بهترین روش بازاریابی

مشتری مهم‌تر است یا تأمین‌کننده؟ مشتری مهم‌تر است، پس چندان در مورد تأمین‌کننده به خودتان سخت نگیرید؛ چون پیدا کردن آن کار سختی نیست.

برای پیدا کردن مشتری، دو روش مدرن و سنتی وجود دارد.
وجه تمایز روش مدرن و سنتی در چیست؟ هر روشی که در اینترنت باشد، مدرن است و هر چیزی بیرون از اینترنت باشد، سنتی است.

بازاریابی سنتی

بازاریابی حضوری و تلفنی، تبلیغات تلویزیونی، بیلبورد، روزنامه، جراید، نمایشگاه و تراکت از روش‌های سنتی هستند.

نکته اول: اگر روش‌های سنتی را بررسی کنید، می‌بینید تعداد فعالان آن بسیار زیاد است.
همه شرکت‌ها با بازاریابی حضوری و تلفنی کار می‌کنند، هر شرکتی که مقداری پول داشته باشد، تبلیغات تلویزیونی، بیلبوردی و روزنا‌مه‌ای انجام می‌دهد و در نمایشگاه‌ها حضور پیدا می‌کند.

نکته دوم: امروز تأثیر بازاریابی حضوری و تلفنی چقدر است؟ زمانی می‌شد با تلفن به مردم کپسول آتش‌نشانی فروخت تا در ماشین خود بگذارند.
اگر الان خانمی به شما زنگ بزند و بگوید: سلام، وقت شما به خیر، فوری می‌گویید بازاریاب است. آیا الان می‌شود چیزی را با تلفن فروخت؟ آخرین باری که تلفنی چیزی را به شما فروختند، چه زمانی بود؟ در سال‌های ۸۲، ۸۳ می‌شد تلفنی فروخت، تا سال ۹۰ هم امکان داشت، اما الان ممکن نیست.
آن‌قدر به شما زنگ زدند که گوش‌هایتان پر است.
تبلیغات تلویزیونی گران است، اما چقدر تأثیر دارد؟ در راه که می‌آمدید، چه بیلبوردهایی دیدید؟ مثلا در یک بیلبورد عکس خواننده کنسرت را می‌گذارند، شما در سه ثانیه می‌فهمید در برج میلاد کنسرت رضا بهرام برگزار می‌شود، تمام شد.
بیلبوردها به نمای شهر تبدیل شده‌اند و دیگر دیده نمی‌شوند.
همیشه از کسانی که از تهران به قم می‌آیند، می‌پرسم: از برند ساج‌آسا چه تبلیغاتی دیدید؟ با اینکه دو بیلبورد دارد، تا به امروز هیچ کس را ندیدم که این برند را بشناسد. دو بیلبورد در جاده دارند و برای این دو بیلبورد ماهیانه بیست تا سی میلیون تومان پول می‌دهند، ولی کسی آن‌ها را نمی‌بیند.
خوبی روش‌های بازاریابی سنتی این است که بزرگان اقتصاد ایران هنوز در این بخش کار می‌کنند، هنوز همه آن‌ها اینجا هستند و همین‌جا با یکدیگر رقابت می‌کنند.

بازاریابی موفق در ایران

اگر می‌خواهید تجارت کنید و مشتری داشته باشید، اصلا به سراغ روش‌های سنتی نروید. چرا اینترنت بهترین مسیر است؟ چرا روش‌های سنتی به درد نمی‌خورند و روش‌های مدرن بهتر هستند؟

دلیل اول: بر خلاف روش‌های سنتی که روز به روز قدرت آن کم می‌شود و اثرگذاری تلویزیون و بیلبوردها روز به روز ضعیف‌تر می‌شود، اینترنت روز به روز قوی‌تر می‌شود.

دلیل دوم -که برای تجار مهم است-: بزرگان تجارت امروزِ ایران هیچ اعتقادی به روش‌های مدرن ندارند. شما بگویید کدام‌یک از برندهای ایرانی مثل کاله، میهن، تبرک، زشک، اویلا و فامیلا در اینترنت کاری انجام می‌دهند؟

پس به دو دلیلی که ذکر شد، اینترنت برای شما که تازه می‌خواهید تجارت را به‌عنوان یک شغل انتخاب کنید، بهترین مسیر است.
اگر اینترنت را انتخاب کنید، از مسیری رفتید که هم روز به روز قو‌ی‌تر می‌شود، هم در آن رقیبی ندارید و در فضای بکری کار می‌کنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 پاسخ
 1. ف.ج
  ف.ج گفته:

  چه کسانی اینترنتی خرید عمده می‌کنند؟ چطور اعتماد می کنند، که یک معامله با مبلغ بالا، را با یک ناشناس انجام دهند، وقتی ممکن است بصورت حضوری و مطمئن، از یک عمده فروش یا نمایندگی شناخته شده، خریدارکنند و کالای موردنظر خود را تامین کنند؟

  پاسخ
  • استاد زیارکلائی
   استاد زیارکلائی گفته:

   در بسیاری از زمینه ها امکان پیدا کردن عمده فروش و نمایندگی شناخته شده نیست و در خیلی از مواقع نیز قیمت های آنها بالاتر از تاجران است.
   ضمنا اینطور نیست که مشتری اینترنتی خرید نماید بلکه اینترنتی با تاجر آشنا شده و سپس با ملاقات حضوری و به صورت مطمئن خریدش را از او انجام می دهد و اینترنت صرفا یک مسیر پیدا کردن تاجر است.

   پاسخ
 2. Zahra
  Zahra گفته:

  بازاریابی اینترنتی‌برند آراد همه شرایط یک خرید را به صورت اینترنتی انجام میده؟

  پاسخ
 3. Zahra
  Zahra گفته:

  بازاریابی اینترنتی‌برند آراد همه شرایط یک خرید‌را به صورت اینترنتی انجام میده؟

  پاسخ