🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

صادرات به قزاقستان و موانع توسعه تجارت با قزاقستان چیست؟

صادرات به قزاقستان، این کشور از هدفهای مهم صادراتی ایران می باشد. براى صادرات کالا به قزاقستان، وجود برچسب به زبان روسى و قزاقى بر روی کالاها ضروری است.
اقتصاد این کشور تا حد زیادی به بخش کشاورزی متکی است. این کشور از لحاظ منابع زیرزمینی بسیار غنی است. قزاقستان صاحب دومین منابع بزرگ دنیا در اورانیوم، کروم، روی و سرب و سومین در منگنز است. در بین گمرکات ایران، بیشترین حجم صادرات کالا به قزاقستان از گمرک امیرآباد انجام می شود.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

اقلام عمده صادرات به قزاقستان

کالاهای عمده صادراتى ایران به قزاقستان شامل:

محصولات مواد غذایی، کاکائو ، شیرینی، میوه، مرکبات، انگور، گردو ، منسوجات، لباس، کفش، چوب و اشیاء چوبی، پتو، ملحفه و رومیزی، فرآورده‌هاى گوشت و ماهی، خرما، مبلمان، لوازم آرایشى و بهداشتی، دستگاه و ماشین‌هاى برقی، محصولات سرامیکی، چرم، اجاق گاز خانگى و فرآورده‌هاى خوراکى بسیاری می شود.
بیشترین حجم کالای صادراتی ایران به قزاقستان در حدود ، ۸۰ درصد مربوط به صادرات سیمان می باشد.

دلایل توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران با قزاقستان

از جمله این دلایل می توان به این که قزاقستان در منطقه آسیای مرکزی واقع شده و یکی از بازارهای هدف صادراتی ایران در این منطقه می باشد. داشتن مرز مشترک با روسیه و چین، قزاقستان عضو سازمان ( همکاری های شانگ های ، کشورهای مشترک المنافع ، اتحادیه گمرکی روسیه- بلاروس- قزاقستان ) و سایر سازمان های اقتصادی منطقه ای و بین المللی و عضو سازمان تجارت جهانی (WTO)  می باشد و همچنین راه داشتن قزاقستان به دریای خزر و توسعه صادرات غیرنفتی اشاره کرد.

موانع توسعه صادرات به قزاقستان

موانعی که برای صادرات به این کشور وجود دارد:

 • نبود حمایت های مالی از طرف سیستم بانکی و بالا بودن نرخ بهره
 • گرفتن ضمانت نامه های بانکی در ازای پرداخت تسهیلات ارزی
 • دشوار بودن دسترسی افراد متخصص به پرواز مستقیم که از مهمترین موانع نبودن پرواز مستقیم است.
 • کافی نبودن تخصیص اعتبارات
 • مهمترین مشکل مناسب نبودن شرایط حمل کالا و قزاقستان از ارائه واگن به ایران امتناع می‌کند.

در صادرات به کشورهای دیگر باید توجه مان به کشورهای افغانستان و پاکستان باشد، چراکه این دو کشور روز به روز در حال پیشرفت هستند و برای ایران رقیب بزرگتری خواهند بود.

امروزه، کشور پاکستان خریدار خوبی برای کالاهای ایرانی است. مخصوصا برای سنگ فرآوری شده ساختمانی مشتری خوبی هستند.

در حال حاضر که شرایط مساعدی برای تجارت با پاکستان داریم، خوب است که فروش سنگ های ساختمانی را به آنها داشته باشیم، ولی از جهت دیگر باید حواسمان به رشد و توسعه آنها باشد چرا که هر مزیتی که ما داشته باشیم کشورهای افغانستان و پاکستان هم دارند.

 • حضور در منطقه CIS :

کشورهای حوزه ی اوراسیا و CIS ،  تمایل دارند با ایران کار و تجارت داشته باشند، یعنی کشورهای روسیه و قزاقستان اگر قرار بر این باشد که بین ایران وافغانستان،  یکی  را برای تجارت انتخاب کنند به احتمال زیاد ایران را انتخاب می کنند.

پس ما باید حواسمان به حضور در کشورها باشد، چرا که یکی از مهم ترین اهدافی که  کشور افغانستان برای خود تعریف کرده، حضور در بازارهای قزاقستان است.

 • حضور در بازارهای آسیای شرقی:

برای بهبود صادرات، باید به فکر تقویت روابط تجاری با کره و ژاپن باشیم و همچنین کشورهای در حال توسعه مانند سنگاپور، ویتنام و مالدیو هم موردهای خوبی برای تجارت هستند.
این کشورها شرایط فرآوری کردن مواد خام را دارند، یعنی خودشان تکنولوژی و علم تبدیل مواد خام به محصولات قابل استفاده را دارند و اغلب از ایران مواد خام را تهیه می کنند.

 • حضور در بازارکشور هند : برای تجارت بیشتر باید روی حضور در بازارهای هند هم برنامه ریزی کرد.

در هند، به علت اینکه به خوبی پیشرفت کرده اند و در دنیای  تکنولوژی وارد شده اند  و استفاده خوبی از آن دارند، خودشان فرآوری مواد خام را انجام می دهند.
اگر به میزان و نوع وارداتشان دقت بیشتری داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که مواد را به صورت خام وارد می کنند و به هیچ عنوان سراغ مواد فرآوری شده نمی روند.
پس برای حضور در بازارهای هند باید همان برنامه ریزی را داشته باشیم، که در کشورهای جنوب شرقی آسیا پیش گرفته بودیم یعنی به آنها محصولات خام بفروشیم.

باید دقت داشته باشید که از صادرات به کشور عراق فعلا فاصله بگیرید و با یک برنامه و پنل مشخص وارد کار شوید و لازم است اطلاع داشته باشید، برای هر منطقه  چه کالایی را چطور باید تبلیغ کنید.
به عنوان مثال دوستان می خواهند در حوزه سنگ فعالیت کنند و می پرسند، ما باید روی سنگ خام کار کنیم یا  روی فرآوری شده آن فعالیت کنیم.
برنامه ریزی داشته باشید، کجا را برای مقصد تجارت خود در نظر گرفته اید و براساس آن تصمیم بگیرید که خام باید کار کنید یا فرآوری شده.
اگر در حوزه سنگ کار می کنید، این را بدانید که سنگ محصول خیلی خوبی است و تجارت آن به سختی زعفران نیست چون  ظرفیت خوبی در ایران دارد و ما تاکنون هیچ کاری در ایران در حوزه سنگ انجام نداده ایم و می توانیم در زمینه ی سنگ رشد و پیشرفت خوبی داشته باشیم.

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.6 پاسخ
 1. Avatar
  تختی گفته:

  کشور قزاقستان از جوانب مختلف و زیادی میتواند برای ایران مفید باشد که مرز مشترک ایت کشور با چین و روسیه برای حمل و نقل زمینی برای ایران بسیار اهمیت دارد

  پاسخ
  • Avatar
   چ ص گفته:

   بسیار کم. چون همه ی کشورها از امریکا میترسند و به خاطر ایران منافع شان با امریکا را به خطر نمی اندازند.
   حتی عراق هم کنار ایران نماند. عراقی که ایران فداکاری های بسیاری در حقش انجام داده بود

   پاسخ