💬 می توانید آنلاین پاسخ سوالاتتان را بگیرید.
بازاریابی یک فرآیند مبادله ای

بازاریابی یک فرآیند مبادله ای است

بعضی از تعاملات و ارتباطات در اطرافمان فرایندی مبادله ای هستند که در این میان بازاریابی نیز از همین شرایط برخوردار است . بازاریابی مبادله ای یعنی هر بازاریاب در ازای معرفی محصول خود و ارائه آن باید خدمات یا مزایایی را دریافت کند .
در آغاز هر دوره درسی (یا برنامه) بازاریابی درک چگونگی کارکرد فرآیندهای مبادله ای، بسیارمهم است. فرآیند مبادله ای، فرآیندی است که در آن یک فرد یا سازمان در ازای دریافت پول، کالا یا خدماتی، به برآوردن نیاز یا خواسته افراد دیگر مبادرت می ورزد. تعریفی بسیار ساده که ما در زندگی روزمره بسیار با آن مواجهیم.

🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

به عنوان مثال شما به یک رستوران می روید و غذا مورد علاقه تان را سفارش می دهید. پس از غذا خوردن، با کارت اعتباری هزینه را پرداخت می کنید. این مثالی ساده ای از یک رابطه مبادله ای است.
نمونه های دیگری را از این فرآیند را نیز می توان عنوان کرد:
مثلا با آیفون خود نرم افزاری را می خرید و در ازای آن پول می پردازید. یا در پاسخ به درخواست یک روزنامه برای اهدای خون، خون می دهید و در عوض یک کد با عنوان اهدا کننده خون دریافت می کنید. یا سخنان یک سیاستمدار را در تلویزیون گوش می کنید و در عوض در انتخابات به وی رای می دهید.
مدیران بازاریابی تلاش می کنند تا از یک محرک بازاریابی، برای ایجاد پاسخ مناسب استفاده کنند. به یاد داشته باشید که بازاریابی بیشتر از کالا یا خدمات، در حال گسترش است. این می تواند اینگونه باشد که حکومتی در تلاش برای متقاعد کردن جمعیت خود را برای متوقف کردن سیگار کشیدن یا بالا بردن آن باشد. بنابراین بازاریابی، مجموعه ای از اقدامات و برنامه های طراحی شده برای جذب، حفظ و گسترش کالا و خدمات برای مخاطبان هدف است. این، اساس فرایند مبادله ای در بازاریابی است.
فرآیند مبادله ای، به بازاریابی ارتباطی گسترش یافته است. با بازاریابی ارتباطی، به صورتی هدفمند به روابط بلند مدت با مخاطبان هدف مان نگاه می کنیم، و کسب و کار خود را توسعه می دهیم. با انتقال ارزش به مشتریان مان، به طور مداوم ارتباط با آنها را پرورش می دهیم. بعدها در مطالعات خود به بازاریابی ارتباطی و مدیریت ارتباط با مشتری بر خواهید خورد، که شامل ویژگی های اساسی فرایند مبادله ای بازاریابی اولیه و مطالب دیگر می باشد.