💬 می توانید آنلاین پاسخ سوالاتتان را بگیرید.

شغل مغازه داری یا پردرآمدترین شغل دنیا؟

یک نکته همین اول تذکر بدهم. بعضی از دوستان برای خودشان تقسیم بندی کرده ­اند، مثلاً نکات روز را گوش می­ دهند، فایل ساعت ۱۰ شب من را گوش نمی­ دهند یا فایل ساعت ۱۰ شب را گوش می­ دهند، نکات روز را گوش نمی ­دهند. یا فایل مهندس نظام ­پرور را گوش می­ دهند، فایل من را گوش نمی ­دهند. یا هر ترتیب و تقسیمی که در ذهنشان هست را دارند اعمال می­ کنند.

🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

این یک اشتباه بسیار بزرگ است. چرا؟ اگر فقط یک فایل، فقط یک فایل، در کانال آراد آوردید که ثابت کردید که بدرد نمی­ خورد. فقط یک دونه، مهم نیست که کی گفته آن فایل را، فقط یک فایل بیارید و ثابت کنید که آن فایل به درد نمی­ خورد. من قول می­ دهم، فردای آن روز یک وویس می­ گذارم و از همه عذرخواهی می­ کنم بابت فایلهایی که در کانالمان دارد قرار می­ گیرد.

همه فایلها یک نکته کاربردی دارد، همه فایلها به یک چیزی دارد اشاره می­ کند، پس تمام فایلها را حتماً با دقت گوش بدهید.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

یکی از دوستان می­ گفت همیشه توی وویس­ هایتان می ­گفتید پنجشنبه خوبی داشتید شنبه ما پرانرژی است. دو سه بار خودم اومدم، وقت هایی که می­ آیم تا چند وقت انرژی بیشتری برای کار کردن دارم.

شما مطمئن باشید هر حرفی که در کانال ما زده می ­شود یک حرف تجربی، خیلی مهم است، یک حرف تجربی و کاربردی است. پس تقسیم بندی فایلها، فقط یک اشتباه است. سرجمع، همه فایلهای کانال در روز به یک ساعت نمی ­رسد، حتماً همه فایلها را گوش بدهید. این نکته اولی که خیلی از قدیمی­ ها دارند انجام می­ دهند و این اشتباه را آنها هم دارند مرتکب می­ شوند.

پردرآمدترین شغل مغازه داری کدام است؟

نکته دوم یک سری سوالاتی که از من پرسیده می ­شود یا از مهندس نظام ­پرور و بقیه دوستان. آن هم این است که مثلاً دوستان از ما می­ پرسند نظرتان درباره مغازه، مغازه حالا موبایل یا پوشاک چیست؟ دیدم در بعضی از کانالها به این سوالات جواب می ­دهند.

یک فایل را خودم داشتم گوش می­ دادم. طرف می­ گفت خودت را در آن مغازه تصورکن، ببین در کدام آن حس می­ کنی پولدارتری. بعد آن مغازه را بزن. خب جواب ما این نیست. شما مغازه نزن چرا؟ مغازه­ داری یک نسبت مساوی است بین سرمایه ­ای که می­ خوابانید و پولی که در می­ آورید.

مغازه ­تان در جردن تهران باشد با یک مغازه در یک کوچه در یک شهر کوچیک، زمین تا آسمان فرق دارد. سرمایه­ اولی که در جردن تهران می­ خواهد با آن یکی که در شهر کوچیک بود زمین تا آسمان تفاوت داشت. پس مغازه داری اصلاً نه علم خاصی می­ خواهد، نه کار خاصی است. شما نسبت سرمایه­ تان است به نسبت درآمدتان.

پردرآمدترین شغل مغازه داری کدامست؟

یک استوری گذاشته بودم در اینستاگرامم، در مورد پیام یکی از بچه­ ها که نوشته بود در شهریور تراکنش­های من بیشتر از یک میلیارد شد. هر پنجشنبه ­ای که دوست داشتید بیایید تا به شما نشانش بدهم. خب چه کسی می ­تواند یک میلیارد تراکنش بزند با سرمایه ­ای در حد ۱۰ یا ۲۰ میلیون؟ چه کسی می­ تواند؟

مغازه­ ای سراغ دارید که یک میلیارد در ماه تراکنش داشته باشد در حالیکه ۱۰ میلیون در آن مغازه جنس است؟

این مغازه اگر هر روز جنس هایش را بفروشد و دوباره پر کند ۱۰ میلیون جنس دارد و آخر ماه می­ شود ۳۰۰ میلیون، نمی­ شود یک میلیارد. تراکنش حساب کردیم دیگه، سود که نخواستیم حساب کنیم.

پس اصلاً با مغازه­ داری قرار نیست ما به این موفقیت ­ها برسیم، اصلا قرار نیست با رانندگی ما به این موفقیت­ها برسیم. من به هیچ شغلی توهین نمی­ کنم. دارم فقط درباره پارامتر پول در شغل­ها صحبت می­ کنم.

پردرآمدترین شغل دنیا تجارت است

پس اگر از ما سوال می ­پرسید، سوالتان این باشد: چطور تجارت بکنم؟

چون هرکاری، دارم یک واژه واضح می گذارم، هرکاری، بجز تجارت از دید ما اتلاف وقت است. اصلاً در این مسئله شک نداریم.

پردرآمدترین شغل دنیا تجارت است

به فایلهای کانال با دقت گوش بدهید، سعی کنید نکات را یاد بگیرید، کارتان را سریعتر استارت بزنید، سعی کنید زمان را الکی از دست ندهید، اصلاً نگران ۹۷ نباشید، دارم تأکید می­ کنم که ۹۷  یکی از بهترین سالهای مالی ماست.

یکی از بچه­ ها دیشب زنگ زده و می­ گوید: مهندس، اینقدر می­ گویی ۹۷ خوبه، ۹۷ خوبه، من ماهی ۷، ۸ تومان بیشتر در نمی­ آورم. خرجهای زندگی، نیروهام و دفترم را که می ­دهم می ­توانم یک میلیون پس انداز بکنم، کجا ۹۷ خوبه؟ ببین چقدر توقعش رفته بالا در ۹۷ که همه شرکتها دارند جمع می ­کنند، همه شرکتها دارند کم می ­آورند، و بزرگترین رویای بزرگترین شرکتها این است که یر به یر رد کنند این دارد ماهی یک میلیون پس انداز می­ کند می­ گوید شرایطم خوب نیست، خوب نیست. خیلی تفاوت است بین این روزهای بچه ­های آراد با بیرون آراد.

بیرون آراد همینکه صفر بشوند آخر ماه، منفی نباشند و نیازی نداشته باشند پول قرض بکنند یا چیزی بفروشند خوشحال می ­شوند. ولی آرادی­ها دارند در مورد میزان پس اندازشان کل­کل می­ کنند. چقدر این ماه ذخیره کردیم؟ چقدر به پس اندازهایمان اضافه کردیم؟

امیدوارم وارد دنیای ما بشوید و از دنیای بسیار منفی اطرافتان فاصله بگیرید.

ممکن است شما نیز معتقد باشید، در حال حاضر پول در کارِ آزاد است و با مغازه زدن خیلی بهتر از کار اداری می‌شود پول درآورد! حقیقت این است که در حال حاضر در کشور رکود اقتصادی وجود دارد و این رکود منجر به این شده که بسیاری از بنگاه‌های بزرگ نتوانند نیروی جدید استخدام کنند و یا حقوق و دستمزد کمی به کارکنان خود می‌دهند. بنابراین بسیاری از افراد کار آزاد را به کار اداری ترجیح می‌دهند.

یکی از ایده‌های پرطرفدار در حال حاضر مغازه‌ها هستند که در صورت برنامه‌ریزی و اجرای مناسب، می‌توانند پرسود باشند.

دو حالت وجود دارد، ممکن است شما در زمینه خاصی مهارت داشته باشید و اکنون می‌خواهید در همان زمینه مغازه بزنید و یا اینکه می‌خواهید مغازه‌ای بزنید که در آن مهارت ندارید. اگر می‌خواهید در زمینه‌ای که در آن مهارت ندارید مغازه بزنید، به شدت توصیه می‌شود یا خودتان پیش از تاسیس مغازه برای مدتی در مغازه دیگری کار کنید تا به اصطلاح چم و خم کار دستتان بیاید و لینک‌ها و ارتباطات مورد نظر خود را پیدا کنید و یا اینکه با کسی شریک شوید که او در این زمینه تجربه و مهارت داشته باشد.

انواع مغازه‌ داری
به طور کلی شما در مغازه‌ یا باید خدمات ارائه دهید (مثل آرایشگاه، صافکاری و…) یا کالا بفروشید (مثل سوپر مارکت، خرازی، بوتیک و…) و یا ترکیبی از ارائه خدمات و فروش کالا را داشته باشید (مثل گلفروشی، خدمات کامپیوتری و… که هم کالا می‌فروشند و هم خدمت ارائه می‌دهند). هر چقدر نوع بیزینس شما خدماتی‌تر باشد، نیاز به مهارت بیشتری خواهید داشت و هرچقدر مهارت شما بیشتر باشد درآمد شما نیز بیشتر خواهد بود. برای مثال اگر آرایشگر خوبی باشید با تبلیغات دهان به دهان به سرعت شناخته خواهید شد و برند شما به خوبی شکل خواهد گرفت؛ برعکس هرچقدر بیزینس شما کمتر خدماتی باشد و صرفا مربوط به فروش کالا باشد نیاز به مهارت شما کمتر خواهد بود.

برای مثال اگر شما سوپرمارکت داشته باشید صرفا وظیفه فروش دارید و به جز مهارت فروشندگی، مهارت خاص دیگری نیاز نخواهید داشت. پس اگر می خواهید مغازه بزنید ولی در خدمات خاصی مهارت ندارید بهتر است به سراغ مغازه‌ی فروش کالا بروید.

چه چیزی بفروشیم؟

برخی محصولات با پیشرفت تکنولوژی یا تغییر شرایط اقتصادی و سیاسی مشتری قبلی را نخواهند داشت. مثلا آژانس‌ها را در نظر بگیرید. با پیشرفت تکنولوژی و ظهور سایت‌ها و برنامه‌هایی مثل اسنپ و تپسی و کارپینو و… آژانس‌ها سهم بازار زیادی را از دست دادند. یا با رکود مسکن، معاملات مسکن به طرز چشمگیری کاهش یافت و متعاقبا درامد مشاورین املاک کمتر از قبل شد.

بنابراین این که چه مغازه‌ای بزنید که بتوانید در شرایط مختلف روند سوددهی خود را حفظ کنید بسیار مهم است. پیش از تصمیمگیری راجع به زمینه فعالیت مغازه، دسته‌بندی‌های زیر را مطالعه کنید:

محصولات ضروری:

اگر می‌خواهید محصولی بفروشید که همیشه و در هر شرایطی فروش داشته باشید باید به سراغ کالاهای ضروری بروید. به عنوان نمونه یک میوه‌فروشی را در نظر بگیرید.

در هر شرایط اقتصادی و سیاسی مردم به سیب‌زمینی، پیاز، پرتقال و… نیاز دارند. فرقی ندارد تکنولوژی چقدر پیشرفت کرده باشد، همچنان مردم به سیب‌زمینی و پیاز نیاز دارند. کالاهای اساسی و ضروری همیشه تقاضا دارند، بنابراین در کشور ایران که نااطمینانی در فضای کسب و کار وجود دارد، این کالاها می‌توانند ریسک کمتری داشته باشند.  محصولاتی که مرتبط با خورد و خوراک و خدمات درمانی باشند عمدتا در این دسته قرار می‌گیرند.

محصولات لاکچری:

بله با کاهش قدرت اقتصادی مردم فروش کالاهای لاکچری کمتر خواهد شد اما پدیده‌‌ی فاصله طبقاتی همیشه در هر جامعه‌ای وجود دارد. در هر شرایطی افرادی هستند که از نظر مالی نسبت به مردم عادی برتری ویژه‌ای دارند و این برتری را تنها با در اختیار داشتن محصولات لاکچری می‌توانند به نمایش بگذارند.

یکی دیگر از مواردی که در مورد کالاهای لاکچری وجود دارد، حاشیه سود بسیار بالای آن‌هاست. هرچند برای موفقیت در این بازار باید برند فروشگاه خود را تقویت کنید و برای این کار نیازمند هزینه بالا برای تبلیغات و یا اجاره هستید.

کالاهای تندمصرف (FMCG):

کالاهای تندمصرف کالاهایی هستند که با سرعت بیشتری فروخته می‌شوند. مثلا رب گوجه، آبمیوه، مایع ظرفشویی، محصولات رستوران‌ها و فست‌فودها و مواردی از این قبیل کالای تندمصرف محسوب می‌شوند. نکته قابل توجه این است که معمولا حاشیه سود این محصولات پایینتر است اما با توجه به اینکه همیشه برایشان مشتری وجود دارد و تعداد زیادی از آن‌ها فروخته می‌شود، می‌توانند در مجموع سود خوبی نصیب شما بکنند. اگر اولین تجربه مغازه‌داری شماست، می‌توانید با فروش این محصولات کار خود را آغاز کنید.

به صورت کلی فروش این محصولات برای افرادی که مهارت خاصی در مغازه‌داری ندارند توصیه می‌شود با این شرط که تقاضا برای این محصولات در بازار محلی آن‌ها وجود داشته باشد و بازار این محصولات در آن محله اشباع نشده باشد. ( حتما بخوانید: چند ایده برای مغازه زدن)

کدام مغازه پرسودتر است؟

حقیقت این است که مغازه با هر زمینه کاری می‌تواند پرسود باشد اگر تقاضا برای محصول شما وجود داشته باشد. بنابراین نمی‌توان گفت مثلا بستنی‌فروشی سود زیاد و خیاطی سود کمتری دارد. ممکن است شما بستنی‌فروشی بزنید که زیان‌ده و یا خیاطی بزنید که بسیار پرسود باشد. اگر می‌خواهید مغازه پرسودی داشته باشید باید نکاتی را در نظر بگیرید. در ادامه مواردی که می‌توانند سود مغازه شما را تضمین کنند شرح داده شده‌اند:

 • جزو اولین‌ها باشید:

همیشه سعی کنید در آغاز موج باشید و پیش از بالا گرفتن موج، آن را پیش‌بینی کنید.

اگر شما بتوانید زمان و مکان بالا گرفتن موج را پیش‌بینی کنید، می‌توانید بر آن سوار شوید. بازارهای در حال رشد را شناسایی کنید و سعی کنید وارد آن‌ها شوید. وارد بازارهایی که در حال افول هستند نشوید.

مثال: چندی پیش در تهران نوتلابارها به سرعت رشد کردند. این مغازه‌ها فعالیتی شبیه به بستنی فروشی با منوی خاص خودشان دارند که محصولاتشان را با استفاده از شکلات نوتلا تهیه می‌کنند. در این میان افرادی که پیش از بقیه نوتلابار تاسیس کردند، توانستند سود خوبی داشته باشند اما برخی مغازه‌ها در پایان موج به آن پیوستند که بسیاری از آن‌ها به دلیل زیان‌ده بودن تغییر کاربری دادند. به عنوان نمونه دیگر، در حال حاضر نیز بازار حیوانات خانگی و محصولات مرتبط (مثل غذای حیوانات) در حال رشد است. افرادی که پیشروان این بازار باشند (در مناطقی که به آن نیاز وجود دارد) و بتوانند برند خود را تقویت کند، با رشد بازار سود بیشتری خواهند داشت.

 • میزان تقاضا و پاسخ به آن در چه حد است؟

فرض کنید در یک محله با جمعیت هزار نفر یک نانوایی وجود دارد و در محله دیگر با هزار نفر جمعیت سه نانوانی وجود دارد. قاعدتا تاسیس نانوایی در محله اول به مراتب بهتر از محله دوم است. اگر می‌خواهید مغازه بزنید حتما پیش از آن بررسی کنید اولا تقاضا برای محصولی که می‌فروشید وجود دارد؟ (مردم چند وقت یکبار به محصولات شما نیاز دارند؟) دوما در حال حاضر چند مغازه در آن محله فعالیت می‌کنند؟( برای تقاضای مردم پاسخی وجود دارد یا شما می‌توانید به آن‌ها پاسخ دهید؟)

شما میتوانید با شمارش تعداد خیابان‌های فرعی و اصلی، تخمینی از تعداد مردم و میزان تقاضا در هر محله و با شمارش تعداد مغازه‌های مرتبط با محصول مورد نظر، تخمینی از میزان پاسخ به هر نیاز به دست آورید.

 • نسبت درامد به هزینه شما چقدر خواهد بود؟

پیش از هر اقدامی باید تخمین مناسبی از میزان فروش خود داشته باشید. این تخمین باید شامل بهترین حالت، حالت واقع‌بینانه و حالت بدبینانه باشد. شما با این کار ریسک‌های موجود در کار را شناسایی می‌کنید و حداقل میزان فروشتان برای اینکه زیان ندهید (نقطه سر به سر) تعیین می‌گردد. دقت کنید هیچ کسب و کاری بدون ریسک نیست، اما هرچه میزان ریسک شما کمتر باشد بهتر است.

نکات لازم برای تاسیس مغازه:

استراتژی تمایز:

در صورتی که بتوانید یک نیاز خاص مردم که پاسخی به آن داده نشده را پیدا کنید و فروشگاهی متفاوت با فروشگاه‌های قبلی بزنید مزیت رقابتی خواهید داشت. برای مثال در حال حاضر در تهران چند مغازه وجود دارند که مجسمه شما را در ابعاد کوچکتر به شما می‌فروشند. شما به مغازه ایشان می‌روید، از زوایای مختلف از شما عکس گرفته می‌شود و نهایتا مجسمه‌ای که بسیار به شما شباهت دارد به شما تحویل داده می‌شود. این کار یک کار متمایز بود، بنابراین استقبال خوبی از آن صورت گرفت.

اخذ نمایندگی:

شما می‌توانید با خرید امتیاز نمایندگی یک شرکت یا فروشگاه یا رستوران معتبر، برند خود را تضمین نموده و نیازی به جایگاه‌سازی برای برند خود نداشته باشید. این کار خصوصا در شهرهای کوچکتر می‌تواند یک مزیت رقابتی محسوب گردد.

مزیت رقابتی:

باید سعی کنید محصولی که می‌فروشید نسبت به سایر رقبایتان مزیتی داشته باشید. برای مثال اگر پرده می‌فروشید خدمات نصب آن را نیز انجام دهید. یا اگر فست‌فود دارید، به خانواده‌هایی که فرزند کوچک دارند یک فرفره یا بادکنک به صورت اشانتیون بدهید. اگر تهیه غذا دارید، سعی کنید برای مثال سرعت ارسال غذا را زیاد کنید، اگر بوتیک دارید، به مشتریان خود احترام بگذارید. باید برای کسب مزیت رقابتی استراتژی تدوین کنید، این کار به شدت در فروش شما و ایجاد سهم بازار بیشتر برای شما موثر خواهد بود.

اندازه مغازه:

حتما به تناسب متراژ مغازه، بر مغازه و کاربری آن توجه کنید. اگر پول کمتری برای رهن مغازه دارید، به سراغ مغازه‌های کوچکتر بروید. برخی کسب‌ و کارها مثل کافه به هیچ عنوان (مگر در شرایط خاص با حضور مشتریان خاص)  نمی‌توانند در مغازه‌های کوچک راه‌اندازی شوند و بسیاری از کافه‌ها با این اشتباه دچار زیان شده‌اند. برعکس برخی کسب و کارها نیاز به جای کوچکتری دارند و اجاره فضای بیش از حد، برای شما هزینه اضافی به بار خواهد آورد.

خلاقیت به خرج دهید:

تا جایی که می‌توانید خلاقیت به خرج دهید. مثلا اگر قرار است مشتریانتان در صف بایستند می‌توانید برای آن‌ها یک بازی طراحی کنید تا زمانی که در صف حاضرند نیز سرگرم شوند. یا می‌توانید بسته‌بندی‌های خود را به صورت خلاقانه انجام دهید تا مشتریانتان حس بهتری نسبت به شما داشته باشند.

باشگاه مشتریان تشکیل دهید و برای افرادی که از شما زیاد خرید می‌کنند، امتیاز قائل شوید تا آن‌ها را به برند فروشگاهتان وفادار کنید. موارد زیادی از این قبیل وجود دارند که می‌توانید به آنها فکر کنید؛ همچنین می‌توانید در این زمینه مطالعه کنید تا با بررسی فروشگاه‌های موفق، از آن‌ها ایده بگیرید.

فروشگاه اینترنتی:

فروشگاه‌های اینترنتی در سال‌های گذشته در ایران و خارج کشور رشد صعودی داشته‌اند. برای تاسیس فروشگاه حتما نباید یک مغازه اجاره کنید، بلکه می‌توانید فروشگاه اینترنتی راه بیندازید. هرچند این کار نیازمند دانش مخصوص به خود و سرمایه مشخصی برای تبلیغات است اما می‌تواند به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود. پیشنهاد ما این است که اگر می‌خواهید یک مغازه بزنید، به صورت اینترنتی هم فعالیتتان را پوشش دهید. برای مثال پیج اینستاگرام فروشگاهتان را ایجاد کنید و محصولاتتان را در این پیج به نمایش گذاشته و به فروش برسانید.

لیست انواع مغازه‌ها

در ادامه لیستی از انواه مغازه ها که در کشور وجود دارند به عنوان نمونه ارائه شده‌اند. در صورتی که ایده دیگری به ذهنتان میرسد میتوانید در قسمت نظرات بیان کنید.

ابزار فروشیخیاطیفست فودلوازم عروسی، تولد
اسباب‌بازی فروشیداروخانهقنادیلوازم کمک آموزشی و نقاشی
لوازم الکتریکیدخانیاتکاشی ، سرامیکلوازم ورزشی
ایده خدمات کودکاندرب و پنجرهکافهلوستر فروشی
آبمیوه و بستنیدکوراسیون داخلیکافی نتماهی فروشی
آتلیهرستورانکامپیوتر و لوازم جانبیمشاورین املاک
آرایشگاه زنانهرینگ و لاستیک و تیونینگ ماشینکتابفروشیمکمل ورزشی
آرایشگاه مردانهساعت و لوازم جانبیکفشموتوریسکلت و لوازم جانبی
آژانسسفره خانهکلیدسازیمیز و مبل و صندلی
بوتیک لباسسمساریگلفروشیمیوه فروشی
پارچه‌فروشیسوپر مارکتگوشی و لوازم جانبینقره جات و زیورآلات
پت شاپسیسمونیگیم نتنمایشگاه ماشین
پرده‌سراشکلات و قهوهلوازم اداری
پروتئینی ( گوشت و مرغ)شیشه بریلوازم آرایشی و بهداشتی
پلاسکوفروشیصنایع دستیلوازم آکواریوم
پیک موتوریصوتی تصویریلوازم تحریر
تاسیسات و تهویه مطبوعطلافروشیلوازم تزئینی
تعمیر ماشین(صافکاری، مکانیکی، تعویض روغنی و…)ظروف یکبار مصرفلوازم خانگی
خرازیفرش ماشینی و دستیلوازم خواب
خشکشوییفروش انواع نان ( سنتی یا جدید)لوازم سفر

 

فایل صوتی توضیحات استاد شعبانی، قائم مقام گروه شرکت های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.11 پاسخ
 1. Avatar
  عاطفه رحمانی گفته:

  ممنونم استاد شعبانی. چقدر شما با انگیزه صحبت میکنید و به آدم امیدواری میدید. ممنون آراد

  پاسخ
 2. Avatar
  پوپک دخت گفته:

  باورش برام سخته که این همه اطلاعات خوب رو به رایگان به اشتراک میزارید و ما به راحتی میتونیم کلی مطلب جدید یاد بگیریم؟

  پاسخ
 3. Avatar
  فرشید گفته:

  سلام من میخوام به کار بزنم در مغازه نو ساز ک مال خودمه یکیشو اجاره دادم یکی که بزرگتر خودم کار کنم بغلیم رستوران زده مغازه من هم بزرگ تو اتوبان گیلان هشتپر هست کمکم کنید لطفا که ضرر نکنم

  پاسخ
 4. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام خسته نباشین
  کانال تلگرامی هم دارین؟
  اگه هست لطف کنین آدرس کانال رو درج کنین
  ممنون

  پاسخ