انتخاب محصول صادراتی

چگونه می‌توان کالای مناسبی برای صادرات انتخاب کرد؟ اولین و مهم‌ترین موضوع و چیزی که همه ما عاشق آن هستیم، پول و دلار است و این که یک محصول چقدر برای ما سود دارد.
پس این موضوع بسیار مهم است که میزان سودآوری یک محصول را بررسی کنیم. در ادامه به این می‌پردازیم که چگونه می‌شود این موضوع را بررسی کرد.

بررسی محصول

ایران کشور فوق‌العاده‌ای است. اگر دقت کرده باشید، بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی تلاش می‌کنند که با ایران بجنگند.
آیا تا به حال این سؤال برای شما پیش نیامده که چرا ایران تا این حد در حواشی قرار دارد؟
چرا عراق در حاشیه است؟ چرا مدام به دنبال این هستند که عراق یا ایران را اشغال کنند؟

ایران از نظر موقعیت جغرافیایی در شرایطی قرار گرفته که با کشورهای بسیاری ارتباط دارد.


ایران از شمال و جنوب به دریا متصل است و این موضوع، دسترسی به مسیرهای کشتیرانی را برای ما بسیار ساده می‌کند و راحت می‌توانیم هر محصولی را به تمام دنیا صادر کنیم، پس موقعیت جغرافیایی ایران موضوع بسیار مهمی است.
بعضی‌ها می‌گویند: ای کاش ما در ایران به دنیا نیامده بودیم. ما همیشه برعکس این را می‌گوییم: خدایا شکرت که در ایران به دنیا آمدیم. چرا؟ چون فهمیدیم چه ظرفیت‌های عالی و خوبی در ایران وجود دارد.
کسی که نتواند پولی که در ایران ریخته، جمع کند، در کشورهای دیگر هم زندگی سختی خواهد داشت.

تکرار خرید مشتری

برخی محصولات به‌گونه‌ای هستند که مشتری آن را از شما می‌خرد، اما دیگر سفارش بعدی را به شما نمی‌دهد.
یک بار می‌خرد و تمام می‌شود اما برخی محصولات هستند که وقتی مشتری از شما می‌خرد، دوباره دو ماه یا شش ماه بعد سفارش می‌دهد و در واقع شما یک مشتری ثابت پیدا می‌کنید.
این مشتری ثابت قبلا با شما آشنا شده، یک بار به سراغ شما آمده، به شما اعتماد کرده و پول داده است اما برای دفعات بعدی، حوصله ندارد که دوباره به ایران بیایید. پس با یک تماس از شما می‌خواهد که جنس را برای او فراهم و ارسال کنید.

پس باید این موضوع را هم بررسی کنیم که آیا محصولی که می‌خواهیم انتخاب کنیم، تکرار خرید دارد یا ندارد.
آیا باید محصولی را انتخاب کنیم که اصلا تکرار خرید ندارد یا محصولی که تکرار خریدش زیاد است؟ اگر همه شما به سراغ محصولی بروید که تکرار خرید زیاد داشته باشد، پس به‌یقین از بین شما کسی به این موضوع فکر نمی‌کند که محصولی را انتخاب کند که تکرار خرید نداشته باشد؛ بنابراین این فضا آزاد می‌شود.
آیا ممکن است اصلا کسی به این محصول نیاز نداشته باشند؟ خیر، نیاز دارند و چون کسی با آن کار نمی‌کند، این محصول، انتخابی فوق‌العاده عالی خواهد بود.
بنابراین شما باید برعکس همه شنا کنید و برعکس باورهای بیشتر افراد پیش بروید، مثلا اگر همه می‌گویند باید زعفران صادر کنیم، شما باید روی چیزی دست بگذارید که اصلا به فکر کسی نمی‌رسد. چرا؟ چون این یک گزینه بسیار عالی است.
وقتی رقیبی در کار نباشد، مشتری مجبور است فقط از شما بخرد. ما محصولات زیادی از این دست داریم که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

محصولات پر تقاضا

باید ببینیم آیا واقعا در کشورهای دیگر خواهان محصولی هستند که می‌خواهیم انتخاب کنیم یا نه. اصلا این را از کجا می‌توان فهمید؟ سایت‌هایی وجود دارد که آمار دقیقی از صادرات و واردات به ما می‌دهد، به ما می‌گوید که فلان محصول در کدام کشورها خواهان دارد، بیشترین صادرات ایران -یعنی صادرات مواد اولیه- به کدام کشورها انجام شده است؟ احتمالا حدس شما عراق خواهد بود.
اما بیشترین مقدار صادرات ما به چین و بخش اعظم تجارت ما با آن‌هاست، بعد از آن امارات، عراق و ترکیه، کشورهایی هستند که به آن‌ها مواد اولیه صادر می‌کنیم؛ یعنی محصولاتی که آن‌ها کاملا نیاز دارند و قیمت آن در ایران بسیار ارزان است و چون ارزان است، آن‌ها هم راحت از ما می‌خرند.

اما ما این را یاد نگرفتیم که چگونه محصولات مختلف را بشناسیم و توانمندی محصولات مختلف را بدانیم، بفهمیم وقتی بیشتر افراد اصلا به این محصول فکر نمی‌کنند، پس ما باید وارد بازارهای آن بشویم.
برترین گزینه‌ها را برای خودتان انتخاب کنید، گزینه‌ای که کسی به آن فکر هم نمی‌کند.

تحلیل کالاهای صادراتی

یکی از دغدغه های ذهنی بعضی از افراد این می باشد که چه کالایی را انتخاب کنند تا مناسب برای صادرات باشد و بتوانند سود کنند.
مجموعه آراد برندینگ معتقد است چیزی به اسم کالای نامناسب وجود ندارد و هر کالایی که در ایران تولید می شود پتانسیل صادر شدن را دارد.
اکثر افراد به دنبال کالایی می باشند که حاشیه سود بالایی داشته باشد و رقابت در آن کم باشد، تعداد مشتری های آن کالا نسبت به کالاهای دیگر زیادتر باشد تا بتوانند مشتریان بیشتری را جذب کنند.
چیزی که در بحث صادرات دارای اهمیت می باشد، ساختار صادراتی شما است؛ خیلی مهم است که شما پس از این که کالای خود را انتخاب کردید در بازار چقدر می توانید شناخته شوید و چقدر برند شما شناخته می شود.

بسیاری از افراد کالایی را انتخاب می کنند که آن کالا نیاز به برندسازی ندارد؛ زیرا رقیبی ندارد و چون خود فرد انحصار دارد می تواند کالای خود را بفروشد.

بعضی افراد کالایی را انتخاب می کنند که وارداتی است و در واقع نمایندگی انحصاری آن کالا را در ایران دارند؛ ولی بعضی دیگر کالایی را انتخاب می کنند که در ایران تولید شده و می خواهند آن را صادر کنند.
مجموعه آراد برندینگ اعتقاد دارد، شما کالایی را انتخاب کنید که در داخل خود ایران تولید شده یا حتی بسته بندی می شود.

انتخاب محصول برای صادرات

موارد مهم برای شروع صادرات

۱- منطقه و محل جغرافیایی.
۲- نوع حمل و نقل کالا.
منطقه و محل جغرافیایی
کشور ایران به دلیل این که با تعداد کشورهای زیادی همسایه است، دارای پتانسیل بالایی برای صادرات می باشد.
این نکته خیلی مهم است که شما می خواهید چه محصولی را و به چه کشوری صادر کنید؛ بعضی افراد ممکن است فقط یک محصول خاص را به یک کشور خاص صادر کنند.
پس منطقه جغرافیایی و مقصد صادرات به دلیل نوع حمل و نقل و خطرات احتمالی که دارد مهم می باشد.

نوع حمل و نقل کالا

همان طور که می دانید ایران با بعضی کشورها نظیر عراق، افغانستان، پاکستان، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان دارای مرز خاکی می باشد و با کشورهایی نظیر عربستان، عمان، امارات و غیره مرز دریایی دارد؛ به همین دلیل شما باید به نوع حمل و نقل کالای صادراتی خود نیز دقت کنید.
اگر شما می خواهید محصول خود را از طریق خطوط هوایی صادر کنید باید به نکاتی از قبیل این که آیا خطوط هوایی تحریم است یا پرواز مستقیم به کشور مقصد شما دارد یا حجم صادراتی شما امکان جابجایی به صورت حمل و نقل هوایی را دارد، توجه کنید.

مسائلی از این قبیل در تمامی سیستم های حمل و نقل مانند زمینی، دریایی یا خطوط ریلی مطرح می شود.

آیا محصول انتخاب شده مناسب صادرات است؟

مجموعه آراد برندینگ یک قسمتی دارد که صفر تا صد انتخاب یک محصول برای صادرات را آنالیز می کند؛ به واسطه بررسی سایت های گمرکی ایران و جهان و گفتگو با کسانی که دارند در این زمینه کار می کنند، به شما مشاوره می دهند که فلان محصول چه پتانسیلی را دارد، از ایران به چه کشورهایی صادر می شود و کشورهای دیگری که رقیب شما هستند به چه صورتی این محصول را صادر می کنند.

چرا هر محصولی که در ایران تولید می شود دارای قیمت تمام شده پایین تری نسبت به کشورهای دیگر می باشد؟
پاسخ این است که سوخت و حامل های انرژی در ایران و همچنین حقوق و دستمزد نیروی انسانی نسبت به سایر کشورها پایین تر و ارزان تر است.

معیارهای لازم برای انتخاب محصول صادراتی

برای انتخاب محصول باید به شش معیار زیر توجه کنید
۱- تحلیل قیمت محصول در بازار جهانی.
۲- تحلیل کیفیت محصول.
۳- موقعیت جغرافیایی شما.
۴- سرمایه های اجتماعی.
۵- بررسی تاریخچه صادرات محصول.
۶- بررسی اشباع شدن یا نشدن بازار محصول صادراتی.

تحلیل قیمت محصول در بازار جهانی

یکی از دغدغه هایی که افراد دارند این است که محصول صادراتی آن ها در بازار جهانی چه قیمتی دارد؟ که خود این موضوع شامل دو مورد می شود
۱- قیمت محصول برای مصرف کننده.
۲- قیمت معامله شده توسط شرکت یا نمایندگی که قرار است کار صادرات را انجام دهد.
قیمت برای هر کدام از این موردها متفاوت می باشد. حتی در ایران نیز به همین صورت است؛ به عنوان مثال شما طلا یا یک سنگ قیمتی را از جواهر فروشی خرید می کنید. قیمتی که شما می خرید، قیمت مصرف کننده می باشد و با قیمت خرید جواهر فروشی متفاوت است.
مثال دیگر این که شما آبمیوه ای را سه هزار تومان می خرید، آیا کارخانه هم سه هزار تومان می دهد؟
پاسخ این است که کارخانه مثلا هزار تومان می فروشد و ماالتفاوت قیمت کارخانه تا مصرف کننده سهم عرضه کننده یا سهم شرکت پخش کننده و یا شرکت باربری می باشد.
پول همه این سهم ها را مصرف کننده می پردازد. در بازارهای جهانی نیز به همین گونه است.
خیلی از محصولات تولید شده در ایران مانند گیاهان دارویی یا پوشاک در بازارهای جهانی حاشیه سود بالایی دارند.
قیمت کالای صادراتی خود را در بازارهای جهانی می توانید با بررسی کردن سایت های مختلف به دست بیاورید.

تحلیل کیفیت محصول

برخی از افراد اعتقاد دارند محصولی که در ایران تولید می شود، دارای کیفیت مناسب نیست؛ اما مجموعه آراد برندینگ این اعتقاد را ندارد بلکه معتقد است تمام کالاهایی که در ایران تولید می شود از نمونه مشابه چینی خود باکیفیت تر است.

برای مثال مبل ها یا پارچه های ایرانی بسیار بهتر از نمونه چینی خود هستند.
سوال اینجاست چرا با وجود کیفیت پایین تر چینی ها بازارهای جهانی را در دست گرفته اند؟
جواب این سوال برندسازی بسیار خوب چینی ها در بازار جهانی است.
برند های چینی در دنیا بسیار خوب دیده می شوند اما برندهای ایرانی این ویژگی را ندارند.
بنابراین برای صادرات خوب باید دیده شوید و در بازار جهانی برند سازی کنید.
وقتی افراد این را می فهمند و به دنبال برندسازی و شناسایی محصول خود به مشتری های جهانی می روند، باز هم در اجرا کردن این پروسه اشتباه می کنند و آن را صحیح و مناسب انجام نمی دهند.
مثلا فقط سعی می کنند تا ظرف مدت چند روز در یک نمایشگاه بین المللی دیده شوند در صورتی که برندسازی و اعتمادسازی برای مشتری زمان بر و طولانی است.

موقعیت جغرافیایی شما

همان طور که ذکر شد پارامترهای مختلف برای هزینه تولید یا انتخاب محصول برای صادرات، در ایران نسبت به سایر کشورها ارزان می باشد که این یک مزیت بسیار مناسب برای صادرات است.

سرمایه های اجتماعی

سرمایه اجتماعی شامل دو بخش است
۱- ارتباط با افراد کار آفرین و تاجر.
۲- موقعیت جغرافیایی.
ارتباط با افراد کار آفرین و تاجر
سرمایه پول نیست بلکه ارتباط و رابطه هایی است که شما با افراد مختلف دارید؛ مثلا افرادی که می شناسید و با آن ها دوست هستید، چه شغلی دارند و در چه زمینه ای فعالیت می کنند.
شما باید با افرادی آشنا بشوید که کار آفرین یا تولیدکننده هستند و سابقه تجاری خوبی دارند.
این پارامترها سرمایه اجتماعی شما محسوب می شوند.

مجموعه آراد برندینگ قسمتی دارد که تاجرهای زیادی در آن عضو هستند و شما می توانید با عضو شدن در آن قسمت با آن ها ارتباط برقرار کنید.

موقعیت جغرافیایی

بخش دیگر در سرمایه اجتماعی موقعیت جغرافیایی می باشد.
ظرفیت ها و تولیداتی که شهر یا استان شما دارد و می توانید از آن نهایت استفاده را ببرید.
برای مثال شما در ساوه زندگی می کنید و انار سرمایه اجتماعی آن شهر است یا در شمال زندگی می کنید و باغ های مرکبات زیادی وجود دارد؛ همین خودش یک سرمایه اجتماعی محسوب می شود.
اگر شما پول هم نداشته باشید در منطقه ای زندگی می کنید که می توانید با افراد مختلفی در مورد محصول تولید شده در شهر یا منطقه خود مذاکره کنید و قیمت آن محصول را در ایران بفهمید، پس دارای سرمایه اجتماعی هستید.

بسیاری از افراد که در آراد برندینگ موفق شده اند توانستند از دو معیار منطقه جغرافیایی و سرمایه اجتماعی نهایت استفاده را ببرند.

بررسی تاریخچه صادرات این محصول

بعضی افراد وقتی می خواهند کار صادراتی انجام دهند، تاریخچه صادرات محصولاتی را که قبلا هم از ایران صادر شده است مانند زعفران، پسته و یا فرش را می بینند و می خوانند و این محصولات را انتخاب می کنند.
افراد کمی هم وجود دارند و به سمت محصولاتی می روند که تا الان صادر نشده و میزان صادرات آن صفر است و عموما این افراد اگر پشتکار خوبی داشته باشند به موفقیت چشمگیرتری می رسند؛ زیرا تا الان فردی این محصول آن ها را صادر نمی کرد و او اولین نفر است.
پس در انتخاب نوع محصول صادراتی خود زیاد به دنبال تاریخچه صادرات آن نباشید.

مجموعه آراد برندینگ اعتقاد دارد که اگر رقابت کمی وجود داشته باشد، شما بیشتر سود می کنید؛ بنابراین به دنبال محصولاتی که زیاد صادر می شوند، نروید؛ زیرا رقابت بیشتری در آن بازار هست و شرکت های بزرگی در آن تجارت می کنند و شما نمی توانید با آن ها رقابت کنید.

بررسی اشباع شدن یا نشدن بازار محصول صادراتی

مجموعه آراد معتقد است شما محصولی را انتخاب کنید که اشباع نشده و عموم افراد در آن تخصصی ندارند؛ زیرا اگر شما محصولی را انتخاب کنید که اشباع شده اگر در یکسال اول به موفقیت نرسید به احتمال زیاد آن تجارت را رها می کنید.

پس به دنبال بازاری باشید که رقابت در آن وجود ندارد تا برنده و موفق شوید.
چطور می توان یک کالای مناسب برای صادرات انتخاب کرد؟
معیارها برای انتخاب یک کالای صادراتی مناسب عبارتند از
۱- بررسی میزان سود آوری.
۲- بررسی از نظر موقعیت جغرافیایی.
۳- میزان تکرار خرید.
۴- میزان مشتری و تقاضای جهانی.

بررسی میزان سود آوری

در بحث میزان سود آوری یک نکته وجود دارد و آن میزان حاشیه سود محصول می باشد.
به عنوان مثل گیاهی به نام افدرا که کاربرد امروزیش بیشتر در طب سنتی چین است، حاشیه سود بیش از هزار درصدی برای صادرات دارد و رقیبی در این بازار وجود ندارد؛ اما کالایی مانند کفش یک حاشیه سود مشخصی دارد.

مجموعه آراد برندینگ معتقد است محصولاتی را انتخاب کنید که حاشیه سود بالایی دارند و رقیب در آن بازار زیاد وجود ندارد.

اگر شما مثلا برنج را انتخاب کنید و بخواهید صادرات آن را انجام دهید، درست است که حجم معاملات بالا است ولی در پایان سود کمی به دست می آورید.
هدف یک تاجر باید کسب سود بیشتر باشد.
پس برای اینکه یک تاجر موفق شوید زمان را بیهوده از دست ندهید و مداوم در حال یادگیری و آموزش برای بهتر شدن در زمینه تجارت باشید.

بررسی از نظر موقعیت جغرافیایی

محصولی را انتخاب کنید که دسترسی به آن راحت باشد.
به عنوان مثال محصولی که در شهر یا استان شما تولید می شود و دسترسی راحتی به تامین کننده دارید.
وجود تامین کننده در بعضی از محصولات مانند سنگ الزامی است؛ اگر کسی بخواهد در حوزه سنگ فعالیت کند، حتما نیاز به یک تامین کننده دارد و بهتر است تامین کننده در شهر یا منطقه خود وجود داشته باشد.
اگر کسی از تولیدات و پتانسیل های شهر خود آگاه نیست، می تواند از مشاورهای متخصصین مجموعه آراد مشورت بگیرد زیرا که مجموعه آراد تسلط کامل و جامعی بر پتانسیل های هر استان یا شهر دارد.

میزان تکرار خرید

میزان تکرار خرید نباید معیاری برای انتخاب محصول قرار بگیرد؛ یعنی مثلا شما تصمیم می گیرید که یک دستگاه صنعتی را تولید کنید و آن را صادر کنید، این محصول انتخابی شما تکرار خرید کمی دارد؛ یا شما می خواهید برنج صادر کنید چون برنج نیاز روزمره اغلب مردم است پس تکرار خرید بالایی دارد در اینجا محاسبه می کنید که اگر شما یک تن برنج بفروشید مثلا یک میلیون سود می کنید و اگر یک دستگاه بفروشید پنجاه میلیون سود می کنید، حال شما می خواهید در مجموع صد میلیون سود کنید آن وقت باید صد تن برنج بفروشید؛ اما همان سود را می توان در فروختن دو عدد دستگاه بدست آورد؛ فروش دو عدد دستگاه به مراتب از صد تن برنج راحت تر است.
هدف از این مثال این است سود محصولاتی که تکرار خرید بالایی دارند در حجم زیاد می باشد؛ یعنی با فروختن حجم زیاد سود خوبی بدست می آید محصولات پتروشیمی مثال خوبی از این نوع سود می باشند؛ اما محصولاتی که میزان تکرار خرید کمی دارند، سود زیاد را در حجم فروش کم دارند و با فروش در حجم کم سود بسیار خوبی به دست می آید.

میزان مشتری و تقاضای جهانی

بعضی افراد تصور می کنند که برای انتخاب محصول باید به میزان زیاد مشتری نگاه کرد؛ مثلا موبایل نیاز همه است و در نتیجه میزان مشتری بالایی دارد پس موبایل را انتخاب می کنند ولی این نوع نگاه غلط است؛ زیرا همان طور که مشتری زیاد است رقیب هم بسیار وجود دارد.

مجموعه آراد برندینگ معتقد است اگر شما می خواهید تاجر موفقی شوید و تا الان اصلا در زمینه تجارت چه در بازار داخل و چه در صادرات تجربه ای نداشتید محصولی را انتخاب کنید که نیاز خاص بعضی افراد باشد و کسی در آن تجارت فعالیتی نداشته باشد در نتیجه رقیبی نیست.

درست است که میزان مشتری بالایی ندارید و نیاز همه نیست؛ اما شما به علت اینکه رقیبی ندارید و تنها فروشنده آن محصول هستید، مشتری باید از شما خرید کند و به محصول شما احتیاج دارد پس در نیجه سود کرده اید و موفق خواهید شد.

عوامل موفقیت در تجارت

عوامل موفقیت در تجارت عبارتند از
۱- نوع محصول.
۲- حضور در بازار هدف.
۳- رفع موانع و نواقص محصول.
۴- الگوی رفتاری صحیح.
۵- داشتن پیگیری مداوم.

نوع محصول

شما باید در انتخاب محصول بسیار دقت کنید؛ چرا که اگر در قدرت فن بیان، مذاکره کردن و برندسازی و تبلیغات بسیار خوب عمل کنید و عالی باشید اما محصول بدی را انتخاب کنید، در نهایت به فروش چندانی دست پیدا نمی کنید و به موفقیت خوبی نمی رسید زیرا محصول بد تمام پارامترهای خوب دیگر را صفر می کند.

حضور در بازار هدف

اگر محصول خوبی را انتخاب کنید، اما ندانید که چطور آن محصول را در بازار هدف یا کشور مقصد تبلیغات کنید و به فروش برسانید؛ باز هم موفق نخواهید شد.
برای حل این مشکل با افراد متخصص مشورت گرفته و از آن ها مشاوره و کمک بگیرید که چطور محصول خوب خود را در فلان کشور بفروشید یا به آن صادر کنید. شما می توانید در این زمینه از متخصصین مجموعه آراد برندینگ که تاجرهای موفق بسیاری در آن به افراد مشاوره می دهند تا یک تاجر موفق شوند، مشاوره و کمک بگیرید.

رفع موانع و نواقص محصول

اکثر افراد وقتی به مشکلی بر می خورند و مانعی در مسیر حرکت خود می بینند به عقب برمی گردند، سعی نمی کنند مانع را برطرف کنند.
مثلا اگر محصولی را انتخاب کردید که نقص دارد محصول خود را عوض کنید؛ اگر محصول را عوض کردید و دیدید که تامین کننده محدودی دارید باز محصول دیگری را انتخاب کنید که تامین کننده زیاد داشته باشد.
محصول را انتخاب می کنید و می بینید که هم تامین کننده زیادی و هم مشتری خوبی دارد اما سود بالایی ندارد باز هم تلاش کنید تا موانع را یکی پس از دیگری برطرف کنید.
امروزه تقریبا در بازار داخل هر شغلی و تجارتی اشباع شده اما هنوز بازار صادراتی اشباع نشده و جای پیشرفت دارد؛ پس اگر می خواهید تاجر موفقی شوید زمان را از دست ندهید و اگر در کار صادرات به مشکلی خوردید آن مشکل را با مشاوره گرفتن از افراد خبره حل کنید و به مسیر خود ادامه بدهید.

الگوی رفتاری صحیح

برای این که یک تاجر موفق شوید، باید الگوی رفتاری حرفه ای داشته باشید.
باید بدانید چطور با مشتری مذاکره و صحبت کنید؟
باید بدانید چطور فن بیان حرفه ای داشته باشید؟
باید بدانید چطور تبلیغات کنید؟ و موارد بسیار دیگر.
برای حرفه ای شدن همیشه در حال یادگیری باشید و برای فهم تجارت کوشا باشید.

داشتن پیگیری مداوم

همه افراد موفق در تجارت مسئله پیگیری را بسیار مهم می دانند و یک ساختار یکپارچه و قوی و منظم برای سیستم پیگیری خود دارند.
مجموعه آراد اعتقاد دارد که ۶۰% پول در تجارت به واسطه پیگیری به دست می آید.
محصول انتخابی شما به چه کشورهایی صادر می شود؟
اگر شما می خواهید که از صادرات پولدار شوید باید یاد بگیرید، تحلیل کنید، برنامه ریزی کنید و بدانید که محصول خود را به کدام قاره یا کشور صادر کنید تا با فروش محصول خود در آنجا سود و پول زیادی به دست آورید.

محصولات ایران به کدام قاره ها صادر می شود؟

قاره آسیا ۹۳%
چین
امارات
عراق
ترکیه
قاره اروپا ۴%
ایتالیا
آلمان
اسپانیا
هلند
قاره آفریقا ۲%
مصر
مراکش
موزامبیک
کنیا
سایر قاره ها ۱%

چه محصولی برای صادرات انتخاب کنید؟

ویژگی محصولات صادراتی عبارتند از
۱- کالاهایی که مواد اولیه آن ها داخلی هستند.
۲- محصولاتی که فرآیندهایی در داخل کشور بر روی آن انجام می شود.
۳- کالاهایی که نیروی انسانی زیادی درگیر آن می باشند.
۴- عوامل لجستیکی و زمانی.
۵- انحصاری بودن محصول.

کالاهایی که مواد اولیه آن ها داخلی هستند

کالاهایی که مواد اولیه آن تولید داخل باشد؛ مانند کفش که تمام قسمت هایش در ایران تولید می شود.
به این دلیل که قیمت ها در ایران نسبت به سایر کشورها ارزان تر می باشد لذا چنین کالاهایی مناسب برای صادرات هستند.
محصولاتی که فرآیندهایی در داخل کشور بر روی آن انجام می شود
محصولاتی که خام نیستند و برای تولید آن به ابزار و فرآیند و نیروی انسانی نیاز است، این محصولات برای صادرات بسیار مناسب می باشند؛ زیرا که حاشیه سود خوبی دارند.
مثلا می خواهید سیب زمینی صادر کنید پس محصول شما خام است و نیاز به فرآیندی ندارد اما حالا می خواهید چیپس سیب زمینی صادر کنید اکنون برای تولید چیپس سیب زمینی افراد و دستگاه و فرآیندهای مختلفی لازم دارید.

کالاهایی که نیروی انسانی زیادی درگیر آن می باشند

محصولاتی که برای تولیدشان به نیروی انسانی زیادی نیاز است، برای صادرات عالی هستند؛ زیرا نیروی کار در ایران ارزان است.
به سمت محصولاتی بروید که نیروی انسانی متخصص زیادی بخواهد، چون که دستمزد یک نیروی متخصص در ایران نسبت به سایر کشورها پایین است و هزینه نهایی محصول تولیدی برای شما نسبت به ارز خارجی بسیار کمتر می شود.
در صورتی که محصول خود را با ارز خارجی می فروشید پس سود زیادی به دست می آورید.

عوامل لجستیکی و زمانی

شما می توانید محصولات را به راحتی به کشورهای ثروتمند حاشیه خلیج فارس صادر کنید؛ زیرا موقعیت جغرافیایی ایران بسیار مناسب می باشد.
در مجموع کشور ایران به دلیل داشتن موقعیت لجستیکی و جغرافیایی عالی از قبیل دسترسی به آب های آزاد جهان در جنوب یا داشتن همسایگان زیاد و غیره بسیار عالی و مناسب برای تجارت و صادرات می باشد.

انحصاری بودن محصول

محصولاتی را انتخاب کنید که مختص و منحصر به ایران است؛ زیرا مشتری چاره ای به جز خرید از ایران ندارد.
آشنایی با اصناف در انتخاب محصول
در اینجا به برخی از صنوف تجارت جهت آشنایی شما اشاره می کنیم
۱- پزشکی و سلامت.
۲- پوشاک.
۳- خدمات ساختمانی و تاسیسات.
۴- غذا و رستوران.
۵- صنعت، تولید و کشاورزی.
۶- آرایشی بهداشتی.
۷- سفر و گردشگری.
۸- چاپ و تبلیغات.
۹- ورزش، سرگرمی و هنر.
۱۰- خودرو و وسایل نقلیه.
و سایر اصناف
وضعیت تمامی اصناف ذکر شده در ایران تقریبا مناسب است و می توان در آن اصناف کار صادراتی انجام داد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 پاسخ