قیمت گذاری محصول را چگونه انجام دهیم؟

قبلا درباره درصد سود و اینکه چقدر سود بگیریم و چطوری کار بکنیم صحبت کردیم. امروز می­ خواهم ادامه همان موضوع و درباره قیمت گذاری برای شما توضیح بدهم. قواعدی که ما باید رعایت بکنیم در قیمت دادن به مشتری و این مسائل باعث می­ شود که مشتری از ما خرید بکند یا برعکس خریدی انجام ندهد. برای اینکه درکش راحت ­تر باشد و در ذهن شما بهتر شکل بگیرد سعی می­ کنم مشتری­ها را به گروههای مختلف تقسیم بکنم تا بدانید به هر گروهی باید چطور قیمت بدهید؟

قیمت گذاری محصول بر اساس قیمت تامین کننده

اولین پارامتر؛ چه مقدار از شروع خودتان می­ گذرد؟ اگر در شروع کارتان هستید، قیمتی که می­ دهید همان قیمتی باشد که از تأمین کننده گرفتید. یعنی روی قیمت، افزایشی ندهید. ولی بعد از یک مدت، شما از دو محل می ­توانید سود بکنید.

محل اول: قیمتی که دارید از تأمین کننده می­ گیرید. بخاطر اینکه زیاد از او خرید می­ کنید، از قیمت عادی که به دیگران می ­فروشد کمتر باشد، پس شما به همان قیمت تأمین کننده بفروشید در نتیجه­ اش سود کردی. پس این محل اولی که ما می ­توانیم از آن سود ببریم.

محل دوم: این است که ما از خود تأمین کننده گران­تر بفروشیم. یعنی چه با برند خودش، چه با برند خودمان، وقتی می­ خواهیم بفروشیم گران­تر بفروشیم. اگر تأمین کننده در حالت عادی ۱۰۰۰ تومان می­ فروشد ما ۱۲۰۰ تومان بفروشیم. شاید بگویید این نمی­ شود. خیلی راحت می­ شود. یکی از خوبیهای برند بودن این است. می­ گوید: “برند بشو، بیشتر بفروش، گران بفروش.”

قیمت گذاری محصول بر اساس قیمت تامین کننده

همه این اصطلاحات را شنیدید که می­ گویند: اپل، پول اسمش را می­ گیرد، وایو، پول اسمش را می­ گیرد، بنز و بی­ ام­ دبلیو پول اسمشان را می­ گیرند. با شرایط مساوی نسبت به یک برند دیگر اینها گرانتر هستند. پس برند می­ شویم، گرانتر می­ فروشیم. اصلاً برای ما مهم نیست. این براساس این بود که ما چند وقت است شروع کردیم. اوایل همان قیمت، بعد از یک مدتی، اختلاف ارزان خریدن­ مان نسبت به قیمت عادی و پس از یک مدتی اختلاف ارزان خریدن مان به گران فروختن­ مان. در این سه تا مرحله سودهای متفاوتی می­ برید.

ولی یک قیمت گذاری دیگری هم داریم. آن هم این است که مشتری می­ خواهد خرید جزئی انجام بدهد یا خرید کلی؟

قیمت گذاری محصول برای فروش عمده و جزئی

خود خرید جزئی را به ۲ دسته تقسیم می­ کنند. مشتری که جزئی می ­خرد بخاطر اینکه مصرف کننده است. مشتری که جزئی می­ خرد بعنوان سمپل.

یعنی چی؟ یک وقتی یک خانواده به شما زنگ می ­زند، کار شما هم عسل است، می­ گوید ۵ کیلو عسل می­ خواهم، می­ دانید که یک خانواده است برای مصرفش خرید کرده است. یک وقتی یک تاجر، یک عمده فروش یا یک مغازه­ دار به شما زنگ می­ زند و می­ گوید ۵ کیلو بده. این برای مصرفش نمی­ خرد، می­ خواهد محصول شما را بررسی کند و ببیند محصول شما خوب است یا بد؟

وقتی می­ خواهید به خانواده بفروشید، اگر به قیمت جزئی بفروشید هیچ عیبی ندارد. بهرحال خرده فروشی همیشه حاشیه سود بیشتری داشته است. وقتی شما یک عسل را به عمده­ فروشها ۱۷۰۰۰ تومان می­ دهید، به خانواده ۳۰۰۰۰ تومان می­ دهید. این یک چیز کاملاً طبیعی است. همیشه حاشیه سود برای مصرف کننده بیشتر بوده است. پس در حالت جزئی باید نگاه بکنیم این مشتری مصرف کننده است یا نه؟

اگر یک آدم حرفه ­ای است، یک تاجر است، می­ خواهد بعد از آن خرید کلی انجام دهد. پس باید به او قیمت کف بدهم. یادتان باشد کسانی که سمپل می­ گیرند، قیمت سمپل را می­ خواهند مساوی باشد با حالتی که عمده خرید می­ کنند. پس اشتباه نکنید و این مشتری­ های خودتان را از دست ندهید.

ولی حالا مشتری­ هایی که می­ خواهند عمده خرید بکنند. دیشب هم در مورد درصد سود صحبت کردم به این مشتریها قیمتی را می­ دهید که بتوانید معامله بکنید. بگذارید یک مثال برای شما بزنم.

چند وقت پیش یک نفر زنگ زد و گفت یک مشتری دارم ۲ تن عسل می­ خواهد. یک عسلی هم داریم گفته اگر ۳۵ بدهید از شما می خرم. گفتم خب روی ۳۵ تومان سود می­ کنی؟ گفت ۲۰۰۰ تومان سود می­ کنم. گفتم: خوبه. اگر ۲۰۰۰ سود می­ کنی جنس را بدهید. چون این مشتری بیشتر از ۳۵ حاضر نبود پول بده، پولش هم نقد است، خریدهایش هم همیشگی است. پس برای ما توجیه دارد که با این مشتری کار بکنیم.

معمولاً مشکل دوستان در این بخشی است که می­ خواهند قیمت جزئی را تعیین بکنند. نمی­ دانند برای سمپل پول کل بگیرند یا پول جزء؟

قیمت گذاری محصول برای فروش عمده و جزئی

برای سمپل یادتان نرود ما قیمتی را اعلام می­ کنیم که در خرید عمده ­شان قرار است اعلام کنیم. شما در سمپل نباید دنبال سود باشید. مثلاً ممکن است بگویید ۲۰۰۰ تومان سود دارد و مثلاً طرف ۳ کیلو می­ خواهد، من واسه ۶۰۰۰ تومان برم تا باربری؟ برم تا پست؟ برای من نمی­ صرفد. دقت کنید هر مشتری عمده­ ای حتماً اولش سمپل می­ گیرد، حتماً اولش خرده خرید می­ کند. پس شما برای داشتن مشتریه ای بزرگ موظف هستید که برای ۲۰۰۰ تومان، ۳۰۰۰ تومان تا پست بروید، تا باربری بروید، برایشان بسته­ بندی بکنید تا این مشتری دائم شما بشود.

حواستان به مشتری­های خرد و به سمپل فروشی خیلی زیاد باشد، چون یک مسیر تکراری دارید، مشتری ها زنگ می ­زنند، بعضی از این مشتری­ ها سمپل می­ گیرند، آنهایی که سمپل گرفتند بعضی­ هاشون عمده خرید می­ کنند. آنهایی که عمده خرید می­ کنند بعضی­ هاشون به شما وفادار می­ شوند. و این وفادارها هستند که شما را تاجر، پولدار و موفق می­ کنند.

اگر سر مسیر را ببندید، اگر اول مسیر را قطع کنید، هیچوقت به پول، به برند شدن و به ساختار نمی­ رسید. حواستان به آن اول تیم خیلی باشد، حواستان به اول کار خیلی باشد. چون ورودی برای شما از همه چیز مهمتر است.

امیدوارم در قیمت دادن دقت بکنید، طمع نکنید، و وقت بگذارید برای پولدار شدن. برای بحث­هایی مثل قیمت و پول اگر سؤالی داشتید می­ توانید با من ارتباط بگیرید. موفق و مؤید باشید.

برای ارتباط و دریافت مشاوره از استاد شعبانی می توانید با شماره ذیل تماس حاصل نمایید:

قائم مقام آراد

فایل صوتی توضیحات استاد شعبانی، قائم مقام گروه شرکت های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ