آراد برندینگ به شما کمک می کند درآمدهایتان را چندین برابر افزایش دهید.

با ارسال عدد ۲ به سامانه ۳۰۰۰۲۱۱۹
آراد برندینگ

جا به جایی پول در زمان تحریم

چگونگی جا به جایی پول

سؤالی که بسیار پیش می‌آید این است که در زمان تحریم‌ها، ما چگونه می‌توانیم پول جا به جا کنیم؟ اگر بخواهیم از یک مشتری پول بگیریم، چگونه است؟ بانک‌های ایرانی که تحریم هستند. ما نمی‌توانیم با بانک‌ها کار کنیم. پس پول باید چگونه وارد ایران شود؟ از مشتری چگونه پول بگیریم و بار را برای آن‌ها ارسال کنیم؟

نقش صرافی‌ها در زمان تحریم

صراف‌ها کسانی هستند که از ابتدا در اقتصاد حضور داشتند و تاریخچه صرافی به همان آغاز پیدایش پول، اسکناس و سکه بازمی‌گردد. کار صرافان همیشه در تاریخ این بوده که پول‌ها را تبدیل می‌کردند. سکه را با پول، طلا را با نقره، پول ایران را با پول امارات یا چیزهایی شبیه به این را عوض می‌کردند.
ولی در زمان تحریم‌ها، با رشد تحریم‌های ایران و مشکلاتی که برای کشور ما به وجود آمد، صراف‌ها وارد بحث‌های بانکی شدند. یعنی حواله پول را هم انجام می‌دهند. چگونه این کار را انجام می‌دهند؟ آن‌ها در مناطق آزاد مثل هنگ‌کنگ حساب بانکی باز می‌کنند. چرا در مناطق آزاد حساب باز می‌کنند؟ به این خاطر که ورود و خروج پول آن‌ها بالاست، ولی کشورها در مناطق آزاد، این موارد را چک نمی‌کنند و نیازی نیست که به اداره دارایی یا مالیات جواب پس بدهند.

 

مبادلات مالی با صراف‌ها چگونه انجام می‌شود؟

صراف‌ها در مناطق آزاد حساب باز می‌کنند. شما می‌گویید: از سوئد مشتری دارم و او می‌خواهد ده‌هزار دلار به من پول بدهد. صراف چه کار می‌کند؟ شماره حساب خارج از کشورش را به شما می‌دهد و شما آن را به مشتری خود اعلام می‌کنید. وقتی مشتری پول را واریز کند، صراف در ایران به شما دلار یا ریال می‌دهد. چرا دلار یا ریال؟ اگر شما حرفه‌ای باشید و پیش از این هم کار کرده باشید، همان ابتدا با او شرط می‌کنید که باید به من دلار بدهی. اما اگر تازه‌کار باشید، به شما ریال می‌دهد. چرا به شما ریال می‌دهد؟ او بین قیمت دلار و آنچه که به شما پرداخت می‌کند، اختلافی به وجود می‌آورد. یعنی چه؟ فرض کنیم قیمت دلار ۱۲٫۵۰۰ تومان باشد. وقتی شما می‌خواهید ۱۰هزار دلار از او بگیرید، به شما ۱۰هزار دلار را نمی‌دهد و معادل ریالی آن را می‌دهد، اما نه با دلار ۱۲٫۵۰۰ تومانی، بلکه با ۱۲٫۳۰۰ یا ۱۲٫۲۰۰ تومان. این اختلاف باعث می‌شود که آن صراف سود کند.
نکته‌ای را به شما توصیه می‌کنم. قبل از اینکه با یک صرافی کار کنید، حتما به او تأکید کنید که من دلار می‌خواهم. به او بگویید: «باید به من دلار بدهی، اگر دلار نمی‌دهی، با صراف دیگری کار می‌کنم». اگر بتوانید حرف‌تان را محکم بزنید، به احتمال زیاد قبول می‌کند و به شما دلار پرداخت می‌کند.
پس صراف‌ها در زمان تحریم‌ها چنین کمک‌هایی به ما می‌کنند که ما می‌توانیم از شماره حساب‌های خارج از کشور آن‌ها استفاده کنیم و با حساب آن‌ها از مشتری‌های خود پول بگیریم. البته برای این کار لزوما به یک صراف نیاز ندارید. ممکن است شما دوست تاجر یا فعال اقتصادی سراغ داشته باشید یا یک فرد عادی که آن طرف خانه و زندگی داشته باشد و اگر به او بگویید، بگوید: مشکلی ندارد، ۱۰هزار یا ۵۰هزار دلار را به حساب من واریز کنید، من در ایران معادل ریالی آن را به شما پرداخت می‌کنم. این هم امکان‌پذیر است. ولی معمولا افراد عادی این کار را قبول نمی‌کنند، چون اگر پول زیادی به حساب آن‌ها واریز شود، باید به اداره مالیات کشوری که در آن حضور دارند، جواب پس بدهند.

همچنین بخوانید:  آیا فرصت های کارآفرینی در ایران را درست شناخته ایم؟

مشکلات کار کردن با صراف‌ها

صراف‌ها دو مشکل بزرگ دارند: یکی کارمزدهایی که می‌گیرند. آن‌ها به اعداد مختلفی از شما کارمزد می‌گیرند. با اینکه تعیین شده که کارمزد یک صراف باید زیر صد دلار باشد، ولی گاهی دیده شده که درصدی از پول را به‌عنوان کارمزد از شما می‌گیرند. این اولین مشکل است که باید سعی کنید با مذاکره، صحبت کردن و صراف‌های متعدد را بررسی کردن، کمترین کارمزد را پرداخت کنید.
مشکل دومِ صراف‌ها اعداد پایین است. شما می‌خواهید به‌صورت نمونه‌ای کار کنید، مثلا دویست یا چهارصد دلار. قرار است نمونه جنس به دست مشتری برسد. در اینجا هیچ صرافی قبول نمی‌کند که با شما کار کند. چنین کاری برای او توجیه ندارد. در اینجا چه باید کرد؟ در اینجا باید از افرادی استفاده کنید که در خارج از کشور حساب‌های دلاری داشته باشند و بتوانند شماره حسابشان را ا به شما علام کنند تا شما هم به مشتری خود اعلام کنید.

ارائه خدمات مالی در آرادبرندینگ

ما به‌عنوان مجموعه آرادبرندینگ خدماتی را به شما می‌دهیم که شما می‌توانید برای کارهای نمونه خود از شماره حساب ما استفاده کنید. از اکانت PayPal و حساب‌های آن طرف آب ما استفاده کنید. خدمات دیگری هم به شما می‌دهیم که حتی نیازی نباشد با صراف کار کنید. حُسن استفاده از شماره حساب ما به جای صرافی، در این است که شما می‌توانید به مشتری خود یک شماره حساب بدهید و آن شماره حساب، همیشه ثابت بماند. یعنی به ازای هر معامله و پرفورما نیازی به این نباشد که شماره حساب خود را عوض کنید. ما این خدمات را به شما می‌دهیم که به مشکلی برنخورید.
درکل نکته‌ای که همیشه می‌گویم به یاد داشته باشید؛ شما برای ورود به صادرات هیچ مانعی ندارید، ما همه کارها را برای شما تسهیل می‌کنیم تا به آن هدف و آرمانی که دارید، برسید.
فراموش نکنید که صراف‌ها اشخاص بسیار مهمی در بحث صادرات محسوب می‌شوند و اگر با آن‌ها کار می‌کنید، حتما درباره قواعد و قوانین آن‌ها حواس خود را جمع کنید. چون اگر خدای ناکرده اتفاقی بیفتد، شما هیچ جایگاه قانونی ندارید و به هیچ طریقی نمی‌توانید تأیید قانونی بگیرید و از نظر قانونی با صراف‌ها به مشکل خواهد خورد.
اگر سؤال یا ابهامی دارید یا می‌خواهید برای یادگیری تجارت نکات بیشتری را بدانید، کافی است ما را دنبال کنید و با ما در ارتباط باشید.

قائم مقام آراد


آراد برندینگ


در همایش هایمان به شما می آموزیم به آسانی وارد دنیای پرسود صادرات شوید.

برای تکمیل فرم ثبت نام کلیک نمایید.


آموزش صادرات

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ