🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.
روش های دور زدن تحریم ها در مبادلات تجاری

روش های دور زدن تحریم ها در مبادلات تجاری

در این آموزش می ­خواهم در مورد روش ­های دور زدن تحریم ها با شما صحبت کنم. موارد مختلفی پیش می ­آید که شما می­ خواهید کار کنید و نگرانی­ هایی دارید در حوزه اینکه چطور می توانید تحریم ­ها را دور بزنید؟ یا این تحریم­ ها چه تأثیری روی کسب و کار من دارد؟

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

تاثیر تحریم بر تجارت خارجی چیست؟

بیائید از اینجا شروع کنیم که عوامل تأثیر گذار در تحریم ­ها چی هستند؟

۱- بحث تأثیر روانی که در توافقات و یا تمایل به خرید مشتری­ها ایجاد می ­کند. به خاطر جنبه­ های روانی ترس، نگرانی و بحث­های مشکلاتی که ممکن است در تأمین کار ایجاد بشود و یا مشتری ممکن است بگوید که ممکن است وسط راه جنگ بشود، مسیر بسته بشود و این جور تصوراتی که مانع از این می­ شود که مشتری با شما کار بکند و عملاً یکی از عواملی است که تحریم ­ها مانع از صادرات می ­شود و باید این عوامل را دور زد و برای آن مسیر ایجاد کرد.

۲- نقل و انتقال پولی و مبادلات تجاری هست. در مبادلات تجاری هم ما یک سری مشکلاتی داریم که تحریم­ ها مانع از این کار می­ شوند و جلوی بحث مبادلات و بحث­های کاری ما را می­ گیرند. در بحث پولی کاملاً شفاف است که چطور انجام می­ شود، اما در مورد بحث مبادلات تجاری بخاطر این که ما هم خیلی وقت­ها مبادلاتی را شروع نکردیم و تجربه ­اش را نداریم، خیلی سخت است که بخواهیم در مورد این صحبت کنیم که مبادلات به چه صورتی هست؟

مبادلات چند قسمت کار هست. اینکه کالا چطور جابجا بشود؟ از جایی به جایی انتقال پیدا کند. قرار دادها چطور انجام شود؟ و مباحث اینطوری جزو مبادلات تجاری قرار می­ گیرد.

تاثیر تحریم بر تجارت خارجی چیست؟

دور زدن تحریم ها با کاهش ایران هراسی در مبادلات تجاری

می ­آئیم روی بحث اولمان صحبت می­ کنیم. تأثیر روانی در توافق یا تمایل به خرید. عوامل تأثیرگذار در تحریم­ ها، تبلیغات گسترده­ ای که بوده و موجب این شده که این جوّ روانی ایجاد بشود و خیلی­ از مشتری­ها تمایل به خرید پیدا نکنند.
ما چند تا راه حل پیشنهاد می­ کنیم که می ­تواند کمک به این بکند که تأثیر روانی در خرید مشتری شما را و احتمال اینکه با شما کار نکند کاهش پیدا بکند. می­ توانید از ارکان اعتماد سازی که ما به شما یاد دادیم برای این استفاده کنید تا بتوانید نظر مشتری­ها را در این زمینه متمایل کنید که با شما کار کنند.

مشتری­ها وقتی که ارکان شما را به صورت مرتب ببینند، فیلم­های شما را ببینند، شبکه­ های اجتماعی شما را کامل ببینند، وضعیت سایت­ تان، خبرگزاری­ هایتان، ارتباطات­ شما و نوع پاسخگویی­ هایتان را بر اساس آن استانداردهایی که ما گفتیم از شما بگیرند و مکاتبه می­ کند و برایش FCO می ­زنید، پرفورما می ­زنید، قراردادهایتان مرتب است، ترم کارتان کاملاً مرتب و منظم است، مکاتبات­ تان کاملاً استاندارد است، این، نگرانی­ها را کم می­ کند و احتمال اینکه بخواهد با شما کار بکند بیشتر می ­شود.

در قدم­های اولیه که بخواهند با شما ارتباط بگیرند یک سری نگرانی­ها مثل نگرانی اینکه اصلاً به شماره­ های ایران زنگ نزنند. بخاطر همین بعضی از دوستانی که دارند کار می­ کنند بعد از یک مدتی به آنها گفتم حتی شماره ­های امارات بگیرند، در اطلاعاتشان، در محل شماره تماس­ هایشان، شماره تماس خودشان را قرار ندهند، شماره تماس امارات را بگذارند، آدرس­ها را Middle East بزنند، (خاورمیانه)، تأمین را Middle East بزنند. اما مشتری وقتی بیاید کار کند و بخواهد شروع کند می­ گویید من کالا را از ایران می­ خرم برای او مشکلی ندارد.
تمایلش این است که یک تاجری اماراتی باشد که بخواهد با او کار بکند اما این که بخواهد حتما با یک حوزه خاص پیش برود و اینکه بخواهد بگوید من با یک ایرانی دارم معامله می­ کنم برایش ترس دارد. اما اگر بگوید من با یک تاجر اماراتی دارم کار می­ کنم و این تاجر دارد شرایط کاری من را فراهم می­ کند تا من کارم را توسعه بدهم، نگرانی­ هایش را در این زمینه کاهش می ­دهد و می­ تواند مکاتبات را بهتر بکند.

بخاطر همین، کسانی که می­ خواهند کار صادرات بکنند ما به آنها گفتیم از دامنه­ های ir. استفاده نکنند حتماً از دامنه­ های com. استفاده کنند و یک سری روش­های ریزه کاری­ هایی که کنار کار در موردش صحبت کردیم. از عوامل دیگری که می ­تواند تأثیر روانی را کاهش بدهد در بحث تمایل به خریدها، بحث چنج اسناد هست. مشتری می­ گوید من بارم اگر از ایران بیاید، بارنامه از ایران باشد به مشکل می­ خورم. ما می­ گوییم ما می­ توانیم بارنامه­ ات را چنج کنیم و تبدیل کنیم به یک بارنامه که از امارات خورده باشد یا از یک کشور ثالث دیگر، این نگرانی کاهش پیدا می­ کند.

یکی دیگر اینکه می ­توانیم گواهی مبدأ را برایش تغییر دهیم و یکی از تمایلات مشتری­ها این است که گواهی مبدأ از یک کشور دیگر غیر از ایران برایشان صادر بشود. سعی کنیم با ایجاد طمع در قیمت، کیفیت و سرویس­ها رقابت ایجاد کنیم و تمایلات مشتری را برای خرید افزایش بدهیم تا بحث­های روانی که تأثیرگذار است برای حوزه خرید و ریسک برایش ایجاد می­ کند کاهش پیدا کند و تمایلش به اینکه با شما کار کند افزایش پیدا کند. این چند تا روش ساده ­ای بود که در حوزه تأثیرهای روانی خدمت شما عرض کردم.

نقل و انتقال پول در شرایط تحریم

حالا می­ آئیم و در مورد نقل و انتقالات پولی و در مورد مبادلات تجاری با شما صحبت می­ کنیم. در مورد نقل و انتقال پولی و مبادلات تجاری، اول از همه برای بحث­های پولی شما می­ توانید از صراف­ها استفاده کنید و اکثر موارد را برای شما برطرف می­ کنند و شما خیلی نگران نیستید که من می­ خواهم مبادله پولی­ ام به صورت کامل انجام بشود به چه مشکلاتی بر بخورم؟ و صراف­ها خیلی راحت می ­توانند به شما با دادن شماره حساب­های خارجی در کشورهای مختلف مبالغ هنگفتی برای شما جابجا کنند و نگرانی این مسأله را برطرف کنید.

نقل و انتقال پول در شرایط تحریم

پس اینکه بانک­های ما تحریم هستند و این جور مسائل در نقل و انتقال پولی شما خیلی دیده نمی­ شود و خیلی راحت می­ توانید این مسئله را پیش ببرید. یکی از مشتری­ها چند وقت پیش آمده بود و می­ گفت من کار مرغداری می­ کنم. گفتم: نهاده­ های دامی را بیا مستقیم بخر و بجای آن مرغ به آنها بده و این مبادله کالا به کالا یا در واقع کالا در قبال کالا می­ تواند کمک کند به اینکه شما یک حجم زیادی از مشتری­ هایتان را پوشش بدهید.

در بحث نقل و انتقال پولی، می ­توانید روش­های TT یا Telegraphic Transfer استفاده کنید. چون بعضی از مشتری هایتان تمایل دارند Lc کارکنند، اعتباری کار کنند. این جور مسائل، چون ما خدمات بانکی نداریم نمی­ توانیم از این سرویس­ها استفاده کنیم. پس می ­آئیم در روش اعتماد سازی تدریجی را استفاده می­ کنیم تا بتوانیم نظر مشتری را جلب کنیم و با ما کم کم پیش برود و بتوانیم نتیجه را و خروجی را از او بگیریم.

یکی دیگر از بحث­هایی که ما در بحث مبادلات تجاری داریم این است که بتوانیم خدماتی را به مشتری ارائه کنیم که یک سری خدمات ریسک دارد و آنها را ما می ­توانیم از طریق صندوق ضمانت توسعه صادرات پوشش بدهیم و میزان ریسک خودمان را کاهش بدهیم. اگر چه باز هم ریسک ما زیاد است. به هر صورت مبادلات تجاری این وسط دارد بخاطر همین پیشنهاد می­ کنم در این مسیرها قدم به قدم پیش بروید تا بتوانید خروجی­ هایتان را بهتر بگیرید.

این توضیحات مختصری بود در مورد روش­ های دور زدن تحریم­ ها. روش­های خیلی زیاد دیگری وجود دارد برای شرکت­های خاص یا موارد خاص استفاده می­ کنیم که اینجا من نمی ­توانم مطرح کنم و بعضی از مجموعه­ های خوبی که با ما کار می­ کنند ما به آنها خدماتشان را می ­دهیم تا بتوانند این کار را پیش ببرند. اما در قدم­های اولیه همین مسیرها می ­تواند اعتماد شما و این ذهنیت شما را نسبت به اینکه من اگر بخواهم صادرات بکنم با چه موانعی مواجه هستم و چرا مشتری از من بخرد؟ چرا نخرد؟ اینها را کنار بریزید و به سمت حرکت کار بروید. بجای اینکه هر روز بخواهید زمان از دست بدهید کارتان را شروع کنید تا بتوایند خروجی­ های بهترتان را بگیرید.

امیدوارم موفق و پیروز باشید. دوستانی که می­ خواهند شروع کنند، روی تلگرام پیام بدهند من در خدمتشان هستم.

برای ارتباط و دریافت مشاوره از استاد نظام پرور می توانید با شماره ذیل تماس حاصل نمایید:

مشاور تجاری و برندسازی

فایل صوتی توضیحات استاد نظام‌پرور، مدیر توسعه کسب‌و‌کار و مشاور امور صادراتی گروه شرکت‌های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ