🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

مزایای بندر چابهار

اسکله‌های شهید رجایی و شهید باهنر از بزرگترین اسکله‌های ایران هستند، اگرچه من اصلا آن‌ها را دوست ندارم و اسکله چابهار را ترجیح می‌دهم، به شما هم پیشنهاد می‌دهم که به جای اسکله‌های شهید رجایی و شهید باهنر، به چابهار توجه کنید.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

اسکله‌های شهید رجایی و شهید باهنر در بندرعباس کنار هم قرار گرفته‌اند، ظرفیت‌های خوبی دارند، اما عیب‌های بسیاری هم دارند و اسکله‌های بسیار نامناسبی هستند؛ چون ظرفیت بارگیری‌های بزرگ را ندارند و کشتی‌های بزرگ نمی‌توانند به آنجا بروند، مشکل بُعد مسافت و داستان‌های تنگه هرمز هم اضافه بر این‌ها وجود دارد و کشتی‌ها می‌ترسند که در تنگه هرمز به آن‌ها حمله کنند، بنابراین به اینجا نمی‌آیند، حتی اگر مجبور باشند به جبل‌علی بروند.

در بندرعباس امکانات لجستیک وجود ندارد یا بسیار ضعیف است و کشتی‌های بزرگی که به اینجا می‌آیند، گرفتار می‌شوند و مشکلات بسیاری پیدا می‌کنند چون draft آب در آنجا پایین است و با چنین عمقی، نمی‌توانید کشتی‌های بزرگ را راحت بارگیری کنید؛ چون آنجا خلیج است و همان‌طور که می‌دانید، بستر ماسه‌ای خلیج به‌گونه‌ای است که عمق آن کم‌کم زیاد می‌شود.
بنابراین باید اسکله را توسعه بدهند، لایروبی کنند، فضا ایجاد کنند، کشتی‌ها را با یدک‌کش بیاورند و مشکلات بسیاری دارد، اما چابهار هیچ‌یک از این مشکلات را ندارد.

بندر چابهار

چابهار یک اسکله نوظهور و بسیار قدرتمند است.
بارها در بحث‌های مختلف گفتم، برای کسانی که زرنگ‌اند و سرمایه کلانی دارند -مثلا چند ده میلیارد تومان- و می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند، چابهار یکی از بهترین موقعیت‌های سرمایه‌گذاری آینده است.
چابهار در دریای عمان است و محدودیت تنگه هرمز را ندارد، به اقیانوس وصل است، draft آبش بالاست و پنجاه تا هفتاد متر draft دارد، بنابراین بزرگترین کشتی‌های دنیا می‌توانند در این اسکله پهلوگیری کنند.

جالب است که در تحریم‌ها چابهار را استثنا کردند. هندی‌ها هم سرمایه‌گذاری می‌کنند تا چابهار را توسعه بدهند.
اگر تجهیزات چابهار به‌خوبی توسعه پیدا کند، یکی از بهترین بنادر دنیا می‌شود، چون سومین بندر بزرگ دنیا امارات است و اگر چابهار توسعه پیدا کند، می‌تواند یکی از بزرگترین بندرهای دنیا و شاید از بزرگترین بندرهای مخزنی دنیا بشود.
در آن‌ صورت می‌توانند سوخت جابه‌جا کنند و کارهایی مثل swap و مانند آن را می‌توان در آنجا انجام داد.

مزایای بندر عباس

چون اسکله‌های شهید رجایی و شهید باهنر بزرگترین بندرهای حمل‌ونقل کشوری ما هستند که خدمات ارائه می‌دهند، فعلا چاره‌ای نیست که از آن‌ها استفاده کنیم. بیشترین میزان ترانزیت در آنجا انجام می‌شود و اگر بخواهید کالایی را از بندرعباس به هر نقطه‌ای از کشور بفرستید، می‌توانید راحت تریلی پیدا کنید یا اگر بخواهید کالایی را به بندرعباس بفرستید، راننده‌ها تمایل دارند به آنجا بروند و کرایه کمتری هم می‌گیرند.
اما اگر بخواهید به یک بندر کم‌تردد و دورافتاده بفرستید، راننده‌ها تمایلی به این کار ندارند، چون می‌دانند در مسیر برگشت باری ندارند.

کشتیرانی در بندر شهید رجایی

متأسفانه اسکله شهید رجایی دیگر مانند سابق نیست.
زمانی در این اسکله می‌دیدیم که کشتی‌ها صبح تا شب برای بارگیری صف می‌بستند، اما روز به روز رفت‌وآمد کمتر شد و بعد از مدتی دیگر این اتفاق نیفتاد.
در گذشته وقتی به کشتیرانی‌ها زنگ می‌زدم و می‌گفتم: من می‌خواهم به امارات بار بفرستم، می‌گفتند: «ما مجانی به شما کانتینر می‌دهیم. چون به‌قدری کانتینر به ایران وارد و تخلیه شده و بعد به کشورهای مختلف ترانزیت شده که کانتینرهای من در اینجا خالی است، می‌خواهم آن‌ها را برگردانم و دوباره بار بزنم و بیاورم. مجانی این کار را برای شما می‌کنم، نصف THC شما را هم می‌دهم و بارتان را می‌فرستم».
در گذشته شرایط تا این حد خوب بود اما الان کانتینر نیست، چون کشتیرانی‌ای به اینجا نمی‌آید که بخواهد کانتینرش را برگرداند. ما با چنین مشکلاتی روبه‌رو هستیم، اما این هم درست می‌شود.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ