تبلیغات سنتی و مدرن اینترنتی

پنج‌شنبه جلسه مان برگزار می‌شود و تمام دوستانی که دوست داشته باشند می‌توانند حاضر شوند. فقط لطفا حتما پیام بدهید چون هفته پیش تعداد حاضرین آنقدر زیاد بود که نزدیک بود برای پذیرایی و تعداد صندلی به مشکل بخوریم. خدا را شکر که تعداد صندلی‌هایمان کافی بود. ولی دوستان لطف کنید و به شماره‌ای که گفته‌ایم پیامک بزنید تا ما لیست را داشته باشیم و بدانیم که قرار است چه کسانی در جلسه شرکت کنند. ولی در کل بدانید که جلسه پنج‌شنبه را برگزار خواهیم کرد. از ساعت دو جلسه را شروع می‌کنیم تا مراسم شام و احتمالا بعد از شام هم با دوستان خواهیم بود. این در مورد جلسه پنج‌شنبه بود.
روزهای قبل در مورد بازاریابی، تبلیغات و برندسازی صحبت کردم. گفتم که روش‌های بازایابی جواب نمی‌دهد. آن‌ها را فراموش کنید. تنها روی ساختار نمایندگی فکر کنید که هنوز روشی بسیار خوب و پربازده است، ولی زمانی باید دنبال روش نمایندگی بروید که حتما اسم و رسمی برای خودتان ایجاد کرده باشید.

من روش‌های تبلیغات را به دو دسته کلی تقسیم می‌کنم: سنتی و اینترنت.

سنتی مانند تلویزیون، بیلبورد، روزنامه، مجله، تراکت و پیامک. همه این‌ها را در دسته سنتی‌ها بگذارید.

گروه دوم می شود مجازی، اینترنت و در بستر اینترنت انجام می شود. امروز فقط می‌خواهم سنتی‌ها را بررسی کنم .

تبلیغات سنتی در ایران یک مشکل بسیار بزرگ دارد. وقتی می‌خواهید تبلیغ کنید باید بررسی کنید که چقدر پول می‌دهید و چه بدست می‌آورید.

در ایران، متأسفانه تلویزیون در انحصار دولت است و هر چیزی که در انحصار دولت باشد مثل ماشین و تلویزیون و مسائلی مثل این گران می‌شود. درنتیجه تلویزیون بسیار گران است. هزینه تبلیغات در تلویزیون ایران بسیار بالا است.

می‌بینید بعضی برندهای قدیمی یا بانک‌ها و ایرانسل و همراه ‌اول تبلیغ می‌کنند و بعضی برندها نیز مدتی تبلیغ می‌کنند و سپس غیب می‌شوند. به طور مثال همین الان تلویزیون را روشن کنید و تبلیغات آن را نگاه کنید. ۵۰ شرکتی را که تبلیغ می‌کنند بنویسید. به شما قول می‌دهم ۵-۶ ماه دیگر به جز برندهای معروفی مثل صحت، چیتوز، همراه ‌اول و بانک انصار برند دیگری وجود نخواهد داشت. چون پول داده‌اند و تقریبا هیچ چیزی گیرشان نیامده است و مجبور می‌شوند تلویزیون را ترک کنند. پس تلویزیون در ایران گران است. بسیار هم گران است. یک مثال واقعی دارم اما نمی‌توانم آن را در وویس مطرح کنم. این مثال را برای کسانی که با من جلسه خصوصی داشته‌اند زده‌ام تا متوجه شوند که چقدر تلویزیون ایران گران است.

بعد از تلویزیون بیشترین توجه و بیشترین قدرت در اختیار بیلبوردها و تلویزیون‌های شهری است. بیلبوردها و تلویزیون‌های شهری جزو نمای شهر شده‌‍اند. آن‌ها هم بسیار گران هستند. مثلا می‌بینید که در مشهد، تهران و اصفهان یا مثلا بزرگ‌راه‌های معروف، قیمت یک بیلبورد ۵۰-۶۰ میلیون تومان در ماه به بالا –درماه نه در سال- است. مثلا باید برای یک بیلبورد ساده در تهران، مشهد یا اصفهان ۱۰۰-۱۲۰ میلیون پول بدهید. بیلبوردها آنقدر زیاد شده‌اند که جزو نمای شهر هستند. زمانی اگر یک ساختمان ۴-۵ طبقه در شهرها ساخته می‌شد بسیار معروف می‌شد و همه متوجه آن می‌شدند، ولی الان می‌بینید که برج‌ها ساخته می‌شوند و کسی متوجه نمی‌شود. چون نمای شهر شده‌اند و دیگر به چشم نمی‌آیند.

خودتان همین الان که وویس من را می‌شنوید فکر کنید چه بیلبوردهایی در شهرتان وجود دارد. به شما قول می‌دهم که یادتان نمی‌آید آن ۵-۶ دانه هم چه بوده است. آن‌هایی هم که یادتان می‌آید مثلا بیلبورد نمایندگی رنو یا نمایندگی کرمان موتور است که عکس ماشین را بزرگ گذاشته‌اند. یعنی از آن بیلبورد هیچ چیزی جز اسم و برندشان نمی‌خواهند. ولی برندهای کوچک و تازه‌کار چون باید آدرس، شماره تماس و آدرس سایت خود را بزنند و اصلا خودشان را به شما بشناسانند هیچ خروجی از بیلبوردها نمی‌گیرند.

رسانه‌های چاپی مثل مجله و روزنامه که خدا بیامرزدشان. از وقتی که تلگرام آمده است دیگر کسی سراغ آن‌ها نمی‌رود و خیلی وقت است که عمرشان تمام شده. سایر روش‌ها نیز به همین ترتیب.

هر روشی از تبلیغات سنتی را که فکر می‌کنید جواب می‌دهد به من معرفی کنید. قاطعانه اعلام می‌کنم که تمام روش‌های تبلیغات سنتی در ایران مرده و کارکردن روی تبلیغات سنتی کاملا اشتباه است. فقط پول هدردادن است. می‌توانید تست کنید تا متوجه شوید.

چند وقت پیش شیراز بودم. معروف‌ترین روزنامه شیراز، خبر جنوب است. دوستی می‌گفت سه میلیون تومان هزینه کردم، نصف صفحه رفتم و حتی دو تا زنگ هم نداشتم. پس مطمئن باشید که روش‌های تبلیغات سنتی مرده است.
در مورد تبلیغات در فضای اینترنت و در بستر اینترنت صحبت‌هایی دارم که در فایل‌های بعدی در موردشان صحبت خواهم کرد.

دوستی امروز زنگ زده بود و می‌گفت که سر صبح ما را نا امید می‌کنید. نه، من نا امیدتان نمی‌کنم. می‌گویم اگر تبلیغات سنتی می‌کنید، آن را قطع کنید. دارید پولتان را از دست می‌دهید. اتفاقا معتقدم که به راحتی می‌شود در ایران پول درآورد. چون تقریبا ۹۰-۹۵ درصد ایرانی‌ها از ذهنشان استفاده نمی‌کنند و اشتباهات پرتکراری دارند. کافی است شما باهوش باشید. آن اشتباهات را نکنید و کارهای ساده ولی درست را انجام دهید تا نتیجه‌های بزرگ را در کارهایتان ببینید.
من علیرضا شعبانی قائم‌مقام مجموعه آراد هستم و اگر کسی نسبت به صحبت‌هایم بحث یا سؤالی دارد یا می‌خواهد در این شرایط پول در بیاورد می‌تواند با من در ارتباط باشد.