روش پیگیری مشتری صادراتی

روش پیگیری مشتری صادراتی + فیلم

روش پیگیری مشتری به این شکل است که باید در بحث های صادراتی این موضوع را خیلی جدی تر بگیرید زیرا فاصله بین شما دورتر و اعتمادسازی و انجام معامله سخت تر انجام می شود پس باید موضوع پیگیری مشتریان خارجی را خیلی جدی بگیرید.

نکته ای که در مورد پیگیری وجود دارد اگر به فروختن بدون پیگیری فکر می کنید یک فکر باطل می کنید در دسته بندی مشتریان در دسته بندی ارتباطاتی که با شما برقرار می شود شاید فقط گروه اول باشند که خود بدون پیگیری خرید می کنند.

آیا مشتریان با یک تماس حاضر به دادن پول هستند؟

اصلا به این موضوع فکر نکنید که هر کسی با شما تماس بگیرد پول خواهد داد. یا هر کسی با شما تماس بگیرد حتی اگر قیمت شما بی نظیر باشد بدون اینکه شما دوباره با او تماس بگیرید بیاید و به شما پول دهد. اصلا این موضوع رخ نخواهد داد. حتما و همیشه بر پیگیری های خود دقت کنید.

دسته بندی مشتریانی که با شما ارتباط برقرار می کنند؟

منظورم از ارتباط گرفتن تماس گرفتن، ایمیل زدن، پیام دادن، در شبکه اجتماعی در ارتباط هستند این افراد به چند گروه تقسیم می شوند:

خرید سریع چگونه افرادی هستند؟

افرادی که می خواهند خیلی سریع خرید کنند. کالایی را به لحظه نمی توان خرید کرد چند مرتبه بدون اطلاع قبلی می روید و آن را و در همان محل کارکردش را می بینید و در آخر خرید می کنید. پروسه خرید به این شکل چهار ماهی به طول می انجامد. خرید سریع خیلی کم اتفاق می افتد.

خرید سریع

چگونگی افرادی که در گروه بدون عجله قرار می گیرند؟

افرادی که می خواهند خرید کنند اما عجله ای برای خرید خود ندارند. در حال بررسی شرایط فروشنده های مختلف هستند.

برخی افراد در صادرات به تولید کننده یا دارنده کالا پیام می دهند بعد از گذشت پنج روز جواب پیام را دریافت می کنند. علت این صبوری این است که این افراد عجله ای برای خرید ندارند و در حال بررسی بازار و کسب اطلاعات هستند.

در حال بررسی بازارها یعنی چه؟

بازارهای مختلف را مورد بررسی قرار می دهند تا بازاری که می خواهند در آن فعالیت کنند بیابند.
بستر اصلی برای مشتریان است اینترنت همزمان که برای ما یک بستر خوبی است برای جامعه و مردم هم یک فضا برای کسب اطلاعات است.

بررسی بازار
به طور مثال:

فردی بازنشسته صد میلیون تومان سرمایه دارد در انترنت شروع به جستجو می کند و می گردد که در ایران چه بازاری از رونق و سود بیشتری برخوردار است.
بازار حبوبات، لوازم التحریر، تولید خیار گلخانه ای، تولید میوه خشک جستجو و برای فعالیت در بازارهای مختلف به بررسی می پردازد.

مثالی دیگر:
فرد یک محصول را می خواهد وارد کشورش کند واردات بادام، میز و صندلی و … را بررسی می کند و در این بررسی ها می خواهد بداند کدام بازار برای فعالیت پرسودتر، پربازده تر، ثابت تر است. این گونه افراد امروزه قصد خرید ندارند فقط اکنون در حال کسب اطلاعات هستند.

رقبا هم جزو گروه های پیگیری هستند؟

فرد در حوزه ای فعالیت می کند که در آن مشغول هستید با شما تماس می گیرد که از قیمت فروشی شما اطلاع پیدا کند. این افراد قصد خرید از شما را ندارد صرف دانستن قیمت با شما تماس می گیرد.

رقبا

مشتری فیک و شخصیت این گونه افراد:

گروهی از افراد هستند که نه قصد خرید دارند و نه در آن حوزه فعالیت می کنند و نه سرمایه ای برای راه اندازی کاری دارند به نوعی می توان گفت این افراد بیمار هستند.
فقط عده کمی از این افراد دانشجو هستند و برای تکمیل اطلاعات برای تحقیقات خود تماس می گیرند.

میزان درصد خرید گروه اول و آخر

شاید گروه خرید سریع و فیک کمتر از سه درصد باشند به این گونه نیست که کسی سریع بخواهد خرید انجام دهد سرغ اینترنت بیاید این خیلی اتفاق عجیب و بعیدی است. چرا که این افراد خود اطلاعات لازم را دارند.

خرید عمده سریع

در چه صورت خرید سریع انجام می شود؟

اگر امروز شما بخواهید محصولی را خرید کنید اطلاعات داشته باشید سریع خرید می کنید حالا که اطلاعات دارید افرادی را هم به طبع می شناسید و شماره تماس از آن ها دارید پس با آن ها تماس گرفته و خرید می کنید اگر اطلاعات نداشته باشید سریع خرید نمی کنید.

چه عاملی می تواند باعث جابجایی گروه های خرید شود؟

بنا به دلیل زمان اندک و نبود زمان کافی برای خرید و بررسی خرید از نوع اول ممکن است جایگزین سایر موارد شود. شاید کمتر از یک درصد در جامعه به زمان بیشتر از مبلغ کالا اهمیت قائل شوند.

شما متوجه باشید افرادی که با شما ارتباط می گیرند در کدام گروه قرار دارند وقتی از گروه اول ( خرید سریع ) فقط یک الی دو درصد است مابقی گروه ها به جز فیک ها نیاز به پیگیری دارند.

انواع مشتری

چرا سه گروه میانی نیاز به پیگیری دارند؟

بجز گروه اول در دسته بندی مشتریان بقیه گروه ها حتما نیاز به پیگیری دارند و حتما باید بررسی شوند، با آن ها ارتباط برقرار و صحبت شود و از شما آنالیز، دیتا، رزومه، پیش فاکتور از شما دریافت کنند و … تا حاضر شوند به شما پول پرداخت کنند.

شاید با خود بگویید رقیب چه نیازی به پیگیری دارد. رقیب یک تولید کننده است و شما تولید کننده نیستید ممکن است داخل همین رقبا قیمت مناسب تری کالا را توانستید خریداری کنید.

همیشه به دنبال پیدا کردن سرنخ یا همان مشتری جدید باشید.

قشنگی کار برند سازی آراد کجاست؟

از فکر فروختن بدون پیگیری بیرون بیایید. ذات پیگیری با یک مشکل همراه است. همه آپشن آراد این است که شما با هیچ کس تماس نمی گیرید و بالعکس همه با شما تماس حاصل می کنند و پیام می دهند.

در نتیجه همیشه در مذاکره اصطلاحا سرتان بالا است.
وقتی می خواهید پیگیری انجام دهید این شما هستید که به مخاطب زنگ می زنید چون به مخاطب زنگ می زنید حس تان خراب می شود و ممکن است مخاطب برای شما ناز کند و این جا است که خیلی از شما از پیگیری فرار می کنید.

یا منظم انجام نمی دهید بجای تماس در واتساپ پیام یا پیامک می دهید این مجموعه رفتارها از شما باعث می شود فروش شما پایین بیاید.
پس شما کار را خراب می کنید. به طور کلی شما  هستید در فروش های خود پیگیری ها را انجام دهید.

انواع پیگیری مشتریان کدامند؟

وقتی در مورد پیگیری مشتری صحبت می شود به دو گروه تقسیم می شود:

مشتری بازار داخلی

مشتری صادراتی

پیگیری مشتریان

چرا پیگیری مشتریان داخلی و صادراتی از هم جدا است؟

به خاطر این است چون مشتری صادراتی تقریبا گروه یک ( خرید سریع ) را ندارد و ذاتا سریع نیست.

به طور مثال: شما با فردی در آفریقا صحبت می کنید کدام پورت، روش پرداخت، بسته بندی، قیمت می زند اف سی او می زنید شروع به مذاکره می کنید. هوایی یک ماه طول می کشد. به دست آن ها برسد، نظر دهند، آنالیز کنند با این وجود به هیچ عنوان نمی تواند سریع باشد.

هیچ کسی نمی تواند بگوید مشتری صادراتی در زمانی کمتر از یک ماه الی دو ماه پول پرداخت کرد. حتما تا دو ماه به درازا خواهد کشید.

بدانید بین مشتری داخلی و صادراتی تفاوت وجود دارد.

پیگیری مشتریان داخلی

چند بار

چند روز یک بار

پیگیری مشتریان داخلی به چه نحوی امکان پذیر است؟

اولین سوالی که پیش می آید این است که چند بار باید پیگیری شود. یک میانگین و قانون وجود دارد بر طبق میانگین پیگیری مشتریان داخلی سه الی پنج مرتبه است.

فردی هم که شرایط مختلف تامین کننده ها و بازارها را می سنجد در پیگیری سه الی پنج مرتبه که در دو هفته صورت می گیرد تصمیم خود را گرفته است پس می تواند جواب دهد.

تا چه زمانی پیگیری صورت می گیرد؟

تا زمانی که جواب بگیرید.
تا زمانی که مخاطب ارزان تر خرید کرده باشد و نخواهد از شما خرید کند.

چند روز یک بار پیگیری شود؟

بسته به محصول شما دارد. اگر محصول شما خدمات، دستگاه ها نیستند و معمولا خریدارها زود تصمیم می گیرند.
می توانید در دو روز اول دو پیگیری حتی در سه روز سه پیگیری داشته باشید و بعد یک فاصله زمانی چهل و هشت تا هفتاد و دو ساعته داشته باشید بین آن قرار دهید.

به طور مثال: مخاطب تماس میگیرد که نخود می خواهد.
قیمت نهایی نخود به او اعلام می شود و روز بعد با او تماس گرفته و پیگیری می شود. و حتی ممکن است روز بعد از آن مجدد تماس گرفته شود.

در این سه روز از مخاطب چیزهایی شنیده می شود؟

تا شنبه هفته آینده تصمیم می گیرند.

در حال بررسی هستند تا سه روز آینده تصمیم می گیرند.

قرار است پانزدهم خرید انجام گیرد.

پس دو سه روز مدام پشت سر هم تماس گرفته می شود کاملا از تاریخ خرید او اطلاع کسب می شود.
بر اساس آن تا مرتبه پنجم و ششم، اگر بیشتر از پنج مرتبه پیگیری ادامه داشته باشد پیگیری های او از بازده یک هفته به بالا است.

مثال: فرد می خواهد دستگاهی را بخرد در همین حین می خواهد کارهای وام را انجام دهد.
پس کسی که پیگیری این مخاطب را انجام می دهد هفته ای یک مرتبه تماس حاصل کرده و جویای روند کار مخاطب می شود.

با چه ادبیاتی پیگیری شود؟

مهم ترین مشکل پیگیری ادبیات او است.
تمام دغدغه شما بر ادبیات است. ادبیات آن جایی است که گفته می شود سرمان پایین نیاید. درباره پیگیری دنبال ادبیات ثابت نگردید. هیچ ادبیات کلاسیک ثابت تعریف شده ای وجود ندارد.

مثال: با یک شرکت در تماس برای خرید بوده اید. فردی از شرکت با شما تماس می گیرد و با این گفته نظر شما را جویا می شود:
سلام وقت بخیر قرار برای خرید ظرف سه روز را داشته اید نظر شما چه بوده است؟

بدترین مدل پیگیری کدام است؟

این مدل افتضاح ترین مدل پیگیری است.
همیشه تاکید شده اگر بازاریاب تلفنی شوید هرگز نخواهید فروخت.
مشکل بازاریابی تلفنی ثابت بودن حرف زدن، دیتا و دیالوگ آن است. بدترین مشکل یک فردی است که بازاریابی تلفنی انجام می دهد.

ادبیات پیگیری چگونه باید باشد؟

ادبیات پیگیری براساس آخرین صحبت های دو طرف و شنیده های شما است. به طور مثال آخرین صحبتی که با مخاطب داشته اید بر گرانی کالای شما تاکید کرده و ارزان تر سراغ داشته است.

دیالوگ خود را به این ترتیب انجام دهید:
آقای محترم شما توانستید جنس را ارزان تر پیدا کنید؟ در این جا یادآوری شد که در صحبت آخر از او چه شنیده اید.

اگر شنیده بودید که می خواهد با شریک خود مشورت کند این گونه می گویید: آقای … با شریک خود صحبت کردید نظرتان چیست؟

چگونه می توان مکالمه های قبلی را بخاطر سپرد؟

یک تئوری می گوید کمرنگ ترین خودکارها از قوی ترین حافظه ها هم بهتر عمل می کند.
برای این که فراموش نکنید نمی خواهد مکالمه را حفظ کنید در برنامه خود ( اکسل ) یک ستونی به نام توضیحات داشته باشید و در آن به طور خلاصه یادداشت کنید.

در پیگیری اگر می خواهید آسیب نبینید:

همیشه از یک جمله فرار کنید آن هم این جمله است مشتری وقتی خود می خواهد اطلاع دهد هیچ وقت و هرگز ( باشد ) نگویید. با این جمله تمام کنید: بله لطف می کنید ولی باز در چهل و هشت ساعت آینده با شما تماس می گیرند تا یادآوری شود.

عملا شما را با این جمله که ” خود با شما ارتباط می گیرم ” لال می کند و دیگر نمی توانید با او تماس بگیرید. وقتی شما در آخرین جمله تاکید بر این که خود تماس می گیرید داشته باشید دیگر نمی تواند بهانه ای برای پاسخ گویی داشته باشد.

از چه مسیری پیگیری شود؟

مسیرهای پیگیری اعم از:

 1. تماس
 2. پیامک
 3. واتساپ
 4. تلگرام
 5. و به ندرت اینستاگرام

این پنج مورد مسیرهای پیگیری هستند از اینستاگرام به ندرت استفاده می شود چرا که ممکن است ارتباط اولیه آن در اینستاگرام باشد. پس مسیر پیگیری همان مسیری است مشتری با شما ارتباط گرفته و با آن راحت تر است.

پیگیری

اگر پیگیری ها تلفنی صورت گیرد دارای دو مزیت است:

 1. سریع تر از بقیه موارد به نتیجه می رسید.
 2. می توانید مشتری خود را در تنگنا قرار دهید.

بهترین روش پیگیری چیست؟

در چت، واتساپ، پیامک مشتری اجازه فکر و فرار دارد ولی در تماس اگر فن بیان خوبی داشته باشید مشتری اجازه فکر و فرار ندارد. بهترین روش پیگیری تماس می باشد.

چرا تماس بهترین مسیر پیگیری است؟

اگر یک مرتبه با مشتری خود تماس گرفتید جواب نداد متوجه می شوید که این مشتری تماس تلفنی را دوست ندارد.
در واتساپ یا تلگرام او پیام بگذارید. به صورت کلی خیلی زود سراغ واتساپ و تلگرام نروید. سعی کنید در تماس نگهدارید چرا که باعث می شود کار شما سریع تر آغاز شود.

اهمیت ندادن به موضوعات زیر ده درصد

هیچ وقت و هرگز به موضوعی که زیر ده درصد است اهمیت ندهید.
در اقتصاد می خواهید مدیریت کنید همیشه نود را لحاظ کنید. یعنی نود درصد مشتریان شما چه واکنشی دارند طبق آن رفتار کنید اگر مثبت بود که کار شما خوب بوده است.

اگر می خواهید برداشت اشتباهی نشود دو کار را هرگز انجام ندهید:

اگر می خواهید چه خانم به آقا و چه آقا به خانم برداشت غلطی صورت نگیرد سوء تفاهم پیش نیاید دو کار را انجام ندهید:

 1. فعل مورد استفاده را مفرد نکنید.
 2. از ایموجی و استیکر استفاده نکنید به شدت سوء تفاهم ایجاد می کند. به طور مثال اگر خانم ها از ایموجی ها استفاده کنند نوعی دلبری محسوب می شود.

صادرات

پیگیری مشتریان صادراتی

مانند پیگیری مشتریان بازار داخلی به طور کلی به چند بار و چند روز یک بار تقسیم می شود.

میانگین پیگیری در مشتری صادراتی و چرایی آن

در پیگیری مشتری صادراتی میانگین سه تا پنج نیست.
بیست و پنج الی سی مرتبه پیگیری می خواهد. پیگیری در بحث صادرات بسیار زیاد است.

چون تعداد بالایی پارامتر باید چک شود برای همین منظور ممکن است تا چهل مرتبه هم نیاز به پیگیری باشد.
یعنی از روش پرداخت، روش حمل، محل تحویل، محل ارسال، آنالیز، مجوز، ناظر و … همه باید چک شود. شما راحت برای مشتری صادراتی چهل مرتبه رفت و برگشت دارید.

چند روز یک بار پیگیری انجام شود؟

در مبحث صادرات هفتاد و دو ساعت می تواند یک زمان مناسب برای پیگیری باشد.

تا چه زمانی پیگیری انجام شود؟

تا زمانی که از مخاطب کلمه نه را بشنوید باید ادامه دهید. یعنی به طور واضح به شما بگوید قصد همکاری ندارد و یا با شخص دیگری فعالیت خود را آغاز کرده است.

با چه ادبیاتی پیگیر مشتریان صادراتی باید بود؟

در ادبیات بازار داخل بنا به مکالمه قبل صحبت می شد در انتخاب ادبیات در بحث صادرات مقداری تفاوت وجود دارد براساس صحبت های مرتبه قبل مکالمه می شود ولی حتما در چارچوب و کلاس صادراتی صحبت شود.

وقتی ادبیات شما و قدرت مذاکره ضعیف باشد و از ادبیات و کلاس کاری و رفتار حرفه ای استفاده کنید به مشکل برخورد می کنید.

پس در بحث صادرات بحث حرفه ای بودن است به طور مثال وقتی مخاطب از شما قیمت می خواهد، در واتساپ در یک خط قیمت را برای او نوشته و ارسال نکنید. به صورت آنلاین و تصویری که بتواند به صورت کلاسیک و حرفه ای شما را ببیند و اعتماد کند و مجموعه معتبری بداند.

صادرات و تجارت خارجی

تفاوت پیگیری در بازار داخلی با صادراتی

این است که علاوه بر موارد ذکر شده تعدادی مهارت نیز باید داشته باشید و خود را کمپانی مناسب و قابل اعتمادی نشان دهید به راحتی بازار داخلی نیست که گوشی را بردارید و تماس بگیرید .

از چه مسیرهایی پیگیری مشتریان صادراتی انجام گیرد؟

در این پیگیری شبکه های اجتماعی و ایمیل ها مسیرهای مناسبی هستند که از این طریق با مشتریان خود ارتباط می گیرید به او پیام می دهید و ارتباط خود را حفظ می کنید.
در بحث صادراتی نسبت به بازار داخلی ایمیل اضافه می شود و پیامک و تماس حذف می شود.

شبکه اجتماعی هم تقریبا اضافه می شود و اما خیلی جدی و مورد استفاده قرار نمی گیرد زمانی که شبکه های اجتماعی نبودند خیلی جذاب بود. مثل بازار داخل فرض نکنید که یک الی دو ماه کار به نتیجه برسد.

یک نکته در مورد وویس و چت کردن به یاد داشته باشید

اگر مشتری تایپ می کند برای او تایپ کنید و اگر وویس می دهد به او وویس دهید.
وویس نسبت به تایپ طولانی تر است شما در تایپ حرف های زائد را حذف می کنید. زمانی از وویس استفاده کنید که مشتری از وویس استفاده کند.

البته نمی توان به این تکیه کرد چرا که ممکن است مشتری وویس دهد ولی خواهان متن تایپی از شما باشد به هر دلیلی مانند اینکه حوصله گوش دادن به وویس را ندارد.

زمان استاندارد مکالمه پیگیری چه مقدار باشد مفید است؟

زمان استانداردی ندارد مثال شما می خواهید در مورد دستگاه ها صحبت کنید در این صحبت شما ابعاد مکان، دستگاه، برق و … را با فرد می سنجید و چک می کنید که سی دقیقه ای به طول می انجامد.

به طور معمول یک مکالمه تلفنی بین چهار الی هفت دقیقه است و می تواند میانگین باشد ولی به هیچ وجه قانون نیست.

video call

Video call و مزیت آن نسبت به سایر موارد

قطعا در اعتماد سازی به خصوص در مورد اجناسی مانند سیب و گوجه و … کمک شایانی می کند و اختلاف ساعت زمانی ایران با کشورهای دیگر در این زمینه مشکل ساز نخواهد بود. ویدئو کال در سیلو، انبار، کارخانه، مزارع خیلی به کار می آید.

پیگیری مجدد بعد از چند مرتبه ایمیل زدن و جواب در یافت نکردن

اگر مشتری بعد از سه مرتبه ایمیل زدن جواب نداد باز هم پیگیر باشید ممکن است در گروهی باشد که در حال بررسی بازارها می باشد.

احتمالا قیمت شما برای او عجیب بوده و اگر این موضوع تا مرتبه پنجم تکرار شد متوجه باشید که در اف سی او شما موضوعی مشکل ساز است.
که در نهایت جواب خیر را می شنوید یا اینکه قیمت شما خیلی از خواسته مخاطب دور است که حتی حاضر به پاسخ دادن به پیام شما هم نیست.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

40 پاسخ
 1. رضا حریرچی
  رضا حریرچی گفته:

  اولین برخورد از اهمیت بسیار بالایی برخورداره
  نامه ها، بروشورها ، فاکس ها ، کنفرانس های ویدئویی ، تماس های تلفنی و جلسات حضوری تاثیر به سزایی دارن
  با بهبود این موارد به مزیت رقابتی دست مییابیم

  پاسخ
 2. حمیدآسایش
  حمیدآسایش گفته:

  مشتریا به پاسخگویی سریع و بهینه علاقه دارن و دوست دارن سوال اون ها برامون مهم باشه
  حتی اگه اونها در حال حاضر از ما خرید نمی کنن باید به خاطر داشته باشن که شرکت ما خدماتش رو در شرایطی صمیمی ارائه می ده

  پاسخ
 3. سام آهنگری
  سام آهنگری گفته:

  از کلمات تخصصی استفاده نکنیم
  بسیار صمیمی جلوه نکنیم
  رفتار مودبانه ای داشته باشیم
  هر بار که با مشتریا تماس می گیریم سعی کنیم پیشنهاد جدیدی به آنها ارائه بدیم

  پاسخ
 4. ماندانا حقیقی
  ماندانا حقیقی گفته:

  باید در تقویممون علامت گذاری کنیم تا مجددا در موعدی معین با مشتری تماس بگیریم
  عوامل فرهنگی موجود در بازار هدف رو فرا بگیریم

  پاسخ
 5. مانی
  مانی گفته:

  این روزها شخصی‌سازی و بهینه کردن تجربه کاربری برای موفقیت کسب‌وکار حیاتیه
  برای نزدیک شدن به این هدف باید از مسیر دسته‌بندی مشتری عبور کرد

  پاسخ
 6. منصور رهنما
  منصور رهنما گفته:

  اگه مشتریارو دسته‌بندی کنیم و فقط به اون‌هایی که به احتمال بیشتری بیگودی استفاده می‌کنن این پیشنهاد رو بدیم دیگر این افتضاح در تجربه‌ی کاربر به بار نمیاد

  پاسخ
 7. شهرام جنیدی
  شهرام جنیدی گفته:

  باید مشتری‌های خودمونو بهتر ب‌شناسیم تا بفهمیم چگونه رفتار می‌کنن
  می‌تونیم از این داده‌ها استفاده کنیم و فروشمون رو به صورت قابل توجهی افزایش بدیم
  می‌فهمیم که در هر مرحله از روند خرید چه عواملی مشتری رو ترغیب به خرید می‌کنن و چه عواملی اونو باز می‌دارن

  پاسخ
 8. مهران حمیدی
  مهران حمیدی گفته:

  دسته‌بندی مشتری یعنی ما مشتری رو بشناسیم اما نه فقط اینکه چند سالشه کجا زندگی می‌کنه بلکه بفهمیم که چگونه رفتار می‌کنه
  در دسته‌بندی رفتاری ما الگوهای رفتاری مشتری رو در طول زمانی که با کسب‌وکار ما تعامل می‌کنه شناسایی و دسته‌بندی می‌کنیم
  نکته‌ی حیاتی در این دسته‌بندی اینه که بفهمیم نیاز هر دسته از مشتری‌ها چیه و به اونها پاسخ درست بدیم و پروسه‌ی خرید رو برای مشتری بهینه‌سازی کنیم تا ارزش طول عمر مشتری و نرخ تبدیل رو افزایش بدیم

  پاسخ
 9. محمدرضاصادقی
  محمدرضاصادقی گفته:

  در دنیای تجارت فروش یعنی کاری کنیم فردی به ما پول پرداخت کنه تا بتونیم حیات کسب و کارمون رو که رفاه زندگی ما به اون وابستست رو حفظ کنیم…
  البته نه به هر قیمتی

  پاسخ
 10. تیام پسیانی
  تیام پسیانی گفته:

  فراگیری مهارت فروشندگی نه تنها برای برای کارآفرینی مفیده بلکه تنها مهارتیه که ما هر روز در حال استفاده از اون هستیم

  پاسخ
 11. روزبه میرامینی
  روزبه میرامینی گفته:

  افرادی وجود دارن که می‌تونن تصمیمات استراتژی -رقابتی خوبی بگیرن و کسانی که نمی‌تونن

  پاسخ
 12. رامین بیات
  رامین بیات گفته:

  اعتقاد افراد باعث اعتماد به نفس اون‌ها می‌شه
  از نظر من میان اعتماد به نفس فردی که به تصمیم خود فکر می‌کنه و کسی که اعتماد به نفسش بر اساس یک تصمیم ناگهانی بوده تفاوت وجود داره
  از نظر من میان کسی که بعد از یک تفکر جدی دچار سردرگمی می‌شه و کسی که سریع انتخاب کرده و بعد دچار شک می‌شه تفاوت وجود داره

  پاسخ
 13. سیاوش چراغی پور
  سیاوش چراغی پور گفته:

  به نظر من درس مهم برای تصمیم‌گیری اینه که سریع تصمیم‌گیری نکنن
  در واقع این سخن به هر دو جنبه موضوع اشاره داره
  این که عجله نکنیم و خیلی هم مطمئن نباشیم
  تمایل به اعمال این نوع طرز فکر همون چیزیه که تصمیم‌گیرنده خوب رو از بد جدا می‌کنه

  پاسخ
 14. امیرابراهیمی
  امیرابراهیمی گفته:

  تحلیل و بررسی بازار شامل چندین ابزار ارزیابی و بحث در مورد صنعت ما و چشم انداز اون در بازاره
  همچنین شامل تجزیه و تحلیل بازار هدف و تجزیه و تحلیل رقابتیه و قوانین و مقررات فرهنگی و حقوقی رو نیز شناسایی می کنه

  پاسخ
 15. مهدی محمدزاده
  مهدی محمدزاده گفته:

  مثلا اگه ما یک شعبه از بهترین کافی شاپ ها در شهر خود داشته باشیم و در دو سال گذشته پنج شعبه راه اندازی کرده و در حال حاضر نیز کسب و کارمون سودآور باشه آیا باز هم به تحلیل بازار نیاز داریم؟
  بله دارم
  زیرا احتمالا می خوایم کسب و کارمونو گسترش بدیم
  برای اخذ بهترین تصمیم درباره کسب و کارمون باید تحلیل بازار رو انجام بدیم

  پاسخ
 16. کیان ایزدیار
  کیان ایزدیار گفته:

  بررسی بازار یک نوع ارزیابیه که به ما امکان می ده تا بررسی کنیم که آیا بازار خاص مورد نظرمون برای صنعت ما مناسبه یا خیر.
  ما می تونیم از تحلیل بازار برای ارزیابی بازار فعلی خود و یا بررسی بازارهای جدید استفاده کنیم

  پاسخ
 17. مهرداد شجاعی
  مهرداد شجاعی گفته:

  کار بازاریاب هرگز تمام نمیشه
  هنگامی که فعالیت‌های رقبا رو بررسی کنیم متوجه می‌شیم که این گفته کاملا صحیحه
  یکی از ضروریات بقا در بازار تحت نظر داشتن و دنبال کردن تمام جنبه‌های بازاریابی رقباست که شامل بسته بندی محصولات، نوع تبلیغات، سیاست‌های ترویجی، رسانه‌های اجتماعی و فعالیت‌های اینترنتی اونها می‌شه
  شرکت‌های کوچک معمولا برعکس شرکت‌های بزرگ راهی برای تحت نظر داشتن رقبا ندارن مگر اینکه وقت زیادی صرف و مبالغ سنگینی هزینه کنن
  با این وجود می‌توان فرآیندی قاعده مند برای این هدف ایجاد کرد و از روش‌های ساده و موثری که برای تحت نظر داشتن رقبا وجود داره بهره برد

  پاسخ
 18. مهدی آبشاری
  مهدی آبشاری گفته:

  مشتری فیک معمولا مبهم صحبت می کنه و کمیت مشخصی برای خرید نداره و یا اعداد و ارقام غیرواقعی رو برای خرید اولش بیان می کنه

  پاسخ
 19. شهرام میری
  شهرام میری گفته:

  مشتری فیک معمولا اطلاعات تخصصی بالایی نداره و حجم بسیار بالا درخواست می کنه

  پاسخ
 20. فیاض بخش
  فیاض بخش گفته:

  سلام

  تا چند بار تجربه تماس با مشتریا رو نداشته باشیم تشخیص خریدار واقعی ممکن نیست

  پاسخ
 21. محبوب آخریان
  محبوب آخریان گفته:

  در ارتباط بودن با مشتریا کلیدی برای فروش بیشتره
  باید فهرستی از مشتریای غیرفعال تهیه کنیم و سپس برای اون‌ها یک کارت پستی بفرستیم و به اون‌ها یادآوری کنیم که برای ما با ارزشمند هستن

  پاسخ
 22. آرش خاکی
  آرش خاکی گفته:

  تخفیف یکی از هزینه‌های پنهان هر کسب‌و‌کاریه که در غالب موارد به اون اهمیت داده نمی‌شه
  به جای دادن تخفیف کالایی رو معادل مقدار تخفیف به مشتری هدیه بدیم

  پاسخ
 23. سعیداحمدی
  سعیداحمدی گفته:

  عَرضه و تقاضا یک مدل اقتصادیه که اثر قیمت رو بر روی مقدار در بازار رقابتی بررسی می‌کنه
  قیمت بر روی مقدار تقاضا از طرف مصرف‌کنندگان و مقدار تولید از طرف عرضه‌کنندگان اثر می‌زاره در نتیجه اقتصاد در اثر تلاقی این دو مقدار در قیمت و مقدار معینی به تعادل می‌رسه

  پاسخ
 24. بهروز صفاتی
  بهروز صفاتی گفته:

  مدل عرضه و تقاضا در واقع برای بازار رقابتی تنظیم شده‌ که در اون هیچ‌یک از خریدارا و فروشندگان نمی‌تونن اثر زیادی بر روی قیمت بزارن و قیمت به صورت یک داده‌ شده

  پاسخ
 25. احسان لطفی
  احسان لطفی گفته:

  باید متوجه شیم که چگونه می توان ارزشی برای مشتری ایجاد کنرد
  حدس نزنیم؛
  تحقیق کنیم
  اگه تحقیقات لازم رو انجام ندیم پیگیری مشتری ما در نهایت با شکست مواجه خواهد شد

  پاسخ
 26. مهدی موسی پور
  مهدی موسی پور گفته:

  اگه مشتری رو ملزم به بیان نحوه ارتباط مورد علاقه شون کنیم به موقع پاسخ میده
  به این ترتیب ایجاد حس مسئولیت پذیری در اونها در بقیه مراحل بسیار ساده تره

  پاسخ
 27. فاطمه فدایی
  فاطمه فدایی گفته:

  هنگامی که مشتری بدون اینکه به انجام کاری متعهد شه ما رو ترک می کنه
  فرایند پیگیری تبدیل به بازی موش و گربه می شه
  باید دوباره چند بار با اونها تماس بگیریم و سعی کنیم اونها رو در فرایند فروش درگیر کنیم

  پاسخ
 28. پارساصلاحی
  پارساصلاحی گفته:

  باید در مورد مشتری اطلاعات کافی داشته باشیم و دقیقا بدونیم در چه شرایطی قرار دارن

  پاسخ
 29. پزمان منصوری
  پزمان منصوری گفته:

  الگوی رایجی که در رفتار بسیاری از صاحبان مشاغل وجود داره اینه که از اهمیت این موضوع غافلند که تقویت رابطه با یک مشتری جدید یا کسی که قبلا به محصولات اون‌ها علاقه نشون داده تا چه اندازه مهمه

  پاسخ
 30. ناصرکرملو
  ناصرکرملو گفته:

  پیگیری هر دو گروه مشتریان جدید و مشتریان باسابقه بسیار مهمه و به ما کمک می‌کنه تا فروش خودمونو به‌ سرعت ارتقا بدیم

  پاسخ
 31. محمدقلی بیگی
  محمدقلی بیگی گفته:

  اول از همه باید خودمون رو با نام کامل معرفی کنیم سپس نام شرکت خودمونو بیاریم و در واقع گام سوم که ما رو از دیگر رقبا متمایز می سازه

  پاسخ
 32. محمدکنگرانی
  محمدکنگرانی گفته:

  باید به مخاطب یادآوری کنیم که به چه منظور با وی تماس گرفتیم
  یادآوری کنیم اولین دلیل ما برای تماس پیگیری چی بوده
  این به معنای بازگشت و اشاره به تماس یکباره و بدون هماهنگی اولیه ما داره
  اشاره به ناراحتی یا ارزش افریده شده برای وی در اون تماس غیر منتظره قبلی

  پاسخ
 33. فرشیدارباب
  فرشیدارباب گفته:

  تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر داده‌ها در رسیدن به اهداف برای سازمان‌­ها بسیار حائز اهمیته
  این عملکردها باید در راستای استراتژی مبتنی بر­ بهبود تجربه مشتریا در کنار پیروی از اهداف کلیدی سازمان با کاهش هزینه‌­های احتمالی در هر قسمت انجام بشه

  پاسخ
 34. علیرضانقیبی
  علیرضانقیبی گفته:

  نظارت بر ردیابی تماس­‌ها از کانال‌­هایی که منجر به خرید مشتریا می­‌شه به ما اجازه می­‌ده تا با استفاده از این اطلاعات کانال­‌های مرتبط رو بهینه و از اون برای بالابردن نرخ سود خود استفاده کنیم

  پاسخ
 35. جعفرتوفیقی
  جعفرتوفیقی گفته:

  اصلی‌ترین مزیت استفاده از بازاریابی تلفنی ترویج و ارتقای کسب‌ و کار ماست
  همچنین اجازه می‌ده تا ما به سرعت سطح علاقه مشتریا رو نسبت به محصولات یا خدماتمون بسنجیم

  پاسخ
 36. بهرنگ عروجی
  بهرنگ عروجی گفته:

  ارائه خدمات فروش تعاملی و شخصی بیشتر
  ایجاد یک رابطه دوستانه فوری با مشتریای خود
  توضیح و شفافیت بیشتر در مورد مسائل فنی
  هدایت مشتری و تعیین ملاقات‌ها
  فروش از راه دور در جهت افزایش قلمرو فروش
  دستیابی و افزایش مشتری از طریق تماس‌های تلفنی برای فروش
  فروش به هر دو شامل فروش به مشتریای موجود و مشتریای جدید
  دستیابی به نتایجی که قابل اندازه‌گیری هستن

  پاسخ
 37. امیربرادران
  امیربرادران گفته:

  ویدئو کنفرانس امروزه به یک روش متداول در جهت برقراری ارتباط و همکاری برای سازمان های متفاوت از ابعاد بزرگ و کوچک با ماهیت سازمانی متفاوت تبدیل شده
  شرکتهایی که در زمینه های کاملا متفاوت فعالیت میکنن این روز ها متوجه جایگاه و مزیت ویدئو کنفرانس در برقراری ارتباطات شده ان

  پاسخ
 38. محمدفرزانه
  محمدفرزانه گفته:

  می توان از آگهی های ارزان قیمت برای توزیع گسترده استفاده کرد و بروشورهای رنگی و با کیفیت رو برای گروه خاصی از مشتریای خود ارائه داد

  پاسخ
 39. احسان وزیری
  احسان وزیری گفته:

  بازاریابی صادرات کالا امروزه در عرصه تجارت بین‌الملل به مسئله‌ای تبدیل شده که بسیاری از شرکت‌های تجاری برای راهیابی به بازارهای‌ جهانی نمی‌تونن نادیدش بگیرن

  پاسخ
 40. رضاکائینی
  رضاکائینی گفته:

  میانگین مدت زمان رسیدگی به هر تماس به واقع مقیاسیه که به طور گسترده ای به عنوان شاخص کلیدی عملکرد در مراکز تماس و اساسا به منظور پیشرفت و بهبود مهارت کارشناسا و تضمین میزان حداکثری رضایت مشتری مورد استفاده قرار می گیره

  پاسخ