🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

برند شدن و تولید بدون کارخانه با آراد برندینگ

امروز یکی از دوستان درباره آینده آراد برندینگ سوال پرسید. اینکه هدف ما در آراد برندینگ چیست و دنبال چه چیزی هستیم؟ هدف ما پول درآوردن، تجارت و برند شدن است؛ برند شدن بدون کارخانه‌‌ داری و تولید.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

تولید بدون کارخانه چیست؟

ما دنبال تولید نیستیم و چند دلیل داریم.
دلیل اول اینکه تولید سرمایه می‌خواهد. برای اینکه تولید کنید باید کارخانه و خط تولید داشته باشید و مجوز بگیرید. همه اینها مستلزم هزینه است. پس افراد خاصی می‌توانند این کار را بکنند و همه نمی‌توانند وارد آن شوند. درحالیکه ما می‌خواهیم پولدار شویم و این امکان برای همه وجود داشته باشد.

دلیل دوم، حتما در آمارهای کشوری دیده‌اید. مثلا می‌گویند ظرفیت تولید ایران ۳۰ درصد است و ۷۰ درصد ظرفیت آن خالی است. چرا؟ چون کارخانه‌ها به اندازه توانشان مشتری ندارند. می‌گویند شهرک‌های صنعتی بیکار است و خاک روی آن نشسته است و کاری در آن انجام نمی‌شود. پس برای هر محصولی تولیدکننده‌های بیکاری وجود دارند که خط تولید و سوله را خریده‌اند و مجوزها را گرفته‌اند و امروز بیکارند.
امروز اصطلاحی به نام اضافه ظرفیت در اقتصاد وجود دارد. شما می‌توانید سراغ کارخانه‌ها بروید و از آنها بخواهید که در ساعت‌های بیکاری که کارگرها کار نمی‌کنند، محصولات شما را تولید کنند. شما تنها یک لیبل به آنها می‌دهید و روی آن عبارت “پر شده در …” را قید می‌کنید. چون شما کلمه پرشده را می‌زنید، دیگر لازم نیست هیچ مجوزی بگیرید، نیاز نیست کارخانه بخرید و حالا بدون سرمایه هم می‌توانید صاحب برند باشید.

تولید بدون کارخانه چیست؟

امروز برندهایی مانند اویلا، فامیلا، اوه، گلرنگ و غیره در ایران وجود دارند که کارخانه نیستند، فقط لیبل‌اند که به کارخانه‌ها می‌گویند تا محصولات مختلف آنها را برایشان تولید کنند. این طرح مزیت‌های زیادی دارد. اول اینکه می‌توانید محصولات مختلفی با لیبل‌های مختلف اضافه کنید. دوم اینکه شما مثل بازار الان که دچار نوسان شده است و تولید کننده‌ها نمی‌دانند که بفروشند یا نه، دچار نوسان نمی‌شوید. اگر بازار به هم بریزد، سرمایه‌ای نخوابانده‌اید که به مشکل بخورید. تولید چند لیبل بوده است که دیگر آنها را انجام نمی‌دهید. پس برند باشید، بدون اینکه چیزی تولید کنید.

برای برند شدن عجله نکنید

در یک سال، هشت ماه یا یک سال و نیم اولی که کار می‌کنید، سرمایه اولیه نداریم (در روش کار ما سه یا پنج میلیون پول لازم است)، کارخانه‌ها هم ما را نمی‌شناسند که برایمان اضافه ظرفیت بزنند و از طرفی خود ما هم نمی‌دانیم که در حال حاضر چه محصولی را می‌شود در بازار فروخت. روی برندهای مختلف کار می‌کنیم.

یک مثال می‌زنم تا این مسئله را لمس کنید.
فرض کنید من در حوزه زعفران فعالیت می‌کنم. در سال اول روی زعفران کار می‌کنم. حالا ممکن است کسانی زعفران را فله بخرند، خب فله می‌فروشم. ممکن است بهرامن بخواهند، به آن‌ها بهرامن می‌دهم. ممکن است کسی سحرخیز بخواهد، سحرخیز به او می‌دهم. یکی نوین می‌خواهد، به او نوین می‌دهم. یکی نگین می‌خواهد، به او نگین خراسان را می‌دهم. من از هر معامله پول درمی‌آورم و پول‌هایم را جمع می‌کنم.
در این یک سال و نیمی که در حال پول جمع کردن هستم بررسی می‌‌کنم که مثلا سرگل بسته‌بندی کاغذ فروش ندارد، اما شیشه‌ای‌های آن خوب فروش می‌رود. برند خود را ثبت می‌کنم و بعد روی آن برند تولید می‌کنم و می‌فروشم. تولید هم با استفاده از اضافه ظرفیت است. چون در این یک سال از کارخانه‌ها خرید کرده‌ام پیش آن‌ها معتبر هستم. اگر بگویم برای من تولید کنید، همان اول نمی‌گویند پول آن را بده و می‌شود با آنها مذاکره کرد.

برای برند شدن عجله نکنیددر اینجا چند ابهام در ذهن دوستان و فعالان اقتصادی پیش آمده است.
یکی اینکه در این یک سال برندها را معروف می‌کنیم.
آن برندهایی که روی آنها کار می‌کنیم خودشان معروف هستند و ما آنها را معروف نمی‌کنیم. وقتی کسی در اینترنت دنبال زعفران بهرامن می‌گردد یعنی که خود بهرامن برند بوده است. پس ما برندی را معروف نمی‌کنیم. حالا فرض هم می‌کنم که معروف می‌کنیم، آیا راهکار دیگری دارید؟ خیر. ما می‌خواهیم از این مسیر پول به دست آوریم.

نکته دوم می‌گویند برندسوزی می‌شود، یعنی ما برند خود را از بین می‌بریم.
کلمه برندسوزی یک توهم است. همانطور که کلمه برند در ایران یک توهم است. با هر کارخانه‌داری که می‌خواهید صحبت کنید. تولیدکننده‌ها یک تفکر و توهم خودبرند پنداری دارند که خود را برند فرض می‌کنند. فقط اقوام نزدیک خودش برند او را می‌شناسند (آن هم چون پیش او کارآموزی گذرانده‌اند) بعد می‌گوید تمام صنف من مرا می‌شناسند. معادل این توهم برند، توهم برندسوزی در تازه‌کارها است. چرا باید برند شما بسوزد؟ مگر اصلا برند هستید که بسوزید؟ برند به کسی می‌گویند که اگر با ۲۰ نفر صحبت کنیم، حداقل دو نفر آن را بشناسند. برند یعنی اپل، چرم مشهد، درسا، اوه، تاج و غیره، نه مواد شوینده میامی که هیچ‌کس نمی‌داند در کجای ایران فعالیت دارد. پس به یاد داشته باشید که اصلا چیزی تحت عنوان برندسوزی برای شما رخ نمی‌دهد.

یک مثال واقعی برایتان می‌زنم. چرمی داریم به نام چرم نوین که خیلی هم برای خود یال و کوپال دارد. بهرام رادان مدل تبلیغاتی آن است و خیلی هم معروف است. تبلیغات اول چرم نوین را پیدا کنید. در روزهای اول کار خود بزرگ می‌نوشت “چرم مشهد” و زیر آن کوچک “نوین” می‌نوشت. در سال‌های ۸۱-۸۰ این کار خیلی در ایران مد بود. برندهای معروف را برمی‌داشتند و یک کلمه نوین یا جدید به آن اضافه می‌کردند و به ثبت می‌رساندند. اما در حال حاضر چرم نوین محکم می‌گوید که من چرم نوین هستم و هیچ‌یک از شما یادتان نمی‌آید و همه هم آن را یک برند خوب می‌دانید.
به بعضی اخبار گوش می‌دهید که مثلا مک‌دونالد در سال ۲۰۱۷ به خاطر اینکه کودکان را به خوردن فست‌فود دعوت کرد ۴۰ میلیون دلار به سازمان‌های حمایت از کودکان کمک کرد تا برند خود را حفظ کند. این کارها برای مک‌دونالد، بی‌ام‌دبیلو و اپل است، برای برندهایی در سطح شما اصلا وجود ندارد. اصلا نگران نباشید. امروز که شما کار کنید و خیلی هم خوب کار کنید، ۲۰-۱۵ سال دیگر باید نگران برندسوزی خود باشید.

پس فعلا بروید و پول درآورید. یک شرکت نوپا، یک کار جدید، یک برند تازه‌کار، باید تنها یک دغدغه داشته باشد و آن پول است. چون دلیل پایداری یک سیستم تازه، پول است. هیچ چیزی اعم از کیفیت و خدمات و غیره نمی‌تواند باعث پایداری کار شود؛ تنها پول. چون شما به مشتری جدید نیاز دارید. مشتری قدیمی ندارید که به خاطر کیفیت کار یا خدمات او را نگه دارید. باید تنها روی مشتری جدید تمرکز کنید. پس بروید و پول درآورید.

برای برند شدن عجله نکنید

در آینده برند خواهید شد و شهرت پیدا خواهید کرد. اصلا نگران هیچ چیز نباشید. هر کاری که امروز به شما پول می‌دهد را با دقت انجام دهید و از آن بهره ببرید. توهم الکی هم نزنید.

امیدوارم این تفکرات غلط جامعه به شما رسوخ پیدا نکند، چون تفکرات جامعه پدر جامعه را درآورده است! اقتصاد ایران بسیار ضعیف است. اگر طبق فرمول آنها جلو بروید، شما هم ضعیف خواهید شد. امیداوارم همیشه پرتلاش، پولدار و موفق باشید. اگر خواستید پول درآورید می‌توانید با من در ارتباط باشید. من علیرضا شعبانی، قائم‌مقام مجموعه آراد هستم. موفق و مؤید باشید.

برای ارتباط و دریافت مشاوره از استاد شعبانی می توانید با شماره ذیل تماس حاصل نمایید:

قائم مقام آراد

فایل صوتی توضیحات استاد شعبانی، قائم مقام گروه شرکت های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.3 پاسخ