بخشنامه بانک مرکزی در حوزه تعهدات ارزی

بخشنامه جدید بانک مرکزی در حوزه تعهدات ارزی

در این آموزش می­ خواهم درباره بخشنامه جدید بانک مرکزی در حوزه تعهدات ارزی که به صادر کننده­ ها اعمال کرده به شما بگویم. یک بخشنامه جدید که بانک مرکزی زده و یک سری مزیت­هایی گذاشته که پیش بینی هم همین بود که با توجه به شرایط صادر کننده ­ها بخواهد این شرایط را تسهیل کند و قاعدتاً باز این شرایط را بهتر خواهد کرد چون نمی­ تواند واقعاً با این شرایط پیچیده ­ای که باز هم هنوز تعیین کرده به رویه خودش ادامه بدهد.

اولین مسئله­ ای که مطرح کرده برای کسانی است که آمده در سه گروه اینها را دسته بندی کرده و جداگانه در بخش­های مختلفی مطرح کرده است.
مهمترین قسمتی که مشمول کار شما می ­شود برای دوستانی هست که زیر یک میلیون یورو در سال صادرات دارند و این افراد از اینکه بخواهند ارزی که حاصل کرده ­اند از این صادراتشان را در سامانه نیما عرضه کنند معاف شدند و فقط لازم است که در قبالش یا کالا واردات کنند یا توسط کس دیگری کالا وارد بشود.
یعنی توسط دیگری کالا وارد بشود، شما تعهد ارزی خودتان را به آن فرد انتقال می­ دهید و دیگر نیازی نیست که بابت این کار، شما خودتان اقدام به واردات کالا کنید.

این مزیت می ­تواند برای کسانی که تازه کار هستند بسیار ارزشمند باشد تا بتوانند از این معافیت استفاده کنند و فعلاً درگیر بحث سامانه نیما و نرخ نیما نشوند، حالا با این نرخ­های ۸، ۹ هزار تومانی که دارد.

برای گروه دوم هم بین یک تا سه میلیون و سه تا ده میلیون هست و بیش از ده میلیون هم داستان­های جداگانه هست که آنها را می ­توانید در بخشنامه مطالعه کنید ولی من به صورت عمومی گفتم برای دوستانی که دارند کار صادرات می­ کنند و رقم صادرات آنها کمتر از سالی یک میلیون یورو هست می­ توانند از آن استفاده بکنند. این بخشنامه از ۹۷/۱/۱ اجرائی است یعنی تمام واردات از  ۹۷/۱/۱ را که شامل این تعهدات بوده مشمول آن قرار می­ گیرد، پس اگر یک تازه کار هستی می­ توانید واردات کالای خودت را انجام بدهی، صادرات کالایت را انجام بدهی و آنچنان نگران این تعهد نباشی. و تعهدت را با انتقال به یک نفر دیگر، از قیدش خارج بشوی.
امیدوارم که موفق و پیروز باشید. ما همیشه همراه شما هستیم.

برای ارتباط و دریافت مشاوره از استاد نظام پرور می توانید با شماره ذیل تماس حاصل نمایید:

مشاور تجاری و برندسازی

فایل صوتی توضیحات استاد نظام‌پرور، مدیر توسعه کسب‌و‌کار و مشاور امور صادراتی گروه شرکت‌های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 پاسخ