آغاز برندسازی

آغاز برندسازی با شرکت در جلسات حضوری آراد برندینگ

بعضی از دوستان می‌پرسند پنج‌شنبه این هفته جلسه داریم؟ بله. جلسه این هفته مثل همه هفته‌ها برگزار می‌شود. قبلا هم تذکر داده بودم که ما همه پنج‌شنبه‌ها را برگزار می‌کنیم.

جلسات پنچ‌شنبه برای دو گروه مفید است:

گروه اول قدیمی‌ها هستند.

با آمدن قدیمی‌ها، هم یک تجدید دیداری صورت گرفته، هم یک انرژیی می‌گیرند. متأسفانه با اینکه کمی از نوسانات دلار کم شد؛ ولی هنوز انرژی‌های منفی جامعه پاک نشده وهنوز همه ناامید هستند.

خوبی جلسات پنچ‌شنبه این است که همه امیدوارند. پول درمی‌آورند و خوشحالند. شاید بتوان گفت از محدود جمع‌هایی هستیم (اگر نخواهم بگویم تنها جمع) که خوشحالیم، می‌خندیم و از اوضاع کاملا راضی هستیم؛ چون پولی را که می‌خواهیم به دست می‌آوریم.

هرچقدر ارزش پول جابه‌جا شود، ما پول بیشتری به دست می‌آوریم و نگران نیستیم. خودشان هم می‌دانند و هر موقع فرصت دارند می‌آیند. به تمام قدیمی‌ها تذکر می‌دهم حتی اگر در دورترین شهر ایران نسبت به قم هستید؛ چون به هر حال قم تقریبا مرکز ایران است، باید حداقل فصلی یک بار در جلسات شرکت کنید؛ یعنی فصلی یک بار اگر نیایید این‌قدر فضای منفی بر شما غالب می‌شود که یک‌دفعه خواهید دید هیچ پولی درنمی آورید. این برای قدیمی‌ها.

آغاز برندسازی برای تازه واردها

اما برای تازه‌ واردها (کسانی که هنوز کارشان را با ما شروع نکردند)، تازه‌ واردها یک سری سؤالات در ذهنشان است، یک سری ابهامات. ابهامات را از من، مهندس تالیا زیارکلائی یا مهندس نظام‌پرور می‌پرسند. ولی فقط می‌شنوند.

یعنی ما می‌توانیم روی کاغذ ثابت کنیم که بچه‌های ما پول درمی‌آورند و یک مسیر اقتصادی ویژه برای برندسازی و آغاز برندسازی داریم؛ ولی آن‌ها برای باور کردن باید ببینند؛ پس می‌توانند یک پنج‌شنبه بیایند و ببینند کسانی که از سال های قبل با ما کار کرده اند، پول در می‌آورند. مهم نیست کدام پنج‌شنبه بیایید. هر پنج شنبه که خواستید بعدش شروع بکنید، بیایید.

یکی از دوستان می‌گفت: این هفته قبل از آمدن ۳۵ سؤال یادداشت کرده بودم. همه سؤالات را از بچه‌ها پرسیده بودم تنها دو سؤال مانده بود که آخر شب آن دو سؤال را هم از من پرسید و الان کارش را شروع کرده است. پس از این باب برای تازه‌واردها خوب است. برای کسانی که می‌گویند: حرف‌هایتان قشنگ است ولی از کجا معلوم …

دیشب با یکی از دوستان صحبت می‌کردم. می‌گفت: «یعنی چی می‌شود پولدار شد بدون اینکه سرمایه داشت؟» یعنی من سه میلیون یا پنج میلیون پول داشته باشم. روزی دو تا سه ساعت کار بکنم بعد بتوانم وارد تجارت بشوم. درست است من هم با شما موافقم. شاید در نگاه اول مثل این داستان است که کرگدن پرواز می‌کند! ولی در عمل اتفاق افتاده و بچه‌های ما دارند کار می‌کنند؛ پس بیایید ببینید ۸۰۰-۷۰۰ نفر کار کردند، شما نفر بعدی باشید. پس از این باب، پنج‌شنبه برای تازه واردها هم اهمیت دارد.

انتخاب کالا برای تجارت با حضور در نمایشگاهها

نکته دوم سؤالی است که بچه‌ها درباره نمایشگاه می‌پرسند. می‌گویند: «نمایشگاه برویم یعنی چی؟» من این را زیاد توضیح دادم. یک کوله پشتی برداشته، نمایشگاه می‌روید. از تک‌تک غرفه‌ها رد می‌شوید؛ مثلا نمایشگاه بین المللی ورزشی‌ها رفتید. کاتالوگ آن ها را برمی دارید. در نمایشگاه؛ (مثلا نمایشگاه ورزشی‌ها) یک گروه تولیدکننده لوازم بدن‌سازی هستند، یک گروه تولیدکننده‌های کف‌پوش هستند، یک گروه لباس‌های رزمی تولید می‌کنند. دقت کنید که می‌گویم: «یک گروه». یعنی ممکن است برای هر کدام از موارد گفته‌شده پنج یا ده شرکت وجود داشته باشد. شما همه این کاتالوگ‌ها را جمع می‌کنید. با هیچ کس هم در نمایشگاه صحبت نمی کنید. بعد خانه آمده، کاتالوگ‌ها را جلو خود گذاشته و انتخاب می‌کنید.

مثلا کسی می‌گوید من دوست دارم با لوازم ورزشی کار کنم و … . یک حوزه را به‌عنوان حوزه فعالیت خود انتخاب می‌کنید. می‌توانید از من هم مشورت گرفته تا به شما بگویم کدام آسان‌تر است و کدام‌یک سخت‌تر؛ بعد باز هم با تأمین‌کننده‌ها وارد مذاکره نمی‌شویم.

تصمیم می‌گیریم که با پنج یا ده سایت شروع بکنیم. سایت‌ها را سفارش می‌دهیم، آراد سایت‌ها را به ما داده، تمام آموزش‌های فنی را به ما می‌دهد؛ یعنی هیچ دغدغه‌ای از باب اینکه «من بلد نیستم» نداشته باشید.

مخصوصا الان که دو تیم فنی داریم؛ پس کامل مسائل فنی را آموزش خواهیم داد.

یک ماه، دو ماه، تولید محتوا درباره محصولتان را شروع می‌کنید. بعد از یکی دو ماه گوشی‌تان شروع به زنگ خوردن خواهد کرد؛ به طور مثال لوازم بدن‌سازی را انتخاب کردید؛ حالا باشگاه‌دارها، ورزشی‌ها یا مجموعه‌های مختلف برای خرید به شما زنگ خواهند زد.

شما اینجا به تأمین‌کننده ‌خود با یک خط دیگری زنگ می‌زنید، لیست قیمت را می‌گیرید و همان لیست قیمت را در اختیار مشتری‌ها می‌گذارید. چه اتفاقی می‌افتد؟ اولین بار معامله می‌کنید، دومین بار معامله می‌کنید؛ دفعه سوم تأمین‌کننده می‌بیند شما خریدتان زیاد است؛ پس به شما تخفیف بیشتری داده و در نتیجه سود کردن شما از این مرحله بیشتر می‌شود. شما ممکن است هفت ماه، هشت ماه به این شیوه کار بکنید؛ یعنی روی برندهای دیگران کار بکنید. بعد از هشت ماه، بعد از یک سال، هر وقت خواستید، برند خودتان را ثبت کرده، از آن موقع به بعد روی برند خودتان کار می‌کنید.

احتمالا الان سؤالی در ذهنتان می‌آید: «چرا الان از من بخرد؟ خود تأمین‌کننده را پیدا می‌کند» پاسخ: اگر تأمین‌کنندگان ایرانی این‌قدر در دسترس مشتری‌های خود بودند، اصلا بحثی به نام برندسازی به‌ وجود نمی‌آمد، این‌قدر وضعیت بازار ما خراب نبود. شما خیلی از تولیدکننده ها را اصلا پیدا نمی‌کنید. چون هیچ اعتقادی به مسیرهای مدرن ندارند و فقط کارهای سنتی خودشان را پیش می‌برند. این یک مسیر پرتکرار است؛ یعنی بالای ۶۰۰-۵۰۰ بار تا حالا تکرار شده است. برای شما هم همین مسیر و آغاز برندسازی قرار است اتفاق بیفتد.

حالا این مسیر پر از نکات عملی واجرایی است. در مسیر سؤالات خود را تک‌تک می‌پرسید. یک سری سؤالات، کلی است. خوب این سؤال‌ها در فایل‌های آموزشی پاسخ داده شده است. یک سری سؤالات فردی است که مخصوص حوزه شماست که با من ارتباط برقرار کنید تا راهنمایی شوید.

نگران نباشید. هروقت هم این موضوع به ذهنتان آمد که «مگر می‌‌شود؟» به خود بگویید برای پانصد نفر، برای هزار نفر، شد؛ چرا برای من نشود؟ پس یک مسئله کاملا قطعی، مشخص و پرتکرار است. این هم بحث نحوه  ورود به نمایشگاه و انتخاب محصول.

امیدوارم از پنج‌شنبه‌ها استفاده کنید. از فایل‌های کانال استفاده کنید و باز هم هر جا که سؤالی داشتید؛ من علیرضا شعبانی، قائم‌مقام مجموعه آراد هستم. شماره تماس در سایت، اینفوی کانال موجود است. با من ارتباط بگیرید، پاسخگو هستم.

فایل صوتی توضیحات استاد شعبانی، قائم مقام گروه شرکت های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.

 

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ