🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.
1

آشنایی با تعهدات FCO در صادرات

در بازار تجارت و صادرات امروز باید بین شرکت یا فرد خریدار و شرکت یا فرد فروشنده نامه یا سندی امضا شود که شامل تعهداتی می باشد که با عنوان تعهدات دهگانه FCO نامیده می شود.
همانطور که در قسمت قبل به تعهدات FCO اشاره کردیم برای دانستن این تعهدات ادامه این مطلب را لطفا مطالعه کنید.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

تعهد چهارم : تعهدات فروشنده در حوزه قرارداد بیمه

در تعهد چهارم و در حوزه تعهدات فروشنده در قرارداد حمل و نقل و پوشش بیمه در FCO، فروشنده تعهدی برای قرارداد حمل و نقل ندارد. اما اگر خود خریدار از فروشنده درخواست کند فروشنده برای ما قراردادش رو ببند و یا در رویه تجاری این توافق رو کرده باشن و مغایرتی نباشه، فروشنده می تواند قرارداد رو ببند با هزینه خریدار یعنی مسئولیت و هزینش با خریداره.

وقتی میگیم مسئولیت یعنی مثلا شما میگی کالا رو گفتی FCO مرز دوقارون تحویل میدم، FCO مرز بازرگان تحویل میدم، یعنی کالا اومده مرز بازرگان و باید تحویل بدم. حالا اگه این کالا از مرز بازرگان رفت تو راه ماشینش چپ شد، اتفاقی افتاد یا هر مسئله ای پیش اومد مسئولیتش با شما نیست. اما اگر ماشین تا مرز بازرگان نرسید و هر حادثه ای براش پیش اومد شما تعهدتو انجام ندادی.پس تفاوت FCO در اینه.1

مثلا شما کالاتونو در گمرک سمنان میخواین انجام بدین و میگین من FCO گمرک سمنان رو انجام میدم. اگر از درب کارخونه تا گمرک سمنان حادثه ای برای کالا پیش بیاد شما تعهدات رو انجام ندادی، اما اگر کالا رسید در گمرک و امور گمرکیش انجام شد و قرار شد از مرز ترکمنستان خارج بشه، در طی مسیر از سمنان تا ترکمنستان یعنی مرز لطف آباد هر اتفاقی افتاد این دیگه مسئولیتش با شما نیست.

مثلا از اینجا حرکت کرد بار به سمت مرز لطف آباد و به هر دلیلی ماشین تاخیر داشت، این تاخیر در تعهد شما نیست و شما مسئولیتی ندارید.اما هزینه هاش و قراردادشو میتونین به عنوان فروشنده با پرداخت هزینه هاش توسط خریدار انجام بدین، اگر هم نخواین میتونین این کار رو انجام ندین.

تعهد پنجم : تعهدات خریدار در حوزه قرارداد بیمه

در تعهد پنجم و در حوزه قرارداد بیمه هم شما تعهدی ندارین، اما اگر خریدار از فروشنده درخواست کنه شما میتونید برای تهیه بیمه در صورت وجود اطلاعاتی بهش بدین تا بتونه خودش بیمه رو تهیه کنه.

اما در حوزه اینکه خریدار در حوزه قرارداد حمل و نقل و پوشش بیمه در ترم FCO چه شرایطی دارد، شرایطش به این صورته خریدار باید هزینه خود، قرارداد حمل کالا از محل مقرر منعقد شده، یعنی مثلا از گمرک سمنان هزینه حملش با خریداره، از اونجا باید هزینه هارو پرداخت کنه. اگر هم با فروشنده توافق کرده این قرارداد رو انجام بدهد هزینه هارو به فروشنده پرداخت کنه.

اطلاعیه

در قرارداد بیمه، خریدار هیچ تعهدی ندارد چون جنس ماله خودشه و اختیاریه.

تعهد ششم : تحویل دادن کالا

در تعهد ششم و در مورد تحویل دادن کالا، تعهدات فروشنده به این صورته که باید کالا رو در تاریخ تعیین شده در محلی که مشخص شده تحویل بده. مثلا وقتی گفته در FCO مرز بازرگان تحویل میده، باید در همین مکان تحویل بده.

اگر حمل کننده بار مثلا ماشین هست و قراره روی اون بارگیری بشه و مثلا میخواستیم بار بفرستیم ترکمنستان، ماشین میره لطف آباد و ماشین های ترکمن میومد اونجا و ما FCO لطف آباد فروخته بودیم و باید ماشین های خریدار در زمان مشخص شده اونجا میبود و بارگیری انجام میشد چون امور گمرکی صادرات و هزینه بارگیری با ما بود. پس در اینجا جز تعهدات فروشنده اینه که کالا رو روی ماشین و وسیله حمل کننده ای که خریدار مشخص کرده بارگیری کنه.
به یک نکته باید توجه کنیم که اگر خریدار ماشینی رو پیش بینی نکرده باشه تحویل از نظر ترم قراردادی وقتی هست که شما رو ماشینی که دارید در محل مشخص شده آماده تخلیه باشه. یا مثلا FCO یه محلی است که از اونجا به بعد دیگه حمل نداره و شما فقط باید اونجا تخلیه کنید.

1

یک نکته دیگری که برای تحویل بار هست این هست که اگر خریدار محلی رو برای تخلیه بار مشخص نکرده باشه فروشنده میتونه هر محلی که براش بهتر و راحت تره انتخاب کنه و بار رو اونجا تخلیه کنه، اینکه کالا رو به چه صورت حمل و نقل کنه به عهده و انتخاب خود فروشنده است و بعد تخلیه بار به اینکه چطوری و با چی قراره این بار جا بجا بشه به فروشنده ارتباطی نداره.
تعهدات خریدار در تحویل گرفتن اینکه که در زمانی که بار آماده بود خریدار باید آماده تحویل گرفتن باشه و اگر آماده نباشه خلافه تعهدات عمل کرده.

جهت دریافت ادامه تعهدات کلیک کنید.