صادرات صنایع دستی و صادرات سفال

در این فایل صوتی می‌خواهم درباره صادرات صنایع‌دستی و علی‌الخصوص صادرات سفال با شما صحبت کنم.
محصولات مختلفی در کشور وجود دارند که ظرفیت صادراتی داشته و در بازار داخلی هم قابیلت عرضه دارند. بعضی از محصولات شرایط خاصی دارند و خیلی متمایزتر از محصولات دیگر هستند. اما متأسفانه خیلی به آن توجه نشده است.

صادرات سفال و محصولات سفالی

از دلایلی که باعث کم‌توجهی به محصولی مانند سفال شده است و به ظرفیت‌های بسیار خوبی که صادرات این کالا دارد نگاه نکردیم و بازاری برای خود ایجاد نکردیم این است که این محصول باید دیده و عرضه شود تا مشتری‌ها آن را بخرند. مثل کالاهایی مانند گندم، صندلی، فرش، موکت و غیره جزء مواد مصرفی نیست. ممکن است مواد مصرفی هم داشته باشد، مانند سفال بام. اما آن را هم عرضه نمی‌کنند. همین الان تولیدکننده‌های سفال بام کشور وضعیت نسبتا خوبی دارند اما استعداد و توانمندی‌های خود را در توسعه سفال بام صرف نکرده‌اند و خیلی روی آن کار نکرده‌اند.

 

این محصول را باید مردم دنیا ببینند. کار شما باید این قابلیت را داشته باشد تا کسی که دنبال سفال و محصولات سفالی است بتواند نمونه‌های آن را ببیند. یکی از چیزهایی که کار ما را متمایز می‌کند و فرصت بسیار خوبی برای ما ایجاد می‌کند این است که این محصول متریال بسیار ارزانی دارد. نکته دوم آن این است که چون محصولات ما زیاد در بازار جهانی عرضه نشده است، مدل منحصربه‌فردی دارد.
در کارهایی مانند سفال،انحصار خود کالا در نوع صنعت‌گری، رنگ، لعاب، پخت و غیره باعث می‌شود تا بتوانیم همیشه این کالا را نسبت به کشورهای دیگر دنیا حفظ کنیم. مثلا نقاش‌ها و فکر آن‌ها همیشه منحصر به خودشان است. چون فرهنگی که در آن رشد کرده‌اند خروجی متفاوتی دارد.

اهمیت صادرات محصولات غیر نفتی

سفال ما و محصولات سفالی که ما تولید می‌کنیم، ساده‌تر مثل سفال‌های لعابی و زیباتر مثل میناکاری، ظرفیت صادراتی شدن را دارند اما باید عرضه شوند. اگر بخواهیم از روش‌های سنتی قدیمی استفاده کنیم تا بازار جهانی را در حوزه صادرات سفال به دست آوریم خیلی سخت می‌شود. چون باید در نمایشگاه‌های مختلف حضور داشته باشیم، باید شرایط ارتباطی پیدا کنیم، باید بتوانیم تصاویر بسیار زیادی ارائه دهیم یا خود محصول را ارائه دهیم تا بتوانی مشتری آن را پیدا کنیم. این کار هزینه‌های حمل‌ونقل، هزینه‌های حضور و سرمایه‌های بسیار زیادی را می‌طلبد و متأسفانه توجه سرمایه‌دارهای ما روی محصولات بسیار خاص است.

مثلا اگر کسی سرمایه‌ای دارد، به محض اینکه بگویید بیایید روی کار نفتی سرمایه‌گذاری کنید با خوشحالی به دنبال شما می‌آید. اما اگر بگویید بیایید روی کار سفال سرمایه‌گذاری کنید خیلی برای آن معنا نمی‌دهد.

در صورتی که ممکن است شما در کار نفتی ده، بیست و خیلی بخواهید سود کنید چهل درصد سود کنید که اصلا محال است.

در کارهای نفتی سه تا چهار درصد سود می‌کنند. اما در کارهایی مثل سفال می‌توانید پنج، شش، ده یا حتی بیست برابر مبلغ تمام‌شده‌ای که دارید سرمایه‌گذاری می‌کنید سود کنید. خیلی ارزشمندتر است.
از طرفی کسانی که بخواهند در این زمینه کار کنند، چون صنعتگرهای این حوزه خیلی بین‌المللی فکر نمی‌کنند، رقبای داخلی کمی دارند. پس می‌توانند در این زمینه در دنیا هم خیلی سرشناس و بنام شوند و خیلی خوب بتوانند کار کنند و مشتری‌های خاص خود را پیدا کنند.

روش ما این است که ابتدا تمام جایگاه‌هایی که حوزه سفال است را در اینترنت به دست می‌آوریم، حالا چند هزار جایگاهی که وجود دارد، و اجازه می‌دهیم تا مردم دنیا سفال ما را ببینند. وقتی سفال ما، طرح کار ما، نمونه‌های مختلف کار ما را ببینند، ما اولین قدم را برای پیداکردن بازار برداشته‌ایم. این جزو کارهایی است که کسانی که وارد آن می‌شوند آینده بسیار طلایی خواهند داشت. چون رقبای دیگر خیلی در این زمینه فعالیت نمی‌کنند و امکان این آینده طلایی به خوبی فراهم می‌شود و می‌تواند در آن رشد کند.

پس ما برنامه خود را به این صورت می‌چینیم که ابتدا تقاضاهای دنیا را می‌شناسیم و سپس خود را در مسیر تقاضاها قرار می‌دهیم. مشتری‌ها با چیز متفاوتی از تقاضای خود مواجه می‌شوند اما صنف آن یکی است. اگر سفال می‌خواهد ممکن است سفال هند، چین یا جایی از دنیا را بخوهد که اصلا با نوع سفالی که ما کار می‌کنیم متفاوت است. اما جذابیت آن در این است که با طرحی متفاوت و متمایز مواجه می‌شود. این سلیقه‌ها هستند که وارد عرصه رقابت کالا می‌شوند. این فرصت ایجاد می‌شود تا متقاضی بگوید که من به هر دلیلی این کالا را می‌خواهم و شما بتوانید این تجارت را به خوبی انجام دهید.
کسانی که تمایل دارند به حوزه تجارتی مانند سفال وارد شوند می‌توانند از من مشورت بگیرند تا آن‌ها را راهنمایی کنم و وارد این زمینه شوند و به صورت حرفه‌ای در آن سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانند خروجی‌های خوبی از آن بگیرند.

فایل صوتی توضیحات استاد نظام‌پرور، مدیر توسعه کسب‌و‌کار و مشاور امور صادراتی گروه شرکت‌های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ