چگونه یک تاجر حرفه ای باشیم؟

چگونه یک تاجر حرفه ای باشیم؟

یکی از  مهم ترین اخلاقیات تاجران ایرانی، مخصوصا مبتدی‌ها، این است که روی تعداد محصول زیادی کار می‌کنند. اگر بپرسید واردکننده چه چیزی هستید؟ می‌گوید همه چیز از چین می‌آورم. می‌گویی خب کارت چیست؟ می‌گوید کارم بازرگانی است…

ویژگی تاجر حرفه ای چیست؟

اگر به خاطر داشته باشید زمانی شغلی به نام شغل آزاد داشتیم. راننده تاکسی هم می‌گفت شغل من آزاد است، کارخانه‌دار هم می‌گفت شغل من آزاد است. در حال حاضر بازرگانی، این ویژگی را دارد. مثلا شخصی شرکتی دارد که تراکت چاپ می‌کند و کار او طراحی تراکت است. وقتی از او می‌پرسید شغل شما چیست؟ می‌گوید شرکت بازرگانی دارم. این مسئله در ما ایرانی‌ها رسوخ کرده، درحالیکه کاملا غلط است.
یک تاجر باید تاجر یک محصول باشد نه اینکه هر چه به دستش رسید انجام دهد.

حالا چه اتفاقی می‌افتد؟ شما می‌خواهید تجارت کنید، مثلا تجارت آلو می‌کنید. مشتری می‌گوید من آلو، توت‌خشک و قیسی می‌خواهم. می‌توانید برای من آماده کنید؟ ایرانی بودن شما باعث می‌شود که بخواهید محصول را برای او جور کنید. درحالیکه اگر دقت کنید جورکردن شما اشتباه است.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا اشتباه است؟ اگر این کار را بکنیم که حاشیه سود بیشتری داریم و جنس بیشتری می‌فروشیم.
دقت کنید. شما تاجر آلو هستید. تخصص شما روی آلو است. شما تأمین‌کننده‌های آلو را می‌شناسید.
اگر فقط درباره آلو با مشتری صحبت کنید، خیلی راحت اعتماد او را جلب می‌کنید و خیلی راحت یک محصول رقابتی به او می‌دهید و خیلی راحت سود می‌کنید.
اما اگر کشمش را وارد کنید، خودتان در این زمینه حرفه‌ای نیستید و نمی‌توانید روی کشمش اعتماد مشتری را جلب کنید. درنتیجه دیگر در زمینه آلو هم به شما اعتماد نمی‌کند.

ویژگی تاجر حرفه ای چیست؟

اگر مشتری یک دسته محصول از شما خواست، یعنی به جز محصول خودتان محصولات دیگری هم خواست، بگویید من ندارم. لااقل بگویید دفعات بعد برایتان آماده می‌کنم. دفعه اول روی همان محصول خودتان با او کار کنید و از او سود بگیرید و پول درآورید. دفعات بعد با دوستان دیگر در آراد همکاری کنید و بعد بیشتر سود کنید. حتی در دفعات اول او را به آرادی‌ها معرفی نکنید. چرا؟ اگر آن همکاری آرادی به هر دلیلی خرابکاری کند و معامله‌ اش با آن شخص به مشکل بخورد، این قضیه محصول شما را هم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. آن مشتری دیگر با شما هم کار نمی‌کند.
پس تنها روی یک محصول کار کنید. همان محصولی که برای خودتان است. از اضافه‌کردن محصولات دیگران، از طمع‌کردن الکی جدا پرهیز کنید. حتی اگر مشتری گفت برای من جور کن. بگویید بزرگوار، تخصص من در این زمینه است. حتی اگر گفت آشنا داری هم بگو ندارم. می‌پرسم و اگر پیدا شد به شما معرفی خواهم کرد. حتی در دفعات اول هم آرادی‌ها را معرفی نکنید. خودتان معامله‌تان را انجام دهید و سود کنید. در آینده هم خدا بزرگ است.

پس، از چند محصوله شدن هم در شروع کارتان و هم در معاملات تان به شدت پرهیز کنید. کار شما و اعتمادسازی را برای شما سخت می‌کند و سنگ بزرگی می‌شود که نشانه نزدن است. این اولین بحث امشب بود.

باید ها و نباید های درج لیست قیمت روی سایت

بحث دوم قراردادن لیست قیمت روی سایت است. باید از دو بعد به این موضوع نگاه کنید. بعد اول فنی، سئو؛ “تایم این سایت” را بالا می‌برد، قدرت سایت را خوب می‌کند و موضوعات دیگری که من اصلا درباره آن صحبت نمی‌کنم. تخصص مهندس زیارکلائی است و خیلی خوب درباره آنها توضیح می‌دهد. پس لازم نیست من وارد آن شوم.
از این دید، قراردادن لیست قیمت روی سایت کار خوبی است. ولی از دید تجاری قراردادن لیست قیمت روی سایت توصیه نمی‌شود. چرا؟ وقتی شما لیست قیمت می‌گذارید، مثلا قیمت می‌گذارید هزار تومان. کافی است سایت دیگری ۹۹۹ تومان قیمت بگذارد. شما حذف می‌شوید و دیگر فن‌بیان، قدرت ارتباط، قدرت قرارداد شما، سی‌ آر‌ ام و ارتباط با مشتری و همه و همه از بین می‌رود. چون مشتری اصلا با شما تماس نمی‌گیرد که بخواهد اینها را ببیند و بیشتر به شما اعتماد کند. پس مشتری‌ها را به راحتی از دست می‎دهید.

باید ها و نباید های درج لیست قیمت روی سایت

لیست قیمت را از بعد فنی روی سایت قرار دهید، اما بنویسید قیمت‌ها قطعی نیست و برای گرفتن قیمت قطعی با ما در ارتباط باشید. یعنی کاری کنید که با شما تماس بگیرند. در اینجا، اولا می‌توانید شماره او را نگه دارید و آن را در چرخه پیگیری‌های تان قرار دهید تا به پول برسد. دوما می‌توانید فن‌بیان، اعتمادسازی، قدرت و همه و همه را به رخ بکشید. در اینجا رقابت شما با سایرین فقط بر سر قیمت نیست. روابط‌ عمومی، مدیریت مشتری، پیگیری و خیلی پارامترهای دیگری که داریم روی آن کار می‌کنیم، (نسبت به بازار سنتی ایران) روی آن تخصص داریم و باعث برتری ما نسبت به رقبا می شود.
دیگر محل اختلاف تنها قیمت نیست؛ حالا فن‌بیان من، قدرت من در نگه‌ داشتن مشتری، خدماتی که من به مشتری می‌دهم نسبت به همه همکارانم به چشم می‌آید. حتی اگر از چند تن از همکاران و رقبا هم گران‌تر بدهم، شاید این ویژگی‌های من باعث شود مشتری تحریک شود و با من کار کند.
پس قراردادن لیست قیمت از این باب کار خوبی نیست و اگر می‌خواهید به خاطر موضوع سئو، لیست قیمت خود را قرار دهید، به نحوی این کار را انجام دهید که مشتری متوجه شود حتما باید با شما تماس بگیرد.

امیدوارم باهوش باشید و این نکات را به خوبی رعایت کنید و پول درآورید. برای پول‌درآوردن، شروع‌کردن و مسائلی از این دست می‌توانید با من در ارتباط باشید. من علیرضا شعبانی، قائم‌مقام مجموعه آراد هستم.

برای ارتباط و دریافت مشاوره از استاد شعبانی می توانید با شماره ذیل تماس حاصل نمایید:

قائم مقام آراد

فایل صوتی توضیحات استاد شعبانی، قائم مقام گروه شرکت های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 پاسخ