🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.
آموزش ویژگی های یک سایت تجاری خوب و حرفه ای

آموزش ویژگی های یک سایت تجاری خوب و حرفه ای

با یک آموزش دیگر در حوزه صادرات همراه شما هستیم. امروز درباره بحث‌های فنی صحبت می‌کنم که بتواند به شما در پیشبرد کارتان کمک کند و بتوانید خروجی‌های بهتری از کار خود بگیرید.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

خیلی از دوستانی که در حوزه صادرات کار می‌کنند این سوال برایشان پیش می‌آید که چطور می‌توانند یک سایت تجاری خوب داشته باشند و چطور می‌توانند این سایت را برای خود ایجاد کنند. امروز این آموزش‌ها را می‌دهیم تا بتوانند با دیدگاه بازتر و انتخاب آسان‌تری وارد این کار شوند. من به دوستانی که چه سفارش فارسی و چه انگلیسی را انجام می‌دهند می‌گویم که اکثر نکات را رعایت کنند و باقی موارد را باید خود شما انجام دهید تا بتوانید خروجی‌های بهتری داشته باشید. تم سایت‌هایی که به شما تحویل می‌دهیم با تم اولیه‌ای که مدنظر من است مطابقت دارد تا خروجی‌ها و نتیجه‌های بهتری از کار خود بگیرید.

برای شروع کار درباره اینکه چطور می‌توانید یک خروجی خوب داشته باشید صحبت می‌کنیم.

ویژگی های صفحه اصلی یک سایت تجاری خوب

اول از همه اینکه در یک سایت، صفحه اصلی اهمیت دارد.
یعنی وقتی یک سایت می‌خواهد شروع به کار کند، اولین نکته‌ای که باید رعایت کنید تا کیفیت خوبی از یک سایت ببینید صفحه اصلی آن است. دو مدل سایت وجود دارد که احتمالا همه شما آنها را می‌شناسید اما من‌ باب اطلاعتان دوباره برای تازه‌واردها یا کسانی که شاید با این حوزه آشنا نباشند می‌گویم.
سایت‌های ویترینی، سایت‌هایی هستند که هدف آنها معرفی مجموعه شما و ویترین یا برند کار شما است.
هدف سایت‌های برندینگی تبلیغات و اصطلاحا کانتنت مارکتینگ است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید خروجی‌های بیشتری داشته باشید.

در صفحه اصلی سایت، اولین چیزی که دیده می‌شود منوهای اصلی آن است و بعد اسلایدی که در آن صفحه وجود دارد.
معمولا طرح‌های اولیه تمام سایت‌هایی که برای شما می‌زنیم با یک منو و یک اسلاید همراه است. درباره منوها صحبت می‌کنم. اسلاید را می‌توانید با توجه به نوع کارتان اگر طرحی دارید که خودتان در آن دیده می‌شوید، عکس‌ها را برای ما بفرستید تا از آنها استفاده کنیم. البته این درباره کسانی است که ما کار طراحی آن‌ها را انجام می‌دهیم. دیگران می‌توانند خودشان هر تغییری که خواستند اعمال کنند. اما اگر ما برای آنها انجام می‌دهیم می‌توانند تصاویر خود را بفرستند تا از آنها استفاده کنیم. به هر علتی ممکن است امروز کار کرده باشید و تصاویر مختلفی در حوزه کالای خودتان داشته باشید که در آنها خود شما یا مجموعه‌تان دیده می‌شوید یا تصاویر ملموس‌تری برای مشاهده دارید. اینها را بفرستید تا در صفحه اصلی قرار دهیم.

ویژگی های صفحه اصلی یک سایت تجاری خوب

باید یک شعار برای خرید و ارتباط در شروع کار در پایین صفحه داشته باشید و نشان دهید و از طریق آن مشتری را ترغیب کنید تا با شما کار کند.

با توجه به اینکه نصف اول صفحه اسلاید قرار دارد، در قسمت دوم صفحه اصلی محصولات خود را بگذارید.
هر چند تا محصولی که دارید را معرفی کنید تا مشتری‌های شما بتوانند در صفحه اصلی به طور کامل هم تصاویری از خودتان ببینند و هم محصولات را بشناسند و اطلاعات بیشتری به دست آورند. لازم نیست که خیلی مشتری را در سایت خود سرگردان کنید که اگر می‌خواهید چیزی ببینید حتما باید به صفحه محصولات بروید. نه! می‌توانید در همان صفحه اول با او صحبت کنید و ارتباط بگیرید.

بعد از آن درباره عنوان why us یا اینکه چرا ما را انتخاب کنید صحبت می‌کنیم.
در اینجا می‌توانید چند گزینه و پارامتر معرفی کنید که مزیت‌های رقابتی و کمی و کیفی خود را به نمایش بگذارید تا مشتری که می‌خواهد با شما ارتباط برقرار کند احساس کند که می‌تواند از این مزیت‌ها استفاده کند تا بهتر با شما کار کند و راحت‌تر از شما خرید کند. خلاصه می‌تواند تأثیر بگذارد که مشتری به شما اعتماد کند یا سراغ تأمین‌کننده و فروشنده دیگری برود.

بعد از آن به این می‌رسیم که گالری‌های مختلفی بگذارید.
درباره محصولات تان توضیح داده‌اید اما اجازه دهید که آن را در تصاویر مختلف هم ببینند. می‌توانید گالری مفصل و جامعی بگذارید و هر نوع مشخصاتی که از محصولتان لازم بود را اینجا در تصاویر، ویدئو یا شکل‌های مختلف دیگر نشان دهید تا نظر مشتری را برای خرید یا کارکردن با شما جلب کند.

توجه داشته باشید که هدف سایت‌های ویترینی، بازاریابی یا گرفتن جایگاه نیست. اگرچه ممکن است جایگاه هم بگیرد. بعدا اشلی به شما می‌گویم که در جایگاه گرفتن سایت‌هایتان تأثیر دارد اما می‌تواند مؤثر باشد تا شما خروجی‌های بهتری از کار خود بگیرید.

تا اینجا هنوز درباره صفحه اصلی صحبت کرده‌ام و اینکه در صفحه اصلی چه پارامترهایی باید دیده شود تا صفحه اصلی شما کامل باشد و بتوانید مشتری‌های خود را به این سمت ببرید که بهتر با شما کار کنند.

در مواردی دیده‌ام که متأسفانه دوستان last post ندارند. یعنی متأسفانه پست‌های آخرشان در پایین صفحه دیده نمی‌شود. یا عنوان last news یا last article ندارند. باید اینها را داشته باشید. اگر خبر می‌گذارید باید last news هم داشته باشید.
دو تا اسکرال خبری داشته باشید تا وقتی گوگل وارد سایت تان می‌شود، خزنده‌های آن بهتر حرکت کنند و خود مشتری هم این تغییرات و پویایی را مدام در صفحه شما ببیند و درنتیجه وقت بیشتری را در صفحه‌های شما بگذراند.

پایین صفحات چهار ستون وجود دارد که اطلاعات تماس تان، شبکه‌های اجتماعی تان، توضیحاتی مختلف و مختصری و بعضی وقت‌ها هم اصطلاحا کلود تگ‌ها یا درواقع تگ‌ها و برجسب‌هایتان را شامل می‌شود تا لینک‌های داخلی تان زیاد شود و بعضی مواقع هم last news ،last project ،last post یا last article را می‌گذارید تا به صفحات داخلی دیگر شما لینک بدهند و مؤثر باشند.

به این نکته توجه کنید که لینک داخلی فقط به این صورت نیست که برای مطالب تان بسازید. شما می‌توانید در صفحه‌های مختلف تان از همین ابزار استفاده کنید. تعدادی از دوستان به ما سفارش دادند که صفحات اولیه‌شان را اصلاح کنیم. وقتی این کار انجام دادیم، یک ابزارک یا ویجت تگ گذاشتیم تا کل تگ‌های آن‌ها که بعضی دیده می‌شوند، دسته‌ها، برچسب‌ها و صفحات مهم دیگر را برای او گذاشتیم. این کار کمک می‌کند که لینک‌هایی که به این صفحه داده می‌شود بیشتر شود. چون محتویات هر آدرس URL برای گوگل مطرح است. منظور این مثال این نیست که فقط لینک‌های داخل متن بادی یا متن اصلی مهم است. لینک‌های حاشیه‌ای و کناری آن هم برایش مهم است.

ویژگی های صفحه محصولات در یک سایت تجاری خوب

تا اینجا صفحه اول را برای شما توصیف کردیم. حالا می‌خواهیم درباره صفحه محصولات با شما صحبت کنیم.
همه شما باید یک صفحه‌ای از محصولات خود داشته باشید. اگر چند محصول دارید، یک منوی مگامنویی یا منوی معمولی که چندسطحی باشد برای محصولات تان تعریف می‌کنید که در آن محصولات شما می‌تواند انتخاب شده و زیربناهای آن دیده شود.
به این ترتیب محصولات متفاوت تان براساس نوع دسته‌بندی، بخش‌بندی و شکل‌های مختلف در دسترس مشتری تان است. مشتری راحت‌تر می‌تواند این محصولات را ببیند، بشناسد و راحت‌تر ارتباط بگیرد.

ویژگی های صفحه محصولات در یک سایت تجاری خوب

این صفحه‌ها را مفصل بگذارید. حداقل سعی کنید که بین ۵۰۰-۱۰۰۰ کلمه باشد.
عکس‌، ویدئو، توضیحات، لینک به صفحه تماس با ما و حتی آیکنی برای اینکه به این صفحه ستاره بدهد و در واقع گوگل ری‌استیت حتما داشته باشد.
همه اینها کمک می‌کنند تا آن صفحه خیلی بهتر دیده شود. چون هدف شما محصول است. بعد که این صفحات را هم درست می‌کنید و یه سری مطالب را هم درج می‌کنید، از طریق Auto linker به این صفحه لینک‌‌های داخلی بدهید تا کلیدواژه‌هایی که ساخته می‌شوند بتوانند به طور کلی به این صفحه ارتباط بگیرند و ازطرفی مشتری‌ها هم بتوانند این ارتباط را براساس مطالب برقرار کنند.
یعنی شما در مقالات مختلف درباره این محصول توضیح می‌دهید و هر کس که لینک داخلی آن را می‌بیند تمایل پیدا می‌کند کلیک کند. این تمایل به کلیک کمک می‌کند تا مشتری دقیقا به صفحه محصولاتی بیاید که شما می‌خواهید با او ارتباط بگیرید و آن محصول را به او بفروشید.

چند نکته دیگر درباره صفحه محصولات بگویم. عکس و فیلم بگذارید. حداقل ۵۰۰-۱۰۰۰ کلمه توضیح تان باشد. همانطور که گفتم تمام صفحات داخلی را باید به این صفحه لینک دهید. اینها پارامترهای اصلی است که باید حداقل برای صفحه محصولات در نظر بگیرید.

ویژگی های صفحه درباره ما در یک سایت حرفه ای

یک صفحه دیگر به نام صفحه‌ی درباره‌ ما داریم. صفحه یا منو درباره‌ ما می‌تواند یک صفحه باشد و تمام چیزهایی را که می‌گویم در همین یک صفحه قرار دهید یا می‌تواند یک صفحه باشد و چند زیرمنو داشته باشد و درباره هر کدام جداگانه صحبت کنید. پارامترهایی مثل اهداف، هیئت مدیره، چشم‌انداز، مجوزها، جوایز، سابقه‌کاری و نظر مشتری‌ها را می‌توانید در درباره ما قرار دهید. حتما از تصاویر مختلف استفاده کنید.

ویژگی های صفحه درباره ما در یک سایت حرفه ای

هیئت مدیره‌، تیم کاری و حتی درباره کسانی که کار می‌کنند توضیح دهید که چه کاری انجام می‌دهند، چه سمت‌هایی دارند، مدیر فروش مان چه کسی است و امثال اینها را می‌توانید اضافه کنید. اگر هم نداشتید که اضافه نمی‌کنید، اما در مجموع صفحه درباره ما می‌تواند تأثیر زیادی در دیدگاه مشتری داشته باشد تا با شما کار کند.

ویژگی های صفحه ارتباط با ما در یک سایت موفق

بعد از آن به صفحه ارتباط با ما می‌رسیم. صفحات مختلفی هستند که می‌توانند نظر مشتری را در گام نهایی تعیین کنند. در صفحه ارتباط با ما است که ارتباط شما با مشتری تان می‌تواند منجر به ثمر شود یا کلا از بین برود.

در کل تمام راهکارهای ارتباطی شما باید در تمام صفحات تان وجود داشته باشد. تلفن شما باید به طور مستقیم در تمام صفحات تان مشاهده شود. یعنی اگر مشتری شما ایمیل و تلفن خواست بتواند آن را در تمام صفحات ببیند. اکثرا گفته‌ام که در پایین تمام سایت‌های برندینگی و ویترینی درج کنند. در سایت‌های دیگری هم که مربوط به مقالات و خبرهایتان یا شکل‌های دیگر می‌شود و می‌توانند از طریق گوگل وارد آن شوند، حتما در منوهای کناری گزینه‌های ارتباط با ما دیده شود.

حداقل ارتباط با ما این است که شبکه‌های اجتماعی، ایمیل شرکتی، تلفن‌های خارجی (اگر تلفن دبی و ترکیه را داشته باشید در حوزه صادرات بهتر است تا تلفن‌های داخلی یا ایرانی، چون ایران‌هراسی تأثیر زیادی بر ارتباط مردم با ایران گذاشته است)، اسکایپ، نایت‌ویش یا واتس‌اپ داشته باشید چون خیلی از مشتری‌های صادراتی می‌خواهند فرم پر کنند یا ایمیل بزنند. پس این فرم خیلی تأثیر می‌گذارد. سعی کنید از فرم‌هایی مثل کیوفرم و گیواتی‌فرم استفاده کنید که فرمتان ذخیره‌سازی شود و نیاز نباشد که حتما ایمیل شود.

ویژگی های صفحه ارتباط با ما در یک سایت موفق

یه وقت ممکن است به هر علتی ایمیل سرور درست کار نکند و درخواست مشتری نیاید. اما به این شکل قاعدتا اکثر درخواست‌ها جذب می‌شود و احتمال اینکه از بین برود هم کمتر است. ممکن است ایمیل بیاید اما وارد اسپم شود، از این فرم‌ها استفاده کنید تا احتمال خطا را کاهش دهید.

یک مشخصه از مدیرفروش قرار دهید. اسم و فامیل مدیرفروشی که آنجا کار می‌کند باید دیده شود و راهکارهای ارتباطی شخصی‌تری هم غیر از تلفن‌های عمومی شرکت داشته باشد. اگر تلفن می‌گذارید تا مشتری‌ها با تلفن عمومی تماس بگیرند، داخلی آن مدیرفروش یا واحدهای مختلف را هم در اینجا قید کنید تا مشتری احساس بهتری برای برقراری ارتباط داشته باشد. نه اینکه یک شماره تلفن غیرمسقتیم داشته باشد و بعد بگردد که برای کار خود با چه کسی صحبت کنم.

تمام توجهتان را به صفحه ارتباط با ما بدهید. این صفحه می‌تواند تمام زحمات شما را نابود کند یا تمام زحمات شما را به ثمر برساند. تمام صفحات دیگری که درباره آن صحبت می‌کنیم در آخر به ارتباط با ما ختم می‌شوند. اگر این صفحه نتواند خود را به خوبی نشان دهد مشتری خود را از دست خواهید داد.

قسمت کمپانی پروفایل و کاتالوگ در یک سایت تجاری

در قسمت نمایه یا کمپانی پروفایل باید توضیحاتی مختصر، یک عکس و لینک دانلود را قرار دهید تا مشتری که می‌خواهد به علتی کمپانی پروفایل شما را ببیند بتواند با دانلود، آن را روی سیستم خود ذخیره کند و وقت بیشتری برای بررسی مجموعه شما داشته باشد.

قسمت کمپانی پروفایل و کاتالوگ در یک سایت تجاری

به جز کمپانی پروفایل باید منویی با نام کاتالوگ داشته باشید. منو کاتالوگ با کمپانی پروفایل متفاوت است. در کاتالوگ شما درباره محصولات صحبت می‌کنید. یک فایل نیست و چند فایل را شامل می‌شود. ممکن است ۱۰-۲۰ تا ۱۰۰ فایل باشد. سعی کنید این قسمت را با چند دانلود، توضیحات و عکس‌های مختلف دسته‎‌بندی کنید. اگر محصولات شما زیاد است و بخش‌های دانلود در کاتالوگتان زیاد می‌شود، جدول‌بندی کنید یا طرح و تم خاصی بدهید تا بتوانید نظر مشتری را جلب کنید و او با حوصله بیشتری محصولات تان را پیدا کند.

سایر بخش های یک سایت حرفه ای موفق

بخش سوالات متداول یا FAQ

در اکثر سایت‌ها بخشی به نام FAQ وجود دارد. درواقع فارسی آن سوالات متداول می‌شود. این سوالات متداول بسیار مهم است و خیلی وقت‌ها خیلی از مشتری‌ها سریع سراغ این بخش می‌روند.
سوالات متداولی مانند اینکه حمل‌ونقل چگونه است؟ پول چگونه است؟ قرارداد به چه صورت است؟ چطور اعتماد کنم؟ شما چطور اعتماد کنید؟ چطور بفهمیم که بار سالم نیست؟ کشتیرانی‌ها به چه صورت است؟ تحریم‌ها را چه کنیم؟ و غیره. هر سوالی که به ذهن می‌رسد را در این بخش مطرح کنید تا مشتری خیلی راحت بتواند جواب این سوال‌ها را ببیند.

بخش سوالات متداول یا FAQ

سعی کنید در طی زمان همه سوال‌ها‌ و جواب‌های جدیدی که از مشتری‌ها می‌گیرید در این قسمت اضافه کنید و این بانکتان را کامل کنید. چون خیلی در جلب نظر مشتری‌ها مؤثر است. بعد از مدتی که تعداد سوال‌ها از حدی بیشتر شد، می‌توانید آن را دسته‌بندی و چندبخشی کنید تا مشتری هم در پیداکردن جواب‌ها خیلی سردرگم نشود و خیلی راحت‌تر بتواند با شما کار کند و راحت‌تر تصمیم بگیرد که چطور این محصول را از شما بخرد یا کارهای دیگری انجام دهد.

منوی مقالات یا Article

صفحه‌ی دیگری که به عنوان منوی شما مطرح می‌شود، منوی مقالات یا Article است که طبق همین آموزش‌هایی که می‌دهیم باید محتوایی درج شود. دیدگاه من این است که شما محتوی را روی سایت‌های ویترینی درج کنید و انتشار آن را با ذکر منبع روی سایت‌های برندینگی‌تان بزنید. البته من تغییراتی در ساختار سایت خود داده‌ام که به دوستانی که با ما کار می‌کنند اعلام کرده‌ام که اگر می‌خواهند، پیشنهاد من این مدل است. ممکن است اساتید دیگر پیشنهادات دیگری داشته باشند اما پیشنهاد من این است که روی سایت ویترینی‌شان درج کنند و براساس کلیدواژه‌ها و استانداردهای سئو، روزی پنج خبر با کپی‌ها درج شود و در سایت‌های دیگر با ذکر منبع دیده شود. ۱۰-۲۰-۳۰ و هر چند سایتی که دارند.

منوی مقالات یا Article

همچنین اگر خواستند ما در شبکه‌های اجتماعی‌شان با همان چت‌بک برایشان نصب می‌کنیم تا همزمان انتشار پیدا کند و بتوانند از این فرصت بهتر استفاده کنند. درنتیجه تعداد بک‌لینک‌های سایت خودتان افزایش پیدا می‌کند و تعدادی مشتری هم خواه‌ناخواه از طریق شبکه‌ها خواهید داشت. خواهید دید که سایت شما در شبکه‌های اجتماعی جایگاه گرفته است و می‌تواند مشتری‌های بیشتری را به سمت شما بیاورد. پس از هر ابزاری که برای بازنشر بیشتر داشته باشیم استفاده می‌کنیم تا خروجی‌هایمان بهبود پیدا کند.

قاعدتا برای رسیدن به این پنج مطلب، شما باید ۳۰۰ مطلب بنویسید تا بتوانید جایگاه‌های مطلوب یا ارتباط‌های اولیه را از مشتری‌ها دریافت کنید و بتوانید خروجی‌های بهتری که می‌خواهید را از کارتان بگیرید.

بخش خبرها در سایت یا News

باید بخشی هم به نام خبرها داشته باشید. خبرها یا news یا بلاگ سایت تان با آرتیکل‌ها متفاوت‌اند. شما در خبرها روزی یک مطلب و خبر کارتان بدون در نظر گرفتن موضوعات سئو می‌نویسید و این را روی سایت تان انتشار می‌دهید.

بخش خبرها در سایت یا News

درباره وضعیت کاری، بازار، قیمت‌، وضعیت جهانی، افزایش و کاهش قیمت و این قسم مسائل صحبت می‌کنید و لزومی ندارد که خیلی به سئو آن توجه کنید. هفته‌ای یک فیلم بگذارید، روزی یک خبر و هفته‌ای شش خبر می‌شود.
خبرهایی که در اینجا انتشار می‌دهید روی شبکه‌های اجتماعی‌تان هم دیده شود تا نتیجه‌های خوبی داشته باشد.
مشتری‌هایی که به سایت تان می‌آیند و در شبکه‌های اجتماعی به شما مراجعه می‌کنند، اگر ببینند که تعداد پست زیادی گذاشته‌اید احساس اعتماد بیشتری می‌کنند تا کسی که هیچ شبکه اجتماعی ندارد و در هیچ جا دیده نشده است.

بخش انواع فرم ها در سایت حرفه ای

فرم دیگری به نام فرم درخواست وجود دارد. می‌تواند چند فرم یا چند منو یا یک فرم در یک صفحه باشد.

بخش انواع فرم ها در سایت حرفه ای

می‌توانید فرم‌های درخواست لیست قیمت، دعوت‌نامه، پیشنهاد رسمی (FCO)، درخواست رسمی (LOI) و همه اینها را قرار دهید تا مشتری‌ها با پرکردن این فرم‌ها درخواست‌های خود را به سمت شما بفرستند. تفاوت‌های جزئی وجود دارد که چطور اینها را آماده کنید که اگر کسی بخواهد به او خواهم گفت تا خودش یا دوستان ما آن را انجام دهند و خروجی‌های بهتری بگیرد.

بخش قیمت در سایت خوب و حرفه ای

بخشی به نام قیمت وجود دارد.
صفحات استاندارد و تقریبا تکراری که عکس و تصویر شاخصی دارند و معمولا قیمت FOB، CIF یا CIP محصول شما را براساس بسته‌بندی و شرایط مختلف در پورت‌ها مختلف دنیا مطرح می‌کنند.

در یک جلسه آموزشی مفصل درباره اینکه چطور این صفحات را ایجاد کنید و چطور می‌توانید با استفاده از این صفحات جایگاه‌های خوبی بگیرید به شما آموزش خواهم داد. خیلی طولانی است و در این بخش نمی‌گنجد که بخواهم درباره آن صحبت کنم. اما باید بخشی به نام قیمت داشته باشید که هر روز عنوانی در حوزه قیمت قرار بگذارید. چون می‌تواند در بهبود خروجی‌های شما مؤثر باشد.

قسمت مستندات یا .Document در سایت تجاری

معمولا قسمت‌هایی در سایت‌ها با نام مستندات وجود دارد. مستندات شکل‌های مختلفی دارد و می‌توانید چیزهای مختلفی بگذارید. چیزهایی که احساس می‌کنید مشتری نیاز دارد تا درباره شما بخواند.
مثلا مجوزها، بارنامه‌هایی که دارید بار می فرستید، پست‌پی ال های تان را می‌توانید آنجا در منوهای مختلف بگذارید تا مشتری ببیند. نمونه قرارداد، نمونه درخواست رسمی، نمونه پیشنهاد رسمی، نمونه درفت ال سی و یا چیزهای دیگری که ممکن است مشتری بخواهد نمونه‌های آن را ببیند و در طی زمان آن را طلب کند را بگذارید.

قسمت مستندات یا .Document در سایت تجاری

درواقع این کار را روی سایت خود انجام دهید تا مشتری آنچه می‌خواهد را ببیند. می‌گوید تصویر بدهید، نمونه برگه آزمایش بدهید، نمونه بسته‌بندی بدهید و چیزهای مختلف دیگر می‌خواهد. یا فرم هایی که ممکن است در مکاتبات تان دیده شود و یا بخواهد درباره آنها بداند را می‌توانید در قسمت مستندات سایت تان درج کنید تا مشتری‌ها بتوانند شما را بهتر ببینند و ارتباط بهتری برقرار کنند. به هر حال همه اینها باعث می‌شود تا نظر مشتری بیشتر به شما جلب شود و بتواند بهتر تصمیم بگیرد که با شما کار کند یا نه.

قسمت رسانه یا Media

بخش دیگری به نام رسانه‌ها وجود دارد. بخش رسانه‌ها بیشتر به ویدئو، عکس و یا هر نوع تصویر دیگری که ممکن است شما در سایت تان قرار داده باشید می‌پردازد. مثلا اگر امروز بارگیری می‌شود، عکس‌ها و فیلم‌های آن را بگیرید و در مدیا خود قرار دهید. از طرفی سعی کنید تا اینها را در یوتیوبتان هم انتشار دهید و درواقع در آنجا هم دیده شوید تا نظر مشتری‌ها را راحت‌تر جلب کنید.

قسمت رسانه یا Media

خود ما اگر مجموعه‌ای هفته‌ای یک عکس از کار خود بگذارد نسبت به مجموعه‌ای که سالی یکبار هم عکسی از آن نمی‌بینیم، مسلما تأثیر بیشتری دارد که بخواهیم با او کار کنیم یا کار نکنیم. توجه کنید که در تجارت خارجی برای اعتمادکردن اولین بارها پروسه طولانی دارد. اما اگر این ارکان را بچینید پروسه‌ها کوتاه‌تر می‌شود و نتیجه بیشتری هم خواهد داد. خود را جای مشتری بگذارید تا بدانید به چه چیزهایی نیاز دارید.

اینها چند منوی اصلی بود که باید در سایت‌هایتان داشته باشید.
صفحه home ,news ,FAQ ,about us ,request ,order ,article ,product ,media ,company profile ,catalogue و contact بود که توضیح دادم و قسمت‌هایی مانند document و امثال اینها را هم می‌توانید داشته باشید که محتوی مرتبط با آن را روی آن درج کنید.

شبکه‌های اجتماعی مهم را هم به شما می‌گویم تا سعی کنید که در آن‌ها هم اکانت داشته باشید.
فیسبوک، توییتر، لینکداین، گوگل پلاس، تام‌نر که یک سرویس وبلاگ است و یوتیوب که شبکه‌های مهمی هستند و می‌توانید از آنها خروجی‌های بهتری بگیرید.

کلاس امروز تقریبا تمام شده است. اگر سوالی دارید بفرمایید.

سوالات حاضرین در جلسه

ـ چکار کنیم که خیلی زود صفحه اول گوگل را به طور کامل بگیریم؟

جز کار کردن راه دیگری ندارد. تمام این کارهایی که گفتم را انجام دهید.

ـ سلام وقت تان بخیر. درباره سایت که فرمودید، یک نمونه سایت ندارید که بتوانیم از آن الگو بگیریم؟

ما نمونه معرفی نمی‌کنیم چون همیشه استانداردهایمان در حال بهبود است. اگر به ما سفارش طراحی بدهید، منوها را برایتان درست می‌کنیم، یک محتوی اولیه در آن درج می‌کنیم و سایت را به شما تحویل می‌دهیم. شما تمام چیزهایی را که گفتم در سایت تان خواهید دید و سپس آنچه که لازم است خود شما به آن اضافه می‌کنید یا می‌گویید تا ما برایتان کم و زیاد کنیم. نیازی نیست که شما نگران باشید.

ـ چون هنوز اول کار است یا هنوز مشتری مراجعه نکرده یا باری رد و بدل نشده، می‌شود سایت ویترینی ایجاد کرد؟

پیشنهاد ما این است که حتما سایت ویترینی داشته باشید و نظر شخصی خود من این است که بهتر است تا محتوی شما روی سایت‌های ویترینی انتشار پیدا کند و روی سایت‌های دیگرتان بازنشر آن را داشته باشید. به این ترتیب خروجی‌های خیلی بهتری دارید و می‌تواند میزان توقف مشتری‌ها را در سایت‌های شما بیشتر کند.

ـ چطور شماره خارجی بگیریم؟

باید یا خودتان به خارج بروید یا دوستی در خارج از ایران داشته باشید که برایتان شماره بگیرد. چند سرویس مانند aloha.ir هم هستند که ماهانه هزینه‌ای می‌گیرد و شماره خارجی به شما می‌دهد و در بعضی کشورها خوب است. مثلا قبرس و چند کشور دیگر را دارد که شاید به درد بخورد. اما در کشورهایی مانند کانادا و آمریکا به درد نمی‌خورد. باید از کشورهایی باشد که در حاشیه خلیج‌فارس هستند.

در پاسخ به دوست دیگرمان باید عرض کنم که هر کسی که سفارش سایت برندینگی می‌دهد، ما آن را به طور کامل برای او طراحی می‌کنیم و تحویل می‌دهیم. ویرایش و ادیت نهایی آن را هم می‌تواند به ما بدهد. دنبال طرح و تم خاصی نباشید. ساختار را در نظر بگیرید، چیزهایی مانند طراحی سایت و اینطور بحث‌ها که در شرکت‌های وب‌سایت خیلی مطرح است، نمی‌تواند تأثیر زیادی در کار شما داشته باشد.
اکثر مشتری‌های شما از نسخه‌های موبایلی استفاده می‌کنند و آنها همه چیز را متفاوت نشان می‌دهند. اگر نتوانید این مسائل را درباره مشتری‌هایتان به درستی درک کنید نمی‌توانید خروجی‌های خوبی بگیرید. پس خیلی روی این مسائل مانور ندهید.
اگر می‌خواهید سایت تان را با طراحی سفارش دهید، ما تمام آن چیزهایی که لازم است را برای شما انجام داده و به شما تحویل می‌دهیم. ویرایش آن را هم انجام می‌دهیم. دوستان ما خیلی زود ظرف یک هفته تا ده روز سایت را به شما تحویل می‌دهند تا بتوانید قدم‌های بعدی کارتان را بردارید.
سایت‌های را برندینگی را می‌توانیم برایتان تبدیل کنیم. اگر بخواهیم سایت برندینگی را همراه با طراحی به سایت ویترینی تبدیل کنیم، هزینه هر سایت حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

امیدوارم که خسته نباشید. این کلاس به پایان رسید. سعی می‌کنم در جلسات بعدی درباره نحوه‌ی خبرگزاری قیمت برایتان صحبت کنم تا دوستانی که می‌خواهند در این زمینه بهتر کار کنند از آن استفاده کنند.
متد خوبی است و امیدوارم با معرفی متدهای جدید، کلا از متدهای قبلی غافل نشوید.

موفق و پیروز باشید.

برای ارتباط و دریافت مشاوره از استاد نظام پرور می توانید با شماره ذیل تماس حاصل نمایید:

مشاور تجاری و برندسازی

فایل صوتی توضیحات استاد نظام‌پرور، مدیر توسعه کسب‌و‌کار و مشاور امور صادراتی گروه شرکت‌های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.5 پاسخ
  1. Avatar
    صدیقه رضا زاده گفته:

    با سلام و خسته نباشید به مهندس نظام پرور من فکر می کنم این کارهایی که شماگفتید برای سایت خود انجام بدیم از نظر من بسیار سخت است ایا کسی می تواند برای دستیابی به همه این موارد به من کمک کند؟

    پاسخ