💬 می توانید آنلاین پاسخ سوالاتتان را بگیرید.

بهترین کالای صادراتی و وارداتی در افغانستان

بهترین کالای صادراتی،افغانستان بازار هدف خوبی می تواند برای کالاهای ایرانی باشد این به دلیل است که افغانستان تقریبا، ٩۶ درصد واردات دارد و تنها ۴درصد صادرات دارد. این نشان می دهد که افغانستان یک کشور مصرفی و وارداتی است.

🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

دلیل رکود اقتصادی در افغانستان را می توان چالش های سیاسی و جنگ در افغانستان و کاهش کمک های جامعه بین المللی نام برد.

مقامات وزرات تجارت افغانستان  اعلام کردند تنها در هفت کالا مزیت نسبی داریم که شامل محصولات زراعتی، قالین، چرم، کشمیره، سنگ مرمر و رُخام، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی می شود، ولی سرمایه گذاری لازم در این بخش ها هم صورت نگرفته است.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

میوه‌های تازه و خشک، نبات‌های طبی، قالین و گلیم و صنایع دستی از جمله بیشترین اقلام  صادراتی افغانستان در سال های اخیر بوده است که این محصولات بیشتر در کشورهای پاکستان، هند، آسیای میانه، استرالیا، اروپا و امریکا صادر شده است.

اشتراک فرهنگی دو کشور ایران و افغانستان در روابط اقتصادی آنها تاثیر بسزایی دارد و نیز دانش فنی ،که مهمترین بخش از صادرات به افغانستان محسوب می شود.

کدام کالای ایرانی بهترین کالای صادراتی به افغانستان ست؟

در افغانستان  مواد غذایی و شوینده مورد استقبال بوده و اکثر مردم افغانستان از کیفیت کالاهای ایرانی راضی هستند.

مواد ساختمانی به ویژه سنگ وگچ، فرش، تجهیزات ساختمانی کابل،سیم و مفتول مواد خوراکی مانند شیرینی جات ،انواع نان، رب گوجه فرنگی وغیره، وسایل الکترونیک و شوینده ها از مهم ترین اقلام صادرات ایران به افغانستان است.

ایران در افغانستان سرمایه گذاری هم انجام داده است که بیشتر سرمایه گذاری های انجام گرفته، در بخش صنعت مواد غذایی، برق، انرژی خورشیدی و بادی می باشد

آیا می دانید دلیل افزایش صادرات کالاهای ایران به افغانستان چیست

 • امن نبودن راه های پاکستان
 • کیفیت بهتر کالاهای ایرانی نسبت به بعضی از کالاهای پاکستانی
 • نزدیکی ایران با افغانستان
مشاوره

جهت مشاوره تلفنی به صورت رایگان با ما ارتباط بگیرید. ۰۹۱۲۰۲۸۹۱۷۳

با توجه به روابط اقتصادی خوب دو کشور ایران و افغانستان در سال های اخیر و همسایگی این دو کشور و داشتن پایانه های مرزی مشترک، تجار زیادی امسال توانسته اند بهترین کالای صادراتی و وارداتی در افغانستان را به کشور ایران صادر نمایند؛ و همچنین محصولات صنعتی و غذایی را از ایران به افغانستان با قیمت مناسبی صادر نمایند.

 

افغانستان به دلیل داشتن منابع طبیعی غنی و تولید محصولات دامی در دنیا مطرح است و هر ساله کشورهای زیادی از سراسر دنیا محصولات مورد نیاز دامی و غذایی خود را از این کشور تامین می کنند. از بهترین کالای صادراتی و وارداتی در افغانستان می توان به:

 • گاو
 • گوسفند
 • بز
 • شتر
 • بلال
 • دانه آفتابگردان
 • دانه لوبیا
 • فلفل
 • کنجد
 • سنگ مرمر
 • نخ
 • تخم سبزیجات
 • مکمل غذایی
 • و برخی قطعات خودرو
 • و … اشاره کرد.

بهترین کالای صادراتی و وارداتی در افغانستان

مواردی که در بالا به آنها اشاره شد از بهترین کالای صادراتی و وارداتی در افغانستان به کشور ما و دیگر کشورهای منطقه می باشد.

همانطوری که می دانید ایران یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده نفت و گاز در دنیا به شمار می رود که سالانه مقدار زیادی از آن را به کشورهای منطقه صادر می کند، برای همین بهترین کالای صادراتی و وارداتی در افغانستان که از کشور ایران به آنجا صادر می شود می توان به نفت و گاز اشاره کرد که سالانه بیش از ۱۴۳ میلیون لیتر نفت گاز (‌گازوئیل) به این کشور صادر می شود.

نتیجه تصویری برای بهترین کالای صادراتی و وارداتی در افغانستان

اما در کنار نفت و گاز می توان به پسته و زعفران ایرانی اشاره کرد که بعد از نفت و گاز بیشترین مقدار صادرات به این محصولات اختصاص دارد.

این نوع از محصولات ایرانی از بهترین کالای صادراتی و وارداتی در افغانستان هستند که طرفداران زیادی را در بازار افغانستان به خود اختصاص داده است.

صادرات به افغانستان چه سودی نصیب کشور می کند

تجارت با افغانستان سود خوبی نصیب تجار ایرانی می کند، غلبه بر بازار این کشور می تواند در آینده به بهتر شدن روابط میان ایران و افغانستان نیز کمک کند.

تجارت هر دو کشور برای تحقق این مسئله باید توجه ویژه ای به بهترین کالای صادراتی و وارداتی در افغانستان داشته باشند تا این محصولات را به راحتی و بدون پرداخت عوارض وارد هر دو کشور کنند.

در حال حاضر سقف صادرات بهترین کالای صادراتی و وارداتی در افغانستان از سوی ایران به بیش از دو و نیم میلیون دلار رسیده که این رقم در حال افزایش است. دانش فنی مهم‌ترین بخش از صادرات ایران به افغانستان است.

با توجه به پیشرفت های ایران در زمینه تکنولوژی کالاهای مدرن و به روزی در داخل کشور تولید می شود که می توان دانش این نوع از صنایع را به کشور افغانستان نیز صادر کرد؛ و در عوض بهترین کالای صادراتی و وارداتی در افغانستان را با قیمت مناسب وارد کشور نمود.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.8 پاسخ
  • Avatar
   تیرداد گفته:

   شرایط بد اقتصادی افغانستان ناشی از مسءولین ناکارآمد این کشور است که بیش از اینکه به دنبال منافع مردم و کشور باشند به دنبال منافع سیاسی خودشان هستند.

   پاسخ
 1. Avatar
  زضا تسلیمی گفته:

  نداشتن امنیت داخلی و هر روز یک انفجار و یک انتحاری در منطقه ای از افغانستان اقتصاد را با چالش جدی روبرو میکند وجایی برای کار کردن باقی نمیگذارد

  پاسخ
 2. Avatar
  باهنر گفته:

  چالش اصلی طالبان است و سیری ناپذیری اش در قتل عام شیعیان. حکومت مرکزی هم که در لفاظی ها نگهبان شیعیان است اما در خفا گویا چندان هم مخالف کشت و کشتار شیعیان مظلوم افغانستان نیست

  پاسخ
 3. Avatar
  به گل گفته:

  این اوضاع نابسامان اما فرصت خوبی برای ایران است تا بتواند جایگاه مناسبی در تجارت افغانستان ایفا کند

  پاسخ
 4. Avatar
  ناشناس گفته:

  ایران از بزرگترین تولیدکنندگان نفت و گازی است که تحریم شده است و مردمش هر روز فقیر و فقیر تر میشوند و راه به جایی ندارند

  پاسخ
  • Avatar
   فرزاد بانکی گفته:

   با بخش دوم جمله ی کاملا مخالفم. چرا میگویید راه به جایی نداریم؟ مگر معتقد به وجود خدا نیستید؟ اول که خدا هست و در ثانی ما باید دست روی زانوهای خودمان بگذاریم و کاری انجام دهیم و خودمان از هیچ کار بسازیم
   متکی بودن بر نفت و گاز است که باعث فقیر بودن ایرانیان است. مگر ژاپن نفت دارد که اینقدر پیشرفته است؟
   پس مشکل از طرز فکر ماست!!!

   پاسخ