📺️ پخش زنده آرادبرندینگ ثروتمند شدن با تجارت و صادرات را به شما می آموزد.
💰 ما برای شما کسب درآمدی بالاتر را به صورت واقعی ضمانت می دهیم.
📲 جهت کسب اطلاعات بیشتر نام شهرتان را در واتس اپ به ۰۹۱۲۰۵۰۴۳۵۲ ارسال نمایید.
اعتمادسازی در مذاکره

اعتمادسازی در مذاکره تلفنی و راههای افزایش آن

قصد دارم در این فایل در مورد یکی از مهمترین دغدغه­ های دوستان یعنی نحوه اعتمادسازی در مذاکره و آن چیزی که باعث می­ شود که مشتری به ما پول بدهد صحبت کنم.

بیشتر بخوانید: تجربیات آرادی های موفق

یک فایلی را در روزهای قبل گذاشتم، کسانی که گوش ندادند می­ توانند از کانال پیدا کنند؛ در مورد اعتمادسازی در مذاکره تلفنی که آن را به سه بخش کلی تقسیم کردم:

 • قبل از مذاکره؛ یعنی قبل از اینکه موبایل ما زنگ بخورد.
 • حین مذاکره
 • بعد از مذاکره

بخش اول را یعنی قبل از مذاکره را در ویس قبل توضیح دادم و گفتم که تقریبا ۵۰ درصد اعتمادسازی قبل از این است که مشتری به ما زنگ بزند. پس اگر فایل قبلی را گوش ندادید حتماً گوش کنید.

در این فایل می­ خواهیم در مورد قسمت دوم یعنی حین مذاکره صحبت کنیم، یعنی وقتی داریم توی تلفن با مشتری صحبت می­ کنیم چه بکنیم تا به ما اعتماد کند؟ چه پارامترهایی اهمیت دارد تا به ما اعتماد کند؟

عوامل اعتمادسازی در مذاکره تلفنی

۱- پاسخگویی

مهمترین پارامتر در این بخش، پارامتر پاسخگویی است.

ببینید تجارت ۳ تا اصل داشت:

 • دسترس پذیری
 • اعتماد
 • قیمت

مشتری ما را پیدا بکند، به ما اعتماد بکند و قیمت ما منصفانه باشد و از ما خرید بکند.

وقتی شما در فضای اینترنت کار می­ کنید، بستر کارتان اینترنت است، خیلی فضای مطمئن و امنی نیست. کلاً نه تنها در ایران بلکه در جهان خیلی به این فضا اعتماد ندارند. پس شما اگر قرار باشد یک اشتباه حتی کوچک انجام بدهید ممکن است تمام اعتماد مشتری خودتان را از دست بدهید.

پاسخگو نبودن یکی از آن اشتباهات کوچک ولی مؤثر است، وقتی پاسخ ندهید مشتری اعتماد خودش را از دست می­ دهد. حتماً پاسخگو باشید. حداقل در ساعات اداری، مثلاً از ساعت ۸ یا ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر یا ۸ شب، حتماً پاسخگو باشید.

بعضی از دوستان می­ پرسند تا چه ساعتی پاسخگو باشیم؟ برای آقایان خیلی محدودیت قائل نیستم، ساعت یک شب هم که آقایان جواب بدهند هیچ مسأله خاصی نیست ولی به خانمها توصیه می­ کنم بعد از ساعت ۹ یا ۱۰ شب دیگر جواب ندهند. میزان سوءتفاهمش بیشتر از سود و درآمدش است، پس برای شما بهتر است که جواب ندهید.

پس اولین پارامتر در بخش دوم، پاسخگویی آنلاین هست، حتماً به تماس­های خودتان پاسخ دهید. بعضی از دوستان در اطلاعات تماس سایت­های خودشان یا بیوی تلگرامشان تعیین ساعت کردند، مثلاً از ساعت فلان تا ساعت فلان، این کار خیلی کار عقلانی نیست. مشتری شما را در آن لحظه دیده، می­ خواهد تماس بگیرد، به ساعتی که اعلام کردید نخورد زنگ نمی ­زند. فکر نکنید صبر می­ کند.

می­ توانید امتحان کنید. مشتری امروز به شما زنگ می ­زند جواب ندهید، فردا با آنها تماس بگیرید بگویید با من تماس گرفته بودید همه آنها می­ پرسند: شما؟ یعنی هیچکدام شما را نمی­ شناسند. اینها قطعاً بعد از شما با شخص دیگری هم تماس می ­گیرند. شما دارید تجارت می­ کنید، پس مشتری حتماً با چند نفر سعی می­ کند صحبت بکند. از پاسخگویی در ساعت­های خاص پرهیز کنید. در ساعت­های معمول پاسخگو باشید. این پارامتر اول است.

۲- اطلاعات فنی و تخصصی

پارامتر دوم اطلاعات فنی و تخصصی ست.

بطور مثال اگر من در حوزه چرم فعالیت می­کنم. اطلاعات تخصصی داشته باشم در مورد اینکه واحد اندازه­ گیری چرم متر است یا پا یا جلد؟ واحد اندازه­ گیری پارچه متر است یا کیلو؟ اینها را بدانم. اگر محصول من قرار است بسته ­بندی بشود بدانم این بسته­ بندی کیسه­ ای است یا کارتونی؟ ۵۰ کیلویی یا ۱۰ کیلویی؟ اینها را بدانم.

اطلاعات فنی که می­گویم منظورم این نیست که اگر مثلاً شما در حوزه چرم فعالیت می­کنید قشنگ بدانید این آسترش چیست؟ رویه آن چیست؟ از چی رنگش زدند؟ اصلاً منظورم اینها نیست. هرچند دانستن اینها به شما کمک هم می­ کند ولی اگر ندانستید عیبی ندارد. ولی آن عمومیتش را، کلیتش را بلد باشید یعنی خواسته­ های مشتری را حتماً رفع کنید.

خیلی جالب است شاید اطلاعات تخصصی ۱۰ درصد یک مذاکره باشد ولی بدون آن تقریباً معامله کردن کار سختی می­ شود. یعنی اگر مشتری احساس کند شما هیچی از چرم نمی­ دانید و هیچ اطلاعاتی ندارید خیلی بعید است از شما چرم بخرد حتی اگر همه پارامترها را رعایت کنید.

اطلاعات تخصصی برای شروع کار یکمی سخت است ولی معمولاً آن اندازه­ ای که مشتری نیاز دارد حتی اگه شما هیچ اطلاعاتی هم از چرم نداشته باشید در آن دوره ­ای که دارید تولید محتوا می­ کنید چون جستجو می­ کنید و مطلب مطالعه می­ کنید یاد می­ گیرید. خیلی نگران این بخش نباشید. خیلی از دوستان را دیدم می خواهند بروند محصول را کامل یاد بگیرند بعد شروع بکار بکنند، این تفکر کاملاً غلط است. کارتان را شروع کنید، در طول مسیر یاد بگیرید، هیچ مسئله خاصی نیست.

۳- فن بیان

و بخش سوم فن بیان شماست.

فن بیان از آن پارامترهایی است که در جلسه حضوری به درد می­ خورد، در تلفن به درد می­ خورد. و کلاً سلاح یک تاجر فن بیان خوب است. یعنی قدرت یک تاجر با قدرت فن بیان و مذاکره ­اش رابطه کاملاً مستقیم دارد.

نقش فن بیان در اعتمادسازی

فن بیان یک پارامتری نیست که از صفر به صد برسید، روز به روز می­ توانید آن را قویتر کنید و خودش زیربخش ­هایی دارد:

 • لهجه
 • تن صدا
 • لحن
 • دایره لغات

داشتن لهجه در صحبت بسیار بد است و حتی در خیلی از محصولات محلی مثلاً برنج که محصول شمال است، داشتن لهجه شاید اعتماد بیاورد ولی معامله کردن را سخت می­ کند. پس تا جایی که می­توانید لهجه نداشته باشید. لهجه داشتن باعث می ­شود مخاطبتان اصلا حرف زدن شما را متوجه نشود و ارتباط گرفتن با شما سخت بشود.

پارامتر بعدی که در فن بیان اهمیت دارد تن صداست.

تن صدای بالا یا پایین هیچکدام خوب نیست. کلاً وقتی تن صداتون یا زیر و بم صداتون یک دست باشد خسته کننده می ­شود. باید در صحبت کردن اوج داشته باشید، فرود داشته باشید و این بالا پایین کردن صدا باعث می­ شود مشتری اذیت نشود، از حرف زدن با شما خسته نشود.

لحن خوب؛ لحن دو تا نکته دارد:

 1. حرف را برای مخاطب قابل فهم می­ کند.
 2. باعث می شود مخاطبتون نکات مهمی که برای شما وجود دارد را متوجه بشود. یعنی شما قصد دارید روی یک سری پارامترها مانور بدهید، اگر لحن شما درست باشد، آنها را مخاطبتان متوجه می­ شود.

دایره لغات؛ سعی کنید از کلمات تکراری استفاده نکنید و مسائل دیگری مثل این باعث می­ شود به شما در داشتن یک فن بیان خوب کمک کند.

فن بیان یک پارامتری است که همیشه باید روی آن کار بکنید. فراموش نکنید مهمترین ابزار شما در مذاکرات، چه تلفنی و چه حضوری، فن بیان­تان است. پس برای آینده­ شما هم خوب است که روی آن خوب کار بکنید.

روش های بهبود فن بیان

در مورد فن بیان و راههای بهبود آن، افزایش کیفیت، متدهای زیادی الان مطرح است. بعضی اساتید از روش خودکار گرفته تا روش بلندخوانی و مسائلی مثل آن را پیشنهاد می­ کنند. من به شخصه دوتا روش را بیشتر از همه می­ پسندم.

 • روش اول: گوش دادن به فایلهای کسانی است که فن بیانشان را قبول دارید. مخصوصاً اگر فقط به یک فایل گوش بدهید. یعنی فرض کنم شما تن صدا و فن بیان فرد A را قبول دارید و فرد B را هم قبول دارید. اگر فقط به یک نفرشان گوش بدهید در یک بازه زمانی مثلاً ۳ ماهه، ۶ ماهه، شبیه آن فرد می­ شوید و فن بیانتان رشد می­ کند. پس این را به شما توصیه می­ کنم، حتماً فایل زیاد گوش بدهید و ترجیحاً فایل یک نفر را گوش بدهید، حتی شده یک فایلش را ۱۰ بار گوش بدهید. باعث می ­شود شبیه آن فرد صحبت کنید.
 • روش دوم: صدای خودتان را ضبط کنید. گوش کنید. هفته ­ای یکبار، دو هفته­ ای یکبار این کار را تکرار کنید. فایل­ها را برای خودتان نگهدارید، بعداز ۶ ماه به فایل­های اول خودتان می­ خندید که چقدر ضعیف صحبت می­ کردید. مهم نیست درمورد چی صحبت می­ کنید، در مورد فوتبال، آب و هوا، در مورد هرچی دوست داشتید صحبت کنید، فقط سعی کنید ۱۰ دقیقه، یکربع صحبت کنید، فایلتان را ضبط کنید و بعد گوش بدهید. خودتان ایرادهای صحبت تان را متوجه خواهید شد.

امیدوارم روی این بخش هم تمرکز داشته باشید تا میزان مشتری­ هایی که به شما پول می­ دهند افزایش پیدا بکنند.

بخش سوم یعنی پس از مذاکره ان شاءالله در فایل­های بعدی برای شما توضیح خواهم داد. اگر در پول کردن مشتری هاتون به مشکل برخوردید می­ توانید روی کمک من حساب کنید. موفق و مؤید باشید.

فایل صوتی توضیحات استاد شعبانی، قائم مقام گروه شرکت های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.

 

💰 ما برای شما کسب درآمدی بالاتر را به صورت واقعی ضمانت می دهیم.
📲 جهت کسب اطلاعات بیشتر نام شهرتان را در واتس اپ به ۰۹۱۲۰۵۰۴۳۵۲ ارسال نمایید.
📅 برنامه پخش زنده سه شنبه ۲۹ بهمن
ساعت ۱۴ قرعه کشی روزانه - خانم یزدان پناه و آقای روحانی
ساعت ۱۵ آرادی های موفق - خانم یزدان پناه و آقای روحانی
ساعت ۱۶ نحوه پیگیری مشتریان - آقای نوروزی
ساعت ۱۷ محصولات پر درآمد - استاد زیارکلایی
ساعت ۱۸ پول و تبدیل ارزها - استاد نظام پرور
ساعت ۱۹ انتخاب محصولات همپوشان - خانم محمودی
ساعت ۲۰ آنالیز محصولات در صادرات - آقای روحانی
📺️ پخش زنده ما را از اینجا ببینید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ