🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.
قوانین مذاکره حضوری در تجارت

قوانین مذاکره حضوری در تجارت

همیشه این جمله را از من می‌شنوید که قدرت ارتباط، روابط عمومی و فن‌بیان یک تاجر سلاح او است. اگر شما بتوانید ارتباط خوبی برقرار کنید و خوب مذاکره کنید، می‌توانید امیدوار باشید که یک تاجر موفق شوید. درباره فن‌بیان صحبت‌های زیادی کرده‌ام و باز هم صحبت خواهم کرد. درباره صحبت در جلسه و مذاکره‌کردن خیلی صحبت کرده‌ایم و همیشه هم صحبت خواهیم کرد. امروز می‌خواهم درباره جلسات حضوری و بعضی از کلیات آن صحبت کنم. چیزی که حتما با آن درگیر خواهید شد.
بیشترین درگیری شما در مذاکرات تلفنی و احتمالا مذاکرات حضوری خواهد بود. قبلا هم برایتان فایل گذاشته‌ام که در مذاکره تلفنی شماره تماس و فن‌بیانتان مهم است. پوششتان دیگر اهمیتی ندارد. اما در مذاکره حضوری چیزهای دیگری اهمیت دارد. امروز می‌خواهم درباره سه پارامتر از جلسه حضوری صحبت کنم.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

قوانین مذاکرات حضوری

اول اینکه دیر نرسید. واقعا بیایید از جایی شروع کنید و اینکه دیررسیدن کلاس دارد را کنار بگذارید. هنوز هم که هنوز است ایرانی‌ها فکر می‌کنند که اگر به جلسه‌ای دیر برسند کلاس دارد. نمی‌دونم چرا این فکر هست، اما هست. و همیشه آدم‌های مطرح و مهم‌تر دیر به جلسات خود می‌رسند. شما به جلسه‌تان دیر نرسید. به مخاطبتان احترام بگذارید و سر ساعتی که با او قرار دارید در جلسه حاضر شوید. خیلی جالب است. خود من هنوز کلاس آنلاین می‌روم. جلسه ساعت پنج است. اما مجبورم تا پنج ‌و ربع صبر کنم که همه بیایند. ما پنج‌شنبه‌ها جلسه داریم. بارها تأکید می‌کنیم که ساعت دو شروع می‌شود اما تا دو و نیم نمی‌توانیم شروع کنیم. چون همه جمعیت تازه دو و ربع به بعد می‌آیند. این اخلاق را کنار بگذارید و به موقع برسید. حداقل تأثیر آن این است که مخاطبتان را عصبانی می‌کنید. نکته بعدی اینکه خیلی هم زود نرسید. زودرسیدن نشانه بیکاری شما است. برای رسیدن به یک محل قرار، یک ربع تا پنج دقیقه بهترین زمان است. یعنی هم به مخاطبم احترام می‌گذارم، هم بیکار نیستم. پس دیر نرسید.

قوانین مذاکره حضوری در تجارت
نکته دوم اینکه قانونی در مذاکره حضوری تحت عنوان ((سی‌سه)) وجود دارد. این قانون مال من است. من می‌گویم که شما در سی ثانیه اول می‌توانید به اندازه سه ساعت بعدی روی مخاطب خود تأثیر بگذارید. از فردا امتحان کنید. شما هر کسی را که ببینید در همان چند ثانیه اول قضاوتی درباره آن می‌کنید. از او خوشتان می‌آید، خوشتان نمی‌آید. می‌گویید این کاره است، می‌گویید این کاره نیست. هیچ حرفی نزده و فقط او را دیده‌اید. براساس ظواهر نظری می‌دهید. مخصوصا در افرادی که برای اولین بار می‌بینید. اگر قبلا تلفنی صحبت کرده باشید، زمینه‌ای در ذهنتان است. اما اگر تلفن و صحبتی بین شما نباشد، همان اول نظری درباره مخاطبتان می‌دهید. به غلط و درست آن کاری ندارم. شما می‌توانید در سی ثانیه اول به اندازه سه ساعت بعد از آن روی مخاطب خود تأثیر بگذارید. در سی ثانیه اول چه چیزی دیده می‌شود؟ فقط ظاهر شما و لبخند و شروع شما؛ یعنی ترکیبی که با آن به جلسه رفته‌اید و همان شروع و انرژی و سلام‌علیک و لبخند اولتان. درباره پوشش زیاد حرف زده‌ام و هنوز هم خیلی حرف خواهم زد.
چند روز پیش جلسه‌ای داشتم. یکی از دوستان وزارت امور خارجه آمده بود. می‌گفت ما برای حالت قرارگرفتن چنگال و قاشقمان هم قانون داریم. و برای او جالب بود که من دارم تمام قاونین پوشش را برای دوستان آموزش می‌دهم. پس حتما قواعد پوشش را رعایت کنید. نمی‌خواهم در این فایل به آن اشاره کنم. اما یادتان نرود که شما می‌توانید در سی ثانیه اول به اندازه سه ساعت بعدی روی مخاطب خود تأثیر بگذارید. اگر می‌گویید نه، تن آدمی شریف است به جان آدمیت … از فردا رفتارهای خود را امتحان کنید. لازم نیست رفتار کس دیگری را امتحان کنید. یا معکوس عمل کنید. یک بار لباس مرتب و یک بار لباس نامرتب بپوشید و تأثیر آن را بر رفتار دیگران ببینید. آنجا می‌فهمید که تن آدمی … بگذریم. این نکته دوم بود. برای آن سی ثانیه اول خیلی فکر کنید و برنامه بریزید و دقت کنید. جالب است. وقتی وارد یک مذاکره می‌شوید، برای طول مذاکره خیلی فکر می‌کنید. چه بگویم؟ از کجا ؟ کجا بحث را جمع کنم؟ اما به اول آن فکر نمی‌کنید، در صورتی که اول کار مهم‌تر از تمام جملات جلسه‌تان است. برای آن فکر کنید و برنامه داشته باشید و حتما با برنامه وارد هر جلسه‌ای شوید. پوشش و رفتاراتان باید در همان لحظات اول به جلسه‌تان بیاید.
موضوع سوم محل نشستن در جلسه حضوری است.

قوانین مذاکره حضوری در تجارت

معمولا اتاق‌های جلسات با میزهای کنفرانس یا اصطلاحا میزهای تی چیده می‌شود. شما باید در ترکیب و محلی بنشینید که به تمام سالن، اتاق و فضا مسلط باشید. معمولا آدم‌های باهوش اتاق‌هایشان را طوری طراحی می‌کنند که صندلی‌های اولی که در اختیار مخاطب قرار گیرد به نحوی است که او اصلا به فضا تسلط ندارد و مخاطب آماتور هم روی همان صندلی‌ها می‌نشیند. وقتی وارد یک اتاق می‌شوید و می‌خواهید جلسه را در همان اتاق برگزار کنید، در همان لحظه اول به تمام صندلی‌ها نگاه کنید و ببینید که کدام صندلی مسلط‌ترین وضعیت را نسبت به مکان دارد. روی آن صندلی بنشینید. چرا؟ چون وقتی شما به فضا مسلط هستید، یعنی می‌توانید تمام فضا را ببینید، هر اتفاقی که بیفتد شما به راحتی آن را درک می‌کنید و می‌بینید و استرس پیدا نمی‌کنید. مثلا اگر شما روی یک صندلی بنشینید که پشتتان به در ورودی باشد، زمانی که آبدارچی می‌خواهد برای شما چای و قهوه بیاورد شما پشت‌ سر خود را نمی‌بینید و این می‌تواند تمرکز و ذهن شما را بهم بریزد. پس به محل نشستنان و نوع ورودتان و زمان ورودتان دقت کنید.
بقیه پارامترهای جلسه حضوری را در فایل‌های بعدی می‌گویم. اما به خاطر داشته باشید که اگر شما یک مذاکره‌کننده حرفه‌ای باشید قطعا یک پولدار خواهید بود.
امیدوارم همه شما پرتلاش و حرفه‌ای و پولساز باشید.

برای ارتباط و دریافت مشاوره از استاد شعبانی می توانید با شماره ذیل تماس حاصل نمایید:

قائم مقام آراد

فایل صوتی توضیحات استاد شعبانی، قائم مقام گروه شرکت های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ