آراد برندینگ به شما کمک می کند درآمدهایتان را چندین برابر افزایش دهید.

با ارسال عدد ۲ به سامانه ۳۰۰۰۲۱۱۹
آراد برندینگ

مسیرهای ارتباطی مشتریان و پاسخگویی مناسب

معمولاً مشتری­ها در مسیرهای مختلفی با شما ارتباط می­گیرند. امشب می­خواهم در مورد آن مسیرها، در مورد جواب دادن به آنها و دسته بندی مشتری­ها توضیحاتی را برای شما ارائه کنم تا خیلی راحت­تر و بهتر بتوانید آنها را راهنمایی کنید.

به طور کلی مشتری­ها به دو صورت با شما ارتباط می­گیرند:

  • یا به شما زنگ می­زنند.
  • یا به شما پیام می­دهند.

معمولاً آدم­های قوی­تر، آدم­های جدی­تر، آدم­های ریل­تر، ارتباطشان از طریق تلفن است و آدم­های ضعیف­تر، بعضاً فیک، ارتباطشان از طریق پیام خواهد بود.

این پیام ممکن است پیامک باشد، ممکن است تلگرام باشد، ممکن است واتساپ باشد و یا در موارد خاص اینستاگرام. پس به صورت کلی در گروه است یا تلفن می­زنند یا به شما پیام می­دهند.

چند تا نکته وجود دارد:

نکته اول: وقتی که از طریق تلفن ارتباط می­گیرند ارتباط خیلی سریع پیش می­رود. یعنی شما صحبت­هایی که با یک مشتری می­توانید در یک تماس ۶، ۷ دقیقه­ای انجام بدهید شاید دو ساعت، ۳ ساعت چت زمان بخواهد و این چون تا او جواب بدهد و شما جواب بدهید و وسطش یکی آفلاین بشود شاید دو روز هم طول بکشد. پس تماس­های تلفنی خیلی سریع­تر از پیام­ها پیش می­رود و شما نیاز است که در تلفن آدم قوی­تری باشید. مشتری هم قوی­تر است و شما زمان فکر ندارید. ولی وقتی پیام در تلگرام به شما زده می­شود، پیامک برای شما می­شود، شما وقت داری فکر کنی، سرچ کنی، از تأمین کننده­ات بپرسی، پس زمان داری و مشکل برایت کمتر پیش می­آید. باید چه بکنید؟

نکته دوم: مشتری از هر مسیری ارتباط گرفت با همان مسیر باید با او ادامه بدهید. اگر به شما پیام در تلگرام می­دهد نمی­توانید به او بگویید زنگ بزن. در همان تلگرام جوابش را به او بدهید، بگذارید چند روز طول بکشد، در همان پیامک با او پیش بروید. چه در پیگیری و چه در پاسخ دادن. ولی وقتی زنگ می­زند دوباره باید در تماس با او ادامه دهید چون این شخص، این کاراکتر، تماسی است. یک کاراکتر پیامی و تلگرامی نیست، پس اشتباه نکنید، او را به تلگرام جابجا نکنید. وقتی در تلگرام به شما پیام می­دهند شما وقت دارید فکر کنید، آنالیز کنید و یک جواب خوب به آنها بدهید.

مسیرهای ارتباط با مشتری

مسیرهای ارتباطی مشتریان و نحوه پاسخگویی مناسب

برای اینکه راحت باشید چه بکنید؟

اولاً اولویت را به آنهایی بدهید که تماس می­گیرند چون قطعاً مشتری­های اصلی در تماس هستند پس اولویت را به تماس­ها بدهید. دوماً به صورت مرتب به پیام­هایتان جواب بدهید. آنلاین نبودن بهتر است، وقتی آنلاین هستید چت می­شود و چت زمان زیادی را از شما می­گیرد.

همچنین بخوانید:  نحوه ارتباط تلفنی با مشتری

مخصوصاً اگر خانم هستید، به خانم­ها توصیه می­کنم اصلاً عکسشان را روی پروفایل­هایشان نگذارند اگر هم می­گذارند عکس رسمی بگذارند. عکس­های شخصی به درد پروفایل­های شخصی می­خورد به درد پروفایل­ کاری نمی­خورد. پس بیائید به صورت رندم مثلاً دو ساعتی یکبار جواب پیام­هایتان را بدهید، ساعتی یک بار جواب بدهید. آنلاین نباشید که چت بشود. آنلاین نباشید که حرف­ها طولانی بشود. یک وقت به خودتان می­آئید و می­بینید که ۵ ساعت، ۶ ساعت چت کردید، اما بی­فایده. با مشتری­ای که خیلی هم ریل نبود داشت فقط  از شما دیتا می­گرفت.

مسیرهای ارتباط با مشتری

پس یک زمانی بگذارید جواب چت­ها را بدهید، جواب پیام­ها را بدهید. اصلاً پیام­ها را از دست ندهید، طولانی است مشتری­هایش کوچکتر هستند اما در آن مشتری است. شاید ۳ سال پیش اگر فایل­های من را پیدا کنید در آنجا می­گفتم جواب شبکه­های اجتماعی را ندهید مشتری­هایش فیک هستند. اما واقعاً الان دیگر نمی­شود گفت. خیلی­ها سراغ تلگرام رفتند، پس جوابشان را بدهید اما چت نکنید.

زمان زیادی را از دست ندهید، جوابشان را بدهید ولی نه آنلاین، به لحظه. برای خودتان زمان بخرید، مشتری اگر ریل باشد می­ماند، از دستش نمی­دهید. اگر فیک باشد می­رود، هیچ اهمیتی ندارد. و سعی کنید مشتر­های تلفنی­تان را از مشتری­های چتی­ خودتان بیشتر دقت کنید، بیشتر اهمیت بدهید، چون مشتر­های اصلی­تان آنجا هستند و مشتری­های فیک­تان در کنار مشتری­های واقعی در چت و در تلگرام به شما پیام خواهند داد.

اگر در ارتباط با مشتری­ هایتان دقت بکنید می­توانید امیدوار باشید که اعتمادشان را جلب کنید، می­توانید امیدوار باشید که پول در بیاورید و می­توانید امیدوار باشید که وضعتان خوب بشود.

اگر خواستید پول در بیاورید و اگر خواستید وضعتان خوب باشد می­توانید با من در ارتباط باشید.

من علیرضا شعبانی، قائم مقام مجموعه آراد هستم.

برای ارتباط و دریافت مشاوره از استاد شعبانی می توانید با شماره ذیل تماس حاصل نمایید:

قائم مقام آراد

فایل صوتی توضیحات استاد شعبانی، قائم مقام گروه شرکت های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.


آراد برندینگ


در همایش هایمان به شما می آموزیم به آسانی وارد دنیای پرسود صادرات شوید.

برای تکمیل فرم ثبت نام کلیک نمایید.


آموزش صادرات

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ