آراد برندینگ به شما کمک می کند درآمدهایتان را چندین برابر افزایش دهید.

با ارسال عدد ۲ به سامانه ۳۰۰۰۲۱۱۹
آراد برندینگ

سود مشارکت و سود انصراف چیست

افرادی که میخواهند در صنعت های مختلفی مشارکت کنند باید در ابتدا بدانند که سود مشارکت و سود انصراف چیست و چگونه ایجاد می شود.
افراد در بسیاری از تجارت های گوناگون با افرادی دیگر به مشارکت می پردازند. هر چه این مشارکت کسترده تر شود در مشاغل و تجارت های دیگر فرد از سود زیادی بهره می برد.
اگر در تجارتی سرمایه گذاری کرده اید و یک دفعه به دلایلی از آن منصرف می شوید سودی که میخواستید از این تجارت بدست آورید نیمی از آن را به دلیل انصراف در کار از دست خواهید داد.

سود مشارکت یعنی چی ؟

هر فعالیت مشارکتی با میزان سودآوری هایی همراه می باشد که می توان آن را بین عاملان و فعالان تقسیم نمود.
فعالیت های مختلف سرمایه گذاری که در کشور در حال انجام می باشد می تواند یکی از مهم ترین عواملی باشد که سرمایه داران ضمن شناخت حوزه های مختلف فعالیتی برای آغاز مشارکت های خود در آن ها اقدام نمایند. این مسئله می تواند بین سرمایه داران و کارگذاران مشارکت هایی را آغاز نمایند تا هر دو طرف از بهترین سودآوری ها بهره مند شوند که توجه به این مسئله از سوی سرمایه داران می تواند در بهترین شرایط منجر به سرمایه گذاری های مطمئن و پربازده نماید و می توانید با ما در این عرصه ها فعالیت نمایید.

اگر تا بحال از وام ساخت بانک مسکن استفاده نموده اید یا تصمیم به خرید واحدهایی که با استفاده از وام ساخته شده اند گرفته اید ممکن است نام را شنیده باشید. سود مشارکت و نحوه محاسبه آن همواره ابهام بسیاری از سازندگان و استفاده کنندگان تسهیلات مشارکت و ساخت بوده و سوالات زیادی در این رابطه مطرح شده است.

در پستهای قبل اشاره شده که وام ساخت بانک مسکن از محل اوراق، سپرده گذاری و یا بدون سپرده قبال پرداخت است.شیوه پرداخت وام ساخت بدین صورت است که در آغازعملیات ساخت و در حالی که پروانه ساخت اخذ شده و کمی از عملیات ساخت هم پیش رفته، متقاضی ضمن مراجعه به شعبه نسبت به تشکیل پرونده و ترهین سند زمین اقدام می نماید. بانک هم طبق گزارش ارزیاب و بر اساس پیشرفت کار مرحله به مرحله نسبت به ازاد سازی قسمتی از وام و واریز به حساب سازنده اقدام می نماید.

 

سود مشارکت این تسهیلات نیز از لحظه ی واریز مبلغ به حساب وام گیرنده و به نسبت مبلغ واریز شده طبق فرمول زیر محاسبه می شود.

همچنین بخوانید:  منظور سود مشارکت

سود مشارکت

فرمول سود مشارکت

به عنوان مثال فرض کنید آقای محمدی برای پروژه ی ۴ واحدی خود به ازای هر واحد ۵۰ میلیون تومان از محل تسهیلات بدون سپرده و با توجه به رسوب حساب جاری خود ( نرخ بهره ۱۸ درصد) در خواست تسهیلات مشارکت ۲۰۰ میلیون تومانی داده است و در تاریخ ۹۶/۳/۱ ضمن عقد قرارداد مشارکت با بانک سند زمین خود را در دفترخانه به رهن بانک درآورده است. و پس از یکسال در تاریخ ۹۷/۳/۱ نسبت به فروش اقساطی واحدهای خود اقدام کرده است

در تاریخ ۹۶/۳/۱۰ اولین مرحله سهم الشرکه خود به مبلغ ۴۰ میلیون تومان را دریافت کرد. طبق آنچه گفته شد علی رغم اینکه در تاریخ یکم قرارداد بسته شده ، تا زمانی که پولی به حساب فروشنده واریز نشود سود مشارکت منظور نخواهد شد. پس آغاز محاسبه سود مشارکت آقای محمدی روز دهم خرداد بوده است. بدیهیست که فقط مبلغ ۴۰ میلیون تومان مشمول سود خواهد بود.
پس سود سهم الشرکه مرحله اول بدین صورت محاسبه خواهد شد:

(۳۵۵*۱۸*۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰)/۳۶۵۰۰ = ۷٫۰۰۲٫۷۴۰ تومان

در تاریخ ۹۶/۹/۱ سهم الشرکه مرحله دوم بمبلغ ۱۰۰میلیون را دریافت کرد.
(۱۸۱*۱۸*۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰)/۳۶۵۰۰ = ۸٫۹۲۶٫۰۰۰ تومان

در تاریخ ۹۷/۲/۱ سهم الشرکه اخر بمبلغ ۶۰ میلیون تومان به حساب سازنده واریز شد.
(۳۱*۱۸*۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰)/۳۶۵۰۰ = ۹۱۷٫۲۶۰ تومان

پس در مجموع سود مشارکت تعلق گرفته به تسهیلات آقای محمدی در مدت یکسال مبلغ ۱۶٫۸۴۶٫۰۰۰ تومان بوده است که سهم هر واحد ۴٫۲۱۱٫۵۰۰ تومان می باشد.

بازپرداخت سود مشارکت:

در برخی از انواع وام مانند وام مشارکت از محل اوراق یا وامهای ساخت با سپرده گذاری مانند مسکن یکم سود مشارکت قابل قسط بندی است و میتوان سود هر واحد را به اصل وام اضافه کرد. اما در برخی دیگر از وامها سود مشارکت قابل قسط بندی نیست و سازنده باید قبل از قسط بندی مبلغ سود را نقدا به بانک پرداخت نماید.

در مثال بالا اگرتسهیلات اقای محمدی از محل اوراق بود وام موجود روی هر واحد ۵۴٫۲۱۱٫۵۰۰ تومان می شد ولی از آنجا که ایشان از تسهیلات ناشی از رسوب جاری استفاده کرده بایست مبلغ سود را نقدا به بانک بپردازد.

سود مشارکت

تاکتیک جدید خودروسازان برای فروش خودرو

اقتصادنیوز نوشت: ایران‌ خودرو محصولات خود را با سود مشارکت ۲۷ و سود انصراف ۲۶ درصد پیش‌فروش می‌کند. به عقیده کارشناسان این طرح هر چند غیرقانونی نیست و به افزایش نقدینگی این شرکت برای جبران هزینه‌ها می‌انجامد، اما تبعات ناگوار خود را به همراه دارد.

ایران‌خودرو بر مبنای طرح پیش‌فروش نوروزی، محصولات خود را با پیش‌پرداخت‌های ۵، ۱۰، ۲۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومان و یا ضرایبی از این مبالغ با موعد تحویل مردادماه به فروش می‌رساند. سود مشارکت در این طرح، ۲۷ درصد است و سود انصراف ۲۶ درصد، به این معنا که اگر خریدار از خرید خودرو منصرف هم شود، به ازای پولی که در اختیار ایران‌خودرو قرار داده، ماهانه ۲۶ درصد سود را به صورت روزشمار دریافت می کند.

همچنین بخوانید:  فن بیان در بازاریابی و تبلیغات

این در شرایطی است که نظام بانکی سود تسهیلات، سپرده یک ساله و سپرده روزشمار به ترتیب ۲۲، ۱۸ و ۱۰ درصد تعیین کرده است. حال سوال اینجاست که اجرای چنین طرحی چه اختلالی در نظام پولی کشور ایجاد می‌کند؟


آراد برندینگ


در همایش هایمان به شما می آموزیم به آسانی وارد دنیای پرسود صادرات شوید.

برای تکمیل فرم ثبت نام کلیک نمایید.


آموزش صادرات