رمزی برای فهمیدن مسیر درست و غلط

بسیاری از مردم بر این اعتقادند که با عقل و فهم خود می توانند راه درست را پیدا کنند و به انتهای جاده سعادت برسند.

اینها درباره سال های زیادی از عمرشان که با همین عقلشان تصمیماتی غلط گرفتند و خود را عقب انداختند چه نظری دارند؟

و اگر اینگونه باشد که گمان می کنند چه خواهند گفت اگر روزی با کسی مواجه شوند که عقل و فهمش به او دستور می دهد که زیر گوش آنها بزند یا مالشان را بدزد یا بر آنان ستمی روا دارد؟

مگر شما بر این اعتقاد نیستید که خدا به هر کسی عقلی داده و او را نسبت به همان عقل مواخذه می کند؟

یقینا آن ظالم هم عقلی دارد و با همان عقل به ظلم بر شما اقدام کرده و عقلش این ظلم را تایید نموده وگرنه از شما عذرخواهی می کرد و حلالیت می طلبید.

پس با منطق شما مواخذه نخواهد شد و خدا بر او سخت نخواهد گرفت چرا که با همان عقلش که شما آن را اصل می دانید به ظلم کردن شما رسیده است؟

اگر اینگونه باشد که هر کس با عقل خودش تصمیم بگیرد می شود همان جنگل که در آن حیوانات هر یک با عقل و درک خود تصمیم می گیرند و نه کسی راهنمایی بزرگتری را می پذیرد و نه از عاقلتری کمک می گیرد و نه عقل فهمیده تری را قبول می کند.

بدانید که مردم در این باره دو دسته اند:

دسته ای که فقط بر فکر و عقل خود تکیه دارند و شاید هر از چند گاهی از دیگران مشورتی هم بگیرند اما باز در انتها عقل خودشان است که مبنا و ملاک است و دسته ای که به این نتیجه رسیده اند که از عقل بالاتری بهره بگیرند و پیرو او باشند.

همه ی دسته اول ضرر کرده اند و به هیچ نقطه سعادتی نرسیده اند چرا که خداوند آنها را در کتابش مذمت نموده و حتی پیامبرش را از شفاعت کردن آنها بر حذر داشته و درباره شان فرموده: سوره فرقان آیه ۴۳ و ۴۴

أَرَأَیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَهَهُ هَوَاهُ أَفَأَنْتَ تَکُونُ عَلَیْهِ وَکِیلًا

أَمْ تَحْسَبُ أَنَّ أَکْثَرَهُمْ یَسْمَعُونَ أَوْ یَعْقِلُونَ ۚ إِنْ هُمْ إِلَّا کَالْأَنْعَامِ ۖ بَلْ هُمْ أَضَلُّ سَبِیلًا

ای پیامبر آیا دیدی کسی را که هوای نفس خودش را خدای خویش گرفت؟

پس آیا تو می خواهی وکیل او باشی؟!

آیا می پنداری که اکثر آنها می شنوند یا می اندیشند؟

آنها نیستند مگر چهارپایانی بلکه راهشان گمراه تر از چهارپایان است./

و نیز خداوند این گروه را گمراه خطاب کرده و دلیل گمراهی شان را علم خودشان خوانده که چون عالم شدند گمان کردند علم و دانش خودشان می تواند آنها را به سرمنزل مقصود برساند و دیگر گوشی برای شنیدن نداشتند و خود را عاقل شمردند و بی نیاز از راهنمایی از سمت خدا دانستند.

و خدا اینچنین آنان را در کتابش وصف نموده: سوره جاثیه آیه ۲۳ و ۲۴

أَفَرَأَیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَهَهُ هَوَاهُ وَ أَضَلَّهُ اللَّهُ عَلَىٰ عِلْمٍ وَ خَتَمَ عَلَىٰ سَمْعِهِ وَ قَلْبِهِ وَ جَعَلَ عَلَىٰ بَصَرِهِ غِشَاوَهً فَمَنْ یَهْدِیهِ مِنْ بَعْدِ اللَّهِ ۚ أَفَلَا تَذَکَّرُونَ

وَ قَالُوا مَا هِیَ إِلَّا حَیَاتُنَا الدُّنْیَا نَمُوتُ وَ نَحْیَا وَ مَا یُهْلِکُنَا إِلَّا الدَّهْرُ ۚ وَ مَا لَهُمْ بِذَٰلِکَ مِنْ عِلْمٍ ۖ إِنْ هُمْ إِلَّا یَظُنُّونَ

ای پیامبر پس آیا دیدی کسی را که هوای خودش را خدای خودش گرفت و خداوند با علم او را گمراه کرد و خاتمه داد به گوشش و قلبش و بر چشمانش پرده ای افکند پس بعد از آنکه خداوند خواسته تا گمراه باشد چه کسی می خواهد او را هدایت کند؟ پس آیا پند نمی گیرید؟

و این ها گفتند زندگی فقط همین زندگی دنیاست و می میریم و زنده می شویم و هلاک نمی کند ما را مگر روزگار و زمانه و آنان در این باره نیز علم درستی ندارند و تنها از روی حدس و گمان چیزهایی می گویند./

این بود توصیف دسته اول و ما امید داریم عده ای از خوانندگان اگر پیشتر در زمره دسته اول بودند کمی به خود بیایند و در خلوت فرو روند و از خداوند راه درست تری را مدد نمایند.

و دسته دومی هستند که پذیرفتند عقل خودشان به تنهایی نمی تواند آنها را به راه سعادت برساند پس لازم است تا پیروی کنند از کسی که عقل برتری دارد.

همه ی مردم دسته دوم نیز رستگار نشدند بلکه اکثرشان به هلاکت افتادند حتی هلاکت و فلاکتی بدتر از دسته اول چرا که اکثرشان از کسانی پیروی کردند که درونشان پست و بیرونشان پاک بود و نیتشان از جمع کردن پیروان بیشتر، اصلاح و خوشبختی آنها نبود بلکه به بردگی گرفتن آنها و بالا رفتن از آنها بود.

دروغ نیست اگر بگوییم تعداد زیاد این افراد و بدبخت شدن پیروان جاهل، خیلی ها را به این باور رساند که دیگر از کسی پیروی نکنند و فقط بر عقل خودشان تکیه کنند چرا که دیدند مردمی که از دیگران پیروی می کنند بدبخت  تر شدند و در انتها آنکس که از او پیروی می کردند بر سرشان کلاه گذاشت و منافقی بود دغلباز.

از اینرو با خود گفتند بر خود تکیه می کنیم لااقل می دانیم که خودمان بر سر خودمان کلاه نمی گذاریم در حالیکه نفهمیدند آنهایی که فریب خوردند بدین جهت بود که پیروی کردند از کسانی که خداوند پیروی از آنها را در کتابش حرام کرده و وعده شکست و بدبختی را به آنها را داده و فرماندهانشان را امامان آتش نامیده بود.

ضراره بن اعین از امام صادق علیه السلام روایت می کند که ایشان فرمودند:

خداوند در کتابش برای مردم دو دسته امام را نام برد و مردم را به پیروی از یک دسته از آنها امر نمود و از پیروی دسته دیگری نهی فرمود لکن اکثر مردم خلاف این کردند و راه باطل را بر حق ترجیح دادند و گمراه شدند و خود را شایسته حقارت و ذلت نمودند./

و این کلام خداست که می فرماید: سوره قصص آیه ۴۱ و ۴۲

وَ جَعَلْنَاهُمْ أَئِمَّهً یَدْعُونَ إِلَى النَّارِ ۖ  وَ یَوْمَ الْقِیَامَهِ لَا یُنْصَرُونَ

وَ أَتْبَعْنَاهُمْ فِی هَذِهِ الدُّنْیَا لَعْنَهً ۖ وَ یَوْمَ الْقِیَامَهِ هُمْ مِنَ الْمَقْبُوحِینَ

و قرار دادیم برای آنها امامانی که آنها را به سوی آتش دعوت می کنند و روز قیامت یاری رسانی ندارند.

و در این دنیا لعنتی دنبالشان فرستادیم و آنها روز قیامت از قبیحان خواهند بود./

و سپس خداوند گروه دیگری را مخاطب قرار داد که پیروی می کنند از امامانی نیکو و خداوند این گروه را تکریم نمود. سوره انبیا آیه ۷۳

وَ جَعَلْنَاهُمْ أَئِمَّهً یَهْدُونَ بِأَمْرِنَا وَ أَوْحَیْنَا إِلَیْهِمْ فِعْلَ الْخَیْرَاتِ وَ إِقَامَ الصَّلَاهِ وَ إِیتَاءَ الزَّکَاهِ ۖ وَ کَانُوا لَنَا عَابِدِینَ

و قرار دادیم برای آنها امامانی را که هدایتشان می کنند به فرمان ما و وحی می کنیم به سویشان کارهای خیر و نیکو را و نماز بر پا می دارند و زکات مالشان را می پردازند و این ها برای ما بندگی کردند./

و خداوند بر اساس عدلش هر یک از این دو گروه را با همان امامی که بر گزیده اند محشور می کند و در این باره فرموده: سوره اسرا آیه ۷۱ و ۷۲

یَوْمَ نَدْعُوا کُلَّ أُنَاسٍ بِإِمَامِهِمْ ۖ فَمَنْ أُوتِیَ کِتَابَهُ بِیَمِینِهِ فَأُولَئِکَ یَقْرَءُونَ کِتَابَهُمْ وَ لَا یُظْلَمُونَ فَتِیلًا

وَ مَنْ کَانَ فِی هَذِهِ أَعْمَىٰ فَهُوَ فِی الْآخِرَهِ أَعْمَىٰ وَ أَضَلُّ سَبِیلًا

روزی که دعوت می کنیم همه مردم را به امامانشان.

پس هر کس کتابش به دست راستش داده شود سپس آنان کتابشان را می خوانند و ذره ای ظلم بر کسی نرفته است.

و آن کس که در این دنیا کور بوده پس او در آخرت نیز کور خواهد بود و راه گمراهتری در پیش دارد./

یعنی کسی که امام حق را در دنیا نشناخته کور است هرچند دو چشم دارد.

و این همان معنای کلام رسول الله که درود و رحمت خدا بر او و خاندانش باد می باشد و خواص و عوام بر آن اتفاق نظر دارند که فرمودند:

هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است./

حال سوال اینجاست که چگونه فرق بین این دو را تشخیص دهیم؟

ما که قبول کردیم پیروی کنیم و فقط بر عقل خود تکیه نکنیم چگونه بین کسانی که مردم را به سمت حق می برند و بین کسانی که مردم را به سمت باطل می برند تشخیص دهیم؟

در ادامه دو رمز اساسی برای تشخیص را برایتان معلوم می کنیم که با همین دو می توانید بسیاری از امامان و راهنمایان و جهت دهندگان و سخنرانان دروغین و گمراه کننده را بشناسید.

اولین آنها کلام خداست که می فرماید: سوره یس آیه ۲۱

اتَّبِعُوا مَنْ لَا یَسْأَلُکُمْ أَجْرًا وَ هُمْ مُهْتَدُونَ

تبعیت کنید کسی را که از شما اجر و مزدی نمی خواهد و آنها خود هدایت شده اند./

پس اگر کسی برای هدایت و راهنمایی شما درخواست پولی کرد همین اول بدانید که او کسی نیست که تبعیت کردن از او برایتان نفعی داشته باشد.

اگر آمد و برایتان سخنرانی کرد و در ازای سخنرانی اش از شما پولی گرفت پس نباید او را تبعیت کنید چرا که خداوند تبعیت از کسانی را امر کرده که در ازای هدایت و راهنمایی پول و اجری مطالبه نمی کنند.

و دیگر آنکه خودشان هدایت شده باشند.

بسیاری از کسانی که مردم را به علم و دانشی فرا می خوانند خودشان عمل به آن را بلد نیستند و فقط سخنرانان و حرافان خوبی هستند.

در مقام حرف و کلام اسب هایی تند رو و در مقام عمل خرانی لنگند.

به مردم می گویند شما را پولدار می کنیم در حالیکه خودشان پولشان را از غیر راهی که به مردم می آموزند به دست می آورند.

به مردم می گویند شما را به اخلاق بالا می رسانیم در حالیکه همسرانشان از دست اخلاق بد آنها به ستوه آمده اند و امروز معلم اخلاق مردم شده اند.

به مردم می گویند ما شما را به بهشت می بریم در حالیکه خودشان یک بار بهشت را ندیده اند.

چگونه کسی که خودش یکبار به مقصدی نرفته می تواند جماعتی را به همان مقصد ببرد؟!

به مردم می گویند ما شما را زیباتر می کنیم در حالیکه صورت و سیرت خودشان بی جلوه گری و آرایش، زشت و کریه است.

ممکن است کسی برایتان کاری صورت دهد و در ازای کار از شما پولی بگیرد اما اگر خواست در ازای رشد دادن و  هدایتتان پولی بگیرد و برای رستگاری تان اجری طلب کرد بدانید که او کسی است که علاقه شما به رستگاری را دکانی برای سودجویی خودش قرار داده است.

در خبر است که ابن عباس می گوید از رسول خدا درباره این آیه پرسیدم که منظور خدا از این ها کیانند که خداوند تبعیت از آنها را به ما امر نموده است و فرموده از شما اجری درخواست نمی کند و خودشان هدایت شده اند؟

رسول خدا فرمود منظور از کسی که هدایتتان می کند و اجری از شما نمی خواهد پسر عمو و همسر پاره تنم فاطمه، علی بن ابیطالب است و منظور از آنهایی که خود هدایت شده اند علی و فرزندان او از فاطمه هستند که امامان پس از اویند./

این رمز اول برای فهمیدن امامان و راهنمایان دروغین و آتشین.

اما رمز دوم هم کلام خداست در کتابش که می فرماید: سوره آل عمران آیه ۷۹

مَا کَانَ لِبَشَرٍ أَنْ یُؤْتِیَهُ اللَّهُ الْکِتَابَ وَ الْحُکْمَ وَ النُّبُوَّهَ ثُمَّ یَقُولَ لِلنَّاسِ کُونُوا عِبَادًا لِی مِنْ دُونِ اللَّهِ وَ لَکِنْ کُونُوا رَبَّانِیِّینَ بِمَا کُنْتُمْ تُعَلِّمُونَ الْکِتَابَ وَ بِمَا کُنْتُمْ تَدْرُسُونَ

اینگونه نیست برای بشری که خداوند به او کتاب و حکم و خبررسانی به مردم را داده باشد سپس او به مردم بگوید که بنده من باشید غیر از آنچه خدا بیان داشته اما فرستادگان خدا به شما می گویند خدایی باشید به آنچه خداوند در کتابش به شما تعلیم نموده و به شما درس داده است.

پس لازم است تا ببینیم کسی که از خدا و کتابش و حکم و پیامبری و امثال اینها دم می زند انتهایش از ما چه می خواهد؟

اگر می خواهد او را اطاعت کنیم بی آنکه از او دلیلی از کتاب خدا و سنت پیامبرش بخواهیم و تقلید بی قید و شرط می خواهد در واقع او فرستاده خدا نیست و حقه بازیست در لباس پیامبر که خدا و کتابش و پیامبرش را وسیله ای برای سوار شدن بر مردم قرار داده و می خواهد مردم را بنده و برده خود کند و از بندگی خدا باز دارد.

اما اگر هر سخنی که گفت و هر امری که کرد منطبق بود با کلام خدا و سنت پیامبرش و از آنها برای ما دلیل آورد و از ما نخواست که او را بندگی کنیم و خواست تا بنده و مطیع خدا باشیم می فهمیم که او بر راه راست است.

از اینرو امامان حق بارها و بارها از شنوندگان کلامشان می خواستند که چون سخنی می گویند از ایشان بپرسند که این سخن در کجای کلام خدا آمده است.

امیرالمومنین علی علیه السلام فرمود: ای مردم چون کسی برای شما سخنی از ناحیه من نقل کرد آن را با کلام خدا تطبیق دهید.

اگر با کلام خدا همسو بود بپذیرید و اگر نبود آن را بر دیوار بکوبید چرا که ما خاندانی هستیم سفارش شده پیامبرتان و پیامبرتان درباره ی ما به شما فرمود ای مردم قرآن و اهل بیت من تا روز قیامت با یکدیگرند و لحظه ای از هم فاصله نمی گیرند./

پروردگارا به ما توفیق ده بشناسیم و پیروی کنیم آن کس را که برای هدایت ما فرستادی و دور شویم از آثار و ساخته‌های کسانی که ما را گمراه می کنند و دور می سازند از دنبال کردن آثار فرستادگانت بحق محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

58 پاسخ
 1. سعیده
  سعیده گفته:

  اگر کسانی بخواهند از طریق دین ما را جذب خود نموده و منافق باشند تکلیفمان چیست؟ خدایا به حق فرستادگانت ما را در مسیر درست هدایت نما تا شنوای سخنان حق باشیم و فرج امام زمانمان را نزدیک گردان که نبود آنان ما در مسیر ابهام ها قرار می دهد.

  پاسخ
  • لیلی محمدی
   لیلی محمدی گفته:

   مسیر مهم ترین مسئله ایه که میتونه تو زندگی و آینده ما تاثیر بزاره

   وقتی انتخاب درستی میکنیم و خداوند به فضلش نوری در زندگی مون قرار میده راهی که میریم ته دلمون قرصه که خداوند راضیه حتی اگر تمام عالم مسخره کنن یا اذیت کنن و یا دیونه خطابمون کنن

   و اما متاسفانه گاهی لغزش داریم اشتباه انتخاب میکنیم و عواقبش تا سال ها در زندگیمون میمونه و حسرت هایی به دلمون میندازه که جبران ناپذیرن

   ان شاءالله خداوند به حق حضرت زهرا و به یمن این ماه مبارک از سر فضل نور اهل بیت رو در دل هامون قوی و قوی و قوی تر کنه و از دشمنانشون متنفر

   پاسخ
 2. Setayesh safari
  Setayesh safari گفته:

  Slm bale kamln doroste vli onja ke gofti bazia aqide darn ke khoda bheshon aql sade rahe dorosto khodesho pida mikonan ps on adme zalme dare be digran zlm mikone chon aqlesh bhesh mige doroste br migrde be on zare admi age dorost bashe on zat zari to delesh zolm nmigire

  پاسخ
  • نازنین کتابی
   نازنین کتابی گفته:

   باسلام خدمت بزرگواران
   واقعیت این است که ما در دنیای امروز متاسفانه خیلی از افراد گروه اول رو می بینیم ، بر عقل خود تکیه میکنند و خود را کامل می دانند که نه تنها خودشان را به نابودی می کشانند بلکه با راهنمایی های غلط و نادرست یک سری افراد دیگر هم به سمت این نابودی سوق می دهند.
   اگر خداوند حقانیت که نور ربانیت است نتواند ما را به سوی سعادت ابدیت بکشاند پس چه کسی میتواند راهنمای کامل ما باشد؟
   کسی که حتی خودش از حرف هایش مطمئن نیست و نمی داند که پایه و اساس آن چیست و از کجاست،چگونه می تواند راهنمای ما باشد؟کسی که حتی خالق خودش شخص دیگریست چه کسی می تواند عالم آن باشد؟
   شاید بگوییم خب همین درک و عقل را خداوند خالق جهان به ما عطا کرده است تا مسیر خود را برویم،درسته که خداوند این نعمت بزرگ را به ما عطا کرده ولی خب ما را راهنمایی کرده تا چگونه با استفاده از آن مسیر سعادت و خوشبختی خود را در پیش بگیریم نه هلاکت و بدبختی را.
   بهتر است کمی تامل کنیم و فکرنکنیم که همیشه کامل هستیم و هیچ راهنمایی برتر از خداوند متعالی و ائمه اطهار نیست.

   پاسخ
 3. راضیه یاراحمدی
  راضیه یاراحمدی گفته:

  با سلام
  بنظر من تقلید کورکورانه و پیروی محض از کسیکه صحت گفتار و کردارش برای انسان ثابت نشده است چیزی جز گمراهی به دنبال ندارد.
  انسان اگر بخواهد از نظر کسی هم استفاده کند باید اندکی تفحص کند و ببیند سخنان طرف چقدر با منطق و عقل جور درمی آید چه بسا بهتر است میزان سنجشش برای نظرات دیگران کتاب خدا باشد.
  دوستان زندگی صحنه آزمون و خطاست بیایید با تیکه بر کلام خداوند میزان این خطا را کم کنیم تا در اینده ای نه چندان دور متحمل ضررهای هنگفت در زندگی خود نشویم.

  پاسخ
 4. سحر صادقی
  سحر صادقی گفته:

  با سلام…من با نظر شما موافق هستم ولی از زمانی که برای انسان ها و جامعه راهنمایی دلسوز وجود نداشته است و همه ما به دنبال کسی هستیم که چشم آن را ببیند و عقل آن را باور کند با همین وجود برخی از انسان ها با عقایدی غلط و باور نکردنِ راهنماهایی که در این زمان وجود دارند ، با خود رای بودن و تکیه بر عقلشان راه هایی را در پیش میگیرند که جز نابودی خود و زندگیشان ثمره دیگری ندارد و برخی دیگر هم که برای انتخاب و تصمیم گیری از دیگران کمک میگیرند، که به دلیل نبود عقلی عالم و عاقل باز هم به سوی تباهی کشیده میشوند.
  پس مردم امروزه به دنبال راهنما و مشاوری هستند که آن را باور کنند و بتوانند با او در تمام مراحل زندگی صحبت و مشورت کنند و به همین دلیل است که امروزه همه از عقل خود پیروی میکنند و با نبود همچین راهنمایی زندگی ها به مرور به سمت گناه و نابودی کشیده میشود.

  پاسخ
  • siahkolaee
   siahkolaee گفته:

   خیلی از مدعیان امامت، به ظاهر مردم را به خدا و پیامبران و امامانش هدایت میکنند اما در عمل هیچکدام از کارهایشان همسو با امامانی که در موردشان شنیدیم و اندکی شناخت داریم نیست. گاهی به این نتیجه میرسم که اینها خلق شده اند که با دروغ و فریب و ستمگری دنیا را به سمتی ببرند که مقدمات ظهور فراهم شود. در دین خدا دزدی و اختلاس و دروغ و ظلم وجود ندارد. امام معصوم است، کسی با رای نمیتواند امام اختراع کند جانشین امام زمان شود ولایتش را ولایت پیامبر بنامد و اطاعتش را واجب بداند. طبق احادیث، حکومت اسلامی فقط توسط امام معصوم تشکیل میشود و بقیه باطلند زیرا نمیتوانند حکومت را اسلامی اداره کنند و گند میزنند به نام اسلام و مردم را بی اعتقاد میکنند. طبق احادیث معصومین، هر قیامی قبل ظهور باطل است و فقط امام زمان عج قیام میکند که به او لقب قائم میدهند. پیامبران و امامان الهی هیچ کدام برای رسالت خویش دستمزدی نخواستند که الان به بهانه ترویج اسلام و نماز خواندن پول میگیرند و کاخ ها ساخته اند. امام زمان عج نه تنها ازینها نیست بلکه بعد از ظهور از هر ظالمی انتقامی سخت خواهند گرفت

   پاسخ
  • Majid
   Majid گفته:

   سلام عرض ادب و احترام به دوستان عزیز.متاسفانه بیشترین ما آدمها متوجه متن ذکر شده نیستیم که چگونه باید توی عمق نوشتها ذهنیت روبه اوج ببریم وبه نظر من دوسه باربایدخواندتابه وجودخسته آدم بشینه.وبعد.بایدغلت های درونمان که نوشته ایم برسی کنیم کجای وجودم ایراد داشت.تابزرگ وجودم شوم.ونمایش اعمالم رو تمرین.حرفه ای کنم.تاکودکانه ازدنیارحلت نکنم ودردوبعدذلت آفرینش قرارنگیرم..و تازه از خواب.بیدارشدم که اینجا کجاست.من لذت بردم آرادبرندینگ حرفه ای بیان کرده.وهرمعلول ذهنیت روبه عمق فاجعه هامی کشونه.که شاید اندکی متوجه شویم.وقتی دقت میکنم درسهای قوی وپرمایه..صدرصدجامعه روبه سوی مدیریت صحیح می بره..امیدوارم کشورم سرفرازی برای همه مردم خوب کشورم باشه؟ و جهانی. رودرنبردیم ازنظام تربیت هرایرانی که اخلاق نیک روبه دنبال داشته باشه.سپاسگزارم majid

   پاسخ
 5. موسويان
  موسويان گفته:

  این درست نیست که هرکس در تمام مراحل زندگیش خودرای باشه و فقط روی خواسته ی خودش زندگی کنه و یا همون که روی عقل خودش تصمیم بگیره
  ولی قطعا همه ی ما نسبت به خداوند و امامان و پیامبران درک و اطلاعات اندکی داریم و وقتی میگیم که انسان از عقل خودش استفاده کنه یعنی چی خب این خیلی واضحه ما وقتی میگیم عقل داریم شعور داریم و همینطور درک و فهم ناخوداگاه متوجه این میشیم که تمام دارایی ما از خداونده و هیچوقت نمیتونیم منکر تین امر بشیم پس طبعا در انتخاب ها و زندگیه شخصیمون خودمون رو ملزم به قرارگیری در راهی میدونیم که خدا برامون مشخص کرده و نشونمون داده پس اینی که نوشتین هرکس از روی عقل خودش تصمیم بگیره درست نیست و به جایی نمیرسه تا حدی درست و تا حدی اشتباه است یقینا کسی که با عقل خودش تصمیم به دزدی یا ازار به کسی میگیره شعور استفاده از موهب الهی (عقل) رو نداره.

  پاسخ
 6. مهدی قرائی
  مهدی قرائی گفته:

  سلام و عرض ادب
  پیشتر آموختیم که شناخت خداوند بدون شناخت امام و راهنمای درست امکان پذیر نیست. مگر غیر این است که خداوند برای انسان ها راهنما هایی تعیین کرد و وعده هدایت برای تمام کسانی که از این راهنما ها یاری گرفتند داد. کد های بسیار ظریف و خوبی در این مقاله وجود داره که باید با دقت در مورد شناخت راهنمایان ازش استفاده کرد. امام و راهنما در ارجحیت قرار داره یا اصل دین و مذهب پاسخ به این سوال خیلی واضح و روشنه.
  خیلی ازین راهنما های غلط با پنهان شدن در پس دین و مذهب و سر دادن وای دین و وای مذهب ادعای هدایت مردم رو سر دادن و حتی ادعای این رو داشتن که حفظ دین از حفظ جان امام زمان واجب تره!!
  کدام دین?
  کدام مذهب?
  دینی که شما میگید?
  شناخت خداوند و دین و مذهب فقط از مجرای معصومین علیهما السلام ممکنه ولا غیر.
  در مورد کد های تشخیص هم به خوبی در متن اشاره شد.
  انشاالله در شناخت امام زمان موفق باشیم و از اون مهم تر شاید این باشه بتونیم راهنما ها و امامان غلط رو بشناسیم و ازین خبائث بیزار باشیم.
  در کلام امام امام صادق علیه السلام بود که فرمودند خدا لعنت کنه ابو حنفیه رو که اگر لال میشد مردم بیشتر به سمت ما می آمدند.
  مجرای شنیدن حق رو بشناسیم.
  خدایا به تو پناه میبرم از شر دشمنان اهل بیت علیهم السلام.

  پاسخ
 7. فاطمه فغانی
  فاطمه فغانی گفته:

  سلام احترام خدمت بزرگان آراد

  راهنما یا چراغ ها می توانند دو دسته باشند دسته ای

  که فقط در اول مسیر چراغ سبز و در باز نشان می

  دهند تا انسان ها را به سمت خود بکشانند تا از این

  طریق وجود منحوس خودشان را تحکم بخشند و به

  اثبات برسانند ولی در انتهای راه جز ظلمت ترس

  تنهایی چیزی وجود ندارد.

  در نتیجه امامان دروغین کپی پیسی بیشتر نیستند و

  ادعای خوب بودن و راهنما بودن را در میاورند و این

  امامان دروغگو هیچ معجزه و شگرفی ندارند و نمی

  توانند نشان دهند و اگر از آنها سوالی پیچیده بپرسی

  هیچگاه بدرستی نمی توانند پاسخ دهند چراکه

  ذاتشان دروغ اندر دروغ است و هر پاسخی که بدهند

  پایه و اساس درستی ندارد و من درآوردیست.

  اما دسته دوم چراغ دانی هستند که چون به آنها

  چنگ زنی هرگز گمراه نمی شوی و نورشان ابدی و

  باقی است و تا پایان راه مسیر را برای انسان روشن

  میکند تا به مقصد برسد.

  و از نشانه های امام حق معجزه است معجزه امامان

  حق قرآن است و دیگر نشانه اینکه به لحظه هر

  سوالی پرسیده شود جواب دهد و این است همان راه

  سعادت و خوشبختی

  پاسخ
 8. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام .
  کاملا متنی درست و بینقص است و حرفی برای تکمیلش نمیمونه … و امیدوارم همه عاقبت بخیر شویم .

  پاسخ
 9. نرگس شوكتي
  نرگس شوكتي گفته:

  سلام
  استبداد واقعی بر این معناست که انسان خرد خود را کافی شمارد و از عقل دیگران نخواهد سود و بهره زیادی ببرد . بازتاب عدم مشارکت در همکاری نکردن با دیگران در سرمایه های عقلانی، در رفتارهای زشت و ناپسند، تجلی و ظهور می کند. در نتیجه استبداد و خودرأیی است که انسان به هلاکت می افتد و در نزد دیگران خوار و ذلیل می شود.
  بنابراین راه رهایی از خودرأیی و استبداد آن است که از خودپسندی رهایی یابیم و دیگران را به عنوان خردهای مستقل و دانایان بپذیریم و از خرد و رأی ایشان بهره گیریم تا این گون از هلاکت و ذلت و خواری در دنیا و آخرت نیز رهایی یابیم.

  پاسخ
 10. زهرا مجیدی
  زهرا مجیدی گفته:

  مشورت و راهنمایی گرفتن از کسی عیب نیست .اصلا به این معنا نیست که شما ناتوان هستید و قدرت تصمیم گیری ندارید بلکه کاملا خلاف این است.ما مشورت میگیریم برای اینکه خداوند نیز آن را کار پسندیده ای اطلاق میکند اما به شرطی که از کسی کمک و مشورت بگیریم که اطلاعات کافی و مناسب داشته باشد و اگر میگوید فلان راه را برو که درسته، همین جوری از خودش نبافته باشد بلکه خود نیز از طریق آن راه به سمت موفقیت رفته باشد.
  حالا این راهنمایان که راهنمایی از آنها نه تنها حرام نیست بلکه کمک کننده است کسانی هستند که به ازای راهنمایی و کمک به هم نوع خود هیچ چشم داشتی به پول و مال دنیا ندارند هر چه است لطف خود آنهاست که دوست دارند بقیه نیز مثل آنان موفق شوند.آنها به این موضوع به چشم منبع درآمد نگاه نمی کنند بلکه وظیفه خود می دانند تا هر آنچه تجربه کسب کرده اند که از قضا موفقیت آمیز هم بوده ، به بقیه انسان ها هم خیری برسانند.
  در واقع آنان می گویند چرا وقتی خودمان به سعادت رسیدیم ، به بقیه کمکی نکنیم.
  برعکس کسانی که خود نه به آن چیزی که سفارش می کنند ، عمل می کنند و نه به آن مقصد نامعلوم و گنگ که خودشان هم هرگز به آن نرسیده اند ، هدایت نمی کنند.
  برای این عده شما و من نوعی مهم نیستیم بلکه این دنیای مادی از همه والاتر است حتی از بهشت خداوند.
  پروردگار نیز ما را از کمک گرفتن از چنین انسان هایی نهی کرده و حرام دانسته است. پس نباید چنین فکری داشته باشیم که حالا که بعضی از افراد به فکر خودشان هستند تا کمک و راهنمایی رساندن به دیگران ، پس دیگر قید کمک گرفتن از همه ی افراد دنیا را بزنیم . نه باید بدانیم که این طرز فکر کاملا غلط است و ما نیازمند انتخاب بهترین تصمیم ها هستیم.
  باشد که همواره تصمیم های عاقلانه و درستی بگیریم.

  پاسخ
 11. شی ما موسوی
  شی ما موسوی گفته:

  به مرور و روز به روز، جملات و موضوعاتی که ما را به تفکر وا می دارند سنگین تر و عمیق تر می شوند
  و برای درک و فهم شان باید چندین بار آن ها را خواند و مرور کرد …

  ممنونم از پروردگاری که مسیر زندگی من رو به گونه ای قرار داد که با تیم موفق و مومن شما، آشنا بشم و واسطه هایی با نیت خالصانه رو پیدا کنم که باعث دوستی بیش تر من با خدا و اهل بیت خدا شوند و قدر دان حضور خودم در این جا از خداوند باشم، کمی به خودم بیام و بیاندیشم که چقدر از مسئولیتی که خدا بر عهده ی من قرار داده رو به درستی انجام دادم و نسبت به اطرافم و ارتباطاتم، محتاط تر باشم و با معرفت بیش تر گام بردارم.

  پاسخ
 12. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام
  خدا را شکر می کنیم که این چنین موضاعات را برای ما مشخص کرده و امامانی را قرار داده است که مسیر صحیح را به ما نشان می دهند تا فریب کسانی که به دنبال جمع کردن طرفداران بیشتر به منظور رسیدن به منافع خود هستند را نخوریم.
  طبیعتا عقل های همه ما ناقص هستند و نیاز داریم از امامی پیروی کنیم و همان طور که پیامبر (ص) فرمودند: من شهر علم هستم و علی (ع) در آن می باشد و هر کس خواهان علم است باید از در آن وارد شود.
  بنابراین برای تشخیص مسیر درست و آگاهی از مسائلی که به دنبال آن هستیم باید به اهل بیت متوسل شویم.

  پاسخ
 13. فاطمه یوسفی
  فاطمه یوسفی گفته:

  سلام
  ما باید در تمام مسیرهای زندگی خود از کلام خدا در قران مجید و سپس سخنان ائمه را پیروی کنیم راهنمایی بگیریم و اگر با کسی نیز مشورت می کنیم باید ببینیم سخنان او موافق با سخنان خداوند هست یا خیر

  پاسخ
 14. عاطفه اسماعیل پور
  عاطفه اسماعیل پور گفته:

  سلام
  انسانها در کل بر سه دسته اند، ۱ کسانی که ادعا دارند من مهمم دیگران مهم نیستند، ۲ دیگران مهمند من مهم نیستم، ۳ هم من مهمم هم دیگران، دسته اول خدا رو بنده نیستند، دسته دوم خودشناسی ندارند، دسته سوم اما کسایی هستند که صفات انسانی زیادی دارند، همین دسته هستند که به نوعی خودشناسی رسیدند و می دانند که عقلشان کامل نیست و تابع قوانین و فرامین عقل کل عالم کائنات خداوند عظیم باید باشند، خدا هم بارها گوشزد کرده گوش به گفته های فرستادگان بحقش باشند، پس اگر قرآن با حضور دل خوانده شود قطعا نشانه های فرستادگان بحق خدا شناخته خواهند شد، باشد که همه رستگار شویم.

  پاسخ
 15. پارسانظر
  پارسانظر گفته:

  سلام
  خدا به ما عقل داده،و این عقل برای بخاطر سپردن و کسب تجربه و فهمیدن است.خداوند خالق ماست پس مارو بیشتر میشناسه بخاطر همین برای ما راهنما و کتاب قرار داده.
  اگر قرار بود همه چیزرو خودمون تجربه کنیم در کودکی میمردیم و یا اتفاقاتی برای می افتاد که جبران نا پذیر بود.ما در کودکی نمیدونستیم اگر از ارتفاع پرت بشیم میمیریم یا چیز های داغ مارو میسوزونند و.. این رو پدر و مادر هامون به ما آموزش دادن.
  گاهی زیبایی های زود گذر و خوشی های نا پایدار مارو از مسیر اصلی دور میکنه.
  محیط و آدم های دورمون روی تصمیمات ما تاثیر زیادی داره پس باید حواسمون باشه با چه کسایی هستیم و مشورت میکنین.
  خداوند دانای مطلق است و برای لحظه لحظه زندگیمون راهنماییمون کرده.چه خوب است که از کسی که دانای مطلق است پیروی کنیم.

  پاسخ
 16. طیبه یوسفی
  طیبه یوسفی گفته:

  ما در عصری هستیم که هجمه های شیاطین به اوج خود رسیده است. و بیش از پیش ضرورت پایداری در مسیر قران و ولایت اهل‌بیت علیهم‌السلام برای ما روشن تر میشود. این ما هستیم که انتخاب میکنیم پیرو اولیایی نور باشیم یا اولیایی نار. که اولیایی نور ما را به سمت نور حرکت میدهند و اولیایی طاغوت و نار ما رو از نور به سمت تاریکی و تباهی سوق میدهند

  پاسخ
 17. زهره کریمی
  زهره کریمی گفته:

  سلام
  انسان تنها به واسطه ضربان قلبش زنده نیست به لطف خدا زنده هست و خدایی که هر دم و بازدم مارو حفظ میکنه قطعا همراه ما در تمام مراحل زندگی هست فقط کافیه نور رحمتش رو درک کنیم و با کار های بیهوده و اشتباه قلب خودمون رو کدر و تاریک نکنیم.

  پاسخ
 18. ولیان
  ولیان گفته:

  کاملا درست است،نباید ازکسانی که ادعای بلدی دارن وخودشان را عالم جهان میدانند گوش داد. حتی خداوند متعال درقرآن میفرماید به رسیمان خداوند چنگ بزنید تاگمراه نشوید..
  تطبیق آیات و احادیث و روایات بهترین راه برای شناخت است.
  و باتحقیق و ارتباط با کسانی که واقعا ازعلمی برخوردارند راه درست رامیتوانیم پیداکنیم دررابطه بااین موضوع هم میتوانیم به سوره شوری مراجعه کنیم

  پاسخ
 19. ابوالفضل موشانی
  ابوالفضل موشانی گفته:

  ما فقط به حرف عقل خود گوش میدهیم نه شخص دیگر و نه خدا امیدوارم ما به این درک برسیم که باید به حرف خدا گوش بدهیم

  پاسخ
 20. محمد اولادی
  محمد اولادی گفته:

  چه بسا احمق هستند کسانی که عقل و راه خود را دست شیاطین و بی عقلان این دنیای فانی می دهند و راه و مسیر جهنم را برای خود فراهم می کنند.در صورتی که خداوند تمام راهنماییها را برایمان فرستاده تا رستگار شویم.
  انشاالله خداوند آن ها را به روشنایی هدایت و از جهل و نادانی جدا سازد.

  پاسخ
 21. زهرا هاشمی
  زهرا هاشمی گفته:

  سلام
  کاملا درسته همونجور که اشاره شد یه سری ها فکر میکنند عقل کل هستند و نیازی به راهنمایی ندارند و اگر کسی هم راهنمایی کند قبول نمیکنند و خود را کاملا ادم منطقی نشان میدهند
  و زمانی موفق نمیشوند ناراضن از خدا و پیامبرانش که کمکشون نکردن ولی یادشون نیست که خدا مسیر مشخص کرد و او دقت نکرده اشتباه رفته
  خداوند به ما عقل داده که فکر کنیم و تجربه کسب کنیم و عقل ما نیاز به راهنمای داره
  خداوند کتاب اسمانی و پیامبرانش را قرار داده است که راهنمای ما باشند و مسیر درست واشتباه راه نشانمان بدهند
  ما اول باید از راهنمای هایشان استفاده کنیم و بعد توکل کنیم به خداوند نه ازاول مسیر که خداوند گفته اشتباه است را شروع کنیم و توکل کنیم

  پاسخ
 22. سیده زاهده بشارتی
  سیده زاهده بشارتی گفته:

  متاسفانه در جامعه افرادی هستند که به واسطه اینکه علم خودشان بالا برده اند خود را عقل کل می دانند و همینطور برای منافع خودشان و بزرگ کردن خودشان اعتقادات و احساسات و درک عمومی انسان ها را احاطه قرار میدهند و خیلی از انسان ها هم تحت تاثیر قرار گرفته و گمراه می شوند. هدایتگر تنها خداوند است و در این دنیا که پیامبر و امامی از جانب خداوند نیست که مارا راهنمایی کنند اما ما انسان ها تنها از طریق کتاب واحد،قرآن و سخنان پیامبران هدایت شویم و رهنمون شویم و همینطور با خدای خویش مشورت کنیم و همیشه توکلمان به خداوند باشد که هیچ چیز و هیچ کس بالاتر و کامل تر از او نیست

  پاسخ
 23. سارا باقرزاده مجاوری
  سارا باقرزاده مجاوری گفته:

  خداوند پادشاه ملک هستی است،هرکه را که بخواهد

  عزت میبخشد و هرکه را که نخواهد خوار میگرداند.

  هر خیر و نیکویی به دست خداوند متعال است و تنها

  او بر همه چیز تواناست.

  به امید روزی که همه انسانها به این قدرت درک برسند

  که بازگشت همه ما به سوی خداوند است.

  پاسخ
 24. شعیب دهقان
  شعیب دهقان گفته:

  با سلام
  خداوند برای بندگانش راهنمای فرستاده که در مسیر درست قرار بگیرن ودر را اشتباه قرار نگیرن و پیامبر آن و امامانی برای ما فرستاده. انشاالله که در مسیر درست قرار بگیریم. واز همه بدتر این هست که انسانی که در مسیر درست قرار گرفته. از آن خارج شود

  پاسخ
 25. حانیه قاسمی
  حانیه قاسمی گفته:

  با سلام
  وقتی انسان بخواهد در مسیری قدم بگذارد نیاز به راهنما دارد و خداوند دو راهنما برای انسان قرار داده :
  “قرآن و اهل بیت علیهما السلام”

  همچنین خداوند به انسان عقل داده اما این عقل برای این است که انسان با کمک آن راه درست را انتخاب کند.
  و خداوند هم به همین امر تاکید کرده است

  این که صرفا بگوییم انسان به کمک عقل خود کارهایی انجام دهد صحیح نیست بلکه باید با کمک عقل خود راه درست را برگزیند
  انسان وقتی به سعادت خواهد رسید که بتواند راهنمایی درست یا یاوری درست در طی مسیری که پیش رو دارد برگزیند و به کمک عقلش بتواند راه و راهنمای درست را تشخیص دهد

  پاسخ
 26. فاطی
  فاطی گفته:

  سلام
  یکی از نعمت هایی که خداوند به ما عطا کرده نعمت عقل و تفکر است
  ما با خواندن احکام و راه درست رستگاری خود را میتوانیم به درجه قبر الهی برسانیم
  اما با گوش کردن به حرف های دیگران خود را در انتخاب و راه های غلط میگذاریم و
  هر چه اشتباه میکنیم خدا را مقصر میدانیم
  در صورتی که به سخنان خداوند گوش نداده ایم

  پاسخ
 27. فاطمه ولی پور
  فاطمه ولی پور گفته:

  سلام
  یکی از نعمت های خداوند نعمت عقل و تفکر است
  ما انسان ها با عقل خود و خواندن احکام و قرآن
  سخنان خداوند
  میتوانیم راه رستگاری را پیدا کنیم
  اما نباید به سخنان دیگران گوش بدهیم چون باعث میشود ما را از مسیر درست دور کند
  و ما انسان ها دراخر خدای متعال را مقصر بدانیم
  اما به یاد داشته باشین که ما خودمان میتوانیم راه درست را انتخاب کنیم

  پاسخ
 28. امیر کریمی
  امیر کریمی گفته:

  کاملا درسته و اگر با عقل خودمان پیش بریم به جایی نخواهیم رسید چون عقل هامون ناقصه و اگر عقل هامون کامل بود الان انسان ها باید به جایگاه خوبی می رسیدند و نه اینکه این همه بدبختی دنیا رو فرا بگیره و این نشون میده کارهایی که در گذشته با عقل هامون کردیم اشتباه بود.

  پاسخ
 29. مهسا سعیدی
  مهسا سعیدی گفته:

  به نام عادل متعال
  اولین نکته ای که در این متن حائز اهمیت می باشد در این خصوص است که تعریف از عقل چیست ؟؟
  عقل ، حجت درون است که خداوند به بندگان عنایت نموده است ، اما بهره گیری و استفاده از این موهبت الهی ، دسخوش رفتار و عملکرد خود شخص است ، چرا که فرد با انجام برخی امور همچون معاصی و گناهان سبب حجاب بر این حجت درون میشود و بعد از مدتی همچون ایینه ای که زنگار بر آن بسته شده است دیگر توان بازیابی و استفاده مجدد از این نیروی درونی را نخواهد داشت .
  نکته ی دیگر اینکه ، این حجت درونی با استفاده از حجت بیرونی ینی فرستادگان الهی ، کامل خواهد شد و قابل استفاده خواهد بود و بدون راهنمای خارجی نمی توان سعادتمند شد ، همچون قرآن و سایر کتب آسمانی که نیازمند مفسر دارد ( منظور رسل و فرستادگان الهی ) برای تفسیر آن ( همانگونه که در مدرسه ، کتاب ها از طریق معلم ها به دانش اموزان تدریس میشود )
  فلذا این مهم نباید فراموش شود که فرد به تنهایی و با استفاده از قدرت عقل خود نمی تواند سعادتمند شود ، چرا که اکر کسی ادعای داشتن عقل کامل را نماید ، فقط ادعایی نموده است بی پایه و اساس …
  زیرا مقیاس و دستگاهی برای اندازه گیری میزان عقل افراد وجود ندارد .

  پاسخ
 30. علی نژاد
  علی نژاد گفته:

  شناخت حق و باطل از ضروریات زندگی ایمانی و بصیرت مومن است، زیرا در غیر این صورت انسان دچار فتنه ها و گمراهی خواهد شد. راه شناخت حق و باطل، حکمت آمیخته و مطابق با وحی است, منتهی به دلیل لغزنده بودن راه برای انسان های عادی, حتما باید به اهل ولایت و تبیین کسانی که از بصیرت دینی بهره دارند، رجوع شود. به همین دلیل پیامبر گرامی اسلام فرمود: من در میان شما دو چیز می گذارم، قرآن و اهل بیتم، این دو از هم جدا شدنی نیستند. دین و آموزه های قرآنی در کنار تبیین و هدایت های اولیای دین برای این منظور راهگشا خواهد بود.

  پاسخ
 31. طیبه عراقی
  طیبه عراقی گفته:

  خیلی ها تصور می کنند اینکه عقل خودشون رو کم بدونن و دیگری رو کامل، این باعث حقارت هست که دوباره همون بحث تکبر پیش میاد
  آیا دوست ندارین همیشه انتخاب هاتون درست باشه؟
  و همیشه به هدف بزنید؟
  اینکه همیشه بدونید مسیر درست کدوم هست
  بدون هزینه کردن
  و بدون ریسک کردن
  و بدون وقت گذاشتن
  آدم وقتی به عقل کل وصل میشه یه فراغ بالی داره که وصف شدنی نیست
  جواب همه سوال های زندگیش رو می تونه بره بپرسه بدون اینکه بخواد زحمتی بکشه
  پایان سردرگمی و آرامشی وصف نشدنی
  البته هستند کسانی که ادعا می کنند می خوان خودشون لذت کشف درستی ها رو به دست بیارند
  که این هم از تکبر هست
  و می خواد بگه من خودم تونستم!
  فرض کنید ۱۰۰۰ در وجود داره که فقط یکی شون راه نجات هست
  و اگر وارد هر یک از ۹۹۹ تای دیگه بشی هیچ راه نجاتی نباشه
  آیا این حماقت نیست که یه نفر دانای کل باشه و نخوایم به اون تکیه کنیم و بخوایم خودمون حقیقت رو پیدا کنیم؟
  تکبر جز به هلاکت، آدم رو نمی بره
  فقط واقعا مهم هست که عقل برتر رو درست بشناسی
  و به هر یاوه گویی اعتماد نکنی
  الحمدلله ۲ شاخصه عالی در این متن معرفی شد
  وگرنه “چگونه عقل های ناقص می تونن کسی که از خودشون برتر هست رو بشناسند؟!”
  با این دو شاخصه میشه هر سخنرانی رو محک زد
  ممنونم آراد عزیز که ما رو هدایت می کنی بدون اینکه مزدی بخوای
  و به سوی عقل کل هستی ما رو فرا می خونی نه به سوی خودت
  ان شاء الله که روزهای فراقت به پایان برسه و بتونی به عقل کل هستی برسی

  پاسخ
 32. سجاد دارابی
  سجاد دارابی گفته:

  با سلام
  قطعا همینطور خیلی ها با استفاده از عقل خودشان ضرر کردند و در زندگیشان دچار فلاکت و بدبختی شدند در صورتی که می توانستند از راهنمایان اللهی و امامان و پیامبران اطاعت و پیروی کنند و رستگار شوند.

  با این جمله که ما باید راهنمایی داشته باشم عده ای حرکت می کنند اما گرگ هایی با لباس بره خودشان را امام و دلسوز مردم قرار می دهند و آن ها را چپاول می کنند که همانطور در زمان حضرت علی (ع) معاویه و عمر ملعون با عوام فریبی ها و قرآن بر سرنیزه کردن مردم را فریب دادند که نور خدا را خاموش کنند در صورتی که قرآن بدون امامی از ناحیه خداوند چند صفحه ساده بیشتر نیست امامی از ناحیه خداوند باید باشد تا آن را ترجمه کند.

  انشاالله به حق ماه مبارک رمضان ظهور آخرین راهنمای اللهی حضرت بقیه الله حضرت مهدی(عج) را نزدیک کند تا جهانی و حکومتی زیبا به دور از گرگ های با ظاهر نیکو داشته باشیم.

  پاسخ
 33. اشکان نادری
  اشکان نادری گفته:

  سلام
  اهْدِنَا الصِّرَ‌اطَ الْمُسْتَقِیمَ ﴿۶﴾ صِرَ‌اطَ الَّذِینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیْرِ‌ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَلَا الضَّالِّینَ ﴿٧﴾ / سوره حمد، آیه های ۶ و ۷
  «ما را به راه راست هدایت کن. راه کسانی که آنان را مشمول نعمت خود ساختی، نه کسانی که بر آنان غضب کرده ای و نه گمراهان».

  پاسخ
 34. فریده محمودی
  فریده محمودی گفته:

  سلام و عرض ادب
  راه درست و غلط رو میشه از خدا خواست ک به ما نشون بده و واقعا خدا هرکسی را که از ته قلب و با نیت پاک ازش درخواست هدایت کنه، بدون شک هدایت میکنه فقط کافی ست از خدا بخواهیم.

  این روزها انقد باطلان و کذابان زیاد شده اند ک برای تشخیص راه حق و الهی فقط باید دست به دامان خدا شد تا راه حق رو بهمون نشان بدهند.
  الهی به حق محمد و ال محمد ما و دوستان مان را یک لحظه به خود وامگذار.

  پاسخ
 35. سمانه محمدی
  سمانه محمدی گفته:

  سلام و عرض ادب. بسیار عالی بود. ممنون بابت مطالب مفید و سودمندتون. انشاالله که همه عاقبت بخیر شویم.

  پاسخ
 36. فائزه معظمی
  فائزه معظمی گفته:

  سلام
  همه ما به یک راهنما نیاز داریم در برخی مسائل که بتونیم تصمیم درست بگیریم،اول اینکه باید از خدا فقط راهنمایی و کمک بخوایم و مطمئنا وقتی خدا بخواد کمکمون کند یکی از بندگان خوبشو به عنوان راهنما بر سر راه ما قرار میدهد،ما باید به خدا توکل داشته باشیم و هیچوقت نگران نباشیم تا موفق بشیم در تصمیمات…
  خدا به ما عقل و قدرت تصمیم داده،پس ماهم فکر میکنیم و تصمیم میگیریم و بعد از آن به خدا توکل میکنیم تا انشالله موفق باشیم…

  پاسخ
 37. سمیه مداح
  سمیه مداح گفته:

  سلام
  به نظرم خداوند به انسان عقل و قدرت تفکر داده و طبیعی است که گاهی فقط به عقل خود رجوع کرده و و آن کار را انجام بدهیم ولی گاهی تصمیمات سختی در زندگی باید گرفت ک به تنهایی نمیتوان از پس آن بر آمد در نتیجه باید از کسی که خردمند است کمک گرفت و اگر یک نفر کافی نبود با چند نفر مشورت کرد همه جانبه موضوع را سنجید سپس تصمیم گرفت .

  پاسخ
 38. محیا خانبابایی
  محیا خانبابایی گفته:

  با سلام
  همانطور که مولایمان حضرت علی (ع) فرمودند :
  هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
  قطعا اگر خود را عقل کامل ببینیم هیچ راه پیشرفتی نخواهیم داشت، و در زندگی یک جای ثابت قرار خواهیم گرفت

  پاسخ
 39. زهرا قاضی لو
  زهرا قاضی لو گفته:

  با سلام
  انسان برای رسیدن به خوشبختی باید به دو چیز عمل کنه طبق گفته پیامبر اکرم
  قرآن و اهل بیت.تمسک جویی به آن دو سبب خوشبختی انسان میشود.پس برای رسیدن به خوشبختی در زندگی باید بهترین راه که همان راهی که ائمه سفارش میکنند را پیش رفت.برای رسیدن در مسیر اقتصادی نیز باید با مشورت کسانی که راهشان درست تر است قدم در مسیر گذاشت.

  پاسخ
 40. علی پورحسنی
  علی پورحسنی گفته:

  هر انسانی به نظر خود یک فرد کامل است و در خیال خود بهترین عمل را انجام میدهد و در نتیجه به کمال نمیرسد چه بسا کسانی در مسیر خدا و اهل بیت قرار میگرند و عمل درست را انجام میدهند که در این دنیا و در آخرت نزد خداوند روسفید هستند راه فرستاده خدا، رسول اکرم (ص) پیش ببرند و در مسیر زندگی با کتابی آسمانی خو بگیرند و با توکل بر خدا و تلاش به سعادت میرسند.

  پاسخ
 41. مرضیه مبارکی
  مرضیه مبارکی گفته:

  بنظرم حتی شناختن آدمی که بشه ازش راهنمایی گرفت هم کار سختی…
  الان آدم ها ظاهرشون یه شکل و باطنشون یک شکل دیگ

  پاسخ
 42. سيده زاهده بشارتي
  سيده زاهده بشارتي گفته:

  درمسیر زندگی دنیایی با بهره گرفتن از قرآن کلام خداوند و سخنان و نصایح پیامبرانمان میتوانیم بهره بگیریم و زندگی امامن خویش را الگو قراردهیم
  انتخاب مسیر درست باعث وسیدن به کمال و خوشبختی نه تنها رد این دنیا بلکه سعادت در آخرت را برای ما رقم میزند

  پاسخ
  • فرزاد کامیاب
   فرزاد کامیاب گفته:

   سلام
   وقتتون بخیر
   اگر فکر می کردیم، متوجه میشدیم که با تکیه بر این باصطلاح عقل (توهمات) خود نتیجه شد این بن بست ها، فقر و بیراهه رفتن ها و دور ماندن از مسیر سعادت… خدا در قرآن می فرماید: “ای پیامبر اگر از بیشتر کسانی که در روی زمین هستند اطاعت کنی، تو راه از راه خدا گمراه می کنند؛ زیرا آنها تنها از گمان پیروی می کنند…

   پاسخ
 43. فاطمه موسوی
  فاطمه موسوی گفته:

  سلام
  اگه ما تواین راه متوجه ی درست و‌غلطیِ راهمون نشیم و راهنمایی نداشته باشیم قطعاشکست میخوریم حالا این راهنمایی هارو میتونیم از یه “کتاب ”
  “خانواده ”
  یا تجربه هایی که بدست میاریم استفاده کنیم!

  «توزندگی‌حواسمون رو‌جمع کنیم ؛
  که گیرِ آدمای “مریض ”
  نیافتیم که بخوان ذهن و‌عقلمون رو‌به بازی بگیرن و ازین بابت روحمون تو عذاب باشه!?

  پاسخ
 44. ناشناس
  ناشناس گفته:

  با سلام. امروزه زورگویانی هستند که ادعای امامت می کنند. و تنها مردمانی باهوش و با درایت می تونند از این دسته آتش رهایی پیدا کنند. که آگاهی کامل از کلام خدا رو داشته باشند و با درک درست گروه و دسته برتر رو بیابند. البته با روایت های رسول خدا و ائمه اطهار می تونند راحت تر، افراد صالح و مهدی رو پیدا کرد

  پاسخ
 45. جمشید دیانتی
  جمشید دیانتی گفته:

  با سلام
  خیلی عالی این متن تمام افکار و بی عقلی های افراد جامعه بیان کرده و تمام افراد جامعه عقل درستی ندارند چون از کسانی تبعیت و پیروی و اطاعت میکنند که خودشان هم عقل ناقصی پس چه کسانی که خودشان را عقل کل می دانند ضرر کرده اند و نابود شده اند یا به زودی نابود می شوند و کسانی که افرادی را به طور مثال عقل کل های جامعه را برای خود رهبر و پیشوا و امام قرار داده اند آنها هم نابود می شوند و تنها را نجات از بی عقلی این از دست که پناه ببریم بر پیامبر ص و امامان معصوم تا عقلی که داریم رشد پیدا کند. پس مسیر درست که همان مسیر پیامبر و امامان مان است برای باید آنها انتخاب کنیم اکبر و غرور و خود بزرگ بینی بزاریم کنار
  ممنون با تشکر

  پاسخ
 46. عطیه منفرد
  عطیه منفرد گفته:

  چقدر دنیا زیبا میشد اگر همه با دل های آگاه سخن حق رو میپذیرفتند و آن را در زندگی خود پیاده میکردند….به امید روزی که با آمدن امام زمان همه پرده ها برداشته شود و دلها و چشم هایمان به نو راه حقیقی و زندگی سعادتمند روشن شود

  پاسخ
 47. نگین اصغری
  نگین اصغری گفته:

  ان متن به راستی که اوضاع و احوال مردمان این زمانه را بیان کرد
  ادمی یا خود را عقل کل میداند و حاضر نیست کمک کسی را پذیرا باشد و یا کمک کسی را قبول میکند که جز هلاکت برای فرد چیزی نمیاورد
  کافیست خوب فکر کنید و عاقلانه راهنمایه خود را انتخاب کنید و ظاهر موضوع کاری نکند که چشم بر باطن ،ببندید
  اراده کنید و تصمیم بگیرید و راهنمای خوبی انتخاب کنید و با توکل بر خدا پیش بروید همانا خداوند به انسان هایی که با عقل و اندیشه مسیر را انتخاب و با مشورت از مشاور مطمئن پیش میروند،کمک میکند

  پاسخ
 48. نگین اصغری
  نگین اصغری گفته:

  به نظر من جامعه اکنون شده دنباله روی از افرادی که به اصطلاح عاقل و هوشمند هستند در صورتی که اعتقاد استواری ندارند
  آدمی دارای عقل است باید تشخیص دهد که در این زمانه نیاز به راهنمایی است که شما را به سمت نیک هدایت کند ن به سمت هلاکت.

  پاسخ
 49. حسین صالحی
  حسین صالحی گفته:

  سلام
  همان طور که پیامبر(ص) فرمود من شهر علم هستم و علی (ع) در آن است و نیز فرمود برای من کاغذ و قلم بیاورید تا چیزی بنویسم که هیچ گاه گمراه نشوید.
  تمام علم و رموز عالم در اختیار این خاندان قرار گرفته است اما متاسفانه ما ایشان را رها کرده و برای مسائل مختلف زندگی خود افراد بسیاری را الگو قرار داده و دنبال کردیم که خود جایگاهی نداشتند.
  از آراد سپاس گذاریم که سنت فراموش شده تجارت را به ما یادآوری کرد و گنج های بسیاری را با توجه به احادیث اهل بیت به ما نشان داد.

  پاسخ
 50. علی خوانساری
  علی خوانساری گفته:

  وقتی مسیر رو با راه بلدی بری که عقلش خیلی بیشتره و هم خطایی نداره
  دقیقا مثل کسی میمونه که تو ماشین کسی نشستی که به تسلطش در رانندگی کاملا مطمئنی
  و میدونی کوتاه ترین مسیر و سر راستترین مسیر رو بلده
  که حتی میتونه تو این مسیر زیبایی هایی از طبیعت رو بهت نشون بده که هیج جا ندیدی
  اینجاست که با آرامش قلبی و آرام میشینی و از هم نشینی با این راهنما و پیمودن این مسیر لذت میبری

  پاسخ