر خود ندیده‌اید. آدم‌های بیکار و بیهوده تأثیر بسیار زیادی در شکست‌های شما دارند. می‌توانید از این روش برای رسیدن به بزرگترین شکست‌ها استفاده کنید. مثلا شما موفق‌ترین شخص این کشور باشید، اطرافیان خود را عوض کنید و با تعدادی آدم بیهوده و بیکار و کسانی که تفکرات ضعیفی دارند نشست و برخاست کنید. همه تفکرات و ذهنشان این است که آدم‌های شکست‌خورده‌ای هستند و تمام وقت خود را در بیهودگی و بیکاری می‌گذرانند. مگر می‌شود کسی با این آدم‌ها زندگی کند و تأثیر نپذیرد و شکست را تجربه نکند؟!

۷ـ تلاش برای اهداف کوچک

روش هفتم برای شکست‌خوردن این است که به دنبال هدف‌های کوچک باشید. هدف‌های کوچک به خوبی تجربه شکست را به شما می‌دهد چون به محض اینکه هدف کوچک را به دست می‌آورید، ناامید می‌شوید و از ادامه‌ی کار خود می‌مانید.

۸ـ راحت طلبی

روش هشتم راحت طلب باشید. راحت طلبی هم خیلی خوب است. مشابه تنبلی است؛ تفاوت آن در این است که می‌خواهید برای چیزی تلاش کنید اما به محض اینکه می‌بینید سخت است می‌گویید بگذار مسیر آسان‌تری پیدا کنم! دنبال دورزدن خیلی از مسیرها هستید و می‌خواهید یک‌شبه راه صد ساله را بروید. خیلی خوب شما را زمین می‌زند و شکست‌های زیبایی برایتان می‌آورد که تاریخ‌ساز باشد.

۹ـ افکار منفی و عدم خودباوری

روش نهم این است که فکر کنید نمی‌شود. این برای شما شکست است. همین که فکر می‌کنید نمی‌شود برای شما شکست است. به محض اینکه فکر می‌کنید نمی‌شود یعنی در آن کار شکست خورده‌اید. تصور این مسئله خود شکست است.

۱۰ـ عجول بودن

روش دهم صبر نکردن و عجول‌ بودن است. آنقدر به شما لطمه می‌زند. مشابه همین داستان راه یک‌شبه را صد ساله رفتن است. با این تفاوت که برعکس تنبلی، در این عجول‌ بودن چون خیلی زود می‌خواهید چیزی را به دست آورید، زود ناامید می‌شوید. به خاطر اینکه به این سرعت به هدف خود نمی‌رسید و زمان و کار می‌برد.

عجول بودن

وقتی می‌گوییم دو ماه اول تنها روی محتوی کار کنید، شما می‌خواهید از همان اول با تأمین‌کننده و تولیدکننده و کارخانه‌دار کار کنید. نه دوست عزیز! اول کار را یاد بگیرید، دو ماه اول را طبق برنامه ما کار کنید و عجول نباشید. صبر نکنید شکست می‌خورید. اگر با همان عجله و شتاب پیش بروید شکست می‌خورید. چون آنقدر هیجان اولیه دارید و متأسفانه نمی‌توانید آن را سازمان‌دهی کنید که درنتیجه ناامید می‌شوید و کار خود را از دست می‌دهید.

۱۱ـ عدم درخواست از خدا

روش یازدهم اینکه از خدا نخواهید. شاید بعضی‌ها این را قبول نداشته باشند اما ملاک من این است. کسانی را دیده‌ام که از خدا نخواسته‌اند و زمین خورده‌اند و کسانی که از خدا خواسته‌اند و نتیجه گرفته‌اند. ممکن است شما بگویید پس آدم‌های کافر چه کار می‌کنند، آن‌ها هم از خدای خود می‌خواهند؛ دیده‌ام که می‌گویم. بودایی‌ها و مذاهب دیگر از خدای خود می‌خواهند تا کار و مسیرشان سامان پیدا می‌کند. این کلید اصلی است، اگر از خدا نخواهید شکست می‌خورید. می‌گویید باور ندارم. باشد، شما مسیر خود را بروید و ما هم مسیر خود را می‌رویم. در طی زمان تجربه می‌کنید و متوجه می‌شوید که این از خدا خواستن عامل موفقیت می‌شود. تاجرهای بسیار پولدار دنیا را دیده‌ام و آنها هم گفته‌اند، تنها تجربه‌ی شخص من نیست. کسانی که من را می‌شناسند می‌دانند که با چه تجارت‌هایی و آدم‌هایی زندگی کرده‌ و رفت‌وآمد داشته‌ام. پس می‌دانند که اگر حرفی می‌زنم چیزی است که به چشم دیده‌ام و به عین لمس کرده‌ام.

۱۲ـ فرار از سرعت گیرها

روش دوازدهم این است که از سرعت‌گیرها فرار کنید. اگر به هر جاده و مسیری که می‌روید با این تصور باشد که سرعت‌گیر و دست‌انداز ندارد، اگر فکر کنید مسیری است که مستقیم در سر پایینی می‌روم و هر لحظه با سرعت حرکت می‌کنم و …، نه دوست عزیز! هیچ مجموعه و شرکتی نیست که درآمد آن بالا و پایین نشود و سرعت‌گیر نداشته باشد. از این‌ها فرار کنید تا شکست بخورید. به محض اینکه یک سرعت‌گیر دیدید کار را ول کنید و خداحافظ شما! شل و سفت کنید تا کامل شکست بخورید.

فرار از سرعت گیرها

۱۳ـ تفکر نکنید

روش سیزدهم این که فکر نکنید. کسانی که فکر نمی‌کنند همیشه شکست می‌خورند. هر کاری را بدون فکر و برنامه و کوچکترین تأملی انجام می‌دهند. نمی‌گویم نیم ساعت، اما واقعا روزی پنج تا ده دقیقه تأمل، زندگی شما را بسیار تغییر می‌دهد و فرصت‌های خیلی خوبی برای رشد در اختیار شما قرار می‌دهد. اما اگر کلا فکری نکنید که چطور می‌توانید به هدف‌های خوب برسید، خیلی راحت می‌توانید شکست را تجربه کنید.

۱۴ـ قدرنشناس باشید

روش چهاردهم قدرنشناس بودن است. باید این را تجربه کنید تا متوجه شوید که اگر قدر آن چیزی را که دارید ندانید، همیشه لطمه‌ها و شکست‌های خاصی می‌خورید. شکل شکست‌های آن را طی زمان که بزرگ شوید می‌شناسید.

۱۵ـ بداخلاق و بی حوصله باشید

روش پانزدهم اینکه بداخلاق و بی‌حوصله باشید. روش بسیار خوبی برای شکست خوردن است. آدم‌های بداخلاق و بی‌حوصله همیشه شکست‌های خوبی در کار خود می‌خورند. مشتری‌های خوبی که به خاطر یک بداخلاقی از شما جدا می‌شوند و به خاطر یک بی‌حوصلگی از دست می‌دهید.

بداخلاق و بی حوصله باشید

خود من تجربه کرده‌ام که چون برای مشتری‌ها حوصله به خرج می‌دادم، بدترین و بدقلق‌ترین مشتری‌ها هم بهترین خریدها را از من می‌کردند و سراغ کس دیگری نمی‌رفتند. حوصله و اخلاق‌داشتن تأثیر بسیار زیادی در به دست آوردن موفقیت دارد. اگر می‌خواهید شکست بخورید بداخلاق و بی‌حوصله باشید.

فعلا این پانزده روش را در نظر داشته باشید. امیدوارم که از این روش‌ها به خوبی استفاده کنید تا شکست‌های بزرگی را تجربه کنید.
البته کسانی که دوست دارند چنین تجربه‌ای داشته باشند نه کسانی که به دنبال موفقیت هستند.
شاید بعضی از شما دوستانی که در کانال آراد برندینگ هستید دنبال موفقیت نباشید و شکست را بخواهید، این اخلاق‌ها را دنبال می‌کنید و همینطور ادامه می‌دهید تا بهترین شکست‌ها را تجربه کنید. تعدادی از آنها را به شما گفتم. اگر چند روش را خودتان انجام می‌دهید، باقی را هم یاد بگیرید و به مسیرهای شکست خود اضافه کنید تا شکست‌های بزرگتری را تجربه کنید و زندگیتان سراسر ناامیدی و سختی شود. کاری ندارد، مگر سخت گذراندن این صد سال زندگی، خیلی راحت نیست؟! خیلی راحت می‌توانید بگذرانید، به هر حالت سخت و آسان می‌گذرد و تجربه آن بد نیست.
امیدوارم که این تجربه‌های بد شامل حال شما نشود. موفق و پیروز باشید.

برای ارتباط و دریافت مشاوره از استاد نظام پرور می توانید با شماره ذیل تماس حاصل نمایید:

مشاور تجاری و برندسازی

فایل صوتی توضیحات استاد نظام‌پرور، مدیر توسعه کسب‌و‌کار و مشاور امور صادراتی گروه شرکت‌های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1 پاسخ