آراد برندینگ به شما کمک می کند درآمدهایتان را چندین برابر افزایش دهید.

با ارسال عدد ۲ به سامانه ۳۰۰۰۲۱۱۹
آراد برندینگ

چرا وارد بازارهای صادراتی شویم؟

اهمیت صادرات برای افزایش سود

امروز می‌خواهیم درباره تجارت‌ های صادراتی صحبت کنیم. بسیاری از افراد تمایل پیدا کردند که از امروز آغاز به کار کنند. این گزینه بسیار خوبی است که ترس‌ها را کنار گذاشتید و می‌خواهید برای ورود به بازارهای صادراتی، شروع به کار کنید.

این بسیار مهم است که مشتری‌های خود را افزایش بدهیم، بیشتر بفروشیم و بیشتر سود کنیم. اما آیا فقط می‌توان در بازار داخلی کار کرد یا باید بازارهای صادراتی را نیز در نظر بگیریم؟
یقینا هرقدر جامعه هدف ما و جامعه‌ای که می‌خواهیم در آن کار کنیم و مشتری داشته باشیم، بزرگتر باشد، یعنی حجم مشتری‌های ما افزایش پیدا کند، سودهای بیشتری هم حاصل خواهیم کرد.

لزوم توجه به سطح معیشت جامعه هدف

بسیاری از کسانی که در شهرستان زندگی می‌کنند -در اینجا بحث تجارت سنتی را مطرح می‌کنیم- می‌گویند: پول در تهران است، باید در تهران کار کرد تا به درآمدی رسید. چرا می‌گویند باید به تهران برویم؟ چون تهران جمعیت بیشتری دارد و فروش یک محصول در تهران، بسیار ساده‌تر از فروش در شهرستان است.
یک باند ضبط را در نظر بگیرید که چهل میلیون تومان قیمت داشته باشد. این باند چهل میلیون تومانی را در تهران راحت‌تر می‌توان فروخت تا اینکه به یک شهرستان برویم و بگوییم: یک باند ضبط داریم که چهل میلیون تومان قیمت دارد! چون افرادی که در این فضا زندگی می‌کنند، درآمدهای پایین‌تری دارند، قدرت و توان خرید چنین باندی را ندارند.
پس نیاز است در جامعه‌ای [فعال] باشیم، در جامعه‌ای تبلیغ کنیم و خودمان را به مشتری‌ها معرفی کنیم که افراد آن جامعه، پول بیشتری داشته باشند. آیا کشورهای عربی سرمایه‌دارترند یا مردم ایران؟ آیا تا به حال به این موضوع نگاه کردید و این را بررسی کردید که وضع زندگی آن‌ها یا ماشین‌هایی که سوار می‌شوند، چگونه است؟ درآمدهایی که به‌دست می‌آورند، چقدر است؟
یک راننده تاکسی که در عراق رانندگی می‌کند و درآمد کسب می‌کند، ماهانه چیزی حدود چهل تا شصت میلیون تومان -به پول ایرانی- درآمد دارد. یعنی اگر او با حقوق یک ماه خود، با چهل تا شصت میلیون تومانی که به‌دست می‌آورد، در ایران زندگی کند، حساب کنید که با این پول چه کارهایی می‌تواند بکند. چند روز می‌تواند در هتل‌های خوب اقامت کند؟ در یک ماه چه غذاهای خوبی می‌تواند بخورد؟ در حالی که اگر همین فرد بخواهد در کشور خودش هزینه‌های لازم را صرف کند، مانند یک ایرانی زندگی خواهد کرد و تفاوت آن‌چنانی ندارد. البته وضعیت زندگی عراقی‌ها کمی بهتر است، به این دلیل که قیمت‌ها در آنجا ثابت است.

تفاوت ارزش پول ایران با سایر کشورها و تأثیر آن بر صادرات

این بسیار مهم است که ما بتوانیم پول خارجی‌ها را وارد ایران کنیم، یقیناً عددهای بسیار بهتری به دست می‌آوریم که برای آن‌ها هم پولی نیست. اگر شما یک کارمند یا راننده تاکسی را در ایران درنظر بگیرید، دو میلیون، سه میلیون یا نهایتاً چهار میلیون تومان درآمد دارد. چقدر طول می‌کشد که با این پول، به یک عدد چهل میلیون تومانی برسد؟
در حالی که آن افراد [خارجی] هم به همان میزان کار می‌کنند، اما درآمدهای آن‌ها بسیار بسیار بالاتر است. این درآمد بالا به این خاطر است که ارزش پول ایران پایین است و ارزش پول آن‌ها برای ما ایرانی‌ها بالاست.
اکنون برای ما، قیمت دینار با دلار تقریباً یکسان شده است و این خوب است. فضا و فرصت بسیار خوبی ایجاد شده که ما بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم و از کشورهای همسایه خودمان پول دریافت کنیم.

 

بزرگترین واردکنندگان کالاهای ایران

شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که رتبه اول صادرات ما به کدام کشور است. دومین کشوری که بیشتر به آن صادر می‌کنیم، کدام است و سومین و چهارمین کشور کدامند. شاید این آمارها را نداشته باشید. خوب است این را بدانید که چین یکی از کشورهایی است که ما بیشترین صادرات را به آن داریم. شاید بپرسید: «مگر می‌شود؟ این کالاهای چین است که دائماً به ایران وارد می‌شود». طبعاً شما در چین نیستید که ببینید اجناس ایرانی هم در آنجا توزیع می‌شود.

همچنین بخوانید:  افزایش فروش محصولات در بازار رقابتی

چرا چین؟

چین جمعیت بسیار بزرگی دارد که تقریباً به دو میلیارد نفر می‌رسد. این عدد بسیار بزرگ است. بنابراین فروش یک محصول در چین ساده است و ما کار شاقی انجام نمی‌دهیم. به‌راحتی آب خوردن می‌توانیم محصولی را به چین ارسال کنیم. اگر شما کمی وارد تجارت بین‌الملل بشوید، هر روز ایمیلی از کشور چین دریافت می‌کنید که: «ممکن است این جنس‌تان را برای کشور ما بفرستید؟ چه شرایطی دارد؟ قیمت‌ها و تعرفه‌ها چگونه است؟»
همه این‌ها را از شما می‌پرسند تا با شما همکاری کنند. یعنی خود آن‌ها داوطلب‌اند که از ایران جنس بگیرند و [به کشورشان] ببرند. به دلیل جمعیت [بالایی] که دارند و نیازی که مردم آن کشور دارند، ناچارند که جنس زیادی وارد کنند.
یک خانواده ده‌نفری را در نظر بگیرید. این خانواده ده‌نفری چقدر برنج مصرف می‌کنند؟ درکل چقدر آب و خوراک مصرف می‌کنند؟ فضایی که استفاده می‌کنند، چقدر است؟ مسکن آن‌ها باید چگونه باشد؟ در مقایسه با خانواده‌ای که دو نفر جمعیت دارد و متشکل از یک زن و شوهرند، این‌ها چقدر خرج دارند؟
به این نگاه کنید که چین جمعیتی دو میلیاردی و ایران جمعیتی هشتاد میلیونی دارد. پس تفاوت بسیاری وجود دارد. آن‌ها خواهان جنس بیشتری هستند و ما هرقدر که تولید کنیم، به‌راحتی می‌توانیم به آن‌ها جنس بفروشیم. پس این حوزه را مدنظر داشته باشید.

صادرات به کشورهای آسیایی

و اما کشور دیگر [در زمینه صادرات] عراق است. عراق همسایه ماست و می‌بینید که مدیران ارشد کشور ما علاقه شدیدی دارند که با این کشور ارتباط زیادی برقرار کنند و فرصت بسیار خوبی ایجاد کردند تا ما بتوانیم به درآمدهای بیشتری دست پیدا کنیم و محصولات داخلی را به این کشور صادرات کنیم.
امارات، افغانستان و کره جنوبی هم جزء کشورهایی هستند که به آن‌ها صادر می‌کنیم. پس این کشورهای آسیایی را در نظر داشته باشید. البته فعلاً در این وضعیت تحریم‌ها، میزان صادرات ما به کره جنوبی بسیار بسیار کم شده و تقریباً پنجاه درصد کاهش پیدا کرده است. ولی [وضعیت صادرات به] افغانستان خوب است. [صادرات به] امارات هم به دلیل شرایط امروز، کمی کاهش پیدا کرده است، اما در مجموع بسیار خوب است. ترکیه نیز از کشورهایی است که ما صادرات خوبی به آنجا داریم.

برقراری ارتباط مناسب با واردکنندگان

کشورهای آسیایی را در نظر بگیرید و زبان‌های آن‌ها را هم بشناسید. مثلاً در کشور عراق به زبان عربی صحبت می‌کنند. اگر ما می‌خواهیم جنسی را به چین ارسال کنیم، باید با زبان انگلیسی کار کنیم. اگر می‌خواهیم به امارات ارسال کنیم، باید هم با انگلیسی و هم با عربی کار کنیم. اگر می‌خواهیم به ترکیه ارسال کنیم، باید ترکی و انگلیسی ما بسیار خوب باشد و سایت‌هایی به این زبان‌ها داشته باشیم تا آن‌ها بتوانند با ما ارتباط برقرار کنند. ولی اگر سایت من فارسی باشد و بخواهم جنسی را به این کشورها ارسال کنم، طبعاً این افراد نمی‌توانند با من ارتباط برقرار کنند.
البته درصد کمی -تقریباً یک یا دو درصد- هستند که حتی اگر شما سایت فارسی هم داشته باشید، با شما ارتباط برقرار می‌کنند. اما حجم کمی است و نمی‌توان به‌عنوان یک ساختار از آن استفاده کرد، برنامه‌ریزی کرد و جلو رفت.
در مجموع خوب است بدانید که ۹۷ درصد صادرات ما به کشورهای اروپایی و آسیایی است و تنها ۳ درصد به کشورهای آفریقایی، آمریکا و اقیانوسیه کالا ارسال می‌کنیم. و خوب است بدانید که از مجموعِ ۹۷ درصد صادرات به آسیا و اروپا، ۹۳ درصد مربوط به آسیاست و ما فقط ۴ درصد به اروپا کالا ارسال می‌کنیم.
با این حال، خوب است که پاکستان و عمان را هم مدنظر قرار بدهید. در سال‌های اخیر صادرات خوبی هم به این دو کشور داشته‌ایم. بیایید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

همچنین بخوانید:  راهکارهای افزایش فروش

کسب سود بیشتر و آسان‌تر با بزرگتر بودن جامعه هدف

هرقدر جمعیت ما بیشتر باشد، یعنی هرقدر جامعه هدف ما بزرگتر باشد، بهتر است یک اقیانوس یا استخر یا هر فضایی را در نظر بگیرید. فرض کنید داخل این استخر یا فضا، پنجاه ماهی باشد و من بخواهم ماهی‌گیری کنم. قلاب‌هایی دارم و می‌خواهم شروع به ماهی‌گیری کنم. فرض کنید پنجاه ماهی در یک فضای سه یا پنج هزار متری است. حالا تعداد ماهی‌ها را دو برابر، چهار برابر یا حتی بیست برابر کنید.
و حالا بگویید جمعیت آسیا یا اروپا چقدر است؟ آیا من باید فقط از کشور هشتاد میلیونی خودم ماهی صید کنم یا اینکه، ماهی‌ها را بیشتر کنم و بخواهم سه یا چهار میلیارد ماهی داشته باشم؟
پس این بسیار مهم است که ما بتوانیم حجم مشتری‌های خود را بیشتر کنیم. از فضایی که بزرگتر است، راحت‌تر می‌‌توان به درآمد رسید. به کمی هوش و فکر نیاز دارد، به عقل معاش نیاز دارد تا این حرف من را بفهمید؛ از این تعداد ماهیِ زیاد، راحت‌تر می‌توان پول به‌دست آورد تا اینکه بخواهید در یک استخر کوچک‌تر کار کنید.
جالب است بدانید که ما در یک سال، بیش از ۹ میلیارد دلار فقط به چین صادرات داشتیم. همین حدود را به کشوری مثل عراق صادرات داشتیم. یعنی اگر فقط این دو کشور را در نظر بگیرید، می‌توانید عدد‌های بسیار بالایی به دست آورید. هر محصولی که تولید کنید، هر محصولی که داشته باشید و بخواهید صادرات و یا تجارت آن را برعهده بگیرید، به‌راحتی می‌توان به عراق و چین ارسال کرد، به‌راحتی می‌توان به پاکستان و عمان و یا ترکیه ارسال کرد.

معایب بازاریابی و تجارت سنتی

مدلی که بیشتر مردم به دنبال آن هستند، این است که به امارات یا قطر بروند و بازاریابی حضوری انجام بدهند. اگر شما بخواهید سفر سه‌روزه‌ای به امارات یا دوبی بروید، تقریباً ۳۰ میلیون تومان هزینه خواهد داشت. در حالی که شما می‌توانید با همین مبلغ، به جای سه روز، ساختار دو ماه [کارتان] را ایجاد کنید. اما سه روز به آنجا می‌روید و چیزی هم به دست نمی‌آورید. نمی‌توانید آن‌چنان که باید بفروشید، چون جامعه هدف‌تان را پیدا نمی‌کنید.
اما وقتی در فضای اینترنت کار می‌کنید، وقتی برندسازی می‌کنید، مشتری‌ها، آن‌هایی که پول دارند و خواهان محصول شما هستند، به دنبال شما می‌گردند و شما را پیدا می‌کنند. در حالی که شما می‌خواهید به یک کشور غریبه بروید و آنجا بازاریابی کنید تا جامعه هدفی را پیدا کنید که شاید از شما بخرند یا نخرند، نقدی بخرند یا نسیه و بخواهند چگونه با شما کار کنند.
بنابراین این تکنیک‌ها بسیار مهم است و امیدوارم که شما هم یاد بگیرید و مانند سایر آرادی‌ها که با برنامه‌ریزی‌های ما به‌درستی جلو می‌روند، کارهای خودتان را پیش ببرید.
امیدوارم نکته‌هایی که گفته می‌شود، به‌درستی بفهمید و از همین امروز یک گام بردارید. حتی با تعداد سایت‌های اندک هم شروع به کار کنید و در آینده، تعداد سایت‌های خود را بیشتر کنید.
اگر پکیج صادراتی کاملی خواستید که بسم الله بگویید و شروع کنید، حتماً با نیروهای فنی ما ارتباط برقرار کنید. پکیج کاملی که تمام زیرساخت‌های شما در آن خواهد بود، برای شما ساخته می‌شود و می‌توانید کاملاً حرفه‌ای کار خود را شروع کنید.

 


آراد برندینگ


در همایش هایمان به شما می آموزیم به آسانی وارد دنیای پرسود صادرات شوید.

برای تکمیل فرم ثبت نام کلیک نمایید.


آموزش صادرات

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ