روش های جلوگیری از دور خوردن در تجارت

روش های جلوگیری از دور خوردن در تجارت همراه با آموزش به صورت فایل صوتی و استفاده از تکنیک های کاربردی جهت عدم دور زدن تامین کنندگان و مشتریان در تجارت و خرید و فروش محصولات.
در این قسمت جناب مهندس شعبانی مشاور فروش و بازاریابی به ما خواهند آموخت که چه کنیم تا توسط مشتریان و تامین کنندگان دور نخوریم و بتوانیم همیشه در صدر اقتصاد و تجارت قرار بگیریم.
لذا امروز با موضوعاتی چون دور خوردن یا دور زدن در تجارت آشنا می شوید و یاد میگیرید که چه روش هایی برای جلوگیری از آن وجود دارد. با ما همراه باشید.

به یاد داشته باشید

جذب مشتری یک نبرد دشوار است.

برای این که فردی را قانع کنیم محصول یا خدمات ما را خریداری کند، راه سختی پیش رو داریم. آن‌ها ابتدا باید فلسفه و هدف شرکت ما را درک و به آن اعتماد کنند. در درجه‌ی بعدی باید محصول را به‌خوبی به آن‌ها معرفی و برای آن تبلیغ کنیم. پس از این مراحل، تنها پنج تا ۲۰ درصد احتمال دارد که مشتری جدید به خریدار ما تبدیل شود. همه‌ی مراحل گفته‌شده نیازمند هزینه هستند و در صورت جواب نگرفتن، خسارت زیادی به ما تحمیل خواهند کرد.

اما فروش به مشتریان قبلی و خریداران وفادار، به‌مراتب آسان‌تر است. آن‌ها فلسفه و فرهنگ شرکت را درک کرده‌اند. طبق آمار، احتمال خرید محصول جدید توسط آن‌ها ۶۰ تا ۷۰ درصد است. در نتیجه با هزینه‌ای بسیار کمتر از جذب مشتری جدید، می‌توان محصول جدیدی برای مشتری‌های دائمی طراحی کرد و علاوه بر تمرکز بر حل مشکلات آن‌ها، گسترش شرکت را نیز پی گرفت.

مشتری یابیجلوگیری از دور زدن مشتری و تولید کننده

حال این مشتری هایی که به سختی بدست آوردیم ما را دور میزنند و بجای اینکه محصول را از ما خریداری کنند، به صورت مستقیم از کارخانه دار یا تولید کننده جنس را خریداری میکنه. لذا سهمی به ما تعلق نمیگیره. پس باید چه کنیم؟

در ادامه فایل صوتی آموزشی را از طریق دکمه زیر دانلود کرده و نکات کلیدی جلوگیری از دور خوردن مشتری و تولید کنندگان را با دقت گوش دهید.

 

یک تاجر ممکن است یا از طریق مشتری و یا از طریق تامین کننده دور زده شود.

روش های مشتری برای دور زدن تاجر

مشتری معمولا از دو راه می تواند تاجر را دور بزند

 1. وقتی که مشتری از شما نمونه کالا می خواهد و شما نمونه کالا را از طریق باربری ارسال می کنید، بعضی از تامین کننده ها تبلیغاتی را در درون جعبه محصول قرار می دهند، یا شماره تلفن ثابت کارخانه را بر روی جعبه نمونه کالا درج می کنند؛ در این صورت مشتری ممکن است با تامین کننده تماس بگیرد و تاجر را دور بزند.
 2. مورد دوم که مشتری ممکن است تاجر را دور بزند در ملاقات های حضوری است.

معمولا بعضی از مشتری ها اشتیاق دارند در دفتر کار تاجر یا در کارخانه حضور داشته باشند و مسیر کالا را ببینند و بعد خرید انجام دهند، وقتی در کارخانه حضور می یابند با تامین کننده صحبت می کنند و مخفیانه با هم توافق می کنند و بعد مشتری بهانه جویی می کند تا از تاجر محصول را خریداری نکند و مشتری که مطمئن شد که تاجر ناامید شده به سراغ تامین کننده می رود و از او خرید می کند.

دور زدن تامین کننده

اینکه تامین کننده تاجر را دور بزند بیشتر اتفاق می افتد و تجار بیشتر از این مورد می ترسند.

خیلی از تجار تازه کار که در ابتدا مسیر تجارت هستند، دغدغه ای که دارند این است که می گویند ما که تولیدکننده نیستیم و محصول برای خود ما نیست و معمولا بر روی جعبه محصول شماره ثابت کارخانه درج شده است، ما چطور می توانیم روی چنین محصولی کار کنیم؟ چون احتمال زیاد مشتری در دفعات بعد به کارخانه زنگ می زند و مستقیم از آن ها خرید می کند.

روش دور زدن تاجر توسط تامین کننده

تاجر ابتدا که شروع به تجارت می کند چون تولید کننده نیست باید سراغ تامین کننده برود و تامین کننده در چند خرید اول به تاجر به عنوان مشتری جدید نگاه می کند لذا برای جذب تاجر به او تخفیف ویژه می دهد و او را کمک می کند اما زمانی که می بیند این تاجر میزان فروش و صادراتش زیاد می شود، تامین کننده بازاریابی به شهرها و کشورهای که تاجر، محصول او را در آن جا به فروش می رساند، می فرستد و سعی می کند با تخفیف بیشتر نسبت به تاجر، مشتری های او را جذب خودش کند.

علت دور زدن تاجر

تاجر چون دلال بین مشتری و تامین کننده است، لذا مشتری و تامین کننده هر کدام به خاطر علتی سعی می کنند تاجر را دور بزنند.

مشتری می خواهد در خریدی که می کند با حذف هزینه دلالی تاجر هزینه کمتری پرداخت کند و تامین کننده می خواهد سود بیشتری دریافت کند.

 تجار چه محصولاتی بیشتر دور زده می شوند؟

محصولاتی که صادر می شوند معمولا به دو دسته کلی تقسیم می شوند

 1. محصولاتی که نیاز به بسته بندی خاصی ندارد، مثل مواد اولیه و در یک بسته بندی ساده و بدون اسم و برند خاصی صادر می شوند.

تجار این محصولات نباید دغدغه دور خوردن توسط مشتری و تامین کننده را داشته باشند چون بر روی محصول مشخصاتی ذکر نشده است.

 1. محصولاتی که نیاز به بسته بندی خاص دارند، مثل مواد غذایی و داروها که این محصولات حتما باید با یک بسته بندی مشخص که اسم برند بر روی آن ها درج شده است صادر شوند.

تجار این محصولات بیشترین دغدغه را برای دور خوردن توسط مشتری و تامین کننده را دارند.

  روش های جلوگیری از دور زدن تاجر

یک تاجر برای اینکه توسط مشتری و تامین کننده دور زده نشود باید به راه حل های زیر توجه کند و بر طبق آن ها عمل کند

۱- تاجر باید سعی کند با چند تامین کننده خاص و مشخص کار کند.

با تامین کننده ها هماهنگ کند و خود را به عنوان یکی از مدیران فروش مجموعه آن ها معرفی کند.

به تامین کننده ها بگوید مشتری، من را یکی از مدیران فروش مجموعه شما می داند؛ معمولا تامین کننده ها از این روش استقبال می کنند، چرا که شما محصول آن ها را می فروشید.

البته ممکن است در چند خرید اول سعی کنند شما را دور بزنند، اما کم کم و به مرور زمان و با قدرت گرفتن شما و زیاد شدن مشتری های شما، تامین کننده خودش به این نتیجه می رسد که نباید شما را دور بزند چرا که با حذف شما میزان فروش خودش کم می شود.

۲- تاجر باید با تامین کننده هماهنگ کند که اگر نمونه محصول یا کالای را برای مشتری تاجر صادر می کند در بارنامه یا جعبه محصول مشخصات و شماره تماس تاجر ثبت شود نه تامین کننده.

مجموعه آراد برندینگ به شما تجار محترم توصیه می کند رفتار شرکتی داشته باشید یعنی بر روی محصولی که صادر می کنید دو شماره تماس درج کنید یکی شماره شرکت خودتان که آن را زیر مشخصات فرستنده بنویسید و دیگری شماره پشتیبانی شرکت که آن را زیر مشخصات دریافت کننده بنویسید؛ در این صورت اگر تامین کننده بخواهد شما را دور بزند با شماره ای که زیر مشخصات گیرنده درج شده است تماس می گیرد و شما متوجه می شوید که تامین کننده قصد داشته شما را دور بزند و اگر مشتری بخواهد شما را دور بزند باز به همان شماره تماس می گیرد و شما متوجه می شوید که مشتری قصد داشت شما را دور بزند.

۳- اگر مشتری شما اصرار بر دیدن کارگاه یا کارخانه تامین کننده محصول را دارد، در اینجا با توجه به حجم سفارش مشتری شما دو راه حل دارید

الف- اگر میزان حجم سفارش مشتری کم است و شما هم میزان کمی از این معامله سود می کنید که ارزش ندارد شما وقت بگذارید و با مشتری به کارخانه بروید، آدرس کارخانه را به مشتری بدهید خودش تنهایی برود و از نزدیک کارخانه تامین کننده محصول را ببیند.

ب- اگر میزان حجم سفارش مشتری زیاد است حتما خودتان با مشتری به کارخانه تامین کننده محصول بروید و به رفتار مشتری و تامین کننده دقت کنید تا نتوانند شما را دور بزنند.

زمانی که شما بتوانید هر هفته یک مشتری با حجم سفارش زیاد به کارخانه ببرید تامین کننده متوجه می شود که شما تاجر موفقی در جذب مشتری هستید لذا دیگر سعی نمی کند شما را دور بزند چون به ضرر خودش تمام می شود.

۴- اگر مشتری قصد داشت به دفتر شرکت شما بیاید اما شما دفتری ندارید می توانید از دفاتر تجار مجموعه آراد برندینگ در سراسر کشور استفاده کنید و با آن ها هماهنگ کنید.

پیشنهاد آراد برندینگ به تجار

کارشناسان مجموعه آراد برندینگ به تجار محترم توصیه می کنند نسبت به دور خوردن وسواس و ترس نداشته باشند چون عده ای از تجار هستند که آنقدر از دور خوردن می ترسند می روند سراغ تجارت محصولی که امکان دور خوردن ندارد یا امکانش کم است.

تجار محترم سعی کنند دور خوردن در تجارت را بپذیرند و با این موضوع کنار بیایند در این صورت میزان دور خوردن شما در کارتان کمتر می شود؛ دور خوردن برای سال اول تجارت شماست، زمانی که شما قدرت می گیرید و برند شما برای تامین کننده ها و مشتریان شناخته می شود، هم مشتری و هم تامین کننده کمتر سعی می کنند شما را دور بزنند؛ ضمن آنکه زمانی که تعداد مشتری های شما زیاد شود با دور زدن چند مشتری مشکلی در تجارت شما به وجود نمی آید.

شما تجار محترم فقط سعی کنید رفتار حرفه ای تجارت را بیاموزید و عمل کنید زیرا بسیاری از تجار موفق مجموعه آراد برندینگ بارها گفته اند که علت موفقیت شان رفتار حرفه ای مناسب با مشتری و تامین کننده است.

شما آنقدر باید رفتار حرفه ای داشته باشید که هم تامین کننده شما و هم مشتری شما به این نتیجه برسند که دور زدن شما جزء ضرر برای خودشان فایده دیگری ندارد.

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 پاسخ
 1. عباسی
  عباسی گفته:

  با این اوضاع اقتصادی خراب نباید خیلی انتظار داشته باشیم مشتریان وفاداری پیدا کنیم که چند بار از ما خرید کنن یا حتی یکبار

  پاسخ
 2. راهجردی
  راهجردی گفته:

  این همه هزینه و تبلیغ و نهایتا تا ۲۰ درصد احتمال خرید وجود داره؟!!
  این که خیلی ناامیدکننده ست

  پاسخ
  • ح ر
   ح ر گفته:

   با ناامیدی که کار پیش نمیره بالاخره باید از یک جایی شروع کرد.
   و اینکه این ۲۰ درصد کم کم و به مرور زمان افزایش پیدا میکنه

   پاسخ
 3. سعید
  سعید گفته:

  دراینگونه معاملات بخصوص فله ایی ، که مشتری قصد رفتن به محل تامین کننده رادارد ضمن اینکه سمپل راهم دیده و طرز پرداخت هم بقول خودش فقط نقدی است نه کارتی و چک ، که دوطرف یعنی مشتری و تامین کننده جدیدن واولین باراست باید چگونه عمل کرد ، ممنون .

  پاسخ