📺️ پخش زنده آرادبرندینگ ثروتمند شدن با تجارت و صادرات را به شما می آموزد.
💰 ما برای شما کسب درآمدی بالاتر را به صورت واقعی ضمانت می دهیم.
📲 جهت کسب اطلاعات بیشتر نام شهرتان را در واتس اپ به ۰۹۱۲۰۵۰۴۳۵۲ ارسال نمایید.

صادرات سنگ و اصلی ترین منابع سنگ ایران کدام است؟

همانطور که مطلع هستید سنگ یکی از مصالح اصلی ساختمانی می باشد. درنتیجه بازار بسیار بزرگی در دنیا دارد و فعالان اقتصادی ای که در این عرصه در حال کار هستند، باید اطلاعات لازم در رابطه با بازار این محصول و شرایط فعالیت در آن را داشته باشند. در این مقاله سعی می شود در رابطه با این موضوعات اطلاعات بیشتری به دست آوریم.

بیشتر بخوانید: تجربیات آرادی های موفق

ذخایر سنگ های ساختمانی

ذخایر سنگ های ساختمانی در جهان حدود ۱۵ میلیارد تن می باشد. و ایران هم با ۴٫۷ میلیارد تن ذخیره سنگ های ساختمانی در جایگاه هفتم دنیا می باشد. انواع سنگ های ساختمانی مهمی که در ایران تولید و صادر می شود شامل گرانیت ها، مرمریت ها، تراورتن ها، مرمرها و سنگ چینی و کریستال می باشند. البته تنوع سنگ ها بسیار زیاد است و ما در این مقاله فقط به تعدادی از آنها که مهمترین ها هستند و تولیدات بیشتری دارند اشاره می نماییم.

به دلیل تنوعی که سنگ های ایرانی در رنگ، نوع سنگ و وجود کیفیت های مختلف دارند، در بین تجار دنیا به نوعی منحصر به فرد شناخته می شوند. تنوع رنگ در سنگ ها یک ویژگی مهم می باشد. در برخی از مناطق ایران این تنوع رنگ حتی به بالای ۳۰ نوع رنگ مختلف نیز می رسد. این نشانگر ظرفیت بسیار بالای ایران در این محصول برای فعالیت در بازارهای بین المللی می باشد.

مهم ترین معادن سنگ ساختمانی

مهمترین معادن سنگ های ساختمانی ایران شامل ۴۴% سنگ مرمری، ۲۵% سنگ چینی، ۲۰% گرانیت ها، ۱۰% تراورتن و حدودا ۲% سنگ مرمر می باشد. قطب تولید سنگ ایران استان اصفهان است که بیشترین سنگ و بیشترین تنوع سنگ را دارد. علاوه بر آن استان مرکزی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، یزد، زنجان، قزوین و همدان در رده های بعدی قرار دارند.

تنوع سنگ در ایران

البته نقاط زیادی در ایران وجود دارند که تنوع سنگ بسیار زیادی در آنها وجود دارد. حتی ممکن است شما در یک روستا یا شهر کوچک، معادن سنگ بسیار زیادی را ببینید که تنوع سنگ بسیار زیادی نیز داشته باشند.

سنگ ها بعد از اینکه از کوه ها استخراج می شوند، فرآیند هایی روی آنها صورت گرفته و سپس به کارخانه ارسال می شوند. ابتدا سنگ استخراج می شود و سپس به اشکال هندسی مختلف قواره بندی  می گردد. این قواره بندی معمولا به صورت مستطیل، مربع یا شش ضلعی می باشد. سپس از لحاظ رنگها، شکستگی و … درجه بندی کیفی می شوند، و سپس به کارخانه ارسال می شوند.

کار خانه سنگ در ایران

در کارخانه سنگ ها در واحد های فرآوری سنگ کوپ، ورق می شوند و فرآوری های بعدی روی آنها صورت می گیرد. این فرآیند ها شامل براق کردن، برش کاری مناسب صنایع مختلف و … می باشد. سنگ کوپ یا بلوک سنگ، بلوک های بزرگی هستند که از به اصطلاح سینه ی معدن جدا شده، و معمولا از شش ضلع برش می خورند.

سنگ ها به صورت تک کوپ، دو کوپ، سه کوپ و یا به صورت سنگ لاشه برای صادرات آماده می شوند، یا اینکه به کارخانه ارسال شده و به ورقه های نازک جهت استفاده در صنعت ساختمان تبدیل می گردند. برخی کشورها سنگ را به صورت کوپ یا همان بلوک سنگ به کشور خود وارد کرده و خودشان آن را به ورق سنگ تبدیل می کنند. برخی نیز علاقه دارند سنگ های آماده و فرآوری شده را وارد نمایند.

جالب است که بدانید در ایران ۸۸۰۰ معدن و کارخانه فلزات رنگی، خاک های صنعتی، سنگ های نما و ساختمانی وجود دارند و از این تعداد فقط ۵۰ کارخانه قادر هستند استاندارد های جهانی را رعایت کنند. باقی آنها تولیدات ناچیزی دارند و با کیفیت پایین انواع سنگ ها را تولید می کنند.

صادرات سنگ ایران به کشور های مختلف

کشورهای زیادی از سنگهای ایران استقبال می کنند و این صنعت بازار فعالی در کشوهای مختلف مثل کشور چین و امارات متحده عربی دارند. فقط در قاره اروپا سنگ های ایران به کشورهای ایتالیا، آلمان، انگلستان، فرانسه، بلژیک، لهستان، کانادا و حتی کشورهای آمریکای جنوبی، استرالیا و ژاپن صادر می شود. تقریبا می شود گفت ما محصولات کمی داریم که بتوانیم اینچنین در کشورهای اروپایی برای صادرات آنها اقدام کنیم.

حتی می توان گفت ما محصولی با این وسعت صادرات به کشورهای مختلف دنیا نداریم. هر چند حجم این صادرات کم و رقم آن بسیار پایین می باشد. چرا که ما در حال حاضر به دلیل تحریم بودن امکان مراودات بانکی مستقیم با این کشورها را نداریم و اگر این مشکلات سیاسی حل شود قطعا ما جایگاه بسیار ایده آلی در بازار سنگ در جهان خواهیم داشت.

کیفیت ها و استاندارد های مورد نظر بازارهای اروپایی به راحتی در کارخانه های سنگ ایران قابل تولید می باشد و اصلا مشکلی از این لحاظ در کشور وجود ندارد. ولی متاسفانه تعداد تجاری که بتوانند در بازارهای بین المللی تلاش مفید و حرفه ای انجام دهند و بتوانند سنگ ایران را به کشورهای مختلف صادر کنند خیلی محدود می باشند.

با این وسعت از کارخان ها و با این تعداد از تولید کنندها هنوز ما نتوانسته ایم جایگاه مناسب خود را حتی در کشورهای منطقه خود داشته باشیم.

بازار داخلی سنگ

تقاضا در بازارهای داخلی برای سنگ حدود ۸ میلیون الی ۱۲ میلیون تن در سال می باشد. صادرات ما در حدود ۷ میلیون تن معادل ۱۵۰,۳۱۴,۰۰۰ دلار به کشورهای مختلف دنیا است. در حالی که ما به راحتی به وسیله ی کارخانه های متعددی که در ایران داریم ظرفیت تولید ۲۵ میلیون تن در سال راخواهیم داشت.

کشورهایی که بیشترین صادرات سنگ را به آنها داریم بر اساس ارزش صادرات به ترتیب شامل کشور چین با ۱۲۶ میلیون دلار، کشور هندوستان ۱۰ میلیون دلار، ایتالیا ۴ میلیون دلار می باشند. کشورهای امارات متحده عربی، عراق، ترکیه، کویت، مالزی و عمان در رده های بعدی قرار دارند. تقریبا در بین انواع سنگ ها، سنگ مرمریت بیشترین صادرات را در ایران دارد. سنگ های معدن، تراورتن، کریستال و چینی در رده های بعدی قرار دارند.

در نتیجه فعالان بازار سنگ با مطالعه مناسب در کشورهای مختلف و پیدا کردن سلایق تجار این کشورها به راحتی می توانند انواع سنگ های چینی، سنگ های تزئینی و سنگ های نما و ساختمانی را به این کشور ها صادر نموده و از حاشیه سود بسیار بالای بازار سنگ برخوردار شوند.

 

 

💰 ما برای شما کسب درآمدی بالاتر را به صورت واقعی ضمانت می دهیم.
📲 جهت کسب اطلاعات بیشتر نام شهرتان را در واتس اپ به ۰۹۱۲۰۵۰۴۳۵۲ ارسال نمایید.
📅 برنامه پخش زنده سه شنبه ۲۹ بهمن
ساعت ۱۴ قرعه کشی روزانه - خانم یزدان پناه و آقای روحانی
ساعت ۱۵ آرادی های موفق - خانم یزدان پناه و آقای روحانی
ساعت ۱۶ نحوه پیگیری مشتریان - آقای نوروزی
ساعت ۱۷ محصولات پر درآمد - استاد زیارکلایی
ساعت ۱۸ پول و تبدیل ارزها - استاد نظام پرور
ساعت ۱۹ انتخاب محصولات همپوشان - خانم محمودی
ساعت ۲۰ آنالیز محصولات در صادرات - آقای روحانی
📺️ پخش زنده ما را از اینجا ببینید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ