تجارت سنتی یا تجارت مدرن؟

پیدا کردن مشتری

اگر می‌خواهید تجارت کنید و می‌خواهید مشتری پیدا کنید، می‌توانید دو کار را انجام بدهید:

  • سنتی فکر کنید
  • مدرن‌تر فکر کنید

من به هر چیزی که از اینترنت بیرون باشد، می‌گویم سنتی و به هر چیزی که درون اینترنت باشد، می‌گویم مدرن. اول باید بفهمید ملاک چیست تا درباره آن بحث کنیم.

روش‌های سنتی:

  • در تلویزیون تبلیغ کنیم و مشتری پیدا کنیم.
  • بیلبورد بگیریم و مشتری پیدا کنیم.
  • در نمایشگاه شرکت کنیم و مشتری پیدا کنیم.
  • چند بازاریاب دختر استخدام کنیم که به این و آن زنگ بزنند و مشتری پیدا کنیم.

این‌ها روش‌های سنتی است و روش‌های سنتی دیگر جواب نمی‌دهد. چرا جواب نمی‌دهد؟ اول اینکه، بسیار گران است. دوم، بی‌تأثیر است و قدیمی‌ها هم فعلا همین روش‌ را می‌فهمند. مثلا میهن، هنوز به مهدی مهدوی‌کیا پول می‌دهد و با او بیلبورد می‌گیرد. چون تفکرات صاحب میهن هنوز سنتی و پیر است.

روش‌های مدرن:

من به سراغ اینترنت می‌روم و برای این کار، دو دلیل ساده دارم. دلیل اول اینکه، برخلاف روش‌های سنتی، روزبه‌روز قوی‌تر می‌شود. در سال ۹۲ ایران چهار میلیون مشترک اینترنت همراه داشت. در سال ۹۷ چقدر؟ ۴۶ میلیون. دلیل دوم: بزرگان اقتصاد ایران پیر هستند، تا به حال یک پرتقال هم از اینترنت نخریده‌اند و هیچ اعتقادی به اینترنت ندارند. پس یک فضای رو به رشد بکر و بدون رقیب دارید. فقط ما این را نمی‌گوییم. جلساتی تحت عنوان Digital marketing در ایران برگزار می‌شود و در همه آن‌ها به این اصل اشاره می‌کنند.

مسیرهای تجارت اینترنتی

اگر به دنبال کار هستید، باید تاجر شوید و برای پیدا کردن مشتری هم به سراغ اینترنت بروید. وقتی وارد اینترنت می‌شویم، چهار مسیر اصلی داریم.

مسیر اول: شبکه‌های اجتماعی

مسیر دوم: اپلیکیشن

مسیر سوم: فروشگاه‌های مجازی یا فروشگاه‌های اینترنتی

مسیر چهارم: سایت شرکتی

ما چهار مسیر داریم که در اینترنت از آن‌ها پول درمی‌آوریم. وقتی از Digital marketing هم صحبت می‌شود، همین چهار مورد را پیشنهاد می‌دهند و برای هر کدام استدلال‌هایی دارند. برای شبکه‌های اجتماعی، این‌طور استدلال می‌کنند که همه مردم حداقل یک شبکه را دارند. کسی هست که بگوید من هیچ شبکه اجتماعی‌ای ندارم؟ همه شما حداقل یک شبکه را دارید، مثل واتساپ یا اینستاگرام. این قطعی است. شبکه‌های اجتماعی از سال ۲۰۱۴ یکی از ده روش برندسازی در جهان به شمار می‌رود.
پیشنهاد دوم اپلیکیشن است. هفتاد تا هشتاد درصد مردم از طریق گوشی با اینترنت کار می‌کنند. اپلیکیشن ارتباط مخاطب را با شما آسان می‌کند. نمونه‌اش اسنپ، روبیکا، آپ و غیره. پس اپلیکیشن خوب است.
روش سوم، فروشگاه اینترنتی است که واسطه‌های بین مشتری و تأمین‌کننده‌ را حذف می‌کند، قیمت‌ها را کم می‌کند و ارتباط را راحت‌تر. نمونه‌اش، دیجی‌کالا، ۵۰۴۰٫ir، زنبیل، ترب و بامیلو.
و مسیر چهارم، گوگل است که بزرگترین غول اینترنت جهان به شمار می‌رود. آمار می‌گوید: ۹۴ درصد مردم جهان برای رفع نیاز خود، در اینترنت جستجو می‌کنند. یعنی نمی‌دانند به‌دنبال کدام سایت هستند، جستجو می‌کنند تا ببینند گوگل چه پیشنهادی می‌دهد. هفتاد درصد مردم در صفحه اول باقی می‌مانند، سی درصد به صفحه دوم می‌روند، نه درصد به صفحه سوم و کمتر از چهار درصد به صفحه چهارم می‌روند. که البته این چهار درصد هم به دنبال سایت خودشان می‌گردند. یعنی اگر سایت خودشان در سه صفحه اول نباشد، بررسی می‌کنند که خودشان در کدام صفحه قرار دارند و به‌دنبال تأمین واقعی نمی‌گردند.
این چهار تعریف که درباره آن صحبت می‌شود، براساس آمار جهانی است. آقای ایکس هم در تلویزیون گفت: برای خروج از رکود و وضعیت اقتصادی فعلی، باید بتوانیم امکانات‌مان را از خیابان به گوشی ببریم.

قائم مقام آراد

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ