🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

نحوه ارسال بار به خارج از کشور

وقتی یک مشتری صادراتی با شما ارتباط برقرار می‌کند، یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که در ذهن‌تان شکل می‌گیرد این است که چگونه باید بار را برای او ارسال کنید، مثلا یک مشتری از آسیای شرقی به شما پیام می‌دهد، از اندونزی یا چین.
برای شما سوال پیش می‌آید که بار چگونه باید برای او ارسال شود؟ اگر همین مشتری در اروپا یا روسیه باشد، چگونه ارسال می‌شود؟ به عراق و افغانستان چگونه ارسال می‌شود؟
در شروع کار که هنوز مسلط نیستید، یکی از مهم‌ترین سؤالات و دغدغه‌ها، این است که نمی‌دانید چگونه باید نحوه ارسال را برای مشتری توضیح دهید.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

ارسال هوایی

به‌طور کلی، در صادرات بار به چهار حالت ارسال می‌شود.
در یک روش، به‌صورت هوایی ارسال می‌شود که معمولا مخصوص بارهایی است که حجم‌شان بسیار کم است.
هزینه حمل هوایی بسیار بالاست، به‌گونه‌ای که اگر حجم محصول مقداری بالا باشد، هزینه حمل به‌قدری زیاد می‌شود که اصلا معامله امکان‌پذیر نیست.
اگر بخواهید سنگ فیروزه خاصی برای مشتری‌تان بفرستید یا نیم کیلو زعفران بفرستید، در این حالت‌ها می‌توانید هوایی ارسال کنید.

حالت دوم، روش دریایی است که بهترین، ارزان‌ترین و پرکاربردترین روش ارسال بار است. معمولا بارهای بزرگ -بسته به مقصد- از طریق دریا ارسال می‌شوند. در این روش هزینه‌ها پایین‌تر است، البته طول مسیر کمی بیشتر می‌شود؛ مثلا شاید چهل تا پنجاه روز طول بکشد تا یک بار به شرق آسیا برسد.
اگر بخواهیم باری را از طریق جنوب به روسیه بفرستیم، شاید دو ماه طول بکشد تا برسد و خطرات جالبی مثل دزدان دریایی را هم در پی دارد.
شاید فکر کنید دزدان دریایی فقط در فیلم‌ها هستند، ولی واقعا وجود دارند و برخی مسیرهای آبی را ناامن کرده‌اند.

حمل بار با قطار

روش سوم استفاده کردن از مسیر ریلی و ارسال بار با قطار است.
معمولا بارهایی را که حجم پانصد تن به بالا دارند، با قطار ارسال می‌کنند؛ مثل بار گندم یا آرد که مجوزهای لازم را دریافت و با قطار ارسال می‌کنند.
برای بارهای کوچک در حد پنج یا ده تن کسی به‌سراغ قطار نمی‌رود؛ چون در یک واگن حدود شصت تا هفتاد تن محصول جا می‌شود، پس کسی برای پنج یا ده تن، به‌سراغ ارسال ریلی نمی‌رود.

ارسال بار زمینی

در ارسال زمینی از کامیون یا به‌اصطلاح کف‌کش استفاده می‌کنیم و با این روش، از پنج تا بیست تن بار را می‌فرستیم.
به‌طور مثال اگر شما با عراق و افغانستان کار می‌کنید، روش ارسال شما زمینی خواهد بود و شما برای ارسال به عراق و افغانستان، تحت هیچ شرایطی از مسیر دریایی یا ریلی استفاده نمی‌کنید، بلکه از طریق مسیر زمینی می‌فرستید.
اگر بخواهید یک بار را در بغداد تحویل بدهید، به‌راحتی می‌توانید در یک هفته تحویل بدهید و این کار بسیار ساده است.
اگر شما بخواهید با اروپا کار کنید، ارسال بار از طریق دریا توجیهی ندارد، بنابراین باید زمینی بفرستید، حتی به بلغارستان و دانمارک هم از طریق مسیر زمینی بار می‌فرستید.
اما اگر بخواهید با کشور هند کار کنید، از بندر چابهار استفاده می‌کنید و از مسیر دریایی می‌فرستید.
یا اگر بخواهید با چین کار کنید، دریایی می‌فرستید و از این مسیرها استفاده می‌کنید.

ارسال بار به خارج از کشور

باید بدانید که به‌طور کلی ما چهار مسیر داریم و با توجه به مقصد و حجم بار تصمیم می‌گیریم که از کدام مسیر استفاده کنیم، پس از اینکه مقداری کار کنید و به چند کشور محصول ارسال کنید، به‌راحتی درمی‌یابید که بهتر است از چه مسیری استفاده کنید.
اگر مشتری به شما زنگ زد و از شما درخواست ارسال بار کرد، روش ارسال را به‌صورت کلی برای او توضیح دهید.
مثلا به‌صورت کلی به مشتریان آفریقایی و کشورهای آسیای شرقی بگویید دریایی ارسال می‌کنید، به اروپایی‌ها بگویید زمینی و به مشتریان روسیه بگویید -بسته به حجم بار- زمینی یا دریایی ارسال می‌کنید.
هم‌چنین به‌صورت کلی بگویید که به برزیل، آمریکا و کانادا از طریق مسیر دریایی ارسال می‌شود.
بعد به‌صورت جزئی بررسی کنید، یعنی بگویید: «حالت معمول این است که ما به این شکل می‌فرستیم، اما مورد شما را بررسی می‌کنیم».
کافی است با یک شرکت ترخیص‌کار یا شرکتی که کار حمل‌ونقل و امور گمرکی را انجام می‌دهد و مسیرهای قانونی را برای شما طی می‌کند، ارتباط برقرار کنید و از آن‌ها بپرسید، به‌راحتی شما را راهنمایی می‌کنند تا بدانید از چه مسیری می‌توانید بار خود را ارسال کنید.

اگر در پاسخگویی به مشتری‌های صادراتی خود به مشکلی برخوردید و ابهام یا سؤالی داشتید، می‌توانید با پشتیبان‌های من در ارتباط باشید تا شما را کامل راهنمایی کنند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ