بهترین کالا برای صادرات چیست؟

بهترین کالا برای صادرات چیست؟ برای پاسخ به این سوال در ابتدا به موضوع بهترین و برترین کالا می پردازیم و سپس بازار جهانی و صادراتی آن را مورد ارزیابی قرار می دهیم.
در ادامه این مطلب، یک فایل صوتی آموزشی که توسط استاد مصطفی نظام پرور تدریس شده است را برایتان قرار داده ایم تا به وسیله آن بتوانید درک بهتری از موضوع کسب کنید لذا پیشنهاد می کنم که تا انتها با ما همراه باشید.

از دیدگاه مهندس نظام پرور بهترین کالا برای صادرات محصولاتی متفاوت از آنچه در این مقاله می خوانید هست در طی سالیان تجربه کاری ایشان در حوزه های تجاری بین الملل توانسته اند ظرفیت های بسیار جذاب و پر سودی را پیدا کنند که از نظر شما و دیگر ایرانیان عزیز دور افتاده است.

سالها ما در ایران به کالاهایی که در زیر اشاره شده پرداخته ایم و توجه امان را از کالاهای با استعدادی هم شغل و کسب و کار و هم با اقلیم ما سازگار هست خارج کردیم.

ما در این جا به انچه همه پرداخته اند می پردازیم اما برای انکه بدانید واقعا چه بازارهای نهفته در جهان برای تجارت و صادرات وجود دارد به فایل صوتی که در انتهای متن میباشد حتما گوش کنید.

بهترین کالا برای صادرات

عمده خریداران کالاهای ایرانی

طبق آمار منتشر شده عمده خریداران کالاهای ایرانی، کشورهای چین، امارات متحده عربی، عراق و کره هستند.  جالب است بدانید در سال ۹۵ عمده صادرات ایران به این کشورها از۹ درصد تا ۲۳۰ درصد، افزایش داشته است.

لیست کالاهای پرسود صادراتی

در سال ۹۶ پرسودترین کالاهای صادراتی ایران شامل خشکبار، عسل، خرما، مواد معدنی، سنگ های تزیینی و محصولات شیمیایی و صنایع دستی بوده است.

فهرست بهترین محصول برای صادرات

اگر چه به نظر ما این کالاها فقط از نظر گمرکی بهترین کالا برای صادرات می باشند و باید به منظر های دیگری پرداخت که بتوانیم کالاهای مفید و پر سود تری را انتخاب کنیم.

ما باید از خام فروشی و با توجه به ظرفیت های نهفته بازار تولید کالاهای صادراتی را انتخاب کنیم که نیاز کشور های جهان سوم و در حال توسعه باشد. اما انچه که به عنوان امار ها معرفی می کنند به شرح زیر است.

خاویار ایران: ایران از عمده‌ترین تولیدکنندگان خاویار است و از مزیت نسبی در صادرات خاویار برخودار بوده‌است.
می‌توان کشورهای ژاپن، سوئد، کره جنوبی، آلمان، عمان، انگلستان، فرانسه، نروژ و قبرس را به عنوان تعدادی از گزینه‌های صادرات خاویار ایران معرفی نمود. اما ماهیان خاویاری جزو گونه‌های در معرض انقراض یا در خطر انقراض کنوانسیون CITES هستند و با توجه به رفتار نامطلوب کشورهای حاشیه دریای خزر و نیز ورود برخی ماهیهای ناسازگار با زیست بوم خزر گونه‌های آن در معرض خطر بیشتری قرار گرفته‌است.

خرمای ایران: بخش کشاورزی در میان بخش‌های اقتصادی ایران جایگاه ویژه‌ای دارد.
ایران از دیرباز یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان بزرگ خرما می‌باشد. مقادیر شاخص‌ها در اکثر سال‌ها، نشان از مزیت نسبی خرمای ایران دارد. اتخاذ راهبردهای سیاستی به منظور حفظ ثبات شاخص‌های مزیت خرمای ایران می‌تواند جایگاه این محصول را در صادرات بهبود دهد.

فرش دستبافت ایرانی: یکی از پدیده‌های قابل توجه در سالهای اخیر روند رو به رشد جهانی شدن است.
کشور ما نیز به منظور گسترش صادرات غیر نفتی و حضور در بازارهای جهانی درصدد پیوستن به سازمان تجارت جهانی(WTO) برآمده و در حال حاضر عضو ناظر این سازمان است. یکی از صنایع مهمی که بدین منظور باید مورد مطالعه قرار گیرد صنعت فرش دستبافت است.

زعفران ایرانی: ایران با داشتن بیش از ۹۵ درصد تولید زعفران، محصولش را به ۴۵ کشور جهان صادر می‌کند.
کشور اسپانیا با اختصاص حدود یک چهارم واردات این محصول ایرانی یکی از کشورهایی است که بیشترین سهم را در تجارت خارجی زعفران ایرانی دارد. اسپانیا زعفران ایرانی را به ۱۴۰ کشور دنیا، به نام خود، صادر می‌کند، اینکه اسپانیا زعفران ایرانی را با نام خودش صادر می‌کند به‌تأیید یکی از اعضای شورای ملی زعفران رسیده‌است.

بهترین کالا برای صادرات

برخی دیگر از بهترین محصولات صادراتی ایران

 • صنایع نساجی
 • کود
 • تنقلات
 • انگور
 • محصولات فولاد مبارکه
 • محصولات گروه صنعتی بوتان
 • رادیاتور
 • محصولات کشاورزی
 • وسایل آشپزی
 • قاشق
 • چنگال
 • گوشت‌کوب
 • زودپز
 • الکترود
 • خازن
 • محصولات پالایشگاه نفت
 • بنزین
 • صنایع پتروشیمی
 • لاستیک سنتزی
 • لوله
 • پلی‌اتیلن
 • پلی‌پروپیلن
 • قیر
 • ژئوسنتتیک
 • اوره
 • پلاستیک
 • متانول
 • و…

آشنایی با بهترین کالا برای صادرات

بعضی از محصولات مثل سلاح، تولید کنندگان محدودی دارند ولی متقاضی آن در تمامی نقاط جهان یافت می شود. لذا اینگونه محصولات بسیار پرسود هستند. آیا ما اجازه تجارت اسلحه را داریم؟ در ادامه با استاد نظام پرور همراه باشید و از زبان اون بشنوید تا با بهترین کالا برای صادرات ایران و جهان آشنا شوید. جهت دانلود فایل صوتی آموزشی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

در آینده چه کالاهایی مطرح می باشند؟

ما دنبال این نیستیم که تجارتی را امروز شروع کنیم و فقط یک، دو یا سه نسل ما این را ادامه دهند، به دنبال این هستیم که تجارتی داشته باشیم که بتوانیم مدت ها و سال ‌ها ادامه دهیم و کار کنیم، تجارتی که بتواند برای فرزندان ما و فرزندان فرزندان ما هم ادامه پیدا کند، تجارتی که بتواند به توسعه خانواده ‌های ما کمک کند.
اگر دنبال یک کالایی هستید مثل یک شکارچی که فقط امروز جنگل می رود و هر چیزی که پیدا کرد شکار می ‌کند و دنبال شهرت، برند و هویت نیست، دنبال این نیست که مثل بعضی از محصولات که امروز تاجرهایشان ۷۰۰ سال است دارند کار می ‌کنند و در دنیا شناخته شده هستند، اگر شما دنبال این نیستید بدانید که ما آرادی ها دنبال این هستیم که فقط محصولاتی کار کنیم که آینده داشته باشند. برخی از محصولات را رد می‌ کنیم و می‌ گوییم این محصول آینده و ظرفیت ندارد، درست است که امروز دارید می فروشید ولی نمی توانید کار کنید.
مثلاً شما امروز می خواهید در تجارتی مثل سیمان وارد شوید، سیمان تجارت خیلی خوبی است و ایران هم یکی از بزرگترین تولید کننده های سیمان است، شما در تجارت سیمان وارد می ‌شوید و آرادی ها هم برای شما شرایطش را فراهم می کنند، مشتری ها از جاهای مختلف دنیا سراغ شما می آیند، رقم‌ های خیلی بزرگی دارد، تجارت سنگینی است، هزینه تبلیغات خیلی بالایی هم دارد و همه این کارها را آرادی ها انجام می دهند، شما چند صد میلیون هزینه می کنید و وارد این بازار می ‌شوید و مشتری هایتان را به دست می آورید.

امروز تحریم ها وجود دارد آیا تضمینی وجود دارد که تحریم‌ ها ۱۰ یا ۲۰ سال دیگر هم وجود داشته باشند؟ نمی ‌دانیم و چون نمی دانیم اگر هر زمان و در هر دوره ‌ای تحریم‌ ها برداشته شوند و سیستم بانکی و مالی ما به حالت نرمال برگردد، این افراد به بازار داخل برمی گردند.
همان کسی که تا دیروز برای خرید سیمان تیپ یکش به شما مراجعه می‌ کرد و از شما که تاجر سیمان بودید درخواست می کرد که برای او این محصول را از سیمان مثلا سمنان خریداری کنید، فردا می ‌گوید نمی‌ خواهم و خودش می رود مستقیما با کارخانه سیمان کار می کند چون اسم برند کارخانه اش روی سیمان خورده است، چون شما در زمان تحریم ها می توانید سیمان را بفروشید، در زمانی که تحریم‌ ها برطرف شود خود کارخانه ال‌ سی می‌ دهد، خود کارخانه اعتبارات اسنادی کار می ‌کند، الان مجبور است نقدی بفروشد.
پس من آینده ای در آن ندارم، مگر صاحب کارخانه سیمان یا سهامدار و هیئت مدیره آن باشم که بدانم آینده برای برند خودم دارد کار می ‌شود، اما این برای یک تاجر محصول خوبی نیست.

چند نسل سود کنند؟

خیلی از محصولات دیگر هستند که به علت های مختلف نمی شود روی آینده شان حساب کرد و ما آرادی آنها را رد می‌ کنیم، سعی می ‌کنیم با محصولی کار کنیم که توانمندی و استعداد این را داشته باشد که چند نسل خانواده تان آن را ادامه دهند و بتوانید دوران مختلفی از کار، از آن نتیجه بگیرید، این مهم است پس به آینده محصولتان نگاه کنید.
فرض کنید در شرایط مختلف با تغییرات مختلف چه آینده ای برای شما داشته باشد، آینده صرفاً به داخل کشور نیست، به این هم نگاه کنید امروزه من روی این محصول در کشور کار می کنم آیا فردا می توانم در کشور دیگری هم با این محصول کار کنم؟ آیا می توانم به کشورهای دیگر هم بروم و این بیزینس را ادامه دهم؟ اگر امروز من محصولی مثل رب گوجه را کار می ‌کنم که از ایران تامین می ‌شود آیا فردا روز می توانم این محصول را از کشور دیگری هم بخرم؟
بله شما می توانید از چین، ایتالیا و کشورهای دیگری هم که در این زمینه کار می ‌کنند خرید کنید، پس فرصت تولید در کشورهای دیگر هم هست، اگر من فردا به عنوان یک تاجر بین المللی در کشور های دیگر حضور پیدا کردم می توانم چند تا تامین کننده داشته باشم.
اگر به هر علتی صادرات گوجه از ایران ممنوع شد آیا من می توانم تامین کننده جایگزینی از کشور دیگری بگذارم؟ بله. پس آینده صرفاً به این نیست که همان کالا را بخواهید فقط از ایران تامین کنید.

چه طور سود کنند؟

بعضی از کالاها در طی زمان روند سودشان در حال کاهش است یعنی تولید این کالا با افزایش همراه است در صورتی که فرآیندی برای تقاضای کالا ایجاد نشده است.
ما آرادی ها کالاها را بررسی می کنیم وقتی شما درخواست می کنید، این را در نظر می‌ گیریم، حالا بر اساس تجربه یا سال های کاری که انجام دادیم و بر اساس تمام آن چیزهایی که داریم، می سنجیم.
مثلاً همه شما اسم محصولی مثل زعفران را بارها شنیده اید و می دانید که ما به عنوان یک صادر کننده خیلی مطرح در دنیا روی زعفران کار می ‌کنیم، آیا یا با خودتان بررسی کردید که صادرات زعفران قیمت تمام شده اش نسبت به پنج سال گذشته در حال افزایش بوده یا کاهش؟

وقتی بررسی می‌ کنیم می ‌بینیم چون تولید زعفران روند رو به رشدی داشته است و از طرفی کشور افغانستان و کشورهای دیگری هم در این زمینه وارد شدند و تولید می‌کنند، زعفران روند رو به رشد خیلی زیادی از نظر تولید دارد.

آیا ما به عنوان بزرگترین صادر کننده زعفران فرایندی برای افزایش تقاضای آن ایجاد کردیم؟ نه، هیچ کاری انجام ندادیم، فقط به اجبار به افرادی که از قبل خرید می کردند دوباره می فروشیم، با رقابت بر سر قیمت، با رقابت بر سر بحث هایی مثل بیایید اعتباری به شما بدهیم، مدت بدهیم و با زدن تاجرهای دیگر و خودزنی اقتصادی که انجام می دهیم، فقط با همین فرآیندها در زعفران پیش می رویم.
زعفران محصولی است که اگر با همین روند بخواهد پیش برود محکوم به مرگ است و صادر کننده های زعفران دیگر سود آنچنانی از آن نمی کنند و ۱۰ یا ۲۰ سال دیگر نمی تواند تجارت خیلی خوبی باشد اما اگر برای آن چاره ای بیاندیشید بله می شود.

آرادی ها بعدا یک جلسه در مورد اینکه چطور بتوانیم بازارسازی کنیم صحبت خواهند کرد که به شما بگویند روش ‌های بازارسازی برای کالاهایی که در ایران حتی صادرات آنها با بحران همراه است چطور از این بحران خارج شوید، اینها اصول و روش دارد که آرادی ها این ها را تجربه کرده اند و تجربه و روش کار آن را بیان می ‌کنند، یک کار ساده است، یکسری تکنیک های ساده است که این تکنیک ها را کنار همدیگر می گذارند و می بینیم که خروجی هایمان می توانند تغییر کنند، این ها را آرادی ها تجربه کرده اند.

همین زعفران را ایران در ویتنام تجربه کرده است، در سال ۲۰۱۱ میزان صادرات ایران به ویتنام صفر بوده است، یعنی از نظر درصدی صفر بوده و هیچ عددی نداشت یعنی در آمار گمرک دنیا که نگاه کنید یک تن هم ما صادرات نداشتیم و اگر چیزی هم بوده به صورت چمدانی می ‌بردند و می آوردند ولی در سال ۲۰۱۸ دومین واردکننده زعفران دنیا شدیم، چه اتفاقی افتاد که یک دفعه دومین وارد کننده زعفران شدیم؟ حجم به این زیادی چطور به ویتنام می رفت؟ چه چیزی این بازارسازی را ایجاد کرد؟
در مجموع ما می‌ گوییم برای هر کالا باید این را بررسی کنیم که آیا این کالا روند رو به رشدی دارد یا روند رو به کاهشی دارد؟ این ها برای ما مهم است اینکه آینده اش چه چه چیزی خواهد بود و چه تعریفی از آینده خواهیم داشت؟