🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

paypal چیست؟

وقتی در حوزه صادرات فعالیت می‌کنیم، دو حالت پیش می‌آید که ممکن است شما بخواهید از مشتری خود مبالغی در حدود دویست، پانصد یا هزار دلار دریافت کنید.
یک حالت این است که شما نیاز دارید نمونه‌ای از محصول خود را ارسال کنید، معمولا قیمت نمونه‌ها زیر هزار دلار است؛ چون یک بخش و جزئی از کل هستند و مشتری فقط می‌خواهد آن را ببیند تا برای او مشخص شود محصول چیست و بعد، خرید اصلی خود را انجام بدهد.
حالت دوم این است که شما به‌صورت تک‌فروشی محصول خود را عرضه می‌کنید؛ به‌طور مثال با یک کالای دست‌ساز یا صنایع دستی کار می‌کنید و می‌خواهید تک‌فروشی انجام بدهید.
اینجا برای شما سؤال پیش می‌آید که من چطور باید پول را دریافت کنم؟ باید دویست یا پانصد دلار را از چه مسیری وارد ایران بکنم؟

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

 

دریافت پول از طریق paypal

به‌طور کلی، برای دریافت پول سه روش داریم:

  1. از بانک‌ها استفاده کنیم. صرف نظر از اینکه فعلا بانک‌های ایرانی نمی‌توانند کار بانکی انجام بدهند؛
  2. از صرافی‌ها استفاده کنیم؛
  3. از شرکت‌های واسطه مثل PayPal استفاده کنیم.

اگر فرض کنید ایران مشکل بانکی هم نداشته باشد، شما باید برای هر عملیات بانکی بین چهل تا شصت دلار هزینه پرداخت کنید.
اگر بخواهید دویست دلار از مشتری خود بگیرید و چهل دلار کارمزد بدهید، یعنی باید چیزی حدود بیست درصد کارمزد پرداخت کنید و این درصد بالایی است.
پس ما در مبالغ پایین از روش بانکی استفاده نمی‌کنیم.
البته اگر ده میلیون دلار باشد یا حتی دویست هزار یا پانزده هزار دلار باشد، در اینجا می‌گوییم چهل تا شصت دلار عددی نیست و از ساختار بانکی استفاده می‌کنیم.

صراف‌ها به‌طور معمول بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار از ما دریافت می‌کنند، پس اینجا هم برای یک معامله و تراکنش دویست دلاری فایده ندارد که ما صد دلار به یک صراف پول بدهیم.
در این حالت‌ها ما از شرکت‌های واسطه‌ای مثل PayPal استفاده می‌‌کنیم.

paypal نحوه باز کردن حساب

PayPal یک سیستم مالی براساس ایمیل است؛ یعنی اینجا شما چیزی تحت عنوان شماره حساب ندارید، ایمیل خود را به مشتری می‌دهید که این ایمیل پس از ایجاد اکانت در ساختار PayPal به شما داده شده است.
مشتری هم در PayPal عضو می‌شود، از اکانت خودش استفاده می‌کند و پول را به شما پرداخت می‌کند.
PayPal بین دو تا چهار درصد از شما کارمزد می‌گیرد، کارمزدی که در مبالغ پایین، کارمزد بسیار معقولی است؛ یعنی شما به ازای هزار دلار، بیست دلار کارمزد می‌دهید. در صورتی که اگر از صرافی استفاده می‌کردید، باید صد دلار می‌دادید، یعنی اگر از طریق بانک این کار را می‌کردید، باید شصت دلار می‌‌دادید ولی وقتی مبلغ ده یا بیست هزار دلار باشد، دیگر کسی با PayPal کار نمی‌کند. چون وقتی شما می‌خواهید برای ده هزار دلار، دو تا چهار درصد کارمزد بدهید، بین دویست تا چهارصد دلار می‌شود و در این حالت، استفاده از بانک که بین چهل تا شصت دلار کارمزد می‌گیرد، بسیار به‌صرفه‌تر است.

به همین دلیل خود ساختار PayPal به گونه‌ای است که شما نمی‌توانید بیشتر از ده هزار دلار جابه‌جا کنید و سقف تراکنش در PayPal ده هزار دلار است.

استفاده از PayPal در ایران

پس اگر برای شما سؤال پیش آمد که چگونه باید مبالغ کم مثل دویست یا پانصد دلار را از مشتری دریافت کنم، به‌سراغ صراف یا بانک نروید، بلکه از ساختاری مثل PayPal استفاده کنید.

هرچند PayPal در برخی کشورها خدمات ارائه نمی‌کند، با اینکه در صد کشور جهان حضور دارد و از ۲۶ واحد پولی پشتیبانی می‌کند، ولی به برخی کشورها خدمات نمی‌دهد؛ مثل سوریه، ایران، ترکیه، غنا، لیبی و سودان.
این‌ها کشورهایی هستند که پشتیبانی نمی‌شوند و PayPal با آن‌ها کار نمی‌کند. کشور ما هم جزء این گروه است و ما هم نمی‌توانیم مستقیم با PayPal کار کنیم، یعنی شما نمی‌توانید در PayPal اکانت بسازید و شماره حساب بانک ملی یا ملت خود را بدهید.
شما مجبور هستید از MasterCard یا Visa card استفاده کنید و هویت و حسابی خارج از ایران را در اختیار آن‌ها بگذارید و با آن کار کنید یا می‌توانید از اکانت‌ کسانی که در PayPal عضو هستند، استفاده کنید، مثلا می‌توانید از ایمیل ما استفاده کنید، آن را در اختیار مشتری خود بگذارید و از او بخواهید که به شما پول بدهد.

پس برای انتقال مبالغ پایین، تمرکز و برنامه خود را روی PayPal‌ بگذارید.
می‌توانید از روش‌های دیگری مثل ارزهای دیجیتال یا شرکت‌ها و واسطه‌های دیگری هم که خدمات ارائه می‌کنند، استفاده کنید اما با توجه به قدرت PayPal و توان آن در پوشش دادن خدمات مورد نیاز شما، من در این فایل فقط به آن پرداختم.

برای کارهای صادراتی خود، شروع آن، کارهای اجرایی آن و سایر مسائل مربوط به صادرات، می‌توانید در جلسات آموزشی ما -به‌خصوص در تهران- شرکت کنید و از مشاورین ما بهره بگیرید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ