سود صادرات فرش دستباف + فیلم

در صادرات فرش دسباف سود کلان بسیاری خوابیده است و اگر بتوان این بازار را به دست گرفته و تاجر موفقی در این زمینه شد قطعا می توان ثروت زیادی را برای خود دست و پا کرد.

در این مقاله قصد داریم در مورد هزینه های صادرات فرش صحبت کنیم.
هنر فرشبافی در ایران
هر زمانی که صحبت از فرش های دستباف به میان می آید، یاد طرح و نقش های دل انگیز، زیبا و زنان و دخترانی که پشت دار قالی پشت سر هم گره ها را می بافند تا صحنه های زیبا را خلق کنند، میافتیم.
فرش دستباف یک هنر اصیل ایرانی است و تمام دنیا به این موضوع اقرار دارد، که قدیمی ترین فرش ایرانی در موزه آرمیتاژ روسیه نگه داری می شود که مربوط به صده پنجم قبل از میلاد است.
این موضوع بیانگر این است که ایران از قدیم و ایام کشوری هنرمندی بوده است، فرش دستباف ایرانی با نام ها فرش ترکمن، فرش افشار، فرش شاه عباسی و نمونه های متفاوت دیگر در بازارهای تجاری خرید و فروش می شوند.

ویژگی ظاهری فرش های دستباف ایرانی

فرش بختیاری:

هر کدام از این فرش ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند، به عنوان مثال فرش بختیاری دارای طرح و نقش های هندسی است که به شکل های مربعی و مثلثی بوده که در داخل این مربع ها نقوش متفاوت گل ها و حیوانات طراحی و بافته شده است.

فرش افشار:

فرش افشار دارای طرح یکسره به نام گل ماهی است که از ابتدای فرش شروع شده و در پایان فرش به پایان می رسد.

فرش ترکمن:

فرش های ترکمن دارای اشکال هندسی دایره، شش ضلعی و چهار ضلعی منظم هستند که پشت سر هم تکرار شده اند و شما ظاهر آنها را به صورت جاجین مشاهده می کنید، اما از ظرافت و زیبایی بسیار بالایی برخوردار است.

صادر کننده های فرش باید به این موضوع دقت کنند چرا که برای صادرات هر کالایی اهمیت دارد که به کدام جغرافیای دنیا و به کدام کشور صادرات دارند و اینکه مردم هر کشوری چه چیزی را می پسندند؟
به عنوان مثال عرب ها طرح ها، رنگ ها و الیاف مشخصی را خریداری می کنند و یا ترک ها، آمریکایی ها و اروپاییان طرح ها و نقش های متفاوت و الیاف متفاوتی را می پسندند.
در صورتی که اطلاعات کافی در مورد صادرات هر فرشی به هر نقطه ای از جهان را نداشته باشید، به راحتی مشتریان خویش را از دست می دهید.
شهر تکاب در استان زنجان، شهر هریز در آذربایجان شرقی، منطقه ترکمن نشین استان زنجان و خراسان شمالی، همچنین ایل بختیاری در استان کهکیلویه و بویر احمد، استان فارس شهرهای متفاوت و اصلی تولید کنندگان فرش دستباف در ایران به حساب می آیند.
البته در سال های اخیر، تولید فرش در ایران کاهش پیدا کرده که این موضوع دلایل متعددی دارد که دراین مقاله امکان بررسی آن را نداریم.

سالانه در جهان یک هزار و بیست میلیارد دلار خرید و فروش فرش انجام می شود و از این بازار بزرگ، ایران فقط سیصد و شصت و شش میلیون را به خود اختصاص داده است.

این موضوع نشان می دهد که در صورت افزایش تلاش، می توانیم به موفقیت های بیشتری در این بازار دست پیدا کنیم.

بزرگترین واردکنندگان فرش دستباف ایرانی و سلیقه های آنها در مورد نوع فرش

بزرگترین واردکنندگان فرش دستباف ایرانی کشورهای روسیه، چین، ایالات متحده عربی و کشورهای آمریکای جنوبی است.
در میان کشورهای عربی، عربستان، امارات متحده عربی، کویت و لبنان بیشترین واردکنندگان فرش دستباف ایرانی هستند.

برای هر صادرکننده ای این مسئله اهمیت زیادی دارد که بدانند به کدام کشورها صادرات می کنند و بررسی کنند که مردمشان اغلب به دنبال چه نوع الیاف، طرح ها و نقش هایی هستند و علاقه دارند چه سایزهایی را مورد استفاده قرار دهند.
این موضوع می تواند کمک خوبی به صادرکنندگان عزیز باشد.

تجار عربستان که اغلب خریدشان را از بازار دبی انجام می دهند، معمولا علاقه دارند فرش هایی با متراژ هزار متر مربع را خریداری کنند، چرا که این فرش ها اغلب برای اشراف عربستان یا مراکز مذهبی خریداری می شوند.
اغلب مردم عربستان رنگ های روشن را می پسندند و طرح هایی که دارای اشکال هندسی باشند را خریداری می کنند، همچنین معمولا فرش های پشمی و ابریشمی خریداری می کنند.
مردم کشور لبنان، فرش هایی با ابعاد 6*4 و فرش های سایز کوچک خریداری می کنند و از طرح های بلوچ و کردنشین استقبال می کنند.
در بازار دبی علاوه بر فرش های هزار متری، فرش هایی با ابعاد کوچک، تابلو فرش ها با طرح ها و رنگ های متفاوت خرید و فروش می شود، چرا که کشور دبی به تنهایی یکی از مبداهای صادرات فرش به کشورهای دیگر دنیا است.
تجار دبی فرش های ایران را خریداری می کنند و به تاجران کشورهای دیگر صادر می کنند.
مردم ترکیه اغلب علاقه دارند از فرش های ترکمن با رنگ های تیره تر استفاده کنند، که مردم ترکیه اغلب تابلو فرش ها را نمی پسندند و به دلیل فرهنگشان، با نصب تابلو فرش به دیوار منازل خویش موافق نیستند.
مردم آمریکا بسیار لوکس نشین هستند و سعی می کنند هر چیزی را در منازل خویش ست کنند، که در خرید فرش هم دقیقا به این مسئله دقت دارند و فرش هایی را می پسندند که متراژی مناسب با منزل و رنگی مناسب با دیگر وسائل منزل داشته باشند.
مردم آمریکا در بازار در جستجوی چنین فرش هایی هستند و سعی می کنند از طرح هایی استفاده کنند که نقش ها و طرح های خلوت تری داشته باشد. رنگ آن هم اغلب به رنگ وسائل منزل بستگی دارد و معمولا طرح کرمان در آمریکا بیشتر خرید و فروش می شود.

شاید باور این موضوع برایتان غیر ممکن باشد، ولی تاجران اروپایی اکثرا به دنبال فرش های کهنه هستند و فرش هایی که مردم ایران بیرون می گذارند و یا برای آنها بلا استفاده می باشد را خریداری می کنند.

این فرش ها مجددا پرداخت، تعمیر و پارگی های آنها دوخته می شود و به بازار اروپا صادر می گردد، تجار اروپایی علاقه مند هستند که این فرش ها را به سرمایه داران اروپایی بفروشند.
نکته جالب تر این است که فرش هایی که پاره شده اند و بسیار کهنه هستند، تیکه تیکه می شوند و به صورت فرش های چهل تیکه در می آیند که در بازار اروپا خریدارن خوبی دارند.

فرش های قدیمی ایران در بازارهای بین المللی به عنوان فرش عتیقه، خواهان ویژه خود را دارند و تا هزار میلیون دلار هم خرید و فروش شده است.

این فرش ها قیمت ندارند و معمولا با توجه به نظر خریدار و فروشنده در مزایده خرید و فروش می شود.
در بازار دبی، هر متر مربع فرش ایران 5 تا 15 میلیون تومان خریداری می شود و این قیمت بستگی به طرح، نقش و الیاف فرش دارد.
در کنار فرش دستباف، کشورهای زیادی علاقه مند خرید فرش ماشینی ایرانی هستند، چرا که این هنر اصیل ایرانی است و همه به این موضوع آگاه هستند که بهترین طرح ها و کیفیت ها در فرش ماشینی هم پیاده می شود.

فرش های ماشینی هم مانند فرش دستباف دارای تنوع زیادی در طرح و رنگ است و در شکل ها و ابعاد متفاوتی تولید می شود.
افرادی که علاقه مند هستند که وارد بازار فرش دستباف شوند، بهتر است به این موضوع توجه داشته باشند که این محصول در حجم های بالا خرید و فروش می شود و تراکنش های بسیار بالایی دارد، در نتیجه حاشیه سود بالایی هم در پی خواهد داشت.
اما فرآیند برندسازی آن طولانی تر بوده و شخت تر به نتیجه می رسید، پس در رسیدن به نتیجه باید صبورتر باشید
اما متوجه باشید که هر کسی صبوری کرده و در این بازار بیشتر تجربه کسب کند به راحتی می تواند به سودهای بسیار بالایی برسد و موفقیت های تجاری بزرگی را داشته باشد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

30 پاسخ
 1. غلامرضا کزازی
  غلامرضا کزازی گفته:

  هر ملتی یک کالای نمادین دارد که دنیا آن ملت را با ذکر آن کالا بیاد می آورد و فرش هم نماد ایران در دنیاست

  پاسخ
 2. حمیداصغری
  حمیداصغری گفته:

  فرش دستباف نماد ملت ایران در بین اقوام است و جهان ایران را با فرش دستباف آن و فرش دستباف را با ایران می‌شناسد

  پاسخ
 3. محمودخرسند
  محمودخرسند گفته:

  فرش دستباف علاوه‌ بر ارزش هنری والاتری که نسبت به فرش ماشینی دارد ویژگی‌های برتر دیگری هم دارا است. به طور کلی یک فرش دستباف، از دور و نزدیک جلوه خوبی دارد و درخشنده‌ است.

  پاسخ
 4. محمدکیان ارشی
  محمدکیان ارشی گفته:

  دلیل این که چرا فرش های ایرانی این همه محبوبیت و معروفیت پیدا کرده اند و در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته اند این است که فرش های ایرانی بیشترین تنوع را در بین فرش های تولید شده در سایر کشور های جهان دارند

  پاسخ
 5. محسن رفیعی
  محسن رفیعی گفته:

  تنوع طرح و رنگ ، تنوع کیفیت با وجود آنکه تماما از مواد اولیه با کیفیت و مرغوب تولید شده اند هنر و ظرافت بی نظیری که به خاص ترین حالت ممکن طرح و نگاره را به تصویر می کشد ، رنگ های جذاب و چشم نوازی که بیننده را محصور می کند و صد ها ویژگی خاص دیگر موجب محبوبیت فرش های ایران شده است

  پاسخ
 6. علیرضا علویان
  علیرضا علویان گفته:

  یکی از عیب‌های صادرات فرش این است که شما باید معنای نخ و پود و طرح را بفهمید
  هر طرحی معنای خود را دارد، استاد خود را دارد و هر فرش بافنده خود را دارد

  پاسخ
 7. علی غرابی
  علی غرابی گفته:

  فکر کنم با افزایش قیمت دلار امسال صادرات و بازار فرش دستباف ایران رونق گرفته به طوری كه هیچ فرشی روی دست تولیدكنندگان نمانده

  پاسخ
 8. منصوراسماعیلی
  منصوراسماعیلی گفته:

  امسال بازار فرش ایران در داخل و خارج كشور وضعیت مطلوبی داره و برخلاف سال های گذشته كه فرش های تولیدی در انبارها دپو می شد همه تولیدات روانه بازار شده

  پاسخ
 9. غلامرضا صادقی
  غلامرضا صادقی گفته:

  بدون شک اگر کار صادرات فرش به یک شخص کار بلد و مورد اعتماد سپرده شود این فرآیند سرعت بیشتری خواهد گرفت

  پاسخ
 10. امیرپورخلجی
  امیرپورخلجی گفته:

  یکی از مشکلات صنعت فرش در سطح بین الملل این بوده که برخی با تضعیف قیمتها شرایط را برای فعالان این حوزه و رقبا سخت کردند و این عده هیچگاه منافع جمعی فرش را در نظر نگرفتند

  پاسخ
 11. محمدتاجیک
  محمدتاجیک گفته:

  در شرایط تحریم یکی از ظرفیت های­ صادراتی که با حداقل نیازمندی به خارج می تواند اشتغال خوبی در کشور ایجاد کند فرش دستباف است

  پاسخ
 12. ناصر انصاری
  ناصر انصاری گفته:

  شرایط خاص بین‌المللی و سیاست خارجی کشور درهای صادرات را روی بسیاری از کالاهای ایرانی بسته و واقعیت این است که تحریم‌های اقتصادی عرصه را برای صادرکنندگان تنگ کرده

  پاسخ
 13. محسن جمشیدی
  محسن جمشیدی گفته:

  اولین مشکل تولیدکنندگان تامین مواد اولیه است درحالی‌که می‌توانند با اندکی سرمایه‌گذاری در داخل کشور راحت‌تر و ارزان‌تر تهیه کنن ناچارند آن را با قیمت بسیار بالایی از خارج از کشور تامین کنن

  پاسخ
 14. حسن قهرمانی
  حسن قهرمانی گفته:

  رقبای فرش ایران با استفاده از بعضی ترفند ها همانند تولید فرش ارزان قیمت ، دستمزد پایین برای کارگران و مواد نا مرغوب موفق شده اند سهم زیاد از ایران در بازار جهانی فرش را به کم برسانند

  پاسخ
 15. سیامک سعیدی
  سیامک سعیدی گفته:

  طرح و نقشه ای که در هیچ کجای دنیا نظیر ندارد و بسیار متنوع و خوش آب و رنگ طراحی شده است می‌توان دلیلی دیگر بر چرایی محبوبیت و مرغوبیت فرش ماشینی صادراتی باشد

  پاسخ
 16. مهدی منظمی
  مهدی منظمی گفته:

  عدم شناخت برخی کشورها از ویژگی‌های فرش ایرانی رکود بازار اشباع شدن بازار توسط تعداد زیاد تولید کنندگان داخلی و خارجی و همچنین نبودن تبلیغات مناسب و درخور فرش ایرانی از مشکلات و سختی‌هایی ست که در این مسیر بر سر راه صادر کنندگان قرار می‌گیره

  پاسخ
 17. عباس شمس
  عباس شمس گفته:

  حضور با سابقه در بازارهای جهانی و صادرات فرش ماشینی ایران به خیلی از کشورها تجربه ارزشمندیست که تداوم و گسترش آن هدف واحد صادرات هست

  پاسخ
 18. محمدصادق جوادی
  محمدصادق جوادی گفته:

  چیزی که زیاد در فرش بختیاری و سایر دستبافته هاش به چشم می‌خوره اینه که طرح و نقش‌ها کاملاً ذهنیه و در بافت آنها از هیچ نقشه ای استفاده نشده البته این قالیبافی بدون طرح و نقشه در گذشته بیشتر به چشم می‌خورده

  پاسخ
 19. فرهاد خان شفاقی
  فرهاد خان شفاقی گفته:

  فرش افشار یکی از پرآوازه‌ترین فرش‌ های عشایری ایرانه که خواهان زیادی در داخل و خارج از کشور داره

  پاسخ
 20. محمدعلی نقدی
  محمدعلی نقدی گفته:

  تنوع فراوون در فرآورده‌های فرش ایران چه از نظر ظاهری و چه از نظر کیفی باعث شده همه‌ی مردم به نسبت درآمد و دارایشون از انواع این فرآورده استفاده کنن

  پاسخ
 21. حمیدقلی پور
  حمیدقلی پور گفته:

  هر تخته فرش ایران نمایانگر قسمتی از سرزمین زیبا و باشکوه ایرانه که ممکنه تو خونه‌ی هر فرد غیرایرانی هم یافت بشه

  پاسخ
 22. ناشناس
  ناشناس گفته:

  باسلام خسته نباشید لطفا اگر امکانش هست درمورد قیمت فرش دست بافت تبریزدرکشورهایحوزه خلیج فارس(دبی ،قطر،کویت…)راراهنمایی بفرمایید باتشکر فراوان تولید کننده فرش دست بافت

  پاسخ
 23. فاطمه کیانی
  فاطمه کیانی گفته:

  سلام ببخشید میشه لطفا قیمت فرش دستبافت ۱۲

  متری با طرح شیدایی در خارج از کشورا بگید ؟

  پاسخ