💬 می توانید آنلاین پاسخ سوالاتتان را بگیرید.

مدیریت بحرانها در روابط عمومی

مدیریت بحرانها در روابط عمومی و سازمان ها از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است .با داشتن یک مدیر خوب و با مسئولیت می توان تا حد زیادی در کار پیشرفت کرد .
تغییر ناگهانی شدید تر از حالت عادی و غافل گیری تهدید آمیز از جمله معیارهای تعریف بحران هستند و گام اول در مدیریت بحران شناخت زمینه های بحران و گرد آوری اطلاعات در زمینه های شکل گیری یا احتمال حادث شدند بحران است که نیاز به واقع بینی دارد تا خوش بینی .
بروز بحران در جوامع و سازمانها می تواند تابعی از شرایط ویژه، اضطراری و انحراف از برنامه های پیش بینی شده باشد.
معمولا بروز بحران در دو جبهه سازمان را تحت تاثیر قرار می دهد : در جبهه داخل سازمان و در جبهه خارج سازمان.
مهار بحران و مواجهه با آن در داخل سازمان وظیفه مدیرا ن ارشد و میانی و اتاق بحران سازمان است اما در بعد برونسازمانی این روابط عمومی است که می تواند با ارتباط مستمر وموثر علاوه بر جلوگیری از ایجاد شایعه، ذهن افکار عمومی را بسوی کاهش و رفع بحران سوق نماید.
برای پیش گیری از بحران باید پیش بینی کرد و راه های پیشگیری را در نظر گرفت. سازمان ها باید در درجه اول برای خود یک مدیریت بحران تعریف کنند که در مواقع مقتضی وارد عمل شوند که روابط عمومی ها قطعا یکی از مهمترین و موثرترین اعضای این تیم هستند .
تعاریف:
برای این که ابعاد مختلف مدیریت بحران را در روابط عمومی مورد بررسی قرار دهیم لازم است که واژه های بحران ، مدیریت ، روابط عمومی ، مدیریت بحران و مدیریت بحران در روابط عمومی را به اختصار توضیح دهیم .
بحران چیست:
متناسب با شرایط و مقتضیات محقین تعاریف متفاوتی از واژه ” بحران ” صورت گرفته است با این وجود عموم تعاریف بر” بروز یک حادثه غیر عادی و برجسته شدن آن در رسانه ها و افکار عمومی” متمرکز است. براین اساس بعضی بحران راحادثه ای می دانند که باعث می شود یک سازمان یا یک شرکت به شکل گسترده ونامطلوبی تبدیل به موضوع مورد توجه رسانه های ملی و بین المللی و دیگر گروه های بیرونی (مانند مشتریان ، سیاست مداران ، سهامداران ،اتحادیه های تجاری ، خانواده های کارکنان ) و همچنین خود کارکنان آن تشکیلات شود .(۱)
هر بحران از دیدگاه روابط عمومی دارای سه مرحله است : یک نقطه که اشاره به آغاز بحران دارد ، یک مرحله که در آن بحران آشکار می شود وبه مرحله ای می رسد که باید بحران را از نظر ارتباطی مدیریت کرد.” (۲)
امروزه مدیریت بحران، یکی از شاخه‌های مدیریت استراتژیک قلمداد می‌شود. مدیرانی در مواجهه با بحرانها کامیابند که علاوه بر تحصیل دانش مدیریت استراتژیک، با فنون مدیریت بحران آشنایی داشته باشند. در این میان، تجربه، پختگی و کارآزمودگی یک مدیر سهم به‌سزایی در اجرای موفق عملیات خواهد داشت؛ با این توجه که بسیاری از مدیران از قدرت روانی مواجهه با بحران برخوردارنیستند.

🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ