آراد برندینگ به شما کمک می کند درآمدهایتان را چندین برابر افزایش دهید.

با ارسال عدد ۲ به سامانه ۳۰۰۰۲۱۱۹
آراد برندینگ
آیا فرصت های کارآفرینی در ایران را درست شناخته ایم؟

آیا فرصت های کارآفرینی در ایران را درست شناخته ایم؟

دیروز در جلسه ای کاری با یکی از اساتید دانشگاه مدیریت تهران بودیم. یک جای جلسه رفتیم به سمت فرصت های کارآفرینی. کلمه ­ای که خیلی از شما می­ شنوید. از دوستانی که در دولت حضور دارند می ­شنوید که راهکار خروج از بیکاری کارآفرینی است. احتمالاً در خیلی از جلسات اقتصادی که می­ خواهند به شما انگیزه اقتصادی بدهند، بگویند تو می ­توانی، به شما می­ گویند برو کارآفرین شو، معدود کسانی که در کشور از کارمندی شما را دور می­ کنند، از کارآفرینی صحبت می­ کنند. و کلاً کارآفرینی یک کلمه خیلی مثبت و خیلی دوست داشتنی در ایران است. حالا سطوح مختلفی دارد.
ممکن است یک نفر برود و یک دستگاه بسته بندی کوچک بخرد، حبوبات را فله بخرد و بسته بندی کند، ادویه را فله بخرد و بسته بندی کند. ممکن است یک نفر برود و یک دستگاه بخرد و با آن ذغال تولید کند یا هر چیز دیگری. بین ۱، ۲، ۳ نفر تا ۵۰ نفر و حتی ۱۰۰ نفر را هم ببرد سرکار و اصطلاحاً کارآفرین بشود. معدود وام­هایی که دولت هم می ­دهند در همین بخش است. یعنی برای کارآفرینی دارد خوب وام می­ دهد و همه را به کارآفرین شدن دعوت می­ کند.

فرصت های کارآفرینی با برندسازی و فروش شکل می گیرند

حالا امروز می­ خواهم در مورد کارآفرینی، این کلمه خوشگله، یک کمی بیشتر صحبت بکنم. کارآفرین شدن خوب است یا بد؟ اگر کارآفرینی یعنی افزایش تولید مد نظر است بسیار کار بدی است. چرا بد است؟
ظرفیت تولید ایران در عمل، الان در حدود ۳۰ درصد است. یعنی ۷۰ درصد توان تولید ایران، امروز خواب است. همه شما می ­دانید اگر به شهرک صنعتی­ های اطراف خودتان بروید، می­ بینید که تمامی شهرک صنعتی­ ها با یک غبار مرگی روبرو هستند. یعنی کارخانه­ ها همه ظرفیت تولیدهای شان به شدت کاهش پیدا کرده و کارخانه­ ای که سه شیفت کار می­ کرده، الان یک شیفت آن هم نصفه نیمه دارد کار می­ کند. همه کارخانه­ ها رو به تعطیلی رفته ­اند.

ما اگر هدفمان کارآفرینی است می ­توانیم کاری کنیم که همین کارخانه­ ها دوباره روی پا بشوند. یعنی چی؟
چرا یک کارخانه کارگرهایش را اخراج می ­کند؟ یک دلیل خیلی ساده دارد. مشتری ندارد، نیاز به تولید ندارد، پس مجبور است کارگرهایش را اخراج کند.
ممکن است یک دلیل دومی هم وجود داشته باشد، نبود مواد اولیه. خیلی بعید است. معمولاً مواد اولیه گران می ­شود، نمی­ توانند تولیدشان را بفروشند، بی­ خیال تولید می ­شوند.

همچنین بخوانید:  مدیریت استراتژیک برند در ایران

فرصت های کارآفرینی با برندسازی و فروش شکل می گیرند

پس اگر ما می­ خواهیم کارآفرین بشویم به جای اینکه ما هم برویم دوباره از دولت وام بگیریم و به جای اینکه برویم دستگاه بخریم، خط تولید بخریم، سوله بزنیم یا همه این کارهای تکراری را انجام بدهیم، همان انرژی، همان تمرکز را بیائیم روی برندسازی و فروش انجام بدهیم.
حتی در محصولاتی که مشابه خارجی آن دارد وارد می ­شود، خیلی از مواقع در ایران تولیداتی وجود دارد که می­ تواند با آنها رقابت کند، ولی اصلاً کسی نمی­ شناسد آن تولیدات را. پس مشکل امروز کشور ما کارآفرینی نیست. کسانی که می­ گویند مشکل امروز، کارآفرینی است، یک کمی از نظر سواد اقتصادی باید بررسی بشوند.

مشکل امروز کشور ما فروش است. ما نمی ­توانیم برندسازی کنیم.

اصلاً من می­ گویم مشابه خارجی خیلی بهتر از ایران باشد، خیلی بهتر باشد. ما دو تا کشور ضعیف کنارمان است، یکی عراق، یکی افغانستان. تولید کنیم و به این دو تا کشور بدهیم. کشور ضعیف ­تر از ما در جهان نیست. تولید کنیم و بفرستیم آفریقا، تولیدکنیم بفرستیم ارمنستان، بفرستیم قرقیزستان، آنها که کشورهای ضعیف­ تری هستند نسبت به ایران. نگویید ارزش پولشان بیشتر است از ایران، من هم می­ دانم، ولی هنوز کشورهای ضعیف ­تری هستند. بفرستید قبرس، یک کشور بسیار ضعیف.

پس هنوز ظرفیت در جهان وجود دارد، هر چند بنده معتقدم خیلی از کالاهای ایرانی با کالاهای وارداتی قابل مقایسه و رقابت هستند. فقط کافی است که تولید کننده­ ها بتوانند خوب بفروشند. تولید کردن را همه آنها بلد هستند، همه آنها استاد تولید هستند، اینها فقط در فروش ضعف دارند. پس اگر می­ خواهید به کشور کمک کنید، اگر می­ خواهید کارآفرین باشید، مستقیم کارآفرینی نکنید. بروید سراغ کارخانه­ هایی که ورشکسته شدند، بروید سراغ محصولاتی که مشکل فروش دارند، پیدا کردنشان خیلی ساده است.

فرصت های کارآفرینی با برندسازی و فروش شکل می گیرند

یک سر بروید تا شهرک صنعتی بغل گوش خودتان و بیائید روی این محصولات کار کنید. فروش آن کارخانه را ببرید بالا، آن کارخانه دوباره کارگر استخدام می­ کند، آن کارخانه دوباره سه شیفت کار می­ کند و در نتیجه کارآفرینی کرده ­اید. فقط کافی است نخواهیم خودمان مدیر کارخانه باشیم. در این حالت نه نیاز به وام داریم، نه نیاز به سوله داریم، نه نیاز به خرید خط تولید داریم، نه نیاز به سرمایه داریم و همان هدفمان، یعنی کارآفرینی، را به خوبی ایجاد کرده ­ایم.

کافی است یک کمی کلمات قشنگ را جابجا کنید و با حقیقت ­هایش روبرو بشوید. امروز ایران نیاز به تولید ندارد، زمانی نیاز به تولید داریم که تمامی کارخانه ­هایمان در حال فعالیت باشند. قطعاً تا ۲۰ سال دیگر این اتفاق رخ نخواهد داد.

همچنین بخوانید:  سایت ویترینی چیست؟

امیدوارم کسانی که با ما کار می ­کنند با کلمات خوشگل بازی نکنند، با واقعیت­های زندگی، با واقعیت­های جامعه روبرو باشند.
می ­دانم این وویس را هم که بگذارم بعضی­ ها می­ آیند و می ­گویند نه، کشور هنوز نیاز به تولید دارد و برایم استثنائات پیدا می­ کنید مثل محصولات جدید، مثل محصولات دانش بنیان. ولی همه این مثال­ها و استثنائات شما یک درصد حقیقت جامعه نیست. و ۹۰ درصد جامعه دارد تکرار می­ شود و ما نیازی به تولید نخواهیم داشت.

امیدوارم که یک جامعه پویا داشته باشیم، یک جامعه باهوش داشته باشیم و یک جامعه پولدار.

من علیرضا شعبانی، قائم مقام مجموعه آراد هستم و اگر می­ خواهید کارآفرین بشوید، به جامعه خدمت بکنید، روش­های ساده­ تری را می ­توانم به شما آموزش بدهم. موفق و مؤید باشید.

برای ارتباط و دریافت مشاوره از استاد شعبانی می توانید با شماره ذیل تماس حاصل نمایید:

قائم مقام آراد

فایل صوتی توضیحات استاد شعبانی، قائم مقام گروه شرکت های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.


آراد برندینگ


در همایش هایمان به شما می آموزیم به آسانی وارد دنیای پرسود صادرات شوید.

برای تکمیل فرم ثبت نام کلیک نمایید.


آموزش صادرات

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1 پاسخ
  1. لاله کیانی
    لاله کیانی گفته:

    سلام مهندس بسیار عالی و به روز بود، فقط کافی موتور فروش روشن بشه دیگه فرق نمیکنه چی و کجا باشه،به امید اینکه حال کشور، ایران هم اوضاعش روبه راه بشه

    پاسخ

  2. آراد برندینگ