برای فروش چه پارامترهایی لازم است؟

پارامترهای فروش

اگر این سه پارامتر را داشته باشید، می‌فروشید: ۱٫ دسترس‌پذیری؛ ۲٫ اعتماد؛ ۳٫ قیمت.

یعنی اول مشتری ما را پیدا کند، بعد به ما اعتماد کند و قیمت ما هم منصفانه باشد.

 

دسترس‌پذیری

ما برای دسترس‌پذیری و اینکه مشتری بتواند ما را پیدا کند، از دو ابزار سایت و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنیم.

در مورد سایت، دو هدف داریم: ۱٫ داخلی بفروشیم؛ ۲٫ صادر کنیم.

پس یا هدف ما مشتری داخلی است یا صادرات. در مورد مشتری صادراتی می‌توانیم یا باواسطه کار را انجام بدهیم و یا بی‌واسطه. اما وقتی می‌خواستیم داخلی بفروشیم، چه کار می‌کردیم؟ ده سایت با دامنه .ir می‌گرفتیم، بسم الله می‌گفتیم و تولید محتوا را آغاز می‌کردیم.
وقتی می‌خواهیم باواسطه صادر کنیم، یعنی یک نفر بین ما و مشتری باشد، چه کار می‌کنیم؟ سایت فارسی با دامنه .com می‌گیریم. تجربه نشان داده است که اگر شما کلمه‌ای فارسی را در دبی یا در بغداد جستجو ‌کنید، به آن نتایجی نمی‌رسید که در ایران می‌گرفتید. در این حالت سایت‌های فارسی که دامنه .com دارند، در صفحه اول قرار می‌گیرند و سایت‌های .ir جایگاه چندانی پیدا نمی‌کنند.
اگر بخواهید بی‌واسطه صادر کنید، تصمیم می‌گیرید که به زبان عربی کار کنید یا انگلیسی. برای عربی، سایت عربی ایجاد می‌کنید و برای انگلیسی هم سایت انگلیسی. دامنه هر دو آن‌ها هم باید .com باشد.

دلایل اهمیت سایت‌های عربی

در اینجا یک تذکر به شما می‌دهم؛ رونق سایت‌های عربی خود را کمی بیشتر کنید. بزرگترین مقصدهای صادرات ایران همیشه به این ترتیب بوده: امارات، چین، عراق. اگر به شش یا هفت سال پیش برگردید، به این شکل بوده است. بعد وضعیت برگشت و به این شکل شد: چین، امارات، عراق. سال گذشته دوباره چرخید و به این شکل شد: چین، عراق، امارات. چرا امارات در پایین این فهرست قرار گرفته است؟ بعد از دعوای ما با عربستانی‌ها و آن جریان‌های معروف بعد از درگذشت شیخ نمر، واکنش‌های ایران و جنگ‌های کلامی بین ایران و عربستان، امارات پشت عربستان قرار گرفت و ارتباطات خود را با ایران به‌شدت کاهش داد.

کاربرد شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی چه کاری برای ما می‌کرد؟ در این مورد هم حوزه کاری به دو دسته تقسیم می‌شود: فروش در ایران و صادرات. کاربرد شبکه‌های اجتماعی در ایران چیست؟ اگر صادقانه بگوییم؛ مدیریت مشتری، اعتمادسازی، لیست قیمت و امثال آن. پیدا کردن مشتری جدید در شبکه‌های اجتماعی، اصلا جزء هدف‌ها و آرمان‌های ما برای بازار داخلی نبود. چون دیدیم با تبلیغ در تلگرام و کارهایی از این قبیل، نمی‌توانیم مشتری جدید پیدا کنیم. بنابراین همان مشتری‌هایی که داریم، مدیریت می‌کنیم و کاری می‌کنیم که از ما بخرند، پیش ما بمانند، به ما اعتماد کنند و مسائلی از این قبیل.
ولی در صادرات، با استفاده از شبکه‌های اجتماعی هم می‌توانیم مشتری جدید پیدا کنیم، هم به‌دنبال مدیریت، اعتمادسازی و کارهای دیگر باشیم. پس ما زمان مواجهه خود را با مشتری، از طریق سایت و شبکه‌های اجتماعی افزایش می‌دهیم و از این طریق با مشتری‌های خود درگیر می‌شویم.

قائم مقام آراد

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 پاسخ
  1. majid
    majid گفته:

    سلام متشکرم ازهمه توضیحات.بی پایان خوبتون که روز به روز.ذهنیت وآگاهتربه اقتصادوتجارت .متوجهمان می کنید
    ممنونم majid

    پاسخ